HLEDEJ
 V SEKCI
 

28. ledna 2004

| registrace ZDARMA | starší čísla | odhlášení | ceník inzerce

Časopis IT System v roce 2004 a předplatitelé
K prvnímu letošnímu číslu IT System budeme předplatitelům přikládat katalog řešení od Microsoftu. V katalogu obchodních řešení, průmyslových řešení a služeb naleznete desítky softwarových aplikací postavených na platformě produktů Microsoft. Každý produkt zařazený do naší databáze má vlastní stránku, na kterou se můžete dostat několika různými způsoby. Můžete si zobrazit přehled aplikací, který můžete pomocí titulku seřadit vzestupně či sestupně podle jména firmy nebo názvu aplikace/řešení. Pokud hledáte aplikaci podle určitých parametrů (např. 5-20 uživatelů, systém CRM) můžete využít filtr, který Vám přehled aplikací zúží jen na Vámi specifikované. Pokud však hledáte něco specifického, co můžete vyjádřit klíčovými slovy, můžete využít naše fultextové vyhledávání. Předplatitelé tak získávají další přidanou hodnotu, když v letošním předplatném budou dostávat také CD, které vhodně rozšíří a doplní obsah jednotlivých čísel IT System.
obsah
Událost týdne
Viry opět útočí

Podnikové aplikace
Jubilejní sestavy IS firmy Control
Společnost BEA reaguje na rostoucí poptávku po Linuxu
Společnost J.K.R. míří přes Španělsko do Evropské unie

Analýza
Vyšší DPH zvýší počet softwarových pirátských kopií


Internet, komunikace a sítě
Radware DefensePro – firewall na sedmé, aplikační vrstvě
27. kontrakt na technologii W-CDMA firmy Siemens
Digitální vysílání ČT a ČRo začne ještě letos
D-Link a Clavister zahajují spolupráci
BEA pomáhá agentuře NASA hledat na Marsu vodu, případně i život


Informační společnost
Adastra posiluje obchodní tým
D-Link Czech Republic má Kea Acount Managera
CDC Software koupila Pivotal
Bill Gates v Praze
Program na podporu vzdělanosti v České republice zahájil Bill Gates
Minerva pokračuje v otevírání lokálních trhů ve východní Evropě
ICZ sponzorováním Ceny Karla Čapka k utváření kulturní společnosti


Finanční monitor IT firem
Předběžné finanční výsledky Sunnysoftu
Třetí čtvrtletí fiskálního roku 2004 společnosti Compuware
Unisys v roce 2003


Konference, semináře
Efektivní organizace je reálně dosažitelný cíl
SOFTIP e-mission = posolstvo úspechu = Európska únia
AQUATHERM 2004 – 27.-30. 1. 2004
Statistický software SPSS, Praha, 3. února 2004
Kurz Objektová analýza a návrh UML
Den elektronické podatelny v Praze
Seminář Novell Small Business Suite, Praha, 17. února 2004
Strategické aliance a sítě – partnerství pro úspěch na budoucích trzích
Kurzy produktů Citrix
Internet a konkurenceschopnost podniku
5. ROČNÍK KONFERENCE CISCO EXPO – Bezpečně a rychle oceánem komunikací
Veletrh a konference LinuxExpo 2004
Základní informace o konferenci Security 2004
V Edici IT Business vychází

Právě vyšlo:
IT System 12/2003

Branžové zaměření
Obchodní a distribuční firmy

Hlavní témata
· Telekomunikace a sítě
· Řízení projektů
· Management jakosti
· Právní systémy
· E-learning



Připravujeme:
IT System 1-2/2004

Branžové zaměření
Potravinářský, nápojářský a zpracovatelský průmysl

Hlavní témata
· IS pro potravinářský, nápojářský a zpracovatelský
  průmysl
· Procesní řízení
· Podnikové aplikace na platformě Linux
· Ekonomický software – recenze a představení novinek
  na trhu
· Kancelářský a podnikatelský software – recenze a
  představení novinek na trhu
· Print & Copy Management – řízení a optimalizace
  reprografie v podniku

Specializované přílohy:
· Správa dokumentů a obsahu
· Plánování a řízení výroby

Objednejte si dvě aktuální čísla ZDARMA na ukázku - objednávkový formulář ZDE!
Událost týdne

Původně jsem chtěl do této rubriky dnes zařadit návštěvu Billa Gatese v Praze. Avšak možná jako schválnost a výsměch Microsoft Security Summitu se včera začal rozšiřovat a ještě dne stále chodí nový e-mailový červ MyDoom (také Shimgapi nebo Novarg). Internetem se šíří v miliónech kopií a celosvětově jím bylo infikováno přes 300 tisíc počítačů!

