Aktuality -> Analýzy - 9. 7. 2018

Převratný vývoj technologií umožňuje tvorbu inovativních produktů a služeb

Accenture #TechVision2018Společnosti Accenture vydala studii Technology Vision 2018, která vymezuje zásadní technologické trendy, které ovlivní naši blízkou budoucnost. Možná bližší, než si většina z nás zatím myslí. Reálné aplikace umělé inteligence, rozšířené reality, inovativní způsoby využití blockchainu či pokročilých analytických funkcí se ale už teď prosazují v reálném životě progresivních firem nebo institucí, a to i v ČR. Letošní Technology Vision zdůrazňuje, jak převratný vývoj technologií, včetně umělé inteligence (AI), pokročilé analytiky a cloudu, umožňuje společnostem tvorbu inovativních produktů a služeb. Ale také mění způsob, jakým lidé pracují a žijí. To následně mění vztahy firem s jejich zákazníky a obchodními partnery.



Jaké příklady můžeme již nyní najít v České republice? „Například startup Flatio umožňuje zájemcům o koupi nemovitosti pomocí brýlí s aplikací virtuální reality prostory „navštívit“ a projít, což je zážitek nesrovnatelný s prohlídkou fotografií. České HR společnosti Proudly pomáhá virtuální realita přilákat potenciální zaměstnance pro jejich klienty. Vytvářejí virtuální prohlídky pracoviště, které uchazečům o zaměstnání přibližují kulturu a atmosféru společnosti a poskytují jim reálný pohled na práci zde,“ zmiňuje konkrétní lokální příklady Adam Leščišin z regionálního zastoupení Accenture.

Společnost Čepro, které zajišťuje přepravu, skladování a prodej ropy, zase využívá vyspělý systém, který vyhodnocuje anomálie dat a pomáhá tak předejít potenciálním problémům. Znalost přepravních charakteristik a síťových toků jim umožňuje dělat kvalifikovaná nákupní rozhodnutí, ale také odhalit a odstranit nežádoucí anomálie v infrastruktuře.

Ještě více příkladů firem a institucí, které vyžívají převratný vývoj technologií pro tvorbu inovativních produktů a služeb, můžeme pochopitelně najít v zahraničí, zejména ze Spojených států. Zde všem dobře známý Amazon se díky svému zařízení Echo a robotické asistentce Alexe začlenil do života lidí do takové míry, že bytoví developeři stavějí inteligentní uzamykatelné skříňky umožňující kurýrům doručovat zboží, i když nikdo není doma.

Citizen AI #TechVision2018

Jiným příkladem, tentokrát ze státní správy, je partnerský ekosystém založený na blockchain technologii, který využívá estonský stát. Veřejné údaje, zdravotní záznamy, informace o pobytu lidí, apod. jsou uloženy a udržovány výhradně místními úřady, ne v podobě centralizované databáze. Při získávání informací potřebných k různým úkonům státní správy, ať už jde o vytvoření rodného listu nebo podání policejní zprávy, vládní zaměstnanci používají "X-road" - inteligentní systém, který automaticky určí identitu dotazovatele, ověří jeho pověření k přístupu a usměrňuje způsob nakládání s informacemi i dobu, po kterou údaje mohou být využívány.

Umělá inteligence také pomáhá s výzkumem léčiv pro boj s rakovinou. Maďarská firma Turbine vytvořila AI systém který modeluje, jak funguje rakovina na molekulární úrovni a testuje, jak na něj působí různé chemické sloučeniny a další potenciální léčiva. Další příklad aplikace AI „pro lidi“ je ze slovenské Tatra banky, která využívá systém rozpoznávání tváří pro hodnocení spokojenosti zákazníků. AI v této bance ale také pomáhá v reálném čase testovat bankovní produkty a vyhodnocovat demografická data.

Aplikace rozšířené reality jsou zase přímo stvořené pro různé simulační a tréninkové programy. Například Penny Market v Rumunsku začal využívat chytré brýle, aby zrychlil vyskladňování zboží. Díky jejich využití se zvýšila produktivita práce a časové úspory ve skladovém hospodaření dosahují 15-30 %. Polská společnost CTA zase využívá VR pro školení pracovníků z ropného a energetického průmyslu. Například pro nácvik chování v nebezpečných situacích, které mohou nastat na pobřežních plošinách, který tak může probíhat na dálku.

Rozvoj inteligentních podniků #TechVision2018

 
  

- PR -

AI už není jen trend, ale potvrzuje svou reálnou sílu v byznysu

Generativní umělá inteligence už není jen experimentem technologických nadšenců, ale stává se významnou součástí fungování firem a organizací. Často se prezentuje marketingovým pozlátkem, ale pokud má fungovat ve složitém světě organizací, nestačí jen začít. Důležité je vybudovat celé zázemí, které jí dá reálnou hodnotu. To je hlavní poselství 22. ročníku technologické konference SOFTECON 2025, kterou pořádala společnost SOFTEC. Akce se zúčastnilo přes 300 odborníků z bank, pojišťoven, telekomunikací i veřejného sektoru.

  

- PR -

Od nadšení „devadesátek“ k úspěšnému podnikání v EMS

torola_microchip_01.jpgHistorie společnosti TOROLA electronic, spol. s r.o., se datuje od roku 1991, kdy se tři vysokoškolští kamarádi, kteří do té doby pracovali ve společnostech TESLA Třinec a TESLA Rožnov pod Radhoštěm, rozhodli založit vlastní firmu. A protože měli zálibu v elektronice a pracovali v elektrotechnickém průmyslu, směřovala i jejich vlastní budoucnost právě tímto směrem.