3. listopadu 2004Podnikové aplikace
ČSOB provozuje systém Infoservis Retail/SME od Trask Solutions
Databáze hospodářských informací přes internet
Vyškovská knihovna používá Advanced Rapid Library
Společnost SAP certifikovala firmu Informatica
Sybase uvádí projekt na podporu RFID
Siebel Systems se rozhodla pro technologii Informatica

Analýza
Gartner zařadil Genesys mezi lídry na trhu kontaktních center
Logos nejrychleji rostoucí technologickou firmou v ČR

Kancelářský hardware a aplikace
602Office pro Windows a Linux
Nová multifunkční zařízení Olivetti
Epson AcuLaser C9100
Oki se snaží zvýšit podíl na trhu tiskáren
Multimediální notebook Toshiba Satellite M30X
Nový procesor a čipová sada Intel
IBM uvádí první biometrický ThinkPad
Legální uživatelé Windows s novými výhodami

Recenze
Asus DRW-1604P

Internet, komunikace a sítě
Nové 2procesorové servery Fujitsu Siemens
CA k nové variantě viru Bagle (Win32.Bagle.AQ)
McAfee Webshield a McAfee SpamKiller v sérii 3000
APVTS doufá v podporu vysokorychlostního internetu
Produkty D-Link uspěly ve zkouškách interoperability VPN
Také TISCALI nabízí internet akcelerátor
ASUS WL-HDD WiFi Access Point
TotalStorage DS6000 a DS 8000 - inovace podle IBM

Informační společnost
IDS Scheer Roadshow 2004
Organizační změny ve společnosti Tech Data
Symbol Technologies s novým Territory Account Managerem
Sun uzavřel s Vodafone celosvětovou dohodu
Školení Cleverlance Education Center v roce 2005

Finanční monitor IT firem
Compuware - výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2005
Telecom zvýšil zisk díky Eurotelu
FileNet oznamuje finanční výsledky za 3. čtvrtletí roku 2004
McAfee oznámil za třetí čtvrtletí příjmy 222 miliónů USD

WWW stránky
Nextra CR má nové internetové stránky
Casablanca představuje novou webovou prezentaci

Konference, semináře
Kalendář akcí
Podnikové aplikace

V říjnu ČSOB úspěšně zahájila provoz systému Infoservis Retail/SME vyvinutý společností Trask solutions, která tímto projektem navázala na předcházející spolupráci s ČSOB. Infoservis primárně slouží interní komunikaci do pobočkové sítě. S jeho pomocí banka vyřešila přehlednost struktury, adresnost a správné načasování rozesílaných informací. Infoservis Retail/SME je koncipován jako intranetová aplikace na platformě Microsoft ASP.NET. Sjednocuje komunikační kanály, standardizuje typy a formy zasílaných zpráv a implementuje možnost načasovat jejich rozesílání. V současné době ho používá více než 50 tvůrců zpráv (redaktorů) a téměř 3 000 pracovníků pobočkové sítě.

Novou aplikaci MagnusWeb, umožňující on-line přístup ke komplexní databázi hospodářských informací z ČR, uvedla na trh Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). Aplikace vznikla jako jednoduchá nástavba produktu Magnus, který byl až dosud uživatelům přístupný pouze po instalaci programu na pracovní stanici. Databáze Magnus obsahuje fakta a finanční údaje o českých podnicích a o tuzemských cenných papírech. Informuje také o událostech týkajících se podniků i ekonomiky. Společně s archivem elektronických firemních dokumentů obsahuje také nástroje pro finanční analýzu. Magnus pokrývá všechny ekonomické subjekty - právnické osoby - registrované v ČR. Produkt propojuje informace a na základě zadání je prezentuje ve vzájemných souvislostech a vazbách. Informace jsou získávány z veřejně dostupných informačních zdrojů a denně aktualizovány.

Společnost Cosmotron Bohemia, která se specializuje na vývoj a aplikaci knihovnického informačního systému Advanced Rapid Library v databázovém prostředí Caché od InterSystems, zavedla svůj informační systém poprvé s využití outsourcingu ve Vyškovské knihovně. Jde o nový způsob pořízení informačního systému, kdy knihovna potřebuje pouze 15-20 % nákladů, které by vynaložila ve formě investic na nákup knihovnického systému. Náklady na pořízení systému pro malé knihovny se normálně pohybuje od 500 tis. Kč a u větších knihoven náklady přesahují již 1,2 mil. Kč. S pořízením informačního systému jsou většinou spojeny i licenční a servisní poplatky, které navyšují celkové pořizovací náklady. Cosmotron Bohemia tyto poplatky rozpočítává do splátek za pronájem a tím oslovuje i knihovny, které by si knihovnický systém nemohly dovolit.

