facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Nebojte se řídit a kontrolovat softwarové projekty

-PR-
workflow 8 praktických rad, které vám pomohou tvořit a provozovat lepší software.

1. Příprava projektu, výběr metodiky a IT nástrojů

Chcete-li, aby softwarová aplikace byla dodána v dobré kvalitě, včas a za odpovídající náklady, je třeba, aby všichni účastníci projektu dodržovali určité návyky a postupy. Nejčastěji používané agilní metodiky a techniky, například SCRUM, rozdělují projekt do mnoha menších funkčních celků, které se průběžně testují a vylepšují.

Zákazník, respektive koncový uživatel tvořené aplikace, je pak aktivně zapojen do ověřování funkčnosti dílčích celků a zasílání připomínek. Větší týmy mohou naopak použít tradiční metodiky jako CMMI. Při výběru týmového IT prostředí a nástrojů dbejte na to, aby do něho šlo implementovat vhodné a již připravené procesní šablony a dle potřeby je upravovat.

2. Zapojte do projektu běžné uživatele ihned na začátku

Na úvod projektu je třeba co nejlépe poznat problémy a potřeby uživatelů, stanovit cíle, požadavky a rozsah projektu, scénáře použití a také vizuální a funkční uživatelské prostředí. Čím více jsou do této činnosti zapojeni budoucí koncoví uživatelé softwaru, tím méně problémů se bude později řešit.
Jedním z příkladů, jak zapojit běžné uživatele do procesu návrhu, je využít PowerPoint Stroryboarding. Slouží k designu uživatelského grafického prostředí. Nejprve si uživatel vybere připravenou šablonu platformy web, PC desktop, mobilní telefon či tablet. Poté vizuálně skládá komponenty dostupné pro danou platformu do kompozice obrazovky, kterou může animovat a propojovat s dalšími obrazovkami podle toho, jak se chce pohybovat v budoucím softwaru. Místo toho, aby vysvětloval, jak má produkt vypadat, tak ho vlastně nakreslí v prostředí, které běžně ovládá.

3. Vybudujte a provozujte uživatelské akceptační prostředí

Mnoho metodik vyžaduje získávat průběžnou zpětnou vazbu od koncových uživatelů při tvorbě softwaru. Koncoví uživatelé zase chtějí ověřovat funkčnosti vytvořeného nebo opraveného software přímo u nich ve společnosti na jejich IT infrastruktuře dříve, než se nasadí do ostrého provozu. Takové prostředí běží většinou stále a paralelně vedle ostrého produkčního. Problémem bývá nutnost pořídit si i zde trvalé komerční licence. Většina firem používá software Microsoft a u něj existuje výhodná licenční výjimka (více na www.msdn.cz/uat) umožňující vývojářům nebo administrátorům vlastnícím Microsoft Visual Studio včetně MSDN:
  • Nainstalovat neomezený počet testovacích konfigurací software Microsoft na libovolném počtu HW zařízení a zde tvořit, testovat nebo spravovat svoji aplikaci.
  • Dovolit přistupovat do tohoto prostředí libovolnému počtu uživatelů, kteří ověřují tvořené aplikace bez nutnosti mít pro ně odpovídající komerční licence.

workflow

Pro automatické zasílání zpětné vazby od běžných uživatelů pak existují speciální nástroje, jako například nový Microsoft Feedback Client.

4. Používejte jednotné úložiště projektových informací s integrovaným reportingem

Řízení vývoje bývá podpořeno softwarem, který umožňuje členům týmu efektivně spolupracovat. V elektronické formě se udržují nejen verze zdrojových kódů, požadavky, chyby atd., ale zaznamenávají se i veškeré další dílčí informace z celého vývojového cyklu. Existují stovky různých softwarových produktů a doplňků řešících jednotlivé úkony a lze je často kombinovat navzájem. Bohužel jejich vzájemná provázanost z hlediska integrace dat a společné funkčnosti bývá nedostatečná. Máte-li na výběr, požadujte prostředí, které udržuje veškeré informace v jednotném úložišti, které má dokumentované rozhraní, a garantovanou podporu alespoň dalších deset let. Vedoucí projektu bude snadněji, mnohdy v reálném čase, získávat podklady, pomocí nichž se dá kvalifikovaně rozhodovat o prioritách, plánovat práci, odměňovat své podřízené a dohledávat nejrůznější závislosti.

workflow

Týmové prostředí Microsoft Team Foundation Server je založeno na nejrozšířenější relační databázi MS SQL Server, informace z celého životního cyklu aplikace jsou shromažďovány centrálně na jednom místě a pro pokročilé analýzy je připraven integrovaný datový sklad a reporting.

5. Nechte projektovým manažerům jejich Microsoft Project a Excel

Vedoucí projektů používají MS Project a pracují často s Excelem, kde mají mnoho doplňkových agend. Některé systémy jim dovolí připojit se k centrální projektové databázi přímo z těchto nástrojů.
Nemusí se jednat jen o předdefinované „read only“ reporty, ale v případě Microsoft Team Foundation Serveru lze plnohodnotně plánovat a upravovat serverová data přímo z Excelu. Podobně jsou na tom i projektoví manažeři pracující s Microsoft Projectem v rámci firemního projektového řešení.

workflow

6. Kontrolujte své externí dodavatele

Pokud vám tvoří někdo software na míru, požadujte přístup k projektovému portálu a detailnímu reportingu třeba i jen ke čtení. Nespokojte se s off-line reporty, které jsou zasílané e-mailem nahodile a s velkým zpožděním. Máte-li ambice být aktivnější člen týmu, pak by neměl být problém zajistit vzdálený přístup pomocí HTTP protokolu prakticky kamkoliv.

7. Při předání software požadujte i auditovatelnou projektovou databázi

U specializovaného softwaru na zakázku bývalo obvyklé dostat malý manuál a stohy automaticky generované dokumentace (ve které se po půl roce nevyzná ani dodavatel). Požadujte nejen zdrojové soubory, ale zejména kompletní projektovou databázi, která je schopna rychle a detailně poskytnout všechny relevantní informace navzájem provázané, dohledatelné a auditovatelné.

8. Nasazením finální verze softwaru nic nekončí, posílejte chyby vývojovému týmu přímo z provozního prostředí

I když je softwarová aplikace důkladně testovaná, často se stává, že v ostrém provozu vykazuje nereprodukovatelné náhodné chyby. Nástroje pro monitoring aplikací nasměrují problém na určitou knihovnu a tím vše končí. Při následném ladění a testování knihovny není chyba nalezena. Je-li aplikace napsána ve Visual Studiu na platformě Microsoft .NET, máte unikátní možnost zjistit veškeré detaily chyby včetně parametrů proměnných, právě probíhajících SQL dotazů atd. Slouží k tomu technologie IntelliTrace. Jedná se o malý nástroj přenositelný na USB klíči, který po aktivaci na provozním počítači zaznamená a uloží kompletní stav aplikace v době chyby, něco jako černá skříňka v letadle.

workflow

IntelliTrace log lze pomocí Visual Studia propojit s odpovídající verzí zdrojových kódů a mnoha dalšími informacemi uloženými v Microsoft Team Foundation Serveru. Ve finále vidí programátor vadnou knihovnu v Debug módu se všemi parametry a hodnotami. Pak je již velmi snadné zjistit proceduru, a často i konkrétní řádek v kódu obsahující chybu.

Jiří Burian
Více informací najdete na adrese www.msdn.cz/alm