25. srpna 2004

Podnikové aplikace
Open Text E-Mail součástí sady IXOS Suite MSE Archiving
SAS představuje výkonnou sadu řešení na platformě SAS9
XcelleNet Afaria Security Manager
Profinit uvádí Trillium Software Discovery verze 4
Microsoft Business Solutions - Axapta ve společnosti JDK
Služby na starzone.cz za podpory LogicaCMG DRM ClearingHouse
Česká pojišťovna si vybrala KOMIX
CA zpřístupnila Unicenter Desktop DNA
ePolicy Orchestrator 3.5 pomáhá zmírnit rizika
EMC nabízí pohodlný přístup k vybraným produktům třetích stran

Kancelářský hardware a aplikace
Asus A3 s vestavěnou webovou kamerou
Nové faxy od Ricohu
Nové rychlé multifunkční zařízení Canon LaserBase
Maxtor a Linksys propagují snadné domácí síťové ukládání
Sony DPP-FP30 pro domácí tisk fotografií

Recenze
Ricoh Aficio CL3100DN

Internet, komunikace a sítě
Siemens CX70 je prvním mobilem s funkcí "Push and Talk"
Akcelerovat internet se vyplatí
Specifikace WS-Addressing předložena ke standardizaci
Hostingové programy Ignumu povyrostly
CA posiluje akvizicí společnosti PestPatrol
Nové tarify T-Mobile

Informační společnost
Nový ředitel pro partnerský prodej divize Microsoft Business Solutions
Oleg Blaško manažerem divize Solution Business
Holdingová společnost AAC zahájila proces integrace
Oracle je součástí unikátní sbírky
Nakrm iT pod taktovkou LAMA Plus
EIITE se stala iForce partnerem Sun Microsystems
SWS distributorem produktů UMAX
Evropský průkaz zdravotního pojištění pro pojištěnce VZP ČR
Testování programů opět v Praze
II. partnerská konference QI
EuroRegio rozhodne o dalším rozvoji podnikání v regionech EU
Odborná konference KARAT Živě

Finanční monitor IT firem
AutoCont CZ oznámil výsledky za první pololetí roku 2004
IDS Scheer oznamuje dvouciferný nárůst tržeb a hospodářských výsledků
Symbol technologies přebírá Matrics

Konference, semináře
Kalendář akcí

Podnikové aplikace

Společnost Open Text oznámila, že její řešení pro správu elektronické pošty úspěšně obstálo v programu certifikace společnosti Microsoft pro Windows Server 2003, zejména ve zkoušce vysokého výkonu a zvýšené spolehlivosti. Řešení Open Text, součást softwarové sady IXOS Suite for Microsoft Exchange Archiving, zajišťuje maximální kompatibilitu se standardy Microsoft Windows Server 2003 a zaručuje vyšší spolehlivost i nižší celkové náklady na vlastnění než necertifikované aplikace.

Testovací společnost VeriTest uvedla, že řešení vyhovuje všem standardům Microsoftu a snadno přijímá upgrady. Navíc obdržela společnost Open Text i osvědčení pro podnikovou verzi Windows Server 2003 Enterprise Edition, pro kterou se vedle stejných zkoušek jako v předchozím případě zaměřuje testování i na podporu clusterů ve vysoce výkonném prostředí a na zvýšené požadavky na spolehlivost.

Společnost SAS uvede během letošního roku osm softwarových řešení, která budou využívat přednosti nové platformy SAS9 Intelligence Platform. SAS bude dodávat všechna svá stávající řešení na platformě SAS9 a poskytne tak firmám integrovanou sadu nástrojů. Prvními osmi řešeními na platformě SAS9 jsou: SAS Marketing Automation, SAS Risk Dimensions, SAS Activity-Based Management a SAS Web Analytics, která jsou již k dispozici. Řešení SAS Strategic Performance Management, SAS Financial Management, SAS Supplier Relationship Management a SAS IT Management Solutions budou v prodeji ve třetím a čtvrtém čtvrtletí.

Sybase Software uvedla program XcelleNet Afaria Security Manager, který je určen pro správu a zabezpečení telefonních přístrojů typu "smartphone" s operačním systémem Windows Mobile. Afaria se zaměřuje na zajištění bezpečnosti a správy inteligentních telefonů, přenosných zařízení, notebooků a počítačů Tablet PC z jediného ovládacího nástroje, a doplňuje jiná řešení společnosti iAnywhere pro podporu nejrůznějších platforem a zařízení.

Spojení možností přístupu ke klíčovým obchodním údajům a komunikačním nástrojům včetně hlasových služeb a elektronické pošty představuje pro zaměstnance na cestách významnou výhodu, ale přitom právě nechráněná elektronická komunikační zařízení, která nejsou správně používána a zabezpečena, představují pro IT značné riziko. XcelleNet Afaria Security Manager pro inteligentní telefony je prvním podnikovým řešením, které poskytuje centrálně řízené řešení založené na bezpečnostní politice, kterou podniky vyžadují. Pomocí jednoho řídicího panelu vybaveného řídicími funkcemi mohou firmy určovat, využívat a prosazovat bezpečnostní politiky. Politiky lze zacílit na uživatelské skupiny nebo na skupiny zařízení, takže lze podle potřeby jednoduše nastavit jednotlivým kategoriím uživatelů příslušnou úroveň zabezpečení.