Společnost Informatica Corporation získala od společnosti SAP AG certifikaci rozhraní Data Migration Interface (CA-DMI) pro datovou integrační platformu Informatica PowerCenter. Může tak nyní zajistit účinnější a cenově efektivnější migraci dat z původních či jiných systémů do prostředí založených na řešeních společnosti SAP. Certifikace CA-DMI zajišťuje, že zákazníci firmy SAP mohou díky řešení firmy Informatica zjednodušit rozsáhlou migraci dat, jejich konsolidaci a synchronizaci či zajistit bezproblémové upgrady na SAP R/3 a podpořit konsolidaci rodiny obchodních řešení mySAP.

Místní zastoupení společnosti Sybase oznámilo RFID EarlyAdopter Program, který má umožnit rychlé zahájení vývoje celopodnikových řešení v oblasti identifikace radiové frekvence (RFID) v počítačových prostředích. Firma tak plánuje těsnou spolupráci s vybranou skupinou zákazníků a partnerů. Aktuální middleware zahrnuje nové technologie a také stávající portfolio produktů Sybase Unwired Enterprise, které bylo rozšířeno tak, aby zvládlo požadavky prostředí RFID. Výhodou pro účastníky tohoto programu je rychlejší přístup k tomuto middlewaru firmy Sybase - a navíc také přístup ke strategii, navrhovaným řešením a dedikovaným zdrojům. Společnosti Sybase a AeroScout např. začaly dodávat integrované řešení pro lokalizaci a aktivní identifikaci radiové frekvence v prostředí Wi Fi.
Více na www.sybase.com/rfid.

Společnost Informatica Corporation oznámila další rozšíření spolupráce s firmou Siebel Systems. Její platforma pro integraci dat byla začleněna jako klíčová technologie pohánějící nově uvedený balík celopodnikových analytických aplikací Siebel Business Analytics. Díky technologii Informatica mohou zákazníci využívající tento balík získat bezproblémový přístup k datům z široké řady celopodnikových zdrojů, včetně aplikací PeopleSoft, SAP a Oracle, pro finanční oblast, řízení lidských zdrojů a správu dodavatelského řetězce.
Analýza

Genesys Telecommunications Laboratories, dceřinná společnost koncernu Alcatel, dnes oznámila, že analytici společnosti Gartner opět zařadili Genesys do Magic Quadrant. Genesys nabízí integrovanou produktovou sadu pro kontaktní centra, jenž umožňuje sofistikované směrování a administraci komunikace zákazníků prostřednictvím telefonu, e-mailu a web rozhraní.

Software společnosti Genesys je založen na otevřených standardech a díky speciálním adaptérům Genesys Gplus může být rychle integrován do nejznámějších CRM aplikací. Je tak zajištěna efektivní integrace podnikových aplikací a snadnější využití informací o zákaznících pro nabídku personalizovaných služeb. Řešení Genesys jsou dostupná jak formou aktuálního pronájmu určitých funkcí, tak i prostřednictvím hostovaných služeb.

V hodnocení realizovaném společností Deloitte byla konzultační a technologická společnost Logos vyhlášena nejrychleji rostoucí technologickou firmou v České republice. Kritériem pro hodnocení byl růst obratu za posledních pět let. Společnost Logos za toto období dosáhla růstu 1263 procent. V rámci hodnocení účastníků ze zemí střední a východní Evropy se umístila na 3. místě.
Kancelářský hardware a aplikace

V symbolice spjaté se svobodnou volbou oznámil Software602, že distribuce nového kancelářského balíku 602Office pro operační systémy Microsoft Windows a Linux bude zahájena po 17. listopadu, právě v den 15. výročí "sametové revoluce". Produkt bude dostupný též jako součást nové verze SUSE Linux Professional 9.2 CZ v distribuční síti Novell-Praha. 602Office vychází z obchodního modelu Open Source Software. Software602 doplňuje základní aplikace Writer, Calc a Impress/Draw obsažené v projektu OpenOffice.org o relační databázi 602SQL 9.0 a nabízí tento produkt spolu se službami pod vlastním obchodním názvem 602Office.