Základní informace o červu MyDoom:
* V tuto chvíli obsahuje kopii červa MyDoom každý zhruba šedesátý e-mail na světě. (Pro srovnání: dosud největší kalamita červa Sobig.F loni v srpnu znamenala, že byl infikovaný každý cca šestnáctý e-mail. MyDoom ale má oproti Sobigu.F výrazně razantnější nástup. "Normální" stav je v současné době jeden virus na dvě až tři sta e-mailů.)
* Červ MyDoom využívá sociálního inženýrství. Snaží se předstírat, že jde o chybné doručení e-mailu nebo provozní informace k počítači (předměty zprávy jsou např. Error, Mail Transaction Failure, Status, Server Report). Uživatelé pak nejsou dostatečně obezřetní a přílohu s MyDoomem se pokoušejí v dobré víře otevřít.
* MyDoom falšuje e-mailovou adresu odesílatele. Jinými slovy: odesílatel uvedený v příchozím e-mailu s vysokou pravděpodobností tento e-mail ani neodeslal, ani nevytvořil - červ dokonce ani neodešel z jeho počítače. Tato technika má za cíl snížit pravděpodobnost vypátrání zavirovaného počítače: není tak možné varovat jeho majitele a škodlivý kód se může nerušeně šířit dál.
* Červ MyDoom má za úkol provádět od 1. do 12. února DDoS útoky na webovou stránku sco.com (společnost snažící se o zpoplatnění Unixu). DDoS útoky jsou prováděné tak, že infikované počítače vysílají velké množství požadavků na dotyčnou stránku - tato se pak pod jejich náporem zhroutí. Vzhledem k tomu, že některé počítače mají špatně nastavené systémové datum, byl útok nechtěně zahájený už v okamžiku prvního výskytu MyDoomu.

Prevence/obrana:
* Aktualizovat si antivirové programy.
* Neklikat na neznámé nebo podezřelé přílohy (nebezpečné jsou v těchto dnech e-maily s předměty test, hi, hello, Mail Delivery System, Mail Transaction Failed, Server Report, Status a Error).


Podnikové aplikace

Firma Control spol. s r.o. připravila pro zákazníky, u příležitosti 10. výročí působení na trhu s podnikovými informačními systémy, jubilejní sestavy podnikového informačního systému DIALOG 3000S. Jedná se o DIALOG 3000S v sestavě COMPLET, ECONOMY nebo PRODUCTION, jejichž konfigurace je zvolena tak, aby plně pokrývala požadavky na ekonomický software v malých a středních firmách působících v oblasti výroby nebo obchodu. Již za měsíční poplatek 10.200 Kč (bez DPH) lze pro firmu pořídit moderní softwarový produkt pracující se stabilním databázovým prostředím Sybase Adaptive Server Enterprise a se zajištěnou technickou podporou poskytovanou uživatelům firmou Control spol. s r.o.

Společnost BEA Systems oznámila nové partnerství a rozšířené produkty, služby a programy pro Linux. Nové technologie jako BEA WebLogic JRockit 1.4.2 a partnerství se společností SUSE LINUX umožňují společnosti BEA podporovat zákazníky při budování infrastruktur na rychle rostoucí platformě Linux. Kombinace jediné zcela integrované aplikační platformy a skvělého poměru ceny a výkonu, jaký nabízí Linux, dělá z řešení BEA WebLogic Platform pro Linux jednu z nejrychleji rostoucích softwarových platforem společnosti BEA.

Cílem pokračujících inovací je nabízet robustnější, cenově výhodnější a snáze spravovatelné linuxové technologie. Nový produkt BEA WebLogic JRockit 1.4.2 přináší nové funkce, díky nimž je prostředí Java Virtual Machine ještě rychlejší. BEA WebLogic JRockit nabízí zjednodušenou konfiguraci prostřednictvím automatického a dynamického ladění, které vystihne potřeby jednotlivých aplikací, a vylepšené funkce pro správu a kontrolu, které zvyšují produktivitu vývojářů a pracovníků provozu. Kromě toho bude řešení BEA WebLogic Enterprise Security později v tomto roce podporovat Red Hat Linux Advanced Server 2.1. Podnikům, které používají Red Hat Linux, pomůže BEA díky začlenění svých znalostí aplikační infrastruktury do řešení BEA WebLogic Enterprise Security posílit zabezpečení aplikací, zajistit bezpečný přístup k informacím, zvýšit účinnost a snížit náklady na informační technologie.

Tuzemská společnost J.K.R., autor a dodavatel ekonomického informačního systému BYZNYS Win, patří mezi ty subjekty, které se aktivně připravují na náš rychle se blížící vstup do Evropské unie. Za velmi důležité proto firma považuje hledání vhodných obchodních partnerů v členských zemích Unie, nejlépe v takových, v nichž panují srovnatelné ekonomické podmínky jako v České republice. Do této kategorie patřila i obchodní návštěva Španělska, kterou v závěru loňského roku podnikli Ing. Vladimír Králíček, obchodní ředitel společnosti J.K.R., a Ing. Miroslav Říha, technický ředitel. Během ní se v Barceloně setkali se zástupci tří významných španělských firem (DMR Consulting, iSOCO, TELEMATEL), které působí v sektoru softwarových produktů. Jednání se týkala možností a podmínek lokalizace systému BYZNYS Win do španělského prostředí a partnerské spolupráce při implementacích systému.


Analýza

Kvůli zvýšení DPH na prodej softwaru z 5 na 22 procent stát asi přijde na daňových výnosech ročně až o půl miliardy korun. Zvýšení sazby daně totiž může provázet růst používání nelegálního softwaru. Zatímco podíl pirátského softwaru na nových instalacích se již několik let v ČR pohybuje kolem 43 procent, odhaduje se, že kvůli zvýšení sazby DPH vzroste o 4,5 až 6 procent. Negativní dopad bude mít změna sazby DPH i na státní instituce včetně škol, které si daň nemohou odečíst. Budou-li nadále respektovat autorský zákon, tak jak je k tomu zavázala vláda, pak 22procentní sazba DPH znamená snížení rozpočtů státních institucí na nákup softwaru o 14 procent. To povede k nižšímu růstu vzdělanosti, stejně jako pomalejšímu rozvoji elektronických služeb občanům.

