facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 9. 3. 2021 - Zdeněk Gric

Nebezpečný malware se ukrýval v 9 aplikacích na Google Play

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, odhalil v 9 aplikacích na Google Play novou hrozbu. Dropper Clast82 je škodlivý program, který do telefonu obětí dokáže nainstalovat další malware, a navíc se umí vyhnout bezpečnostním mechanismům Google Play. Hackeři s pomocí dropperu Clast82 získali přístup k finančním účtům obětí i kontrolu nad jejich mobilními telefony.



Clast82 nainstaluje do mobilního zařízení malware jako službu AlienBot Banker, který cílí na finanční aplikace a dokáže obejít dokonce i zabezpečení pomocí dvoufaktorových autentizačních kódů. Clast82 současně obsahuje i mobilní trojan pro vzdálený přístup, takže hacker může ovládat zařízení pomocí aplikace TeamViewer, jako by telefon oběti držel přímo v ruce.

Check Point zjednodušeně ukázal, jak Clast82 útočí:

  1. Na začátku si oběť stáhne z Google Play nějakou aplikaci obsahující i škodlivý kód Clast82. 
  2. Clast82 následně komunikuje se svým velícím a řídícím serverem (C&C Server) a dostane další instrukce. 
  3. Následně na zařízení stáhne a nainstaluje další hrozbu, v tomto případě AlienBot Banker, což je malware jako služba zaměřený na finanční aplikace a krádeže přihlašovacích údajů a ověřovacích kódů. 
  4. Hacker tak získá přístup k finančním účtům obětí a zároveň má útočník plnou kontrolu nad infikovaným zařízením.

Kyberzločinci využívají řadu technik, aby se Clast82 vyhnul detekci bezpečnostními mechanismy Google Play.

  1. Pro komunikaci s velícím a řídícím (C&C) serverem je využívána platforma Firebase vlastněná Googlem. Když Google Play testuje a hodnotí aplikace, hacker změní konfiguraci C&C serveru pomocí Firebase. V kritickou chvíli „zakáže“ škodlivé chování Clast82, aby aplikace nevyvolala podezření.
  2. Jako hostitelská platforma pro stahování škodlivého obsahu je používán GitHub. Hacker tak může distribuovat další škodlivý obsah na všechna zařízení infikovaná jednotlivými škodlivými aplikacemi.

Hacker infikoval známé open-source aplikace pro Android:

Název aplikace  Název balíčku
Cake VPN com.lazycoder.cakevpns
Pacific VPN com.protectvpn.freeapp
eVPN com.abcd.evpnfree
BeatPlayer com.crrl.beatplayers
QR/Barcode Scanner MAX com.bezrukd.qrcodebarcode
Music Player com.revosleap.samplemusicplayers
tooltipnatorlibrary com.mistergrizzlys.docscanpro
QRecorder com.record.callvoicerecorder

 

Check Point informoval společnost Google 28. ledna 2021. 9. února 2021 Google potvrdil, že všechny aplikace infikované dropperem Clast82 byly z Google Play odstraněny.

„Hacker, který stojí za mobilní hrozbou Clast82, dokázal obelstít ochranu Google Play kreativním a zároveň znepokojivým způsobem. Jednoduše manipuloval snadno dostupnými zdroji třetích stran, jako jsou účty na GitHub nebo FireBase. Oběti si myslely, že stahují neškodnou utilitu z oficiálního obchodu pro Android, ale ve skutečnosti si stáhly také nebezpečný trojan, který cílil na finanční účty. Hrozba se dokázala vyhnout odhalení, což znovu ukazuje, proč je potřeba používat nějaké pokročilé preventivní mobilní bezpečnostní řešení. Nestačí jen aplikaci oskenovat při stahování, protože kyberzločinci mohou, a budou, měnit její chování pomocí snadno dostupných nástrojů třetích stran,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.


 
  

- PR -

Budoucnost práce s dokumenty pomocí General Documents AI

Společnost Konica Minolta, tradiční lídr v oblasti tiskových technologií, dlouhodobě klade důraz na rozvoj komplexních IT služeb. V posledních letech se zaměřuje na vývoj inovativních řešení, která propojují tradiční tiskové procesy s digitálním světem. Jedním z klíčových směrů jejich výzkumu a vývoje (R&D) je implementace umělé inteligence (AI) do administrativních procesů. Tato technologie zásadně mění způsob, jakým organizace pracují s dokumenty, a přináší rychlejší a efektivnější zpracování dat.

  

- PR -

Firma fortell, která má zručnost a dovednost nejen v názvu, spoléhá na IS KARAT

Myšlenka na nutnost výběru nového informačního systému se ve společnosti fortell objevila už v roce 2018. Hlavním důvodem byla skutečnost, že společnost původně využívala účetní systém od lokálního dodavatele, který již nebyl schopen svou funkčností ani poskytovanými službami podporovat rozvoj společnosti. K rozhodnutí o výběru ale nakonec došlo až v roce 2020, kdy se ve společnosti fortell rozhodli poněkud netradičně využít nastalé období pandemie Covid-19 k výběru nového ERP řešení.