facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Cloud infrastruktura Českých Radiokomunikací

na bázi architektury vBlock šetří miliony i dalším firmám

-PR-
Servery s IT službami Českých Radiokomunikací byly dříve umístěny v osmi hlavních lokalitách společnosti. Zaměstnanci IT, kteří se o servery starali, pracovali pouze na dvou místech, a to v Praze. V případě nutnosti osobního zásahu tak bylo dopravou na místo mrháno časem, nehledě na to, že případná odstávka se o tento čas zbytečně prodlužovala. A zasahovala-li třetí strana, pak se zásah promítl i do financí. Řešením dané situace bylo vytvoření virtuálního datového centra, které bude sloužit také ke komerčnímu využití externími subjekty při poskytování služeb infrastructure as a service (IaaS).
Po odprodání retailového byznysu společnosti T-Mobile totiž nebylo efektivní nadále provozovat několik souborových serverů. O ty se někdo musel starat, nevýhodou byla rovněž decentralizace a jejich velký počet, neboť pro každou službu byl vyhrazen vlastní server. Každý server je nutné nejen administrovat, ale také platit významné částky za údržbu, rozšířenou záruku a podobně. Hlavním architektem a implementátorem řešení virtuálního datového centra a dodavatelem celého projektu se stala společnost Dimension Data.

Proces implementace


Celý projekt včetně vstupní analýzy zajišťovala společnost Dimension Data pomocí nástroje VMware Capacity Planner. Výsledkem analýzy byl seznam všech serverů s jejich požadavky na výpočetní kapacitu a s vhodností virtualizace a také návrh výkonu nového serverového prostředí, na kterém poběží virtualizační platforma. Dimension Data provedla instalaci a konfiguraci technologických celků. Řídila testovací procedury a následné uvedení řešení do rutinního provozu.

Virtuální datové centrum bylo vybudováno na bázi architektury vBlock. České Radiokomunikace, jako provozovatel a poskytovatel služeb datového centra, zajistily parametry prostředí datacentra z hlediska napájení a chlazení, internetovou a WAN konektivitu a bezpečné externí připojení k infrastruktuře virtuálního datového centra. Serverové prostředí je vybudováno pomocí serverové technologie Cisco Unified Computing System (UCS) a spravováno pomocí Cisco UCS Manager. Služby ukládání a zálohování dat jsou provozovány na produktech CLARiiON a Legato NetWorker společnosti EMC a HP StorageWorks EVA 4400. Virtualizační vrstvu tvoří produkty VMware z edice VMware Virtual Infrastructure 4.

„Pro VMware jsme se rozhodli jako pro lídra virtualizace a člena aliance Virtual Computing Environment, která byla založena za účelem vytvoření nejvýkonnějších a nejmodernějších cloud computingových systémů. Díky nové cloud infrastruktuře na bázi architektury vBlock máme jednotné prostředí a můžeme snadno a dynamicky přidělovat výkon službám, které ho potřebují. Šetříme peníze za servery, šetříme také místo v datovém centru. Našim zákazníkům tak můžeme nabídnout výpočetní a úložnou kapacitu, která je snadno a rychle škálovatelná,“ vysvětluje Marcel Procházka, manažer pro rozvoj služeb a strategie společnosti České Radiokomunikace.

„Investice do virtualizace interního IT se nám vrátí do jedenácti měsíců při úspoře přímých nákladů ve výši 5,9 mil. Kč a nepřímých 2,5 mil. Kč během tří let. Významné úspory lze předpokládat také u našich zákazníků, kteří cloud computing od Českých Radiokomunikací již využívají nebo se pro jeho využívání rozhodnou.“

Marcel Procházka, manažer pro rozvoj služeb a strategie, České Radiokomunikace

Výsledky implementace

Provozní

  • významné snížení provozních výdajů i přímých nákladů
  • zásadní úspory v IT oblasti, které mohou využívat zákazníci
  • snížení produkce CO2 o 22 tun za rok
  • jednodušší údržba, úspora času i lidských zdrojů
  • efektivnější a flexibilnější provoz (nyní spuštění nového serveru trvá minuty oproti dnům)
  • dále snadná rozšiřitelnost IT infrastruktury, jednotná platforma a centralizace do jednoho místa
  • výrazně vyšší SLA, a to jak pro interní IT, tak i pro externí zákazníky

Nákladové úspory

Na příkladu samotných Českých Radiokomunikací je možné vidět významné úspory v IT oblasti, které nyní mohou realizovat i další společnosti v případě využití virtualizovaného datového centra Českých Radiokomunikací. Počet fyzických serverů byl snížen z 28 na šest, čímž bylo dosaženo úspory místa o velikosti 33 m2, značné části provozních výdajů za IT podporu stávajících serverů a velkého množství elektrické energie (napájení, chlazení). Investice do virtualizace se Českým Radiokomunikacím vrátí do jedenácti měsíců při úspoře přímých nákladů ve výši 5,9 mil. Kč a nepřímých 2,5 mil. Kč za pouhé tři roky.

Budoucí vývoj

České Radiokomunikace počítají s postupným převáděním dalších služeb, které běží v současnosti na fyzických serverech, do virtuálního prostředí.