Společnost Profinit oznámila dostupnost softwaru Discovery verze 4, používaného takovými globálními organizacemi, jako jsou British Telecom, EDS, Ford Motor Company, a řadou dalších firem po celém světě. Uvedení nové verze je dalším úspěchem v integraci softwaru značky Discovery do produktové řady firmy Trillium Software. Discovery verze 4 přináší nově vyvinuté možnosti pro zpřístupnění dat, včetně automatizovaného sledování dat, vyhodnocování provozních pravidel, analýzy trendů a generování upozornění v případech, kdy je shledána nesrovnalost v kvalitě dat. Funkce vyhodnocování obchodních pravidel umožňuje uživatelům definovat jejich vlastní unikátní obchodní pravidla, měřit jak přesně jim jejich data odpovídají a identifikovat výjimky, pro které je třeba tyto pravidla upravit tak, aby se zabránilo nákladné neefektivitě a ztrátám v obchodních i provozních činnostech. Discovery lze integrovat přímo se systémem firmy Trillium Software pro porovnávání dat, standardizaci a propojování. Více na adrese http://www.trilliumsoftware.com.

CSC Computer Sciences zahájil ve společnosti JDK implementaci řešení Microsoft Business Solutions - Axapta. Implementace byla spuštěna po úspěšném ukončení analýzy 1. června 2004. Řešení určené pro 20 současně pracujících uživatelů by mělo být uvedeno do ostrého provozu od 1. října 2004. Společnost JDK vybírala vhodný informační systém téměř jeden a půl roku. Řešení Microsoft Axapta bylo vybráno především pro jeho schopnost pokrýt specifické potřeby společnosti v oblasti výroby, technologie plánování výroby, logistiky, financí a obchodu. K výběru řešení přispěl také fakt, že Microsoft Axapta je moderní systém, na jehož implementaci a následném rozšiřování se může podílet přímo zákazník. Pro JDK hrál významnou roli také výběr vhodného implementačního partnera, kterým se stala firma CSC Computer Sciences.

První instalace produktu LogicaCMG DRM ClearingHouse umožňuje Českému Telecomu provozovat "videopůjčovnu na internetu" a poskytovat tak uživatelům filmový a hudební obsah, při respektování autorských práv. Zákazníci portálu Starzone si mohou vybrat film a způsob jeho použití (počet přehrání nebo čas bez omezení počtu přehrání), stáhnout si jej do svého počítače. Poplatek za půjčení filmu je připočten k měsíční faktuře za telekomunikační služby.

Technologickým základem LogicaCMG DRM ClearingHouse jsou softwarové produkty nizozemské společnosti DMD a vlastní produkty společnosti LogicaCMG. Podstatná část řešení byla nově vytvořena. Díky tomu, že byl tento celek vyvinut ve střední Evropě, vychází ze znalosti situace místních telekomunikačních operátorů a může být tudíž poměrně snadno integrován do infrastruktury kteréhokoliv z nich. Zájem o jeho nasazení již projevili někteří operátoři se sídlem mimo ČR.

Společnost KOMIX počátkem letošního roku zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku a implementaci nástrojů pro podporu funkčního testování, vyhlášeném Českou pojišťovnou. Vítěznou aplikací, která nejvíce splňovala požadavky České pojišťovny, se stal software Mercury Quality Management (dříve TestDirector) a Mercury QuickTest Professional od lídra trhu v tomto segmentu společnosti Mercury. V červnu 2004 byla v České pojišťovně ukončena první etapa implementace software Mercury Quality Management a jeho odzkoušení na pilotních projektech.

Úspěšná implementace Mercury Quality Management byla startem do dalších etap s cílem zabezpečit kvalitu a stabilitu IT aplikací vyvíjených v České pojišťovně na co nejvyšší úrovni, a to vytvořením jednotných a efektivních procesů v oblasti testování v úzké návaznosti na ostatní procesy vývoje IT aplikací v České pojišťovně. V současné době odstartovala druhá etapa tohoto projektu, zaměřená na vytvoření jednotné metodiky funkčního testování, využívající celé portfolio funkčností a vlastností Mercury Quality Management.

Společnost Computer Associates International oznámila okamžitou dostupnost řešení Unicenter Desktop DNA r4.7 prostřednictvím své globální sítě resellerů, poskytovatelů řešení a dalších partnerů. Tím umožnila svým obchodním partnerům řešit celou řadu problémů zákazníků s migrací a správou počítačů. Automatizací úkolů souvisejících s nárůstem práce při rozšiřování kapacity nebo nahrazování mnoha počítačů najednou snižuje CA Unicenter Desktop DNA náklady na vlastnictví PC a zkracuje na minimum dobu mimo provoz.

Možnost rychle a snadno replikovat konfigurace osobních počítačů snižuje náklady na podporu koncových uživatelů. Unicenter Desktop DNA je škálovatelné řešení pro správu, přesuny a údržbu počítačových dat, systémových nastavení, nastavení aplikací a konfigurací. Je součástí portfolia CA pro správu osobních počítačů, které dále zahrnuje řešení pro distribuci softwaru, správu majetku, správu oprav, vzdálené ovládání, zálohování a obnovování dat, antivirus a správu bezpečnostních slabin. Cena řešení Unicenter Desktop DNA začíná od 26,40 dolarů na stanici v případě instalace pro 100 stanic a zahrnuje roční údržbu. Je k dispozici pro poskytovatele řešení prostřednictvím dvouvrstvého distribučního modelu.