602Office s relační databází 602SQL 9.0 je součástí dodávky (OEM) komerčně šířeného produktu SUSE Linux Professional 9.2 CZ, který je dostupný v distribuční síti Novell. V distribuci samostatného balíku 602Office je OpenOffice.org s relační databází 602SQL 9.0 s instalacemi pro SUSE Linux 9.2 a MS Windows. 602Office je produkt licencovaný na zaměstnance v organizaci (tzv. Right to Use License) - zaměstnanec si může instalovat produkt nejen na desktop, který používá v organizaci, ale i na služební notebook nebo svůj domácí počítač. Licence na 602Office jsou dostupné od 25 zaměstnanců s následujícími cenami:
602Office licence pro 25 zaměstnanců (RTU) - 35 000 Kč
602Office licence pro 1 zaměstnance (RTU) - 1 200 Kč
602Office v OEM balení pro 1 PC - 602 Kč

Společnost Complet uvádí na trh nová multifunkční zařízení Olivetti d-Copia 16MF a d-Copia 200MF. Stroje v sobě standardně sdružují funkce kopírování a tisku, volitelně je lze rozšířit o výkonný síťový skenovací a faxový modul. Zajímavá softwarová podpora pro dokument management a síťovou správu, široká škála volitelného příslušenství a velmi nízké provozní náklady jsou nyní k dispozici i v segmentu zařízení pro menší a středně velké organizace a pracovní skupiny. Rychlost kopírování i tisku je 16, resp. 20 str./min. ve formátu A4 (d-Copia 16MF, resp. d-Copia 200MF), pro formát A3 platí maximální rychlosti 8/10 str./min. Volitelné příslušenství zahrnuje kromě jiného duplexní jednotku pro oboustranné kopírování a tisk, automatický oboustranný podavač originálů, finišer pro automatické sešívání dokumentů a doplňkové zásobníky papíru pro dosažení celkové kapacity až 1 250 listů.

Epson doplnil svou řadu barevných laserových tiskáren o řešení vhodné pro malé a střední podniky, Epson AcuLaser C9100. Tato tiskárna dosahuje výstupní rychlosti až 24 stránek A4 při barevném i černobílém tisku. Nový model může tisknout dokumenty ve formátu A3 a transparenty až do délky 1,2 m. Mimořádné vlastnosti má toner AcuBrite, který poskytuje jasnější barvy a detailní tisk obrázků. V neposlední řadě Epson AcuLaser C9100 zaručuje nízké náklady na stránku: podle údaje výrobce vyjde tisk černobílé stránky A4 vyjde na 0,2 eurocenty. Tiskárna je stavěna na maximální měsíční zátěž 80 000 výtisků. K počítači se připojuje přes paralelní nebo USB 2.0 rozhraní nebo prostřednictvím sítě (ethernet.10/100 mbps). K dispozici jsou též verze AcuLaser C9100PS (včetně 128 MB + Adobe Postscript 3) a AcuLaser C9100DT (včetně duplexní jednotky, 128 MB paměti a zásobníku na 1 500 listů papíru).

Společnost Oki chce snížením cen zvýšit svůj podíl na trhu v segmentu černobílých i barevných laserových/LED tiskáren. Ceny se snižují u všech modelů nejprodávanějších černobílých tiskáren řady B4000, a to v rozmezí od 11 do 20 % a též u vyšších řad černobílých tiskáren B6200 a B6300, kde činí cenová úprava 15 až 26 %. Například nejlevnější tiskárna z řady B4000 - model B4100 s rychlostí tisku 18 stran za minutu - má nyní doporučenou prodejní cenu 4 690 Kč bez DPH. Snížení cen se týká též dvou modelů barevných tiskáren, a to C5400n a C5400dn, jejichž nová cena je 28 990 Kč bez DPH a 38 990 Kč bez DPH.

Společnost Tech Data Distribution uvedla na trh notebook Toshiba Satellite M30X s bohatou multimediální výbavou a širokoúhlým displejem s úhlopříčkou 15,4". Notebook přináší vysoký výpočetní výkon i dobrou konektivitu. Je postaven na platformě Intel Centrino, která mimo jiné zahrnuje bezdrátové připojení k internetu WiFi (802.11 b/g). Disponuje kvalitní grafickou kartou ATI Mobility Radeon 9700 (64 MB), díky které je možno provozovat i graficky náročné aplikace. Notebook je dodáván ve dvou variantách, s označením M30X-113 a M30X-118. Rozdíl mezi nimi spočívá v nepatrně odlišné výbavě, ale také v použitém displeji. Model Toshiba Satellite M30X-118 má displej s technologií Clear Super View, který nabízí vyšší kontrast a jas, než běžné displeje.