Internet, komunikace a sítě

Zařízení dokáže odhalit, izolovat, blokovat nechtěný provoz a poskytnout okamžité i dlouhodobé podrobné záznamy o síťové aktivitě. Útoky z Internetu jsou stále sofistikovanější a častější, a tradiční firewally již nedokáží ochránit síť před útoky vedenými na aplikační vrstvě. Proto výrobci vyvíjejí novou kategorii bezpečnostních produktů, které chrání sítě před útoky na sedmé, aplikační vrstvě – IPS (Intrusion Prevention System). Tato in-line zařízení se nasazují zpravidla za firewall, a tvoří tak druhou obrannou linii. Jejich úkolem je odhalovat (detekovat) a blokovat červy, síťové viry, trojské koně, aplikační útoky, chránit síť před zneužitím bezpečnostních děr v aplikacích atd.

DefensePro je zařízení využívající systém IPS s mimořádně vysokým výkonem a zajišťující bezpečnostní funkce na sedmé vrstvě i v prostředí vysokorychlostních sítí. Dokáže útoky odhalovat, izolovat, blokovat nechtěný provoz a poskytnout okamžité i dlouhodobé podrobné záznamy o síťové aktivitě. Kombinuje ty nejúčinnější současné metody detekce popsané v následujících odstavcích. V prvé řadě obsahuje tradiční technologii firewallů, tj. stavovou inspekci (stateful inspection), která umožňuje hlídat jednotlivá spojení a blokovat pokusy o neoprávněný průnik do sítě na úrovni síťové vrstvy.

Skupina Siemens mobile dodá české pobočce T-Mobile International radiovou technologii W-CDMA, a to na základě smlouvy podepsané se společností T-Mobile Česká republika,a.s. Pro výstavbu mobilní sítě třetí generace v České republice dodá a nainstaluje divize Siemens mobile přístupovou radiovou (UTRAN) a přepínací “switching“ technologii. V první fázi projektu chce T-Mobile pokrýt oblast Prahy. S více než 3,9 miliony zákazníků je T-Mobile Česká republika, jejímž hlavním akcionářem je mobilní skupina T-Mobile International, druhým největším poskytovatelem mobilních služeb v České republice.

S celkovým počtem 27 smluv na technologii W-CDMA patří Siemens mobile a NEC mezi tři přední světové dodavatele řešení pro mobilní infrastrukturu. V Evropě vybudovala divize Siemens mobile a NEC první komerční sítě W-CDMA ve Velké Británii, Itálii a Rakousku. Celkově bylo zatím nainstalováno zhruba 25 000 základnových stanic UMTS. Prostřednictvím sítí W-CDMA vybavených technologií Siemens nyní volají více než dva miliony zákazníků.

Navrhované změny v Koncepci digitálního vysílání se snaží urychlit přechod na digitální vysílání televizí i rozhlasu. To by mělo v ČR odstartovat ještě letos. Uvedl to ministr informatiky Vladimír Mlynář. Nová koncepce však nepočítá v následujících letech s vytvořením společného veřejnoprávního multiplexu ČT a ČRo a zbavuje majitele licence pro digitální vysílání povinnosti zajistit souběžně i vysílání analogové. Česká televize a Český rozhlas jsou však přesvědčeny, že by měly provozovat multiplex pro veřejnou službu již od začátku. Podle Mlynáře se aktualizace koncepce týká pouze období do roku 2006. Pro tuto první fázi digitalizace jednoznačně platí, že zůstane zároveň s digitálním vysíláním zachováno i analogové. Co se ale stane za dva roky, ministr nechtěl předjímat.

Společnost D-Link a švédská firma Clavister zahajují spolupráci v oblasti firewallů. Trh pro firewally zaznamenává růst a cílem společnosti D-Link je získat podíl na tomto trhu za pomoci technologie a know-how společnosti Clavister, která je dodavatelem bezpečnostních řešení v oblasti IT.

Předpokládá se, že prodej bezpečnostních produktů a firewallů v nadcházejících pěti až šesti letech vzroste. Společnost D-Link, která je předním dodavatelem širokopásmových routerů a VPN řešení, si stanovila za cíl zopakovat tento úspěch také v sektoru s produkty firewall. Výběr společnosti Clavister byl do značné míry dán odbornou úrovní této společnosti a její unikátní základní technologií, která v porovnání s podobnými výrobky dalších dodavatelů nabízí řadu výhod. Produkty Clavister získaly tři roky po sobě ocenění „Nejlepší v testu“ švédského odborného časopisu „Nätverk och Kommunikation”. Spolupráce se společností Clavister navíc poskytuje společnosti D-Link příležitost posunout se vzhůru v řetězci hodnot a v dlouhodobém pohledu budeme schopni nabízet komplexní a extrémně kompetentní bezpečnostní řešení i pro velké korporace a organizace. První produkty budou uvedeny na trh v lednu 2004. Nabídka bude zpočátku zahrnovat DFL-700, který je určený pro malé a střední firmy, a DFL-1100, který je vhodnější pro větší společnosti a organizace.

