facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Tvoříme bezpečná a spolehlivá IoT řešení pro globální trhy

-PR-

Michal NěmecInternet věcí už není doménou budoucnosti – stává se nedílnou součástí našich životů a každým okamžikem přibývají nová a nečekaná využití v praxi. Jednou z firem globálního významu, pro kterou je IoT důležitým pilířem byznysu, je česká technologická společnost Prozeta.


Co obnáší projekty pro IoT, nám řekl Michal Němec, Operations Director společnosti Prozeta.

Stali jste se jako jedna z prvních společností na světě autorizovaným partnerem technologického giganta Cisco Systems pro oblast IoT. Můžete říct, co této certifikaci předcházelo a co pro vás znamená?

Skutečně jsme jako první firma ve střední a východní Evropě získali certifikaci „IoT Authorization Partner“ společnosti Cisco Systems. Prokázali jsme tím mimo jiné personální zajištění a technickou kvalifikaci pro realizaci IoT projektů. Podmínky pro její získání nejsou úplně jednoduché – kromě stanoveného počtu zaměstnanců, kteří mají zkušenosti s dodávkami IoT řešení, bylo také nutné absolvovat školení a splnit příslušné zkoušky.

A co znamená certifikace IoT Authorization Partner od Cisco Systems pro vaše zákazníky?

Znamená, že naše produkty jsou kompatibilní s produkty Cisco a jejich spojením je možné nabídnout zákazníkům zcela unikátní řešení. Uvedená certifikace a partnerství v oblasti IoT nám rozšiřuje technologické i obchodní možnosti u našich zákazníků. Oblast IoT je jedním z hlavních pilířů směřování naší společnosti. Získání této certifikace je tedy dalším logickým dílem do skládačky.

Jaká řešení Prozeta v rámci IoT nabízí? Co vyžaduje realizace IoT projektů?

Pojmy IoT, senzorické technologie a sběr a analýza dat jsou v poslední době skloňovány jako jedny ze základních pilířů digitální transformace společností a pokrývají obrovskou škálu produktů, projektů a činností. To, na co se specializujeme my, jsou senzorická řešení pro profesionální užití v průmyslové kvalitě. Realizace takovýchto projektů vyžaduje komplexní znalost obrovské šíře technologií, a abyste byli schopni dodávat fungující řešení, musíte rozumět (a umět navrhovat) hardware, software, umět zpracovat data, která získáte, a tak dále. Jen zlomek firem, které se snaží být v oblasti IOT aktivní, dokáže skutečně dodat něco, co funguje a klientovi přináší přidanou hodnotu.

Můžete uvést příklady využití IoT, nějaké typy projektů, na jejichž řešení jste se podíleli?

Jak jsem již říkal – zaměřujeme se na produkty a projekty v oblasti senzorických a asset trackingových řešení – například pro gastronomii, chytrý průmysl, logistiku apod. Děláme z „legacy“ zařízení „chytrá“, přinášíme detailní informace o provozu, kontrolujeme servis, předpovídáme poruchy, umíme výrazně zpřesnit forecastování našich klientů, kontrolujeme správné uskladnění produktů s datem spotřeby… Těch činností a možností využití je opravdu celá řada. A protože jsme technologická firma a baví nás technologie, nabízíme své produkty a služby nikoliv napřímo, ale prostřednictvím systémových integrátorů, výrobců zařízení, dodavatelů technologických celků či servisních organizací.

Je možné vaše IoT projekty někde vidět naživo?

Rozhodně! Jednak poměrně často vystavujeme na různých konferencích a oborových akcích – jen v letošním roce například na Smart IoT London 2019 nebo Cisco Live! 2019 v Barceloně a San Diegu. Tam jsme předváděli unikátní senzorické řešení pro gastronomii připojené k výčepnímu a chladicímu zařízení. Návštěvníci tak mohli ochutnat čerstvě načepované české pivo a přitom se v reálném čase dozvědět provozní informace o těchto zařízeních i kvalitativní informace o samotném vytočeném pivu.

IoT a pivo? To je zajímavé spojení.

Ano, a stánek Prozety byl na těchto konferencích hned v několika ohledech výjimečný a právem na sebe poutal velkou pozornost. Představte si třeba, že jste pivovar známý kvalitou piva, dodáváte do tisíců restauračních zařízení, a to často právě nejen to pivo, ale i chladicí a výčepní technologie. Investujete obrovské prostředky do marketingu, ale nemáte žádné informace o tom, jestli výčep, ze kterého teče váš produkt, je pravidelně a správně sanitován a servisován, nevíte, jestli má vytočené pivo správnou teplotu, nevíte, jestli je správně skladováno nebo jestli nestojí dlouhou dobu v nechlazených trubkách, případně zda se na vaší technologii nečepuje pivo někoho jiného nebo zakoupené jinou cestou. A to je přesně to, co se snažíme změnit a kde nasazení našich produktů přináší okamžité a správné informace a okamžité benefity našim zákazníkům.

Ona ale obecně celá gastronomie je extrémně zajímavá z pohledu internetu věcí a těch aplikací je nespočet – od různých chladicích a mrazicích zařízení přes kávovary, fritézy apod. až po samotnou produkci či distribuci – to jsou všechno místa, kde vám real-time data a nad tím implementovaná inteligence může přinést jednak okamžité úspory, ale i zefektivnit vaše vlastní procesy či pomoci dosáhnout vyšších zisků.