Aktuality -> IT Projekty - 9. 5. 2018

Pravost šperků a diamantů ověří blockchain od IBM

Podle odhadů National Retail Federation se spotřebitelé chystali utratit za šperky k loňskému Valentýnu 4,3 miliardy dolarů. Před samotnou koupí se ale nezajímají ani tak o cenu zboží, ale především o jeho pravost a hodnotu. Sdružení předních firem na trhu se zlatem a diamanty nedávno oznámilo spuštění první mezioborové iniciativy využívající blockchain k dohledání původu hotových kusů šperků. Firmy Asahi Refining (rafinace drahých kovů), Helzberg Diamonds (americký prodejce šperků), LeachGarner (dodavatel drahých kovů), The Richline Group (světový výrobce šperků) a UL (nezávislé kontroly prováděné třetí stranou) spouští iniciativu TrustChain, která bude založena na platformě IBM Blockchain a poběží v cloudu IBM.



Iniciativa TrustChain sleduje a ověřuje pravost diamantů a drahých kovů napříč všemi fázemi dodavatelského řetězce. Díky spolupráci s IBM nyní na jedné platformě zajišťuje digitální ověření, kontrolu fyzického výrobku i procesu výroby a dohled třetí strany. Iniciativa už takto v blockchainové síti zajistila stoprocentní sledování šesti modelů diamantových a zlatých zásnubních prstenů. Zahrnutí všech důležitých stran zapojených do výroby šperků, od důlních společností přes výrobce a velkoobchodní dodavatele až po prodejce, do jedné platformy, přináší lepší záruku kvality a pravosti výrobků.

Blockchain přináší prodejcům jednodušší a bezpečnější způsob, jak tyto transakce efektivně spravovat. V transparentním sdíleném systému se vytváří trvalý řetězec záznamů o uskutečněných transakcích, díky kterému může jakákoli ze stran zboží kdekoli na světě přesně a rychle dohledat. Proto je blockchain čím dál častěji využíván k ověřování pravosti výrobků. Průzkum společnosti IBV mezi 203 firmami z oblasti spotřebního zboží zjistil, že 18 % všech firem v tomto oboru už blockchain používá. Podle respondentů přinesl blockchain největší změnu do oblasti bezpečnosti a pravosti výrobků.


 
  

- PR -

Když chytrý teploměr ohrozí celý sklad

Jaká jsou bezpečnostní rizika moderní logistiky?


Moderní logistika dnes stojí na digitálních datech a automatizovaných procesech, ať už jde o sledování skladových teplot, monitoring zásilek nebo sdílení informací s partnery. Větší přehled a rychlost sice šetří čas i náklady, ale čím více systémů spolu komunikuje, tím větší je riziko, že do nich zasáhne něco nečekaného. Jak zajistit, aby digitalizace zůstala přínosem a nestala se slabým místem celé firmy?

  

- PR -

I malé firmy jsou terčem kybernetických útoků Jak se jim mohou bránit?

Mnoho drobných podnikatelů a majitelů menších firem si myslí, že kybernetické útoky se jich netýkají. „Proč by si zrovna mě hacker vybíral?“ říkají si, protože věří, že jejich „malý“ byznys není pro útočníky zajímavý. Realita je ale jiná. Malé podnikatelské subjekty, která často nedisponují rozsáhlým řešením kybernetické bezpečnosti, jsou pro hackery naopak snadnějším, a o to atraktivnějším cílem.