McAfee oznámil uvedení nové verze McAfee ePolicy Orchestrator (ePO) 3.5, software řešení správy bezpečnosti systémů, který přináší proaktivní, celofiremní ochranu před škodlivými programovými kódy a útoky. Pomocí McAfee ePO 3.5 mohou správci systémů proaktivně snižovat rizika z nepřátelských a nevyhovujících systému a využívat bezkonkurenční, komplexní řízení bezpečnosti systémů díky řešení, které nabízí skutečnou škálovatelnost a integrovatelnost na úrovni celé společnosti - při současném významném snížení ceny vlastnictví. McAfee ePO bude k dispozici od posledního týdne srpna od distributorů McAfee. Další informace můžete získat na www.mcafee.com nebo na telefonu 888-VIRUS-NO.

Společnost EMC Corporation představila nový způsob využití síťových paměťových komponent třetích stran, které jsou často součástí paměťových řešení EMC. Nový program EMC Select umožňuje zákazníkům zakoupit různé produkty přímo u společnosti EMC, která zákazníkům pomůže snáze implementovat řešení pro řízení informací v rámci jejich životního cyklu. První produkty nabízené v rámci programu EMC Select zahrnují knihovny magnetických pásek, sběrnicové adaptéry (HBA) a vybrané produkty pro konektivitu, které společnost nabízí v konfiguracích, jež mají označení EMC E-Lab Tested a jsou vzájemně kompatibilní. Produkty v programu EMC Select bude možné zakoupit přímo u prodejců a partnerů EMC. Veškeré produkty z řady EMC Select můžete zakoupit již nyní.
Kancelářský hardware a aplikace

Společnost ASUSTeK Computer oznámila uvedení nové řady notebooků, s označením A3, na český a slovenský trh. Asus A3 má integrovanou webovou kameru a mikrofon, umožňující snadnou realizaci videokonferencí kdekoliv, kde je k dispozici připojení k internetu. Přestože notebook disponuje velkým displejem s úhlopříčkou 15" a bohatou výbavou, je dostatečně lehký. Je vybaven unikátní technologií Power4 Gear+ společnosti Asus, která umožňuje prodloužit životnost baterií. Technologie zahrnuje osm speciálních režimů, které optimalizují spotřebu energie v závislosti na činnosti (hraní her, sledování DVD, poslouchání hudby apod.), kterou právě na notebooku provádíte. Další užitečnou funkcí je možnost přehrávání audio CD, bez nutnosti zapnutí notebooku a spuštění operačního systému.

Parametry Asus A3:
· Procesor Intel Pentium M 715/725/735/745/755 (1,3 - 1,7 GHz), 1 MB L2 cache
· Microsoft Windows XP Professional / Home Edition
· TFT LCD 15", XGA
· Rozměry: 328 × 288 × 27-38 mm
· Hmotnost: 2,75 kg
· Vestavěná webová kamera a mikrofon
· Technologie úspory energie Asus Power4 Gear+
· Čtečka paměťových karet 4 v 1 (SD/MMC/MS/MS Pro)
· Brašna, myš s kolečkem

Laserový FAX 1130L/1170L/2210L je kompaktní přístroj, nabízející nadstandardní funkčnost. Přístroj disponuje 33,6Kbps modemem, rychlostí tisku 16 stran za minutu a zásobníkem papíru s vysokou kapacitou. Moderní design a malé rozměry umožňují přístroj umístit na kterýkoli stůl, a pokud potřebujete tisknout a skenovat, můžete se rozhodnout pro model FAX 1170L nebo 2210L. FAX 1130L/1170L má zásobník papíru na 250 listů (FAX 2210L až dva zásobníky), což snižuje nutnost častého doplňování papíru. V době, kdy jsou ostatní faxy vysílány nebo přijímány, můžete další dokumenty skenovat do paměti (duální přístup). Při faxování stejné zprávy na více míst, můžete s výhodou využít funkci rozesílání (broadcasting). A i když dojde papír nebo toner, tak paměť uchová až 160 stran, u modelu 2210L až 400 stran příchozích faxů.

FAX 1170L a FAX 2210L nabízejí možnost skenování a tisku jako multifunkční přístroje, přičemž FAX 2210L umí skenovat i barevně. Rozlišení tisku je v tomto případě pravých 600 × 600 dpi a rozlišení skenování je u modelu 1170L 200 × 200 dpi, u modelu 2210L 600 × 300 dpi. Faxy 1130L/1170L mají dokumentový podavač (ADF) s kapacitou 20 listů, Fax 2210L má podavač na 50 listů. Pro urychlení vysílání můžete obejít opakované zadávání stejných faxových čísel a místo toho můžete naprogramovat 20 bleskových (jednotlačítkových) a 80 rychlých nebo skupinových (dvoutlačítkových) voleb. Fax 2210L má 40 bleskových a 150 rychlých nebo skupinových voleb. Nové faxy jsou dostupné prostřednictvím všech poboček firmy Impromat a nebo přes E-SHOP na stránce www.ricoh.cz.

Canon uvádí na trh model vstupní úrovně řady multifunkčních zařízení s laserovým tiskem, LaserBase MF3110. Tato rychlá laserová tiskárna, kopírka a barevný skener v jednom multifunkčním zařízení nabízí profesionální výkonnost za přijatelnou cenu. Kompaktní zařízení MF3110 bylo navrženo pro zákazníky ze segmentu domácích a malých kanceláří tak, aby šetřilo čas, prostor a finanční prostředky.

