facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Virtualizace byla jediným možným východiskem

říká Petr Czak, IT manager farmaceutické společnosti EGIS

-PR-
Jednou ze společností, která stála před rozhodnutím investovat poměrně značné finanční prostředky do nové IT infrastruktury, byla i česká pobočka maďarské farmaceutické společnosti Egis. S jejím IT manažerem Petrem Czakem jsme hovořili na téma, proč společnost zvolila jedno z nejmodernějších řešení posledních měsíců, a to virtualizaci.

Jaké výhody očekáváte od implementace řešení?

Od nasazení virtualizace jsme v první řadě očekávali radikální snížení počtu hardwarových serverů a tím zjednodušení správy a zvýšení dostupnosti služeb při údržbě. Součástí implementace bylo i nasazení nového zálohovacího systému HP Dataprotector, který ve spolupráci s novým virtualizačním prostředím a deduplikační jednotkou významně zkracuje čas obnovy dat i celých služeb. V neposlední řadě jsme velmi uvítali snížené nároky na spotřebu elektrické energie.

Jaké řešení jste zvažovali a proč jste se rozhodli zrovna pro tuto platformu?

Stáli jsme v podstatě před jednoduchým rozhodováním. Mohli jsme nadále rozmělňovat jednotlivé služby na samostatné hardwarové servery a prodlužovat životní cyklus stávajícím serverům. Což je samozřejmě velmi nákladné z hlediska údržby a velmi diskutabilní, co do využití hardwarového potenciálu. Druhou možností bylo virtualizovat. Naše rozhodnutí bylo nasnadě a skončilo výběrem virtualizačních nástrojů VMWare pro jejich širokou softwarovou podporu nejen systémů společnosti Microsoft, ale i různých linuxových distribucí. Ne zcela nevýznamným důvodem byla i návaznost na již využívanou desktopovou platformu výrobce (VMWare workstation).

Proč jste se rozhodli pro změnu platformy / virtualizaci ?

Jak již bylo zmíněno výše počet našich hardwarových serverů překročil únosnou hranici a jejich provoz byl již nadále neekonomický a vzhledem k rostoucím nárokům na flexibilitu, správu a dostupnost byla virtualizace jediným možným východiskem.

Můžete nám blíže představit společnost Egis?

egis-2.jpgEgis Praha je farmaceutickou generickou společností, zabývá se tedy prodejem generických přípravků. I přesto, že společnost má i vlastní vývoj léků, její hlavní obchodní entitou jsou generické přípravky, tedy přípravky, u nichž vypršela patentová ochrana. Tyto přípravky postupně uvádíme na český i světový trh, přičemž vycházíme vstříc skutečně široké vrstvě zákazníků, zejména jejich potřebám po kvalitních, účinných a dostupných léčivech. Zároveň se snažíme vyjít vstříc potřebě zdravotního systému ČR, jehož cílem je trvale kontrolovat růst nákladů za léky a zdravotní péči obecně.

Společnost Egis Praha je dceřinou společností Egis Pharmaceuticals, která sídlí v Budapešti. Své aktivity vyvíjí ve více než 15 zemích světa zejména střední a východní Evropě. Jejím hlavním působištěm je především domácí (maďarský) trh. Obrat společnosti mimo domácí trh ale tvoří v současnosti asi 60 procent a tento podíl se neustále zvyšuje. Ostatně i podíl České republiky na tomto obratu je rok od roku výraznější a tedy i důležitější. Společnost Egis si uvědomuje potřebu kvalitního a flexibilního IT zázemí a snaží se jeho prostřednictvím zvyšovat svoji konkurenceschopnost na trhu.

Podle čeho jste vybírali dodavatele této služby a proč jste si nakonec vybral za partnera Infinity a.s.?

Hledali jsme dodavatele, který nás bezpečně převede do virtualizovaného prostředí a naučí nás s „ním“ zacházet za rozumnou cenu. Velkou roli sehrála i prokázaná zkušenost s rozsahem podobnými projekty. Se společností Infinity spolupracujeme řadu let a naše IT zázemí tedy pro ni není neznámý terén a dokázala tedy beze zbytku vyhovět všem našim požadavkům.

Jak jste celkově spokojeni s virtualizovanou infrastrukturou, naplnilo se vaše očekávání?

Zjednodušeně se dá říci, že zvolené virtualizační prostředí naplnilo všechny naše požadavky a dokázalo nám zajistit bezproblémový chod stávající infrastruktury s dostatečným prostorem pro další růst služeb. Navíc nám jednoduchá správa a flexibilita virtualizačního nástroje komfortním způsobem zajišťuje možnost bezpečných upgradů stávajících systémů i zavádění nových služeb s možností rychlého návratu k původní konfiguraci (nástroj snapshot manager).

Plánujete do budoucna nějaký další upgrade IT systému?

Postupem času se ukazuje, že by pro nás bylo pohodlnější zvolit vyšší variantu virtualizéru a sice verzi enterprise oproti stávající standard a to zejména z důvodu snadnějšího a pohodlnějšího přesouvání jednotlivých virtualizovaných serverů mezi jednotlivými hosty. Pro zvýšení dostupnosti by ještě stálo za úvahu dokoupení 3 hostovacího serveru a páru optických switchů.

Děkujeme za rozhovor.