V ceně všech notebooků Toshiba Satellite M30X je, kromě operačního systému MS Windows XP Home, další software, včetně Norton Internet Security 2004, Sonic Record Now, InterVideo WinDVD Creator 2Platinum, nástrojů a ovladačů Toshiba. Model M30X-113 bude v ČR nabízen za 42 990 Kč, vybavenější model M30X-118 pak za 47 990 Kč bez DPH.

Společnost Intel představila 1. listopadu novou platformu, jejímž základem je kombinace procesoru Intel Pentium 4 Extreme Edition s technologií Hyper-Threading (HT) a nové čipové sady Intel 925XE Express s rychlejší systémovou sběrnicí. Čipová sada Intel 925XE Express je dalším rozšířením letos uvedené, velmi populární řady čipových sad 915/925X Express. Nová 1066MHz systémová sběrnice - hlavní spojnice procesoru a operační paměti - přináší opět vyšší úroveň výkonu, tolik potřebného pro nejmodernější hry a náročné multimediální aplikace.

Díky zvýšení datové propustnosti mezi CPU a operační pamětí (až o 33 procent v porovnání s 800MHz systémovou sběrnicí) zajistí 1066MHz systémová sběrnice vyšší obrazovou frekvenci u her i při práci s videem. Zobrazení tak bude i v těch nejdramatičtějších okamžicích plynulé a plně realistické. Čipová sada řady 925XE Express zahrnuje i další špičkové funkce uvedené na PC platformu spolu s čipovými sadami 915/925X Express, jako je zvukový systém Intel High Definition Audio, rychlé DDR2 paměti a rozhraní PCI Express. Při odběru 1 000 kusů stojí procesor Pentium 4 Extreme Edition 3,46 GHz 999 USD.

Uvedením prvního ThinkPadu s integrovanou čtečkou otisků prstů posouvá IBM zabezpečení počítačů a ochranu dat o úroveň výš. Řada notebooků ThinkPad, už předtím nejbezpečnějších přenosných počítačů na trhu nyní obsahuje model, který díky nové biometrické výbavě a zabudovanému bezpečnostnímu podsystému poskytuje zjednodušený přístup k osobním nebo finančním informacím chráněným heslem, webovým serverům, dokumentům a e-mailu a zároveň nabízí bezkonkurenční úroveň ochrany dat. Čtečka otisků prstů je zabudována do vybraných modelů ThinkPadu T42 a nachází se na opěrce pro zápěstí pod směrovými tlačítky se šipkami a funguje tak, že uživatel přejede prstem po malém horizontálně orientovaném senzoru.

Proces skenování zabere jen pár vteřin, takže spojuje pohodlí s nejsilnějším zabezpečením notebooku, jaké je ve standardní výbavě k dispozici. Tento typ čtečky otisků prstů zachytí více dat než tradiční okno pro zachycení "obrazu," protože sejme větší plochu konečku prstu, což zabraňuje chybné identifikaci. Notebook ThinkPad T42 bude k dispozici od 19. října prostřednictvím vybraných obchodních partnerů. Ceny modelů ThinkPad T42 se čtečkou otisků prstů začínají od 57.900 Kč. Další informace najdete na webové stránce ibm.com/think.

Microsoft představuje pilotní projekt "Výhody legálních Windows". Jeho cílem je přinést legálním uživatelům systému Microsoft Windows více výhod oproti uživatelům nelegálních kopií systému. V rámci projektu získají legální uživatelé přístup k vybraným aplikacím a aktualizacím, které pro nelegální uživatele v budoucnu nebudou dostupné. Pilotní projekt byl spuštěn již před měsícem v USA a nyní se uvádí pro oblast Číny, Norska a České republiky. Již od 27. října jsou pro uživatele dostupné například Microsoft PhotoStory 3, pět her serveru MSN a zkušební 120denní anglická verze aplikace Microsoft Office OneNote 2003. Do konce roku 2004 k přibudou: česká verze Microsoft Office OneNote 2003, překladový slovník pro aplikaci Microsoft Word (z českého do anglického a německého jazyka), vybrané kapitoly z knihy Mistrovství Office 2003 a řada dalších aplikací a výhod.
Recenze

