facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Recenze - 4. 11. 2011 - -vb-

Recenze: Síťový projektor Nec P350W

pro usnadnění výuky i firemních prezentací

Nejen k jednoduché vzdálené správě a nastavení či monitoringu zařízení, ale také přímo k projekci obrazu i se zvukem dokáže projektor Nec P350W využívat síť (W)LAN, k níž je připojen. Ani to však nejsou všechny přínosné funkce, které tato nedávná novinka pro firmy a školy dokáže v rámci jejich síťové infrastruktury uživatelům nabídnout. Vedle rozsáhlé konektivity, variability instalace, výkonu, kvalitní optiky se zoomem a "lens shift" a řady dalších užitečných funkcí, jsou právě pokročilé síťové funkce tím, co tento LCD projektor odlišuje od mnoha jiných.


"Širokoúhlý" Nec P350W, jež je vhodný jak pro stolní tak pevnou (například stropní) instalaci, se vyznačuje spíše konzervativním designem, už na první pohled ale zaujme nejen množstvím dobře označených vstupů a výstupů v zadní části. Mezi konektory nechybí ani výstupní VGA port pro monitor, dva USB konektory, HDMI a především síťová zdířka pro připojení k 10/100Mbitové LAN. Volitelné příslušenství pak zahrnuje mimo jiné bezdrátový modul WiFi.

Přístroj má v přední části výsuvnou rychlostavitelnou nožku, praktickou posuvnou krytku objektivu, která zároveň vypíná lampu, a IR přijímač signálu dálkového ovládání (druhý najdeme vzadu). Velmi užitečný je mechanický otočný ovladač posunu objektivu "lens shift", jímž lze obraz bez jakékoliv deformace vertikálně posouvat, a to ve značném rozsahu, střed projekce můžeme nastavit hluboko pod osu objektivu, nebo naopak vysoko nad ni. Mechanicky, páčkami na objektivu se také zaostřuje a ovládá zoom. K projektoru je dodán jednoduchý, ergonomický dálkový ovladač s funkcí myši.


Projektor je vybaven řadou digitálních i analogových rozhraní. V zadní části má
vestavěn také reproduktor a jeden ze dvou IR přijímačů dálkového ovládání.


Přístroj příjemně překvapí kompletně počeštěným OSD menu. Vzhledem k mnoha funkcím je uživatelská nabídka P350W značně obsáhlá a rozvětvená, avšak uspořádaná velmi přehledně. K obsluze a správě přístroje můžeme využívat také jiná rozhraní (webové nebo sadu dodaných softwarových nástrojů pro Windows), u nich ale čeština již chybí.

Nemělo by zvláštní význam podrobněji zde rozebírat jednotlivé víceméně obvyklé vstupy a výstupy projektoru, nicméně pozornost si kromě jiného přece jen zaslouží i jedno z nejzákladnějších připojení. Přes standardní VGA kabel totiž Nec P350W dokáže komunikovat s jednoduchou aplikací Virtual Remote, tedy virtuálním dálkovým ovládáním, jež je součástí dodaného softwarového balíku. Uplatnění nalezne tato funkce v situaci, kdy přednášející nemá při ruce dálkový ovladač.

 


Jednoduchý dálkový ovladač umožní snadnou obsluhu přístroje,
při projekci přes USB může posloužit také jako myš.


Projektor můžeme s PC či jinými lokálními zdroji signálu propojit mnoha způsoby, přičemž zajímavé možnosti skýtá například USB. Ve spojení s jiným dodaným programem, Image Express Utility Lite, lze přes toto rozhraní promítat přímo z PC, a to tentýž obsah, který vidíme na monitoru. Pokud máme tedy obraz jiného rozlišení než WXGA, není projekce precizně ostrá, přesto si přístroj poradí i s vyšším vstupním rozlišením dobře, bez větších zkreslení. Za určitý nedostatek promítání přes USB považuji poměrně výraznou zátěž systémových prostředků PC, která se při testu projevovala jak pomalejšími odezvami aplikací, tak blikáním kurzoru myši. Nec P350W dokáže využít USB i k projekci vybraného typu obsahu například z flash disku. Podporovány jsou některé běžné formáty videa (WMV, MPG, ...), obrázky (JPEG) či dokumenty (PDF) a nejzákladnější operace s nimi. Třetí praktický způsob, jak využít vestavěné USB, je připojit myš nebo klávesnici a v OSD nabídkách s nimi pracovat stejně, jako jsme zvyklí u počítače. Osobně mi ale obsluha pomocí ovladače připadala rychlejší a pohodlnější.

 


Česká lokalizace usnadňuje orientaci v obsáhlém a rozvětveném OSD menu projektoru


Unikátní, a ve firemním a školním prostředí velmi dobře využitelné, jsou především síťové funkce tohoto projektoru. Díky již zmíněné přímé podpoře některých běžných typů souborů může Nec P350W přes LAN či WLAN přímo přistupovat k NAS či jinému sdílenému úložišti dat a promítat tento vybraný obsah. Například učitelé tak mohou mít pro své přednášky snadno dostupné centrálně uložené složky s prezentacemi k předmětům a nemusí s sebou nosit a připojovat notebook. Je vhodné podotknout, že toto řešení není vzhledem k problémům s plynulostí přehrávání vhodné pro videa ve vyšším rozlišení.

Po síti lze projektor také snadno spravovat, monitorovat využití, pracovat s profily a uživatelskými oprávněními, nechat si zasílat stavová hlášení stejně jako třeba nastavovat parametry obrazu či volit vstupy. K těmto aktivitám slouží samostatné utility i webové rozhraní (přístroj lze vzdáleně i zapnout).

 


PC Control Utility Pro 4 – správce projektorů v síti


Zapůjčený Nec P350W poskytoval jasný, stabilní a byť trochu „studenější“, přesto barevně velice věrný a kvalitní obraz, odpovídající ozvučení pak dokáže zajistit zabudovaný výkonný 10W reproduktor. Projektor je velmi tichý, nijak neobtěžuje hlukem ani při projekci ve velmi malé místnosti.

Základní parametry

  • Technologie/výkon: 3×1,5 cm p-Si LCD panel s MLA / 3500 ANSI lm (80 % Eco režim)
  • Životnost lampy: 3000 hodin (3500 hod. Eco režim)
  • Rozhraní: 2× mini D-Sub 15pin, 1× RCA, 1× HDMI, 1× Mini DIN 4pin, 2× 3,5mm stereo jack, 1× D-Sub 9pin, 2× USB, LAN 10/100Mbps
  • Objektiv: manuální zoom a ostření, projekční faktor 1,3–2,2:1
  • Nativní/maximální rozlišení: 1280×800 (WXGA) /1600×1200
  • Korekce lichoběžníku: ano, V=±30°
  • Příkon (max.) / rozměry: 343 W, 398×296×115 mm
  • Přibližná cena: 33 175 Kč    

Na testování zapůjčila firma Nec.


 
  

- PR -

Jak si vedou české firmy v kybernetické bezpečnosti

Praktické zkušenosti z oblasti etického hackingu a penetračního testování


Komplexní zabezpečení pod­ni­ko­vé infrastruktury, počínaje výpočetními systémy přes úložná řešení, až po komunikační linky není jednoduchá záležitost. S větší či menší úspěšností se o to snaží každá organizace.

  

- PR -

5+1 možností, jak a kde automatizovat procesy pomocí ERP systému

Do úspěšných firem se ERP systémy postupně „vkrádaly“ už od 90. let 20. století. Od té doby se však výrazně posunuly, takže podnikům nabízí úplně nové možnosti.