facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 16. 10. 2014

Kaspersky Lab odhalil bankomatový malware rozdávající peníze bez karty

Společnost Kaspersky Lab objevila malware určený pro bankomaty, který kybernetickým zločincům umožnil vyprázdnit přístroje pomocí přímé manipulace. Útočníci ukradli po celém světě miliony dolarů. Interpol už na případ upozornil dotčené země.



V posledních letech se rojí útoky na bankomaty, zejména ve formě čteček karet nebo škodlivého softwaru. Nyní se posunuly k útokům přímo na finanční instituce, buď napadením bankomatů, nebo útokem ve stylu APT na samotné banky. Tyupkin je příkladem zneužití bezpečnostních slabin infrastruktury bankomatů.

 

Zločinci operují ve dvou fázích. Nejdříve získají fyzický přístup k bankomatu a vloží do něj bootovací CD, aby nainstalovali malware, který Kaspersky Lab označila jako Tyupkin. Po restartu systému mají bankomat pod kontrolou. Po úspěšném napadení malware běží stále dokola, dokud nedostane další instrukce. Aby bylo podvod těžší odhalit, Tyupkin přijímá příkazy pouze v určitý čas během nedělní a pondělní noci, kdy mají útočníci možnost ukrást z infikovaného zařízení hotovost. Aniž by vložili do bankomatu kartu, zadají kombinaci čísel na klávesnici přístroje, zavolají operátorovi, aby jim dal další instrukce, zadají novou sadu čísel a bankomat pak začne vydávat velké množství hotovosti. Útočník poté jednoduše odejde.

 

Video záběry z bezpečnostních kamer napadených bankomatů ukázaly, že pro každý případ je vytvořena jedinečná kombinace náhodných čísel. To zajišťuje, aby nikdo mimo gang nemohl z podvodu náhodně profitovat. Když je číslo vloženo správně, obrazovka bankomatu ukáže, kolik peněz je v každé kazetě s hotovostí a operátor se rozhodne, kterou vyprázdní. Poté přístroj vydá 40 bankovek ze zvolené kazety.

 

Analytický tým Kaspersky Lab tento útok vyšetřoval na žádost jedné finanční instituce. Malware označený jako Backdoor.MSIL.Tyupkin se zatím objevil v bankomatech v Latinské Americe, Evropě a Asii.


 
  

- PR -

Business Intelligence je trend současných ERP systémů

Jedním z nejsilnějších trendů v současném vývoji podnikových informačních systémů jsou nástroje Business Intelligence (BI). Proč popularita BI mezi firmami stále roste, vysvětlil Miroslav Hlaváč, vedoucí obchodních týmů pro oblasti ENT, Cloud & BI ve společnosti Asseco Solutions.

  

- PR -

Automatizace ve výrobě potravin není výsadou jen velkých firem. Jak na to krok za krokem s ERP systémem?

Stejně jako většina podniků, čelí i potravinářská výroba v dnešní době řadě výzev: nedostatku kvalitních zaměstnanců, vyso­kým cenám energií i zdražování surovin. K tomu se přidává velmi přísná legislativa a nutnost hlídat řadu ukazatelů u surovin i hotových výrobků.