Společnost BEA Systems oznámila, že její řešení BEA WebLogic Enterprise Platform pomáhá vědcům NASA po celém světě přenášet a analyzovat důležité informace o tom, zda se na Marsu někdy vyskytovala voda, případně i život. Stovky vědců v Jet Propulsion Laboratory (JPL) v kalifornské Pasadeně, a v dalších zařízeních NASA a na univerzitách ve Spojených státech a dalších zemích aktivně studují data, která vysílají dvě průzkumná terénní vozítka Spirit a Opportunity z povrchu červené planety. Tato data jsou přenášena po mezinárodní síti antén NASA Deep Space Network, jejichž základny se nacházejí v Austrálii, Španělsku a Spojených státech. Data jsou na Zemi dále softwarově zpracována a uložena na souborových serverech v laboratoři JPL. Zpracovaná data jsou po internetu zpřístupněna vědcům a výzkumníkům prostřednictvím middleware vrstvy založené na řešení BEA WebLogic Server. Middleware vrstva byla postavena pomocí technologií Enterprise JavaBeans (EJB), Java Message Service (JMS) a webových služeb a slouží několika klíčovým klientským aplikacím včetně aplikací Collaborative Information Portal a Viz. Collaborative Information Portal je javová aplikace, která umožňuje uživatelům zobrazovat data vygenerovaná různými přístroji obou roverů. Viz je aplikace v jazyce C++, která umožňuje uživatelům zobrazovat a otáčet trojrozměrné snímky pořízené stereokamerami vozítek. Portál neustále doručuje snímky pořízené devíti kamerami každého roveru a zpracovaná data ze vzorků půdy a atmosféry, které odebírají robotické paže. Vědci tak získávají hlubší informace o historii planety.

Informační společnost

Softwarová a konzultační firma Adastra rozšířila svůj obchodní tým a na pozice Key Account Managerů jmenovala Petra Zemana a Marka Jindřicha. Petr Zeman (34) nastupuje na pozici Key Account Manager. Před příchodem do Adastry pracoval Petr Zeman ve společnosti LogicaCMG (2002-2003) a předtím ve firmě Bull (1998-2002). Ve své profesionální kariéře postupně prošel pozicemi account manager, ředitel CSO, public sales manager, vedl řadu IT projektů a obchodních případů. Petr Zeman vystudoval VŠSE v Plzni, fakultu elektrotechnickou. Hovoří anglicky, je ženatý, má dvě děti. Marek Jindřich (27) nastupuje na pozici Key Account Manager. Před nástupem k firmě Adastra působil ve společnosti Merlin s.r.o a v letech 1997-2001 ve firmách FSC s.r.o. a EIITE s.r.o. V těchto společnostech pracoval postupně ve funkcích technického ředitele, obchodního zástupce a obchodního ředitele. Marek Jindřich vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor informační technologie. Hovoří anglicky a německy, je ženatý a mezi jeho zájmy patří sport, fotografování, cestování.

Výrobce a dodavatel síťových prvků a řešení D-Link rozšířil své řady o Michala Mucsku (27), který zastává pozici Key Acount Manager. Ve své funkci bude zodpovědný za obchodní vztahy s telekomunikačními a internetovými operátory v České republice a na Slovensku. Do D-Link nastoupil po několikaletém působení ve společnostech Czech On Line a Intelek, kde zastával pozice Produkt Manager a Key Account Manager. Michal Mucska pochází ze Slovenska, je svobodný a k jeho zálibám patří literatura (historie a životopisy) a sport (fitness).


Společnost LLP Group, poskytovatel komplexních IT řešení a služeb, oznámila, že společnost CDC Software uzavřela akviziční dohodu s Pivotal Corporation, předním světovým výrobcem CRM řešení pro středně velké podniky. LLP Group, která je výhradním distributorem Pivotal v České republice, očekává, že se investice v oblasti technické a zákaznické podpory, vývoje a inovace produktů a marketingových aktivit, k nimž se CDC Software v rámci dohody zavázala, promítnou do posílení značky Pivotal na českém trhu a do růstu celého segmentu řešení pro řízení vztahů se zákazníky.

Cílem spojení CDC Software a Pivotal je upevnění postavení Pivotalu jako hlavního světového dodavatele CRM řešení pro středně velké firmy. Řešení Pivotal budou tvořit základ nabídky společnosti CDC Software v oblasti CRM. Pivotal si zachová vlastní strategii, značku, architekturu, aplikace pro CRM a další oblasti, včetně ústředí, zaměstnanců a managementu. V České a Slovenské republice používají řešení Pivotal např. mezinárodní logistická společnost Schenker, výrobce pneumatik Matador, Accor Services, provozovatel systému stravenek Ticket Restaurant, aj.

Programu konference Microsoft Security Summit Prague 2004 se zúčastnil také zakladatel firmy Microsoft Bill Gates. Při úvodní slově moderátora konference a také ředitele české pobočky Jiřího Deváta asi mnohým účastníkům konference poněkud zatrnulo, neboť vystoupení Gatese bylo uvedeno v paralele s neúčastí již ohlášených celebrit na akcích jiných dvou velkých firem. Bill Gates přiblížil všem svoji představu o počítačích, které budou "poslouchat na slovo", tedy trend rozpoznávání lidského hlasu, předpověděl další rozmach vysokorychlostního internetu a bezdrátových připojení. Řeč byla také o nové verzi Windows s názvem Longhorn a o způsobu boje proti spamům.

