facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Migrace dat je výzva a sehraný tým je klíčem k jejímu zdolání

-PR-

Téma migrace dat ve mně „bub­lá“ s každým dalším projektem. Migrace dat je přesně na pomezí dodávané­ho řešení mezi dodava­te­lem aplika­ce a zákazníkem. Ani jednomu se do toho „nechce”, neboť dodavatel systému nemá dostatečnou znalost prostředí a zdrojových dat, a zákazník sice své prostředí a systémy zná, ale nemá dostatečné volné interní kapacity.


Jak tuto zdánlivě patovou situaci rozetnout? Pojďme si ukázat základní strategické milníky a přístupy, které jsou nezbytné pro úspěšnou migraci dat v prakticky libovolné společnosti.

Často se mě zákazníci ptají, zda umíme či děláme migrace dat? Já na to vždy odpovídám, že ano, v CGI děláme migrace dat a umíme je. Zároveň ale také říkám, že je nejprve potřeba si popovídat o tom, co přesně a proč zákazník potřebuje. Každý to vidí ze své perspektivy, a my se s ním potřebujeme sladit, napojit se na jeho potřeby a případně provést korekce.

Následují tedy první schůzky, na kterých pokládáme spoustu otázek:

  • Proč potřebujete migrovat data, tj. děláte upgrade aplikace, implementujete novou aplikaci?
  • O jakých datech se bavíme?
  • Jaká je komplexita E2E řešení ve vztahu k zajištění prointegrovatelnosti migrovaných dat?
  • Jaké je časování projektu, fáze, očekávané uvedení do provozu a další.

Jak vypadá standardní migrační projekt?

Pokud vynechám úvodní základní definici rozsahu naší dodávky, tak vždy začínáme s definicí migrační strategie. Ta obsahuje pohled na data v rámci celkového projektu a určuje migrační přístup jako např. migrace „bigbang“ či „postupně ve vlnách“. Stanovuje základní migrační entity a jejich komplexitu, sleduje business potřeby vs. IT možnosti, HW požadavky, cutover KPI aj. Souběžně zahajujeme analýzy zdrojových dat podle požadavků cílových systémů, požadavků na konzistenci, správnost formátů, duplicity a řadu dalších činností.

Naprosto zásadní pro migraci je datová čistota. Bavíme se s vlastníky dat, která data lze čistit dávkově, která jedině po konzultaci se zákazníkem postupem tzv. navolávání. Často je to nutné konzultovat s právníky, protože struktury dat se většinou zásadně liší, a to, co je možné provést z technického hlediska, nemusí vždy být v souladu se zákonem. V dalších fázích projektu je nutno začít přemýšlet nad tím, jak naložit se zákazníky, kterým se nedaří dovolat, nelze je tzv. „vyčistit“, tedy nejsou migrovatelní, neboť jejich údaje nejsou dostupné nebo nemusí být správně.

Vedle toho nabídneme seniorní konzultanty do governance struktury projektu nebo celého programu, kteří pomohou nastavit celou governance strukturu i její řízení, včetně reportováni stavu projektu a jednotlivých streamů přes celou organizaci. Rovněž jsou nápomocni se zasazením streamu migrace do celkového projektu, a to jak z pohledu business, tak i IT oddělení.

Sehraný migrační tým je klíč k úspěchu

Naprostou nezbytností pro hladký průběh migrace je sehraný migrační tým. Detailně zpracovává výstupy z migrační strategie, definuje potřebné transformace, validace, interní rekonciliace migrovaných dat. Nesmíme zapomenout na DB guru, kteří vše usadí do migrační stage a migračního frameworku. Ten zajistí spouštění skriptů ve správném pořadí, vyhodnotí úspěšnost jednotlivých kroků a v návaznosti na to posouvá, případně zastaví migraci dat apod.

Paralelně s tím musí běžet další stream - příprava interních systémů pro zajištění obsluhy namigrovaných zákazníků (např. v případě fúze). Opět tedy probíhá kompletní proces od business zadání až po vývoj. Nejčastěji se jedná o definici produktového katalogu, procesů a úprav systému od Selfcare, CRM až po Billing. Tato činnost je nutná a je realizována souběžně s migrací dat. Rovněž je třeba stihnout proškolit zaměstnance na nově definované procesy a postupy v období mezi dokončením testů a nasazením do produkce.

Nelze zapomenout na stream - cutover strategie a plán, a to jak z pohledu business, tak i technického. Tyto aktivity se často podceňují a migrace je chápána jako technický projekt. Ale skoro vždy se dotýká mnoha firemních oblastí. Zkrátka je potřeba promyslet detailní koncept komunikace se zákazníky a potřebné změny smluvních podmínek, včetně zajištění právní konzultace při jejich formulování. Dále je dobré připravit si retenční strategii pro zákazníky, kterých se migrace týká. Detailní cutover plán musí být složen z přípravné, exekuční i post-cutover fáze. Pro samotnou exekuci migrace je nutné zajištění podpory back office a L2 supportu atd. Popsané aktivity podpoří migrační framework zajišťující technickou migraci dat. Cutover testy přispějí k hladkému průběhu ostrých migrací.

Před ukončením migrace či migrační vlny je nutné definovat a vyvinout rekonciliační reporty. Ty dělíme na kvantitativní a kvalitativní a jsou zcela zásadní pro ověření úspěšnosti migrace dané definovanými kritérii KPI. Také zkontrolujeme, že neztrácíme nebo naopak nemnožíme data tam, kde nemáme. Samozřejmě příliš komplikovaná transformace dat nezjednodušuje způsob jejich výpočtu či kontroly dat. Často se tedy vytváří podobné algoritmy jako v migračním frameworku. Důležité je udržet nezávislost mezi reconciliačními reporty a migračním frameworkem, což zajistí přesnou kontrolu dat.

Po úspěšné migraci nastává poslední fáze, tou je decommis­sion­ing, tj. detailní plán přesunů, záloh, vypínání „starého světa“ (tj. aplikací a následně i databází), stejně tak jako odstranění různých dočasných řešení v „novém světe“ (např. vidličky, již nepotřebné IF).

Závěrem

Všechny uvedené informace a postupy berte prosím jen jako mou krátkou úvahu nad migracemi dat, včetně hlavních potřebných streamů, a nad tím, jaké kroky a postupy považuji za nezbytné. Jejich opodstatněnost jsme si již ověřili na mnoha našich dosavadních úspěšných dodávkách. Znovu chci vyzdvihnout, že je zcela zásadní mít kolem sebe sehraný migrační tým a mít dobře nastavenou komunikaci se zákazníkem přes celou organizační strukturu firmy. Protože pozitivního výsledku je možné dosáhnout pouze s jejich obětavou spoluprací.

Jan Přinda Jan Přinda
Autor článku je specialista na velké datové migrace a zastává pozici Vicepresident Expert ve společnosti CGI.