Zatímco ještě před rokem představovaly špičku mezi DVD vypalovačkami mechaniky s 4násobnou rychlostí zápisu, dnes jsou již běžné mechaniky schopné rychlosti zápisu na DVD±R 16×. Novinka Asus DRW-1604P je jednou z nich. Mezi zajímavé vlastnosti tohoto modelu v interním provedení patří schopnost vypalování na dvouvrstvá média schopná pojmout 8,5 GB dat. Ačkoliv zatím tato technologie není tak rozšířená jako technologie 4,7GB jednovrstvých DVD, dvouvrstvá média jsou nepříjemně drahá a na pultech obchodů se s nimi běžně nesetkáváme, je jen otázkou času (pravděpodobně velmi krátkého), kdy tomu bude jinak.


Pokračování

Internet, komunikace a sítě

Fujitsu Siemens Computers uvádí na trh novou generaci dvouprocesorových rack a tower serverů PRIMERGY S2, modely TX200 S2 a TX300 S2. Tyto servery využívají duální procesory Intel Xeon s technologií Extended Memory 64 (EM64T). Nové technologické řešení umožňuje provoz 32bitových i 64bitových aplikací a poskytuje vysoký výkon a flexibilitu. Zároveň je nasazení těchto serverů nákladově efektivní, protože nevyžaduje kompletní obměnu existujícího aplikačního vybavení. Inovativní technologie chlazení "Cool-safe" zajišťuje spolehlivý provoz i při využití velmi výkonných procesorů a vysoké koncentraci serverů v racku.

Všechny nové dvouprocesorové servery PRIMERGY S2 umožňují hot-plug výměnu klíčových částí serveru (disky, napájecí zdroje), modely TX/RX300 S2 pak obsahují i hot-plug PCI-X sloty. Velká pozornost je věnována ochraně operační paměti, kde jsou implementovány technologie Memory Scrubbing a podpora hot-spare a výjimkou modelu TX200 S2 i memory mirroring. Pro diskový subsystém je na základní desce integrována funkcionalita RAID 1E (mirroring i pro lichý počet pevných disků). Dodávaná sada nástrojů ServerView Suite podporovaná chipsetem na základní desce zahrnuje funkce vzdálené správy.

Bagle.AQ je rychle se šířící virus, který podvodem přiměje uživatele k uvolnění jeho destruktivních schopností - například k vypnutí antivirového softwaru. Tím získá možnost rychle se rozšířit e-mailem nebo výměnnými sítěmi mezi ostatní uživatele. Falšuje známé e-mailové adresy, což je vysoce efektivní způsob, jak urychlit šíření viru. Zvlášť nebezpečné je to, že se pokouší ukončovat aplikace a procesy nejrozšířenějších spotřebních a podnikových antivirů a firewallů. Šíření tohoto červa mohou uživatelé zastavit stažením nejnovějších aktualizací antiviru a také nezbytnou obezřetností při otevírání e-mailů, které nevypadají úplně v pořádku.

Společnost McAfee uvedla nová zařízení McAfee WebShield a SpamKiller série 3000. Jedná se o novou řadu flexibilních řešení pro zabezpečení správy obsahu. Tato zařízení nahrazují série McAfee e250, e500 a e1000. Nová série obsahuje nejlepší dostupné antiviry, skenování obsahu, antiphishingovou a antispamovou ochranu na internetové bráně. Zařízení McAfee WebShield a SpamKiller lze snadno nainstalovat, používat i řídit. Po svém nakonfigurování mají jen minimální požadavky na obsluhu. Řešení jsou integrována s McAfee ePolicy Orchestrator (ePO). Dostupnost zařízení McAfee WebShield a SpamKiller série 3000 je od 29. října 2004 u McAfee, Inc. a jeho partnerů.
Více na adrese www.mcafee.com.