Základní parametry:
· tiskárna - 20 str./min, rozlišení 1200 x 600 dpi (rozšířené)
· černobílá kopírka - 20 kopií/min, rozlišení 600 x 600 dpi, zoom 50-200 %
· barevný skener - snímač CCD a rozlišení 1200 x 2400 dpi
· rozhraní USB 2.0 Hi-Speed
· kazeta vše-v-jednom (využitelnost 2500 stran)

Kazeta vše v jednom společnosti Canon zvyšuje spolehlivost zařízení MF3110 integrací základních prvků laserové tiskárny (toner, buben a čisticí jednotka) do jedné schránky. Systém rychlého, čistého a snadného založení nové kazety nahrazuje všechny součástky podléhající opotřebení a zajišťuje tisk a zhotovování kopií s čistým a ostrým textem. Režim úspory toneru snižuje provozní náklady a zároveň poskytuje čisté výtisky a kopie.-Volitelný tiskový server AXIS 1650 poskytuje možnost sdílení tiskových zdrojů všemi uživateli v síti. AXIS 1650 bude k dispozici od října 2004).

Společnosti Maxtor a Linksys (divize skupiny Cisco Systems) oznámily budoucí vzájemnou spolupráci. Společným působením v oblasti vývoje produktů a technologií chtějí prosazovat uživatelsky jednoduché řešení pro ukládání, správu, sdílení a tok osobních údajů a zábavného obsahu v domácnostech. Společnosti Maxtor a Linksys sdílejí vizi přizpůsobivé, obsahově bohaté sítě se snadným přístupem ke sdíleným datům. Maxtor a Linksys začnou také vzájemně propagovat své produkty - externí pevný disk Maxtor OneTouch a nedávno ohlášené řešení Linksys Network Storage Link (NSLU2).

S technologií Storage Link na pevné nebo bezdrátové domácí síti může disk Maxtor OneTouch sloužit jako centrální úložiště pro všechny, kteří jsou připojeni k síti tak, aby mohli sdílet, ukládat a zpřístupňovat svá data a digitální soubory jako jsou fotografie, hudební soubory a další média. Disk Maxtor OneTouch se připojuje k zařízení Linksys Network Storage Link přes jeden nebo dva porty USB a Storage Link se připojuje k routeru, což umožňuje propojení sítě s dalším zařízením doma nebo v kanceláři.

Sony DPP-FP30 je nová digitální barevná termosublimační tiskárna produkující vysoce kvalitní barevné výtisky s rozlišením 300 dpi. Díky implementované technologii PictBridge, která je průmyslovým standardem, je využitelná jako samostatné tiskové zařízení, nebo také ve spojení s osobním počítačem. Tiskárnu lze připojit k libovolnému digitálnímu fotoaparátu kompatibilnímu s technologií PictBridge nebo k osobnímu počítači pomocí USB kabelu. Do podavače papíru tiskárny ze najednou vložit dvacet listl pohlednicového formátu. DPP-FP30 vytiskne na dotek suchý plnobarevný bezokrajový výtisk přibližně za 90 sekund. Při použití technologie PictBridge je výtisk hotov přibližně za 120 sekund. Standardní balení tiskárny obsahuje papíry a barevnou kazetu umožňující tisk 40 fotografií. Na trhu bude tiskárna dostupná od října 2004.
Recenze

Tato tiskárna je typickým představitelem kategorie výkonnějších, high-end kancelářských zařízení. Jedná se o laserový model A4, který poskytuje vysokou rychlost plnobarevného i černobílého tisku, dostatečnou kapacitu zásobníků papíru a bohatou standardní výbavu pro pokrytí potřeb pracovišť s pěti až deseti uživateli. Maximální měsíční zatížitelnost 50 000 výtisků jej řadí do již zmíněné vyšší střední třídy, kde, jak plyne z cen spotřebního materiálu, nabízí tisk s příznivými provozními náklady.

PokračováníInternet, komunikace a sítě

Díky této funkci telefon funguje v mobilních sítích jako přenosná vysílačka. Služba usnadňuje komunikaci s přáteli či kolegy a přináší nový prvek bezprostřednosti do oblasti mobilní komunikace. Díky "Push and Talk" lze pouhým stiskem tlačítka dojednávat schůzky na poslední chvíli, šířit informace, koordinovat pracovní úkoly nebo jednoduše zůstat ve spojení s ostatními. Uživatel nejprve v seznamu zvolí osoby, se kterými chce hovořit. Stisknutím tlačítka jsou všichni vybraní adresáti okamžitě přizváni k hovoru a mohou buď přijmout, nebo odmítnout. Jakmile se všichni účastníci přihlásí, stiskne volající tlačítko PaT a zahájí hovor, který všichni slyší současně.

Díky stálému spojení ("Always On"), jež umožňuje technologie GPRS, odpadá časově náročné sestavování hovoru a kdokoliv z účastníků na něj může okamžitě reagovat pomocí tlačítka PaT. Komunikace probíhá vždy pouze jedním směrem, nicméně platí, že kdo první stiskne tlačítko PaT, ten mluví první. Skupinové hovory PaT slyší vždy pouze registrovaní účastníci. Možnost využití "Push and Talk" se rozšiřuje postupně podle toho, jak operátoři službu zavádějí ve svých sítích. Vedle volitelné funkce PaT (v závislosti na nabídce příslušného operátora) nabízí CX70 i podporu 3-D Java a velký displej s vysokým rozlišením s 65 536 barvami. Mobilní telefon CX70 bude v České republice k dispozici ve 4. čtvrtletí 2004.


