facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Řízení výrobní linky v SAPELI

datovými podklady z konfigurace výrobku zákazníkem

-PR-
SAPELI.jpgV roce 1998 je SAPELI stále ještě malou továrnou sídlící v jedné lokalitě a zaměstnávající kolem stovky pracovníků. Má však zcela jasné vlastnické vztahy, konkurenceschopný výrobní program a vizi dalšího jeho rozvoje, stabilizovaný a kvalifikovaný pracovní tým, ale nejednotný, velmi jednoduchý informační systém, nevyhovující rostoucím nárokům firmy. Novým informačním systémem se stává OR-SYSTEM, v první fázi určený pro 25 uživatelů, běžící v grafickém prostředí na značkovém serveru a zajišťující podporu všech hlavních firemních procesů.
Rychlý rozvoj celé firmy - nové lokality, výrobní provozy, prodejní sklady, prodejní střediska, nové výrobní linky, nárůst počtu zaměstnanců na 450 – vedl už v roce 2000 k rozšíření počtu licencí OR-SYSTEMu na 60 a pořízení dalších nadstavbových aplikací, manažerského informačního systému, systému evidence docházky, přímého řízení automatické výrobní linky, aplikace čárových kódů, komunikačního systému Lotus Notes pro komunikaci a kooperaci uvnitř i vně firmy, nového HW s vysokou dostupností a pokročilého databázového systému.



Obchodní model firmy – dodávky širokého sortimentu malému počtu odběratelů (obchodním partnerům) – si vyžádal vyřešení snadné, přesné a rychlé obsluhy klientů. Z toho důvodu byl realizován projekt elektronické komunikace se smluvními obchodními partnery v rámci jednotného informačního systému, který se stal základem současné „zákazníkem řízené výroby“. Partneři implementovali speciálně připravenou část OR-SYSTEMu (partnerský balíček), jehož hlavní funkci bylo zajistit elektronickou tvorbu a prostřednictvím modulu MSK (Mezisystémová komunikace) přenášení objednávek do OR-SYSTEMu SAPELI. To vedlo k významnému zjednodušení prodejní činnosti a vytvoření předpokladů pro další prohloubení komunikace s partnery.


sapeli.gifHistorie společnosti SAPELI
Akciová společnost SAPELI je největším a tradicí nejstarším výrobcem dýhovaných dveří a zárubní v České republice. Historie společnosti sahá přibližně do roku 1870, kdy byla v místě nynější firmy založena pila, mlýn a škrobárna. V roce 1918 již nevyužívanou škrobárnu a pilu v Polné získává pan Jindřich Procházka, který z nich během několika let buduje prosperující podnik. Poslední den druhé světové války byl závod vybombardován a do roku 1947 byla majitelem vybudována nová část závodu na zpracování dřevařských polotovarů - řeziva na laťové dveře a výrobu dřevěných obalů. V roce 1948 byl závod znárodněn, zařazen do skupiny dřevařských závodů a specializoval se na výrobu vnitřních dveří.
Novodobá historie společnosti SAPELI začíná roku 1992 převzetím restituovaného provozu výroby dveří v Polné. Ředitelem společnosti se stává pan Jindřich Procházka, syn dřívějšího majitele. Firma zaměstnává 117 pracovníků a pouští se do rozsáhlé modernizace, obnovy a rozšíření výroby. Vzniká celá řada nových modelů vnitřních dveří a zárubní, které si rychle získávají oblibu zákazníků.
Rozvoj společnosti přináší potřebu rozšíření vlastního zázemí, a proto dochází postupně k rozběhu výroby zárubní a finalizace dveří v nové výrobní hale závodu v Polné, otevření obchodního centra a přesunu výroby zárubní do Jihlavy.


Dnešní výroba probíhá v nových, moderních provozech při využití špičkové techniky a dosahuje nejvyšší kvality výrobků. Společnost zaměstnává přes 400 pracovníků, což představuje více než čtyřnásobný počet oproti roku 1992. V té době činil obrat firmy 105 mil. Kč, přičemž se již v roce 2004 podařilo překročit magickou hranici jedné miliardy. V tomto pozitivním vývoji pokračuje firma až do současnosti, kdy se za obratem dosahujícím již půldruhé miliardy skrývá produkce více než 500 tis. kusů dveří a zárubní v téměř 400 tis. variantách.


Investice do informačních technologii

Investice do informačních technologii a úspěšná implementace těchto technologií se ukázala být pro společnost klíčovým faktorem výrazného rozvoje a úspěchu na trhu. Útvar informačních technologií se těsně prolíná všemi výrobními i nevýrobními úseky společnosti SAPELI a tato dynamicky se rozvíjející oblast je brána jako naprosto nepostradatelná podpora správně fungující společnosti. Rok 2009 byl v rámci útvaru IT ve znamení konsolidace serverů v nově vybudovaném datovém centru a dostavění terminálové farmy, jejímž hlavním přínosem je vysoká dostupnost systému a snížení nákladů na provoz koncových zařízení. Jde o završení několikaletého úsilí, jehož cílem bylo vytvořit systém umožňující obchodním partnerům vytvářet nabídky přímo na míru dle představ jejich zákazníků. Tato služba je poskytována našim odběratelům prostřednictvím systému MOPS (Místní Obchodní Partner SAPELI), pracující s využitím vlastností Konfigurátoru objektů OR-SYSTEMu. Systém nabízí přímou tvorbu nabídky, a to včetně aktuální ceny a nejbližšího možného termínu dodání a jediným kliknutím přenesení odsouhlaseného požadavku zákazníka do plánovacího systému SAPELI.



