facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Koncepční řešení měření hluku

s využitím integrační platformy na Praze 3

-PR-

11-gordic-01Hladina hluku je důležitým faktorem ovlivňujícím například atraktivitu dané oblasti pro bydlení nebo trávení volného času. Ke globálnímu posouzení stavu hlukové zátěže obyvatel na dané území slouží hlukové mapy. Odhaduje se, že v České republice je nadměrným hlukem zatíženo přes 300 tisíc obyvatel, v samotné Praze je nadlimitními hlukem zasaženo kolem 90 tisíc lidí.


Cíl projektu

Není divu, že se pražské městské části problematice nadměrného hluku věnují, přestože odpovědnost za dodržování hlukových limitů spadá na krajskou hygienickou stanici. Prověřují se většinou podněty občanů týkající hluku z dopravy, stavebních prací, z průmyslové produkce nebo hudebních akcí. V reakci na zjištěná data jsou v řadě případů přijímána nápravná opatření, což zvyšuje kvalitu života v daných lokalitách. Pro měření hladiny hluku v jedné z rušných oblastí Prahy 3 zvolil v září 2018 úřad městské části koncepční řešení prostřednictvím chytrých technologií. Cílem projektu nebyla pouze ochrana před škodlivými decibely, ale i získávání dlouhodobých údajů. Ty mají pomoci odhalit příčinu případných výkyvů nebo poskytnout podklad pro zkoumání kauzálních a korelačních vztahů s jinými nasbíranými, zdánlivě možná nesouvisejícími daty.

Technologie

Jádrem řešení je integrační platforma propojená s hardwarovým vybavením od Českých radiokomunikací. Projekt zahrnuje zapůjčení hlukových senzorů a zajištění jejich konektivity. Senzory jsou umístěny na sloupech veřejného osvětlení. Mají sloužit nejen ke sběru dat pro další analýzy a využití, ale i jako nástroj pro okamžité upozornění v případech, kdy dojde k překročení škodlivé hranice. Podoba a umístění senzorů po instalaci nijak nenarušily okolní prostředí, což potvrdil i odbor životního prostředí.

Zajímavý problém vyvstal v průběhu testování. Během něho přišel výrazný pokles teploty, který zkresloval naměřené hodnoty. Projektový tým GORDIC odhalil příčinu nepřesností a úpravou senzorů zajistil optimalizaci. Nyní (listopad 2018) je celý projekt ve fázi finalizace, kdy se upravuje na míru finální podoba dashboardu, který poslouží k prezentaci aktuálních i historických hodnot hluku. Součástí dodávky je i základní proškolení pověřené osoby objednatele a její seznámení s dodávaným řešením.

Krůček ke Smart City

Platforma zprostředkovává naměřená data k následné prezentaci prostřednictvím zmiňovaného interaktivního dashboardu. Navíc otevírá městské části možnosti pro budoucí propojení s dalšími Smart City prvky. Platforma může v budoucnu posloužit pro sjednocení veškerých chytrých technologií do jednoho fungujícího celku, který bude možné centrálně řídit - samozřejmě lokálně i vzdáleně. Obě varianty disponují maximálním možným zabezpečením srovnatelným s úrovní zabezpečení bankovních systémů.

Ve zjednodušení lze tuto platformu označit za otevřenou shora i zdola, což v praxi znamená, že dovede nejen do jednoho funkčního celku spojovat jak technologie stávající, tak i ty, které budou teprve v budoucnu objeveny. Umí ale poskytovat data v takové formě, že si lze uživatelské výstupy a rozhraní pro práci s nimi i nástroje pro řízení Smart City technologií vytvářet a upravovat dle aktuálních potřeb. Senzory měřící hluk tak mohou v budoucnu být jedním z kamínků v mozaice komplexně a koncepčně vytvořené struktury chytrých technologií Prahy 3.