Průměrně 42 % všech dat přenášených při surfování či e mailové komunikaci ušetřili oproti běžnému provozu všichni uživatelé internetu, kteří si od konce června stáhli VOLNÝ internet akcelerátor. Program "zrychlující" vytáčený internet uvedl na trh jako první poskytovatel připojení k internetu VOLNÝ a zpřístupnil jej zdarma všem uživatelům, kteří se připojují k internetu přes běžnou telefonní linku a modem. VOLNÝ internet akcelerátor pracuje na principu úsporného přenosu dat. Díky úspornější komunikaci se výrazně krátí doba načítání webových stránek a obrázků, po vhodném nastavení se zrychluje také stahování a odesílání e-mailů. Uživatel si může určit vlastní pravidla pro zobrazování internetové reklamy nebo on-line sledovat statistiky úspor. VOLNÝ internet akcelerátor je zdarma ke stažení na http://akcelerator.volny.cz.

Společnosti BEA Systems, IBM, Microsoft, SAP a Sun Microsystems oznámily předložení nejnovější verze klíčové specifikace webových služeb WS-Addressing organizaci World Wide Web Consortium (W3C) jako návrhu pro standardizační proces. Specifikace WS-Addressing definuje standardní mechanismus identifikace a výměny zpráv webových služeb mezi několika koncovými body. Má za cíl umožnit organizacím vytvářet spolehlivé a interoperabilní aplikace webových služeb.

Standardní způsob vyjádření, kam mají být zprávy v síti webových služeb doručovány, umožní vývojářům zjednodušit komunikaci mezi webovými službami a jejich vývoj. Díky specifikaci WS-Addressing bude možné vyhnout se nákladnému vývoji improvizovaných řešení, jejichž součinnost napříč různými platformami je často omezená. Specifikace WS-Addressing je navržena jako základ pro další specifikace, například WS-ReliableMessaging, WS-Federation a WS-AtomicTransaction, který poskytne konzistentní, interoperabilní a na standardech založený mechanismus adresování webových služeb. V zájmu snazšího prosazení nebudou autoři specifikace WS-Addressing za její užívání požadovat poplatky. Spoluautoři specifikace počítají s další spoluprací na vytváření soudržné architektury webových služeb.

Nová nabídka Ignumu by měla vyhovět všem technologickým požadavkům, navíc přináší zákazníkům vylepšené parametry při zachování ceny. Změny v nabídce virtuálních serverů se týkají především velikosti využitelného prostoru. Již v základní variantě Fast! za 150 Kč měsíčně dostane zákazník 150 MB diskového prostoru namísto původních 50 megabajtů. Spolu s 10 účty elektronické pošty a podporou PHP skriptů je tento program nejdostupnějším řešením pro provoz statických i dynamických stránek.

Provoz databází v rámci programu Complete nabízel původně 350 MB. Nyní mohou zákazníci využít 600 MB místa na disku a dále například podporu ASP a PHP skriptů a databází MS Access a MySQL. Pro nejnáročnější zákazníky jsou určeny programy Expert za 550 Kč a Enterprise za 890 Kč měsíčně. Expert nabízel dříve 600 MB a Enterprise 1200 MB diskového prostoru. Současná nabídka umožňuje uložení plných 1200 MB, resp. 2400 MB. Součástí obou zmíněných programů je také možnost zabezpečení protokolem SSL nebo detailní grafické statistiky návštěvnosti. Samotný pronájem na serverech www.ignum.cz však nemusí stačit. Proto nabídku pronájmů webového prostoru doplňuje nabídka aplikací. Obchodníkům pomůže pronájem elektronického obchodu, internetovým vývojářům zase poslouží široká paleta ASP komponent a on-line nástroj pro automatické spouštění skriptů.

Společnost Computer Associates International oznámila akvizici společnosti PestPatrol. Soukromého dodavatele řešení na ochranu před spywarem koupila v čistě hotovostní transakci. Technologii PestPatrol bude CA prodávat jako eTrust PestPatrol a začlení ji do svého softwarového portfolia eTrust Threat Management, které chrání organizace před různými hrozbami na internetu včetně virů, spamu a neoprávněného užívání webu zaměstnanci. Technologie PestPatrol doplňuje antivirový software, firewally a systémy detekce narušení o funkce pro zjištění a odstranění spywaru, adwaru, trojských koňů, agentů pro vedení útoků DoS a dalších webových hrozeb, které zneužívají slabiny operačních systémů počítačů.

Zákazníci T-Mobile budou mít od 1. září k dispozici čtyři nové tarify pod názvem T-Mobile Relax. Základní známkou nových tarifů jsou výhodné ceny za minutu volání do všech sítí, zvýšení počtu volných minut v rámci paušálu a částečné sjednocení cen. Cena volání se v nových tarifech pohybuje od 2,40 do 6,00 Kč za minutu. Poměr mezi paušálem a volnými minutami byl zvýhodněn v průměru přibližně o 11 procent.