Po zodpovězení několika otázek, které byly vybrány z dotazů registrujících se účastníků konference, předal Bill Gates certifikáty Microsoft Certified Professional teprve čtrnáctiletému Jiřímu Zavadilovi a osmdesátiletému Antonínu Zitkovi. Jiří Zavadil, žák ZŠ, absolvoval kurz MOC (Microsoft Official Curriculum) v létě 2003 a následně složil zkoušku MPC, Antonín Zitka stále ještě pracuje v Ústavu pro informace ve vzdělávání jako odborník na databáze. Jako dárek dostali oba ocenění Windows XP Bill G. Edition, jak vtipně poznamenal Jiří Devát, tedy balíčky operačního systému XP, podepsané Billem Gatesem. Během své návštěvy Prahy Bill Gates také vzdal na hold Nadaci Charty 77 za projekt Počítače proti bariérám, který je příkladem využití informačních technologií v rozvoji a podpoře hodnotného života lidí s těžkým tělesným postižením a jejich komunit. Projekt Počítače proti bariérám je rekvalifikační program pro hendikepované, který kombinuje vzdělávání v oblasti informačních technologií s následnou podporou při získávání zaměstnání a prohlubování již získaných dovedností.

Bill Gates při návštěvě Prahy slavnostně stvrdil svým podpisem Memorandum porozumění (Memorandum of Understanding), které Jiří Devát, generální ředitel Microsoft Česká republika a Slovensko podepsal s ministryní školství Petrou Buzkovou. Česká republika se tak dnešním dnem připojila k celosvětovému programu Partneři ve vzdělávání (Partners in Learning), který společnost Microsoft oznámila v září roku 2003 na mezinárodní konferenci Government Leaders Forum (GLF) v Římě. V Evropě se k programu připojilo již 11 zemí. Česká republika se tak zařadila vedle zemí jako je Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Litva, Polsko, Francie, Finsko, Německo, Itálie, Španělsko a Rakousko. Projekt je v každé zemi realizován ve spolupráci s vládními organizacemi a místními firmami, případně obchodními asociacemi. Při zavádění projektu se společnost Microsoft snaží maximálně vyhovět potřebám dané země.

Společnost Minerva od roku 2001, kdy byl uzavřen první kontrakt v Litvě, dále rozšiřuje své působení ve východní Evropě, a to konkrétně ve Slovinsku, na Ukrajině a v Rusku. V Litvě byl prvním zákazníkem masokombinát Biovela, kde je systém v rutinním provozu od počátku roku 2002. Letos v lednu byla zahájena implementace MFG/PRO v podniku Utenos Mesa. Systém bude dodán v litevské lokalizaci ve verzi 9.0 pro 20 uživatelů. Minerva působí v Litvě prostřednictvím lokálního partnera společnosti Compsoft.

Na Ukrajině Minerva spolupracuje s ukrajinským distributorem systému MFG/PRO, společností SoftServe. Ve farmaceutické společnosti BCHFZ Kyjev, která ve své zemi patří mezi špičku výrobců léčiv a zaměstnává na 800 zaměstnanců, zabezpečuje Minerva metodické vedení a řízení projektu implementace, v rámci kterého byl od 1. ledna 2004 zahájen rutinní provoz. Ve firmě BCHFZ je implementován ERP systém MFG/PRO ve verzi 9.0 vč. ukrajinské lokalizace pro 35 uživatelů. Společně s implementací se realizuje projekt validace informačního systému. Ve Slovinsku spolupracuje Minerva od roku 2001 s partnerskou firmou M2M. Koncem roku 2003 byl uzavřen první kontrakt na dodávku systému MFG/PRO. Tímto prvním zákazníkem je holding Pregomovnik působící v těžařském a důlním průmyslu. Holding sídlí ve městě Velenie a má kolem 3000 zaměstnanců. MFG/PRO se bude zavádět ve slovinštině a ve verzi eB2, zpočátku pro 20 uživatelů s postupným rozšiřováním počtu licencí v průběhu letošního a příštího roku. Prvotním úkolem je optimalizace skladových zásob. Nejnovější aktualitou firmy Minerva je projekt implementace informačního systému pro dceřiné společnosti Hamé Babice a.s. v Rusku, a to v Moskvě (logistické a obchodní centrum) a Bogoljubovo (nově budovaný výrobní závod nedaleko Vladimíru). Realizace projektu je plánována na příštích několik měsíců a cílem vedení společnosti Hamé je uplatnění stejných principů a nástrojů řízení, jako je tomu v rámci holdingu v ČR a na Slovensku.

Společnost ICZ je dlouholetým partnerem Českého centra mezinárodního PEN Klubu. Udělení Ceny Karla Čapka podpořila již podruhé. V pátek 22. ledna se v rezidenci primátora Hlavního města Prahy konal slavnostní ceremoniál udělení Ceny Karla Čapka za rok 2004. Uskutečnil se pod záštitou ministra kultury ČR a primátora hl. m. Prahy. Laureátem ceny Karla Čapka za letošní rok se stal Ladislav Smoček.