IT projekt roku 2009

Projekt navazuje na předchozí implementaci Konfigurátoru výrobku, kdy přímo koncový uživatel (obchodní partner) kompletně popíše požadovaný výrobek, včetně konečné definice požadovaných parametrů výrobku. Uživatele vede při tvorbě požadavku Konfigurátor, který následně vytvoří kompletní TPV (Technologickou přípravu výroby), návrh prodejní ceny a termín nejbližšího možného dodání celé zakázky. Po odsouhlasení takové nabídky se v systému automaticky generuje výkresová dokumentace a balící předpis výrobku. Systém současně vypočítá jednotlivé výrobní parametry pro konkrétní technologická zařízení (výrobní linky), připraví aktualizované programy pro obrábění každého konkrétního výrobku a zajistí vystavení případných objednávek pro vykrytí potřebných materiálů.



Takto zpracovaný požadavek je zaplánován do výroby, kde je následně adresně sledován po celou dobu svého výrobního a dodacího cyklu. Pro každou výrobní operaci jsou automatizovaně předány kompletní podklady pro nastavení technologického zařízení, zajištění vlastního průběhu dané operace a následný sběr údajů o skutečném průběhu operace, včetně archivace skutečně naměřených hodnot kontrolovaných parametrů při výrobě a identifikace konkrétní obsluhy. Protože výrobek se pro expedici balí do více balíků podle předepsaného balícího předpisu, je nedílnou součástí celého procesu identifikace každého výrobku pomocí čárových kódů na každém expedičním balíku. Po zabalení posledního balíku zakázky dochází na centrálním expedičním skladu k automatické tvorbě výzvy zákazníka k odběru zakázky. Pro snadnější orientaci je obchodním partnerům poskytován detailní on-line přehled aktuálního stavu jednotlivých zakázek.
Zavedením popsaného řešení se zásadně urychlila doba realizace každé poptávky a současně se výrazně minimalizovala možnost vzniku chyb – celý proces je nyní automatizován a probíhá v podstatě bez nutnosti vstupu lidského faktoru.
Projekt byl umožněn zásadní změnou technologie výroby a nákupem nových technologických zařízení.
Nejdůležitějšími přínosy projektu jsou:
  • zásadní zkrácení doby realizace zakázky od nabídky po expedici – více než dvojnásobné zrychlení průchodu každé zakázky
  • minimalizace chyb ve výrobní dokumentaci a ve výrobním procesu eliminací působení lidského faktoru
  • stoprocentní adresná identifikace každého výrobku, včetně dohledatelnosti konkrétního průběhu výrobou
  • zajištění jednotného způsobu balení (balící předpisy) pro každý výrobek
  • optimalizace vytížení jednotlivých výrobních linek - každý výrobek prochází několika výrobními linkami, které na sebe navazují. Přestože existuje obrovská rozmanitost výrobků a řízení výroby je zakázkové, je možné řídit složení jednotlivých výrobních dávek tak, aby byla výroba optimálně řazena za sebou, což představuje výraznou úsporu zejména přípravných časů linek a zrychlení průchodu výrobou.
  • centrálně spravovaná výrobní a technologická data.
Došlo ke splnění všech požadavků, které byly na projekt kladeny. Automatizace tvorby výrobních podkladů a výrobní dokumentace přináší mnohem větší časové i finanční úspory než se na začátku plánovalo.
Délka celého projektu byla dána zejména vlastní dodávkou a instalací všech nových technologických zařízení – celý projekt byl rozdělen na 3 samostatné etapy a postupně nasazován do reálného provozu. Trvání kompletního projektu bylo plánováno na 11 měsíců. Vlastní dokončení bylo ve skutečnosti o 4 měsíce posunuto, zejména z důvodu zpoždění dodávek výrobních linek. Nejtěžším momentem bylo vyjasnění, následná definice, příprava a správa všech výrobních parametrů, které potřebují jednotlivé výrobní linky.


Inovativnost a efektivnost celého projektu v SAPELI byly zásadním důvodem pro porotu sedmého ročníku soutěže IT projekt roku pro udělení tohoto prestižního ocenění, které převzal autor článku na slavnostním večeru 25. února 2010 v reprezentačních prostorách ČNB z rukou předsedy hodnotící komise Prof. Zdeňka Molnára.


Partneři projektu

or-logo.jpgNa projektu se kromě SAPELI podílela firma OR-CZ spol. s r.o. Moravská Třebová (www.orcz.cz) a to dodávkou ERP řešení OR-SYSTEM jak pro výrobce, tak pro jeho obchodní partnery, vybudováním komunikačního rozhraní na systém MES a implementací celého řešení. Druhým partnerem byla firma COMPAS AUTOMATIZACE spol. s r.o. (www.compas.cz) s výrobním informačním systémem COMES pro integraci podnikových informačních systémů s řídicími systémy výrobních zařízení.

Autor článku, Ing. Lubomír Slabý, je ředitel IT technologií společnosti SAPELI, a.s. Držitel ocenění Český CIO 2007.