facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Mezinárodní projekt ERP QAD v IGW byl splněn v termínu a v rámci rozpočtu

-PR-

IGW je globální výrobce ozubených kol a převodových celků pro dopravní odvětví. Výrobní program zahrnuje převodovky, ozubení a mechanická soukolí. Své výrobní závody či zastoupení má v České republice, Belgii, Rumunsku, Číně a USA.


Sjednocení verzí QAD všech firem ve skupině

ERP QAD byl ve firmě historicky od roku 1999 používán nejdříve v závodě v Belgii. Postupně přibývaly další akvizice, které používaly také ERP QAD. Každá pobočka však disponovala jinou verzí a jinými procesy. Nový management tak v roce 2013 rozhodl o sjednocení procesů, jednotné verzi ERP systému, databázi i platformě. Výsledkem byl upgrade na verzi QAD Enterprise Edition. Do skupiny firem patří hned několik závodů se stejnou strojírenskou výrobou, ale i závody s výrobou ozubených kol pro automobilový průmysl.

Díky sjednocení lze nyní efektivně sdílet data v rámci celé skupiny, což značně usnadňuje všechny procesy od pořízení objednávky, přes pokrytí objednávky a výroby až po dodávku. QAD pokrývá komplexně činnost společnosti v oblasti řízení výroby, skladového hospodářství, plánování kapacit (MRP), nákupu, účetnictví a financí. Výměna dat mezi závody ve skupině probíhá pomocí EDI komunikace a EDI je využívána i v dodavatelském řetězci. V rámci řešení byly dodány podpůrné moduly QAD pro integraci aplikací třetích stran – zejména Qxtend, který IGW používá pro synchronizaci master dat s PLM systémem.

IGW

Doménové řízení

IGW využívá pět domén, které zastupují jednotlivé závody ve skupině, a jednu master doménu, která je nadřazená. Díky sjednocení zaměstnanci sdílejí dostupnost materiálu, koordinují činnosti ve výrobě a pohybu zboží. IGW má centralizované informace o produktových kusovnících pro všechny firmy ve skupině. Proces prodeje je postaven na globálních smlouvách, kde se určí, který závod bude dodávat a vyrábět podle místních kritérií a efektivity na vývoj, výrobu, distribuci atd. IGW vyrábí v režimech sériové výroby a zakázkové včetně vývoje a testování. Vývoj a výroba nového produktu na zakázku trvá zhruba 8 až 12 měsíců.

Hlavní přínosy upgrade QAD

Sjednocení používaných verzí ve skupině na jedinou QAD Enterprise Edition (EE) přináší především transparentnost financí přes skupinu. Největší závod IGW je v Brně, dále Rumunsko, Belgie a Čína a nejmenší zastoupení má USA, kde sídlí distribuční centrum a probíhá montáž. Minerva implementovala a upgradovala QAD v České republice, Belgii, Rumunsku a Číně. Petr Brenkus, IT Manager v IGW, ocenil spolupráci s Minervou: „Minerva byla naše nejlepší volba pro náš mezinárodní projekt implementace a upgrade ERP QAD. Tento globální projekt byl splněn v termínu a v rámci rozpočtu. Ceníme si také systémové podpory od Minervy při provozu a údržbě systému, kterou nám po celé roky poskytuje.“ Zaměstnanci IGW využívají při své práci metriky a browsery přes domény. „Vytváříme si vlastní browsery s filtry, které potřebujeme a máme je ihned k dispozici,“ vyzdvihuje vlastnosti QAD ing. Martin Doležel, Logistic Manager v IGW. „Pro tvorbu analýz využíváme metriky, které si definujeme podle vlastních kritérií a zdrojů. Především jsou to analýzy, které sledují výsledky výroby, počet vykázané práce, objem výroby apod. Oceňuji možnost práce s metrikami, kde je na první pohled jasné, v které oblasti jsou případné odchylky. Jednoduše se dostanu až na kritický detail a můžeme ihned reagovat,“ shrnuje ing. Doležel.

Výhody QAD při nových akvizicích

IGW má ve skupině další akvizici v Indii, kde bude rozšiřovat své podnikání. Firma působí ve strojírenství a bude využívána v rámci skupiny zejména pro montáž. Skupina IGW se tak rozroste o dalších cca 1 600 zaměstnanců. IGW plánuje i do nové firmy zavést jednotné EDI procesy a další. „Díky akvizicím jsme zjistili, že pro nás má velmi zásadní výhodu používání ERP QAD. Je to totiž systém, který je k dispozici celosvětově a všude tam, kde potřebujeme, má podporu a fungují servisní organizace, ať už přímé zastoupení QAD, nebo partnerská síť. To se dá říci pouze o málo ERP systémech na trhu,“ uzavírá Brenkus.