Nové tarify také přinášejí zjednodušení. U obou vyšších tarifů platí jediná cena pro volání do kterékoliv sítě v rámci České republiky. Nové tarify ale nejsou stejné za každou cenu. U tarifu (T-Mobile Relax 30) zůstává na přání zákazníků rozlišena cena za volání do domácí sítě a do sítí ostatních, a tím je významně zvýhodněna cena za volání do vlastní sítě. Dvě sazby platí také pro druhý nejnižší tarif T-Mobile Relax 80. Uvedení nových tarifů pod názvem T-Mobile Relax je součástí strategie ´It´s OK to call´ skupiny T-Mobile International.
Red.: Mimochodem, u všech komunikačních společností pokračuje nešvar uveřejňování cen bez DPH. Pro firemní klientelu plátců DPH je to sice bez problémů, ale stejné ceny se objevují i reklamách jednoznačně zaměřených na koncové spotřebitele, kteří si mnohdy neuvědomují, že při uzavření smlouvy na připojení s paušálem například 690 Kč, zaplatí následně ne 690 Kč ale 821 Kč měsíčně! Je to nečestné a nesportovní.
Informační společnost

Novým ředitelem pro partnerský prodej se stal Jaroslav Salva (1971), který nastoupil do společnosti Microsoft v červnu 2004. Ve své funkci je odpovědný za prodej řešení divize Microsoft Business Solutions na českém a slovenském trhu prostřednictvím obchodních partnerů. Jaroslav Salva absolvoval Fakultu strojní na ČVUT v Praze. Od roku 1997 pracoval v oblasti distribuce software, především CAD systémů. Z pozice konzultanta se postupně vypracoval až na produktového manažera. Před nástupem do společnosti Microsoft působil ve společnosti Tech Data Distribution jako vedoucí obchodní skupiny zaměřené na distribuci software. Jaroslav Salva je ženatý, má dceru a syna. Mezi jeho záliby patří na prvním místě rodina, dále pak rocková hudba a četba historických románů. Ze sportů upřednostňuje lyžování, jízdu na in-line bruslích a na kole.

Manažerem divize Solution Business ve společnosti Siemens Business Services byl jmenován Oleg Blaško (33), kde bude zodpovědný za obchodní a projektové aktivity a za strategii divize zabývající se poradenstvím, návrhem a realizací řešení v oblasti IT a business procesů. Oleg Blaško absolvoval ASŘ na Vysoké škole ekonomické a začínal v PZO Merkuria. Od roku 1995 působil na obchodních a manažerských pozicích. Vyhledával nové klienty pro Scalu, působil jako obchodní ředitel a ředitel sekce finančnictví a bankovnictví u Merlinu, vedl obchodní a konzultantské skupiny, rozvíjel obchod na východních trzích a řídil akvizici společnosti CPE na lokálním trhu. Poslední čtyři roky zastával pozici Business Manager u SAS Institute, kde zodpovídal za obchodní aktivity společnosti v oblastech státní správy, utilit a finančního sektoru. Oleg Blaško mluví plynně anglicky a rusky, ve volném čase se věnuje zejména golfu, sjezdovému lyžování, florbalu a squashi. Rád chodí také do divadla nebo na operu.

V rámci tohoto procesu se do konce letošního roku dceřiné společnosti LIBRA Electronics a ProCA spojí v jednu, marketingově orientovanou společnost. Vznikne tak silná integrovaná společnost s výhradním zaměřením na oblast IT - výrobu a distribuci výpočetní techniky a jejích komponentů včetně exportních aktivit. V průběhu srpna tak dojde ke spojení obchodních míst společností LIBRA Electronics a ProCA a také ke koncentraci výroby počítačů v pražské výrobní pobočce. Tento krok je jedním z prvních, které mají sjednotit procesy ve fúzujících společnostech, integrovat marketing a zavést jasnou značkovou strategii holdingu. Proces se dotkne i dalších stávajících společností holdingu - Xanadu a ProMON, které budou spojeny do nové firmy zaměřené na poskytování služeb v oblasti IT řešení. Oddělení obchodování a distribuce se spotřební elektronikou bude zcela vyčleněno do nově vzniklé samostatné společnosti.

Na konec prázdninového období trochu v lehčím tónu. Společnost Oracle přispěla do sbírky mladého manželského páru z Velvar svým plyšovým maskotem v podobě tučňáka. Jde o unikátní a pravděpodobně jedinou sbírku tučňáků v České republice, která čítá neuvěřitelných 984 druhů tučňáků v různých podobách. Manželé Pfefrovi svou sbírkou aspirují na zápis do Guinessovy knihy rekordů. Soukromá sbírka tučňáků se chlubí exponáty z celého světa, například z Floridy, Berlína, Portugalska nebo Kanárských ostrovů. Jeden živý exponát dokonce sponzorovali v pražské ZOO. Zatím poslední trofejí manželů Pfefrových je obrovský plyšový tučňák, kterého získali od společnosti Oracle. Tučňák představuje symbol Linuxu, jednu z preferovaných platforem společnosti Oracle.