V rámci projednávané novely Zákona o daních z příjmů předložila Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) Rozpočtovému výboru PSP ČR návrh na umožnění daňových úlev za vysokorychlostní připojení k internetu. Návrh však minulý týden jen relativně těsně neprošel hlasováním Výboru. APVTS podložila svůj návrh analýzou možností úlev z daně z příjmů fyzických osob při pořízení vysokorychlostního internetu. Výsledky orientačních propočtů dopadu na státní rozpočet, které připravila poradenská společnost KPMG, ukázaly, že dopady na státní rozpočet by byly neutrální, případně dokonce pozitivní, vzhledem k dodatečnému výběru DPH i daně ze zisku telekomunikačních operátorů.
Více na www.apvts.cz

Společnost D-Link oznámila, že její bezpečnostní produkty získaly od Konsorcia virtuálních privátních sítí (Virtual Private Network Consortium) osvědčení o interoperabilitě VPN, tedy jsou kompatibilní s jinými produkty na trhu v oblasti VPN. Test interoperability AES zajišťuje obecnou interoperabilitu IPsec systémů s jiným IPsec systémy v případě, že je používán nový šifrovací algoritmus AES. D-Link usiluje o zajištění nejvyšších standardů svých produktů a interoperabilita s dalšími produkty, které mají co do činění s tímto odvětvím, představuje důležitý prvek nabídky jejich služeb.

Díky Internet akcelerátoru mohou uživatelé, kteří se připojují k internetu přes vytáčenou linku, nyní surfovat, odesílat a přijímat e-maily až sedmkrát rychleji. Na adrese http://akcelerator.tiscali.cz ho nabízí společnost TISCALI. Akcelerátor je založen na softwaru AcceleNet od společnosti ICT (Intelligent Compression Technologies). Tato patentovaná technologie komprimuje data přenášená přes internet od/k počítači uživatele, přičemž výsledkem je výrazně rychlejší přenos dat. TISCALI Akcelerátor je k dispozici zdarma všem uživatelům internetu připojených přes TISCALI Internet zdarma.

Jak jsme již psali v průběhu Invexu, získalo toto zařízení cenu Křištálový disk, každoročně udělovanou nejlepším exponátům vystavovaným na veletrhu Invex. Cena byla udělena v kategorii "Komunikační technologie". Tento ve světě zatím unikátní produkt zaujal porotu i návštěvníky Invexu mimo jiné i možností využít jej jako pohodlné a levné úložiště dat (fotky, výstup z digitální kamery apod.), a to bez potřeby PC. Zařízení disponuje přenosovou rychlostí až 54Mb/s a je navíc netradičně konstruováno též jako case pro vložení 2,5" pevného disku o velikosti až 160GB. Harddisk je tak mobilní a přitom je možné ho sdílet všemi účastníky v LAN síti nejen přes Ethernet, ale i přes bezdrátové WiFi 802.11 b/g rozhraní. Kromě toho lze připojit k počítači i přes USB rozhraní.

Společnost IBM ve snaze znovu dobýt prvního místa v oblasti systémů pro ukládání dat představila nové diskové servery kombinující špičkové funkce s jednoduchostí používání osobního počítače. Nový systém IBM TotalStorage DS6000 má základní velikost o šířce rackových zařízení a výšce 3U. Přitom poskytuje výkon a spolehlivost velkých systémů - výkonově srovnatelné konkurenční výrobky jsou až 20 větší a za dvojnásobnou cenu. Základní kapacita je 580 GB, maximální 67,2 TB a připojit lze k serverům zSeries, iSeries a k serverovým platformám s operačním prostředím UNIX, Linux a Intel. Řada DS6000 přináší špičkové technologie jako Power Architecture, Architekturu stavebních bloků, Calibrated Vectored Cooling, Light Path Diagnostics, prediktivní analýzu poruch a expresní průvodce konfigurací.

IBM TotalStorage DS8000 přináší ohromnou škálovatelnost, vysoký výkon a dostupnost pro podporu kontinuity provozu a zjednodušení infrastruktury. Vysokého výkonu a nižších nákladů je dosaženo díky procesorům IBM POWER5 a technologii IBM Virtualization Engine. Architektura tohoto podnikového systému pro ukládání dat umožňuje adresovat více než 96 PB (petabajtů) dat. Systémy DS8000 podporují otevřené standardy. Na systémy DS6000 a DS8000 je poskytována čtyřletá záruka na hardware i software. Systémy budou k dispozici od 3. prosince 2004 a normální objem výroby naběhne v 1. čtvrtletí 2005. Minimální konfigurace s kapacitou 0,5 TB přijde na 97 000 USD.
Informační společnost

Společnost IDS Scheer pořádá ve dnech 9.-10.11.2004 Roadshow 2004, na které vám spolu s partnery akce společností SAP a HP představí novinky z produktového portfolia. Téma konference Procesní implementace informačních systémů přiblíží po teoretické stránce keynote speaker Helge Hess, na kterého naváže praktická ukázka implementace řešení v Teplárně Strakonice a.s. Odpolední část konference bude rozdělena do dvou paralelních sekcí, z nichž jedna je určena pro sektor SME a druhá pro zákazníky využívající aplikační software společností IDS Scheer a SAP. Akce se koná 9.11.2004 v Praze a 10.11.2004 v Brně.
Více informací a registraci naleznete na http://www.ids-scheer.cz/cz/events/roadshow.