Finanční monitor IT firem

Společnost Sunnysoft oznámila předběžné výsledky za rok 2003. Celkový obrat společnosti vzrostl na 39,3 mil. Kč, meziroční nárůst je 56 %. Komodita mobilních řešení zaznamenala meziroční nárůst 93%. K největším úspěchům roku 2003 také patří úspěšný prodej a implementace řešení pro prvního zákazníka v západní Evropě, společnost Ferrero UK v Londýně. Investice do oblasti „mobility“ a mobilních řešení jsou dnes velice atraktivní. Přispívá k tomu relativně krátká doba návratnosti a potřeba ne-li nutnost firem zdokonalit a zrychlit své obchodní procesy. Sunnysoft kromě toho představuje technologicky velice vyspělá řešení, která jsou prověřená praxí již od roku 1998. Úspěch souvisí s vynikajícím poměrem cena/výkon u všech produktů a kvalitním projektovým řízením. Společnost Sunnysoft se specializuje na oblast mobilních řešení, kapesních počítačů zejména na platformě Microsoft Windows Mobile 2003 / Windows CE, a na tvorbu programů a jazykových lokalizací. Zároveň je významným dodavatelem HW a SW příslušenství pro kapesní počítače.

Společnost Compuware oznamuje finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí končící dnem 31. prosince 2003. Tržby společnosti ve sledovaném čtvrtletí dosáhly 318,2 milionů USD ve srovnání s 333,1 miliony USD ve třetím čtvrtletím předchozího fiskálního roku. Čistý zisk činil 21,8 milionů USD oproti 25,4 milionům USD ve stejném čtvrtletí fiskálního roku 2003. Výnosy na akcii dosáhly 0,06 USD oproti 0,07 USD, přičemž v tomto fiskálním čtvrtletí bylo v oběhu 385,9 milionů akcií a o rok dříve to bylo 379,1 milionů akcií.

Společnost Unisys Corporation oznámila výrazné úspěchy ve čtvrtém kvartálu 2003 a dosažení plánovaného zisku na akcii jak za kvartál, tak za celý rok 2003, při dosažení volného cash flow ve výši 134 milionů dolarů (provozní hotovost snížená o investiční výdaje). Ve čtvrtém kvartálu 2003 vzrostl čistý příjem společnosti Unisys na 111,5 milionu dolarů, neboli 33 centů na akcii včetně závazků na opce, oproti čistému příjmu ve čtvrtém kvartálu 2002 ve výši 89,1 milionu dolarů, neboli 27 centů na akcii. Výsledky za čtvrtý kvartál 2003 zahrnují daňovou úlevu ve výši 3,8 milionu dolarů, neboli 1 centu na akcii, díky kladnému výsledku řízení v daňových záležitostech. Tržby za čtvrtý kvartál 2003 vzrostly o 5 % na 1,64 milionu dolarů oproti částce 1,55 milionu dolarů za stejné období minulého roku. Šesti procenty se na tržbách společnosti projevil příznivý vliv měnového kursu, vzhledem k tomu, že dolar ve čtvrtém kvartálu oslabil oproti nejdůležitějším světovým měnám.

Konference, semináře

Jak dosáhnout efektivní organizace? Jak efektivně řídit materiálové hospodářství? Jaká jsou problematická místa a jak na ně? Jednoduše položené otázky, které nás uvádějí do dosti složité problematiky. Jaké jsou varianty řešení? A jak se vypořádat s překážkami? Všichni, kdo hledají nové možnosti zefektivnění systému řízení a mají zájem o poznání nových trendů i získání praktických poznatků výměnou názorů a zkušeností v diskusi jsou zváni na další z pravidelných setkání připravovaných společností Allium ve spolupráci s časopisem IT System. Workshop zaměřený na možnosti zefektivnění organizace a řešení problematických míst proběhne v úterý 27.ledna v prostorách hotelu Santon. Další informace jsou pro zájemce již tradičně k dispozici na stránkách společnosti Allium (www.allium.cz).

27. 1 . 2004 Košice, 29. ledna 2004 Fričovce u Prešova Dne 27. ledna 2004 se v hotelu Slovan v Košicích a 29. ledna 2004 na venkovském zámečku Fričovce u Prešova se uskuteční další část komunikace s potencionálními účastníky SOFTIP e-mission Roadshow. Cílem akcie je představit jeden z nejkvalitnějších podnikových informačních systémů na slovenském trhu, uváděný společností SOFTIP, a.s., vyvinutém na švédské platformě JEEVES. Prezentace nového ERP bude obohacená i o další praktickou referenci. V prosinci poskytla na SOFTIP e-mission Roadshow podnikatelům z okolí Bratislavy reference Ing. Zuzana Kormanová, ředitelka AJ OZAP a v Prešově i Košicích se o referenci podělí Ing. František Exner, ekonomický náměstek SB Inmart. Obě tyto společnosti už mají informační systém SOFTIP e-mission ve svých společnostech úspěšně nasazený. V rámci celodenní akce se uskuteční i prezentace nejnovějších modelů vozidel BMW spoločností AWT Bavaria a při rautu si účastníci poslechnou vystoupení dívčí hudební skupiny Margot. A protože si společnost SOFTIP zvolila za ústřední symbol prezentace ERP SOFTIP e-mission historickou postavu švýcarského hrdiny Wiliama Tella a jeho „poselství úspěchu“ – přesné sestřelení jablka ze synovy hlavy - přesnost zásahu SOFTIP e-mission do potřeb slovenského trhu a podnikatelského prostředí SOFTIP taktéž symbolicky prezentuje špičkovou lukostřelbou. A ta je na každém SOFTIP e-mission Roadshow vždy garantovaná trenérem lukostřeleckého týmu z Bratislavy, Dr. Antonem Poláchem, který se svým synem předvedou nejen přesné zásahy, ale udělají i krátkou přednášku o historii, typech lukostřelby, základech lukostřelecké techniky atd. Soutěžechtiví účastníci se mohou zapojit do miniturnaje v šipkách na elektronický terč.