Projektem Nakrm iT se na letošním Invexu bude prezentovat společnost LAMA Plus, distributor specializující se na spotřební materiál a počítačové doplňky pro výpočetní a kancelářskou techniku. Ve spolupráci s Veletrhy Brno a největšími výrobci periferií k výpočetní a kancelářské technice organizuje projekt zaměřený výhradně na spotřební materiál. Výjimečnost projektu spočívá v možnosti komunikace všech úrovní prodejního řetězce - výrobců, distributora, resellerů a jejich koncových zákazníků. Projektem zprostředkuje LAMA Plus osobní setkání v přátelské atmosféře a vytvoří prostor výrobcům k cílené prezentaci nejperspektivnějšího sortimentu - spotřebního materiálu. Projekt Nakrm iT bude realizován v rámci Invex Classic v pavilonu B. Více informací na www.nakrmit.cz (v provozu od 1. 9. 2004).

Společnost EIITE se stala iForce partnerem společnosti Sun Microsystems. Zákazníci společnosti EIITE mohou od tohoto partnerství očekávat především rozšíření nabídky o produkty a služby společnosti Sun Microsystems a profesionální podporu v případě nasazení kancelářského balíku OpenOffice.org. Zákazníci, kteří uvažují o implementaci OpenOffice.org, tak dostávají nejen podporu od společnosti Sun Microsystems, ale i možnost absolvovat certifikované školení u společnosti EIITE.

Společnost SWS Slušovice uzavřela distribuční kontrakt se společností UMAX Czech. V rámci této smlouvy začíná SWS Slušovice prodávat veškeré produkty z portfolia UMAX Czech. Jedná se zejména o notebooky, LCD PC, digitální fotoaparáty, klávesnice, domácí, kancelářské a profesionální skenery, data projektory, vizualiséry, MP3 přehrávače HOOP, reprosysémy HOOP a produkty firmy Wacom. Tímto krokem SWS rozšiřuje své produktové portfolio zejména v oblasti notebooků, vzhledem k výraznému trendu prodejů notebooků z poslední doby, kdy meziroční nárůst je zaznamenán o 50 %.

Konsorcium vedené společností Siemens Business Services dodá nové evropské průkazy pro pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny, které nahradí dosavadní papírové průkazy. Nové průkazy o velikosti kreditní karty ponesou základní informace o pojištěnci a budou sloužit především k prokázání jeho příslušnosti ke zdravotní pojišťovně při čerpání zdravotní péče, a to nejen v České republice, ale také v zemích EU. Průkazy budou splňovat požadavky EU na Evropský průkaz zdravotního pojištění EHIC (European Health Insurance Card), který byl schválen Evropskou komisí.

Čelní strana průkazu je zrcadlově shodná v celé EU, tudíž i lékaři v jiných zemích budou schopni získat potřebné informace, ačkoliv budou v češtině. Stejné průkazy postupně vydávají od 1.6.2004 všechny země EU. Na realizaci projektu se podílejí společnosti Siemens Business Services, Presscard a Optys, které zajišťují výrobu a distribuci nových průkazů a card management celého procesu. V současné době je u VZP ČR registrováno téměř 7 milionů pojištěnců, u kterých bude probíhat průběžná výměna. Ta by měla začít v září letošního roku. Evropské průkazy budou vyrobeny a personalizovány s vysokým stupněm bezpečnosti. Red.: Je možná škoda, že průkazy nejsou čipové, kdy by bylo možné mít v nich minimálně celou zdravotní agendu pojištěnce. Líbilo by se mi to jako odpověď na návrhy ministryně zdravotnictví o zavedení papírových zdravotních knížek. Přišlo by to ovšem o hodně dráž než současné řešení.

Ve dnech 6. až 8. září proběhne v Praze prestižní workshop "Metodika testování programů". Poprvé se s velkým úspěchem konal letos na jaře, kdy se ho zúčastnilo 19 programátorů a analytiků z České republiky. Workshop povede přední evropský specialista v oboru testování - Bogdan Bereza - Jarociński. Testování je u nás stále ještě podceňovanou činností u řady vývojářů. Velkým problémem je dostatečné dodržování stanovených postupů. A právě správné dodržení jednotlivých kroků při testování, bude hlavním tématem již zmíněného workshopu. Výuka se pevně řídí metodikou British Computer Society.

Workshop je zaměřen nejen na základní principy testování, ale i na hlubší problematiku testování v jednotlivých fázích vývoje programu. Nemalá pozornost bude věnována např. testování tzv. bílé a černé skříňky. Účastníci si mohou získané znalosti ověřovat v průběžných testech a cvičeních. Na závěr workshopu se posluchači mohou zúčastnit zkoušky na "SW Testing Foundation Certificate", který udílí ISEB (Information Systems Examination Board). ISEB jenž je součástí British Computer Society (www.bcs.org.uk/iseb/st), vytvořil tento certifikát původně pro britský trh. Dnes je však profesně uznávaný a žádaný po celé Evropě. Bližší informace naleznou čtenáři na www.softwaremedia.cz.

Společnost DC Concept ve spolupráci s technologickými a mediálními partnery pořádá II. partnerskou konferenci QI, která se uskuteční v hotelu Čechia Praha 23.09.2004. Připravena je řadu přednášek, které vytvoří ucelený přehled o základních vlastnostech a architektuře "Prvního elastického informačního systému QI" a o možnostech modifikování systému a popřípadě i vývoje nových aplikací pomocí vývojového nástroje QI Builder. Přednášky budou podpořeny praktickými ukázkami systému, jeho použitím na různých systémových platformách a dále ukázkami funkčnosti a výkonových možností systému. Registrace telefonicky, emailem nebo na www.qi.cz.