Od 1. 11. 2004 nastoupil Jan Šamal do pozice Business Development Manager E-EMEA Azlan a Vratislav Héda (na obrázku) do pozice Country Manager pro Azlan v ČR. Jan Šamal doposud zastával pozici Country Manager Azlan v ČR. Jako Business Development Manager E-EMEA ve společnosti Azlan Group bude rozvíjet vztahy se strategickými celoevropskými zákazníky a Cisco CAD partnery v daném regionu. Vratislav Héda doposud zastával pozici Business Unit Manager Networking a pracuje ve společnosti Tech Data již 7 let. Prošel celou řadou manažerských pozic, ve kterých nasbíral řadu cenných zkušeností. Obchodní tým Vratislava Hédy patřil v Tech Data vždy k nejlepším a stabilně si udržoval přes 50 % podílu na trhu s produkty 3COM, HP Networking a Avaya, což napomohlo celé společnosti Tech Data k vynikajícím obchodním výsledkům.

Společnost Symbol Technologies, The Enterprise Mobility Company, rozšířila své řady o Guy Timmerse (29), který od října letošního roku zastává pozici Territory Account Managera. Ve funkci vystřídá Maria Minarovského a bude odpovědný za vedení českého zastoupení a za rozvoj partnerského byznysu v regionech České republiky, Slovenské republiky a Maďarska. Guy Timmers po studiích na College for Economic Studies v Rotterdamu, pracoval pro Holandskou obchodní komoru v Chicagu, jako mezinárodní obchodní poradce. Po návratu do Holandska nastoupil do společnosti Symbol Technologies, kde nejprve zastával funkci Account Manager v holandském zastoupení, po přestěhování do Prahy byl zodpovědný za maloobchodní zákazníky ve státech východní Evropy. Guy Timmers pochází z Holandska, je svobodný a mezi jeho koníčky patří horská kola a cestování.

Společnost Sun Microsystems oznámila, že se společností Vodafone uzavřela novou, rozsáhlou globální rámcovou dohodu s konzistentními podmínkami pro veškerý hardware, software a služby Sunu. Dohoda konkrétně obsahuje ujednání pro Sun Java Enterprise System a Sun Java Desktop System a umožňuje společnosti Vodafone používat software Sunu při poskytování služeb a podpory zákazníkům ve více než 26 zemích po celém světě.

Cleverlance Education Center zveřejnil kalendář více jak 60 kurzů v prvním pololetí roku 2005 se širokou škálou kurzů z oblastí Java, .NET, J2EE, J2ME, XML nebo databází či testování a také autorizovaných školení BEA Systems. Vedle toho jsou v nabídce i kurzy na míru, pořádané v prostorách Celverlance nebo přímo u zákazníka. Všechny kurzy v Cleverlance Education Center učí školitelé, kteří přicházejí se školenou problematikou denně do kontaktu a mají vedle hlubokých praktických i teoretických odborných znalostí také prověřené pedagogické dovednosti. Cleverlance Education Center nabízí každému třetímu účastníkovi školení z jedné firmy/objednatele účast zdarma (systém 2+1). Na objednávky učiněné do 15. 12. 2004 (včetně) a akceptované společností Cleverlance jsou poskytovány 25% slevy z celkové ceny kurzu.
Více na http://www.cleverlance.cz/skoleni/.
Finanční monitor IT firem

Společnost Compuware oznámila ve druhém čtvrtletí tržby ve výši 295,5 mil. USD v porovnání s 302,8 mil. USD ve druhém čtvrtletí předchozího fiskálního roku. Čistý zisk dosáhl 7,4 mil. USD (ve stejném období fiskálního roku loni ztráta 8,5 mil. USD). Výnos na akcii činil 0,02 USD v porovnání se ztrátou 0,02 USD, v oběhu bylo 387,5 mil. akcií, respektive 382,6 mil. akcií. V průběhu druhého čtvrtletí činily příjmy ze softwarových licencí 65,7 mil. USD v porovnání s 59,4 mil. USD ve stejném čtvrtletí předchozího roku. Příjmy z poplatků za údržbu dosáhly výše 104,8 mil. USD, zatímco ve srovnatelném období fiskálního roku 2004 činily 99,4 mil. USD. Tržby za profesionální služby dosáhly 125,0 mil. USD, ve stejném období minulého roku činily 144,0 mil. USD.