Mezinárodní odborný veletrh pro veškerý sortiment TZB ve Vídni AQUATHERM 2004. Veletrh AQUATHERM bude zahajovat veletržní sezónu 2004 na novém výstavišti ve zcela nových špičkových prostorách, s celkovou výstavní plochou téměř 70 000 m2, třistapadesáti metry promenád a kongresovým centrem pro 25 000 účastníků. Reed Messe Wien organizuje dopravu a hotelové rezervace pro vystavovatele a návštěvníky. V průběhu veletrhu můžete využít přehlídkový večerní program ve Vídni

Společnost Schwarz & Partner, spol. s r.o., ve spolupráci s Reed Messe Wien, poskytuje 4 vstupenky na veletrh zdarma na základě VIP pozvánky pro každou českou firmu. Další vstupenky jsou poskytovány s 50% slevou prostřednictvím speciálního bonu. Hospodářským komorám, asociacím, svazům, zájmovým sdružením a spolkům nabízí neomezené množství vstupenek pro členy zdarma. Tato nabídka platí pouze pro odborníky z České republiky. Informace získáte a bony můžete objednávat na této adrese:
Schwarz & Partner spol. s r.o., Na Poříčí 12, 110 00 Praha 1, Markéta Jeníková,
Tel.: +420 224 872 042, Fax: +420 224 826 021, Mobil: +420 732 739 085,
E-mail: jenikova@terminy.cz, www.terminy.cz

Využijte své datové sklady pro predikci chování svých klientů či situací. Seminář se koná 3. února 2004 v Centru výuky SPSS, Krakovská 7, 110 00 Praha 1, od 9:00 hodin do 16:30 hodin (přihlásit se můžete na dopolední, odpolední část či na celý den). Obsah semináře:
9:30 - 12:30 hodin ANALYZA DAT (System SPSS 11.5)
13:30 - 16:00 hodin ROZHODOVACI STROMY (AnswerTree 3.1)
DATA MINING (Clementine 8.0)

Přihlásit se můžete pomocí www stránek: http://www.spss.cz/Seminare.html,
e-mailem na adresu info@spss.cz nebo telefonicky či faxem na čísle: +420-222 212 005.
Náplní tohoto kurzu je detailní výklad objektově orientované metodiky Select Perspective. Ta dává odpověď na otázky jako: Jak využít při vývoji vícevrstevných aplikací moderní technologické přístupy jako skládání komponent a interaktivní techniky vývoje, jak vytvořit aplikaci rychle a konzistentně, jak modelovat komponenty a jak je používat, jak využít stávající systémy při tvorbě nových aplikací.
Kurz se koná v sídle společnosti LBMS ve dnech 2. až 4. února 2004. Bližší informace obsah kurzu a přihlášky zde

V úterý 17. února se v Praze uskuteční Den elektronické podatelny. V průběhu semináře budou zájemci seznámeni s aktuálním stavem v oblasti elektronického podpisu, s jeho možnosti využití, s legislativou a také s modelovým řešení elektronické podatelny TrustPort ePodatelna (včetně seznámení s prvními zkušenostmi s provozem). Vstup zdarma. Bližší informace naleznete na www.aec.cz.

Program společnosti Novell na podporu malého a středního podnikání
- technický popis řešení Novell SBS 6 pro malé a střední podniky
- SBS 6 Starter Pack zdarma - registrace, aktivace
- Možnosti dalšího rozšíření a rozvoje Novell Small Business Suite
- Diskuse

Seminář se koná dne 17. února 2004 od 10,00 hod v konferenčních prostorách společnosti Novell Praha s.r.o., Na Žertvách 29, Praha 8. Předpokládaný konec semináře je cca ve 14 hodin. Účast je zdarma.Registrujte na webových stránkách na adrese www.novell.cz/nsbs6.

Konference Strategické aliance a síte – partnerství pro úspech na budoucích trzích se uskutecní ve dnech 18. – 19. února 2004 v hotelu Crowne Plaza a pripravila ji spolecnost top vision ve spolupráci s Hospodárskou komorou CR. Strategická partnerství a aliance jsou dnes jednou z typických a úcinných forem moderního podnikání. Ve všech vyspelých státech úspešne fungují a osvedcily se jako jedna z možností, jak se vyrovnat s nároky a problémy dnešní doby – ostrou konkurencí, kratšími životními cykly výrobku i rozvojem informacních technologií.
Konference se mimo jiné zabývá otázkami:
Kdy jsou strategické aliance zdrojem růstu a vytváření hodnoty?
Strategická partnerství a aliance jako prostředek posílení tržní pozice
Proces a kritéria výběru strategického partnera
Rychlé a efektivní nastartování partnerské spolupráce
Efekty spolupráce a řízení aliancí k výsledkům
Strategické aliance jako motor inovací

Posláním této konference je výměna praktických zkušeností a názorů z oblasti tvorby a řízení strategických aliancí, diskuse nových trendů i možnost neformálního setkání účastníků. Bližší informace naleznete na www.topvision.cz nebo kontaktujte Evu Šindelářovou, sindelarova@topvision.cz , tel.: 225 096 489.