Stanovit koncepci rozvoje podnikání v regionech v novém prostředí Evropské unie si dala za cíl konference EuroRegio2004, která se uskuteční v Darovanském dvoře u Břas 7. a 8. října. EuroRegio2004 je nástupcem každoročního mezinárodního setkání podnikatelské sféry a veřejné správy "Regio", kde se pokaždé představila řada úspěšných i dosud nerealizovaných významných projektů z oblasti podpory podnikání.

Konference se bude věnovat především praktickým projektům pomáhajícím rozvoji příhraničních Euroregionů ležících podél jihozápadní hranice České republiky. Přední odborníci na dané problematiky rovněž přestaví mj. koncepce vzdělávání jako předpoklad rozvoje regionů, komunikační strategie malých a středních podniků jako předpoklad úspěšného obchodu v EU, přeshraniční komunikační a vzdělávací internetové portály, ukazatele rozvoje podnikání v regionech, integrace regionů do Evropské unie nebo komunikační, mediální a vzdělávací služby jako předpoklad úspěšného rozvoje podnikání v regionech EU.

V hotelu Čertousy v Praze proběhne ve čtvrtek 23. září 2004 první ročník odborné konference KARAT Živě. Záměrem konference je představit informační systém KARAT prostřednictvím zástupců klientů, kteří se podělí o své poznatky a zkušenosti s implementací IS KARAT a s provozem IS KARAT v praxi. Prezentované případové studie budou zaměřeny na oblasti obchodu, výroby, služeb a zakázkového řešení. Se svými prezentacemi vystoupí zástupci společnosti CIDEM Hranice, Jansen Display, PRIMAPLYN a PROPANTRANS. Součástí programu je i obecné představení informačního systému KARAT a popsání průběhu implementace IS KARAT, včetně zmapování vlivů působících na implementaci informačních systémů. Konference je určena pro vedoucí pracovníky, manažery, odbornou veřejnost v oblasti IT a média. Konferenci pořádá společnost I.F.T.PROGRES.
Finanční monitor IT firem

Společnost AutoCont CZ oznámila ekonomické výsledky za první polovinu letošního roku. Celkové tržby společnosti dosáhly 1,114 mld. Kč, což je o 21 % více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Nárůst tržeb byl zaznamenán jak v oblasti prodeje zboží, tak služeb. Vedení společnosti hodnotí dosažené výsledky jako očekávané, které dávají reálný předpoklad ke splnění plánů stanovených na rok 2004 jak v oblasti tržeb, tak zisku. Tržby za služby v 1. pololetí 2004 činily 229,88 mil. Kč (218,87 mil. v 1. pol. roku 2003), tržby za zboží 884,73 mil. Kč (701,54 mil v 1. pol. 2003).

V prvním pololetí 2004 došlo k téměř 44% zvýšení tržeb IDS Scheer Group na 131,6 milionů EUR (loni 91,6 milionů EUR). Celosvětový nárůst bez započtení vlivu směnných kurzů činil 47 %. Zisk před odečtením daní, úroků a amortizace (EBITA) jako ukazatel provozního řízení, se zvýšil o téměř 18 % na 16,1 milionů EUR (loni 13,7 milionů EUR). Významný nárůst zisků v Německu z 11,4 % v prvním čtvrtletí na 13 % ve druhém čtvrtletí 2004 se promítl do zvýšení ziskového rozpětí ukazatele EBITA pro celou skupinu. Výsledkem je celkové 12,2% ziskové rozpětí ukazatele EBITA za první pololetí tohoto roku (loni 14,9 %). Podle pravidel US-GAAP je třeba brát v úvahu amortizaci získané klientely v objemu 0,5 milionu EUR. Provozní zisk po započtení amortizace (EBIT) se zvýšil o více než 14 % na 15,2 milionů EUR (loni 13,3 milionů EUR). Zisk za šest měsíců vzrostl o 19 % na 10,1 milionů EUR (loni 8,5 milionů EUR).

Společnost Symbol Technologies oznámila dosažení dohody o převzetí společnosti Matrics, firmy z oblasti návrhu a výroby RFID za kupní cenu 230 milionů amerických dolarů v hotovosti. Společnost Symbol hodlá financovat akvizici pomocí krátkodobé půjčky v rámci nového úvěrového uspořádání a předpokládá, že půjčku splatí prostřednictvím akcií uvedených na kapitálové trhy či jinými transakcemi s akciemi ke konci tohoto roku.

Akvizice podléhá schválení v rámci Hart-Scott-Rodinova protitrustového zákona by měla být uzavřena ve třetím čtvrtletí roku 2004. V důsledku akvizice očekává společnost Symbol rozředění výnosů na akcii z periodických operací společnosti Matrics včetně nákladů na financování transakce v rozmezí 0,05 až 0,06 USD na akcii vyjma nepeněžních nákladů amortizace získaných hmotných aktiv a opravných položek v rámci vyúčtování nákupu, které dosud nebyly určeny. Společnost Symbol dále očekává, že se dopad rozředění v roce 2005 sníží v závislosti na načasování a tržní poptávce po výrobcích RFID.

SystemNEWS zasílá redakce edice IT Business * Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00 *Tel/Fax.: +420/ 545 222 779 SystemNEWS je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám SystemNEWS zasílali, kontaktujte nás prosím. Náměty a připomínky k obsahu zasílejte na adresu odpovědného redaktora. Technická realizace: Webservis