Skupině Českého Telecomu stoupl v prvních devíti měsících čistý zisk téměř o 22 procent na 4,5 miliardy korun. K výraznému růstu zisku pomohla plná konsolidace letošních čísel s výsledky mobilního operátora Eurotel, ve kterém firma loni v prosinci dokoupila zbývajících 49 procent. Konsolidované tržby Telecomu stouply o 24 procent na 46,5 miliardy korun. Výsledky mírně zaostaly za očekáváním analytiků, kteří v průměru odhadovali růst zisku na 26 procent a čtvrtinové zvýšení tržeb. Samotnému Eurotelu klesl od ledna do září čistý zisk téměř o čtyři procenta na 5,3 miliardy korun. I tak zhruba o 800 milionů přesáhl profit celé skupiny. Tržby vzrostly o dvě procenta na 21,9 miliardy korun.

Tržby společnosti FileNet ve třetím čtvrtletí roku 2004 činily 96,5 milionů USD oproti 89,4 milionům USD ve stejném období loňského roku a 94,1 milionům USD ve druhém čtvrtletí letošního roku. Tržby z prodeje softwarových licencí dosáhly ve třetím čtvrtletí letošního roku 35,4 milionů USD ve srovnání s 35,3 miliony USD ve stejném období loňského roku a 32,7 miliony USD ve druhém čtvrtletí roku 2004. FileNet dále oznamuje čistý zisk za třetí čtvrtletí roku 2004 ve výši 6,4 milionů USD, neboli 0,16 USD na akcii, ve srovnání s 2,5 miliony USD, neboli 0,06 USD na akcii, ve stejném období loňského roku a 2,2 miliony USD, neboli 0,05 USD na akcii, ve druhém čtvrtletí roku 2004.

Společnost McAfee oznámila, že za třetí čtvrtletí (do 30.9. 2004) byly konsolidované čisté příjmy 222 miliónů USD. Na základě účetních standardů GAAP byl čistý zisk za třetí čtvrtletí 118 miliónů USD, což je 0,70 USD na akcii - zředěný zisk. Na základě výsledků nezpracovaných podle obecně uznávaných účetních zásad (non-GAAP) byl čistý zisk za třetí čtvrtletí 31 miliónů USD, neboli 0,18 USD na akcii - zředěný zisk. Zisky GAAP zahrnují zisk 189 miliónů za prodej aktiv Snifferu.
WWW stránky

Z nového a svěžího designu internetových stránek se mohou těšit zákazníci i návštěvníci na webu společnosti NEXTRA CR. Stránky mají vylepšenou navigaci a zjednodušenou strukturu. Konfigurátory na stránkách každého zájemce o informace provedou aktuální nabídkou produktů a služeb a umožní mu vybrat si služby, které jsou pro něj optimální. Firemní zákazníci mají zájem především o garantované služby (FIXLink či SHDSL) nebo o nabídku služeb VPN, domácnosti nejčastěji vyhledávají informace o službách ADSL. Zájemce si také může okamžitě zjistit, jestli na jeho konkrétní telefonní lince lze zřídit služby xDSL.

Společnost Casablanca INT zprovoznila v těchto dnech novou verzi svých internetových stránek. Na nezměněné adrese www.casablanca.cz naleznou pravidelní návštěvníci několik příjemných změn a ti nově příchozí pak komplexní přehled o společnosti jako takové, jejím portfoliu služeb a produktů a také o současném dění ve formě novinek a tiskových zpráv. Nové stránky mají moderní grafické zpracování a logické členění, které umožňuje každému uživateli rychlou a intuitivní orientaci, k dispozici jsou průvodci, užitečné rady, FAQ apod. Zcela nově vytvořena byla samostatná On-line obchodní komunikace.

SystemNEWS zasílá redakce edice IT Business * Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00 *Tel/Fax.: +420/ 545 222 779 SystemNEWS je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám SystemNEWS zasílali, kontaktujte nás prosím. Náměty a připomínky k obsahu zasílejte na adresu odpovědného redaktora. Technická realizace: Webservis