facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 8. 10. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Více než třetina zaměstnanců ohrožuje firemní data při používání soukromých zařízení

Společnost Trend Micro zveřejnila výsledky aktuálního průzkumu, jehož cílem bylo získat informace o návycích zaměstnanců, kteří během koronavirové pandemie pracovali vzdáleně. Z analýzy vyplývá, jak slabým článkem jsou chytrá domácí zařízení a s nimi související aplikace při snaze podniků o zajištění kybernetické ochrany práce na dálku.



Z odpovědí více než 13 000 respondentů napříč 27 státy vyplynulo, že celých 39 % pracovníků využívalo pro přístup k firemním datům soukromá zařízení – navíc se tak často dělo ve spojení s cloudovými aplikacemi a službami. Soukromé chytré telefony, tablety a notebooky ovšem mohou být méně bezpečné a také více vystavené zranitelnostem, které souvisí se zařízeními světa internetu věcí připojenými do domácí sítě. Například více než třetina dotázaných (36 %) uvedla, že na všech svých osobních zařízeních nepoužívá ani základní ochranu heslem.

„Skutečnost, že tolik zaměstnanců pracujících vzdáleně využívá pro přístup k firemním systémům a datům soukromá zařízení naznačuje, jak malé může být ve skutečnosti povědomí o bezpečnostních rizicích,“ uvedla doktorka Linda K. Kaye, specialistka na oblast kybernetické psychologie. „Prospěšné by bylo školení o kybernetické bezpečnosti šité na míru konkrétní firmě, které by zohledňovalo rozmanitost jednotlivých uživatelů, jejich bezpečnostní znalosti a postoje k souvisejícím rizikům. Organizace tak mohou efektivně zmírnit jakákoli bezpečnostní rizika, která souvisí s používáním soukromých zařízení.“

Více než polovina (52 %) respondentů má do domácí sítě připojená IoT zařízení. V případě těchto zařízení, zejména pak od menších výrobců, existují dobře zdokumentované zranitelnosti, jako jsou neopravené chyby ve firmware nebo nedostatečně zabezpečené přihlašování. Tyto zranitelnosti mohou útočníci využít k průniku do domácích sítí a následně nechráněná osobní zařízení zneužít jako odrazový můstek pro útok na podnikovou informační architekturu.

Dalším rizikem používání nezabezpečených soukromých zařízení pro práci je možnost zanesení malwarové infekce z domácího prostředí – k nákaze dojde sice doma, ale ta se díky využití soukromého zařízení pro plnění pracovních povinností rozšíří i do podnikové informační architektury.

Nejnovější výzkum společnosti Trend Micro také odhalil, že 70 % vzdálených pracovníků připojovalo do domácí sítě svůj firemní notebook. Ačkoli je pravděpodobné, že tato zařízení jsou lépe chráněná než soukromé notebooky, stále existuje riziko napadení firemních dat a systému. Například tehdy, pokud uživatelé mají možnost nainstalovat si neschválené aplikace pro přístup ke svým IoT zařízením.

„Zařízení ze světa internetu věcí se sice mohou pochlubit dostatečným výpočetním výkonem a konektivitou, ale bohužel ne odpovídajícími bezpečnostními vlastnostmi,“ řekl Bharat Mistry, hlavní bezpečnostní stratég ve společnosti Trend Micro. „Ve skutečnosti mohou hackerům pomoci s otevřením zadních vrátek, díky kterým budou kompromitovat podnikovou informační architekturu. Tato hrozba je navíc stále větší, protože rostoucí zájem o vzdálené způsoby práce stírá dosavadní rozdíly mezi soukromými a firemními zařízeními. Soukromá i firemní data jsou tak vlastně ohrožena stejným způsobem. Dnes více než kdy dříve je proto nutné, aby jednotlivci přijali svůj díl zodpovědnosti za kybernetickou bezpečnost a organizace i nadále své zaměstnance vzdělávaly a seznamovaly je s osvědčenými postupy a opatřeními.“


 
  

- PR -

Budoucnost práce s dokumenty pomocí General Documents AI

Společnost Konica Minolta, tradiční lídr v oblasti tiskových technologií, dlouhodobě klade důraz na rozvoj komplexních IT služeb. V posledních letech se zaměřuje na vývoj inovativních řešení, která propojují tradiční tiskové procesy s digitálním světem. Jedním z klíčových směrů jejich výzkumu a vývoje (R&D) je implementace umělé inteligence (AI) do administrativních procesů. Tato technologie zásadně mění způsob, jakým organizace pracují s dokumenty, a přináší rychlejší a efektivnější zpracování dat.

  

- PR -

Firma fortell, která má zručnost a dovednost nejen v názvu, spoléhá na IS KARAT

Myšlenka na nutnost výběru nového informačního systému se ve společnosti fortell objevila už v roce 2018. Hlavním důvodem byla skutečnost, že společnost původně využívala účetní systém od lokálního dodavatele, který již nebyl schopen svou funkčností ani poskytovanými službami podporovat rozvoj společnosti. K rozhodnutí o výběru ale nakonec došlo až v roce 2020, kdy se ve společnosti fortell rozhodli poněkud netradičně využít nastalé období pandemie Covid-19 k výběru nového ERP řešení.