facebook LinkedIN LinkedIN - follow

OT Security

Cesta k bezpečné digitalizaci průmyslu

-PR-

OT bezpečnost je klíčovým fakto­rem pro úspěšnou budoucnost prů­mys­lo­vých společností jako nedílná součást jejich procesů a systémů. Správné řízení a ochra­na OT pro­střed­nic­tvím bezpeč­nost­ních opa­t­ře­ní a strategií je klíčem k udržení kontinuity provozu, konkurence­schop­nos­ti a minimalizaci rizik spojených s kybernetickými hrozbami.


OT technologie a Průmysl 4.0

Konvergence IT a OT technologií je hnacím motorem Průmyslu 4.0. Smyslem této konvergence je digitalizace a automatizace, která prostřednictvím ICT technologií v rámci OT systémů generuje technologický pokrok v podobě nových procesů, způsobu práce nebo dokonce technologických postupů. Průmyslové prostředí tak získává sledovatelnost výroby, flexibilitu v řešení poruch, výhody prediktivní údržby na základě dat z jednotlivých komponent, možnost efektivní orchestrace dříve nesouvisejících procesů nebo optimalizaci procesů stávajících, kvalifikovanější rozhodování na úrovni managementu podniků nebo vyšší efektivitu zdrojů a z toho plynoucí ziskovost a konkurenceschopnost.

Role a důležitost OT Security

Konvergence IT a OT technologií, hlavní pilíř technického pokroku celé společnosti, se sebou přináší také bezpečnostní rizika. OT Security tak vnímáme jako klíčový faktor úspěšné budoucnosti průmyslových společností a nedílnou součást jejich procesů a systémů. V současné době se jedná o nejvíce podceňovanou oblast kybernetické bezpečnosti a to přesto, že správné řízení a ochrana OT prostřednictvím bezpečnostních opatření a strategií, je klíčem k udržení kontinuity provozu, konkurenceschopnosti a eliminaci rizik před aktuálními kybernetickými hrozbami. Ty se čím dál častěji, a s větší intenzitou, zaměřují na kritickou infrastrukturu provozů elektráren, chemické výroby, logistických cest, výroby léků nebo ropného průmyslu, oblasti automotive a dalších souvisejících článků celého dodavatelského řetězce. I krátkodobý výpadek může způsobit ztrátu v řádu milionů korun nebo dokonce ohrozit zdraví lidí či poškodit životní prostředí.

Architektura řešení bezpečnosti OT systémů KPCS CZ

Existuje několik bezpečnostních rámců a standardů, poskytujících strukturovaný přístup k řešení OT Security, které pomáhají zabezpečit provozní technologie proti hrozbám. Správná volba závisí na konkrétních potřebách organizace, požadavcích regulátorů a normativních dokumentů, se kterými organizace pracuje. Se systémem řízení je důležité současně zavést opatření, jako jsou fyzická bezpečnost, správná konfigurace a aktualizace systémů, monitorování a detekce útoků, segmentace a segregace industriálních sítí nebo školení zaměstnanců. Pouze tak lze minimalizovat rizika kybernetických útoků a zabezpečit hladký a bezpečný provoz OT systémů.

KPCS

Ilja David Ing. Ilja David, MBA
Autor článku působí jako OT Cyber Securi­ty Architect v KPCS CZ. Při tvorbě strategií a řešení využívá svých zkušenosti z Airbus Defence and Space (projekt CyberSEAS se zaměřením na metodologii řízení kyberne­tic­kých hrozeb v dodavatelském řetězci výroby elektřiny) nebo z DNV (projekty architektur kybernetické bezpečnosti pro námořní, ropný a plynárenský sektor). Je členem Českého institutu manažerů informační bezpečnosti.