Soft-tronik, autorizované školící stredisko spolecnosti Citrix – CALC, pripravilo další aktuální verzi kurzu CTX-1222: Citrix MetaFrame XP Presentation Server, Feature Release 3,Administration -CTX-1222BB. Jedná se o trídenní kurz (+3 hodiny eLearning), v jehož cene je zahrnuto vyškolení kvalifikovaným lektorem (CCI), voucher eLearning, originální studijní materiály Citrix, vystavení mezinárodne uznávaného certifikátu, stravné 100,-Kc/den, obcerstvení o prestávkách (káva, minerálka). Datum: 20.-22.1.2004, Praha, cena 19.500,- Kc (bez DPH).

Účastníci získají základy pro používání produktů řady MetaFrame XP. Kurz je vhodný pro administrátory, pro které je technologie Citrix nova. Absolvováním tohoto kurzu budou účastníci připraveni na složení zkoušky pro certifikaci úrovně Citrix Certified Administrator (CCA) pro systém MetaFrame XP. Součástí kurzu je i výklad vlastností Feature Release 2 (vedeno instruktorem) a Feature Release 3 (eLearning -3 hodinový kurz je poskytován přes web rozhraní a je veden přímo Citrixem). Kontakt: Michaela Sosíková Assistant SOFT-TRONIK, a.s., Tel.: +420-596 622 191,
Michaela.Sosikova@soft-tronik.cz.

Konference, která se koná 17. 3. 2004 na Univerzite Tomáše Bati ve Zlíne, je zamerena na možnosti využívání Internetu pro zvýšení konkurenceschopnosti ceských podniku. Soucasne by se mela, podobne jako v minulých letech, stát místem pro setkání dodavatelu informacních technologií se stávajícími i potenciálními uživateli Internetu v regionu a príležitostí k setkání s našimi predními odborníky na tuto problematiku.

V rámci konference budou předneseny příspěvky a prezentovány produkty a služby internetu v následujících tématických blocích:
- Elektronické podnikání
- Internet a informační bezpečnost podniku
- Intranet v podnikové komunikaci
- Internet a management znalostí

Další informace získáte na :
FaME UTB ve Zlíně, Ústav informatiky a statistiky, Nám. T.G.M 1279, 760 01 Zlín
tel.: +420 57 603 7416, e-mail: sysalova@fame.utb.cz nebo na http://e-konference.utb.cz

Konference Cisco Expo se uskuteční 31. března a 1. dubna 2004 v Kongresovém centru Praha. Tato akce je jednou z největších odborných IT konferencí v České republice. Letošní jubilejní 5. ročník konference volně navazuje na předchozí úspěšné čtyři ročníky (www.ciscoexpo.cz). Konference je určena všem odborníkům z oblasti informačních technologií, ze všech oborů podnikání, veřejné správy a samosprávy, škol, ale také všem vedoucím pracovníkům z oblasti obchodu, řízení podniku, marketingu, kteří budou mít možnost získat informace o tom, jak využít internetové technologie k dosažení obchodních cílů.

Registrovaní účastníci konference (on-line registrace na www.ciscoexpo.cz) si budou moci sestavit vlastní program výběrem z více než 40 přednášek, které budou prezentovány nejen odborníky společnosti Cisco Systems. K nejžhavějším tématům datových a hlasových sítí budou patřit zejména: IP telefonie, IPCC, Bezpečnost a management sítí, Mobilita, Campus a datová centra, Infrastruktura WAN... Kromě odborných přednášek (jež jsou nově rozděleny podle technické náročnosti od č. 1 až 3) mohou účastníci navštívit více než dvanáct odborných technických stánků, ve kterých budou probíhat živé demonstrace představovaných technologií, např. bezdrátové řešení, IP telefonie, optika, bezpečnost CDN, storage systémy, kontaktní centra IPCC, nadstavbové aplikace pro IP telefony a další. Hlavními partnery 5. ročníku konference Cisco Expo jsou společnosti ANECT a Core Computer. Na konferenci se budou podílet i další partneři společnosti Cisco Systems, kteří představí svá řešení. Součástí konference bude i blok, který se bude zabývat tématem e-learning. Program této sekce je koncipován od základních informací o této formě vzdělávání přes praktické zkušenosti a konkrétní příklady možností vzdělávání u nás. Ukáže přípravu vzdělávacího kurzu formou e-learningu, přiblíží finanční náročnost až po technologické zázemí nutné pro tuto formu celofiremního vzdělávání. Sekce E-learning je připravena ve spolupráci s vydavatelstvím Computer Press , který je mediálním partnerem celé konference. Blok e-learningu jednodenní a uskuteční se 31. března 2004. Zájemci o účast na konferenci mohou získat podrobné informace o programu a zaregistrovat se na www.cisco.cz/expo/. Při včasné registraci do 15. února 2004 činní poplatek 1680,- Kč včetně 5 procent DPH. Speciální ceny platí pro školy, vzdělávací instituce a pro státní správu, nemocnice a neziskové organizace

Veletrh LinuxExpo je již nekolik let synonymem pro profesionální propagaci v oblasti informacních technologií. Letos se mohou zajímavé a neziskové projekty na tomto veletrhu prezentovat zcela zdarma. Poradatelé veletrhu jsou si vedomi odpovednosti vuci neziskové vývojárské komunite a rozvoji svobodného software obecne. Proto umožnuje LinuxExpo každorocne zdarma prezentaci nekomercním projektum a vzdelávacím programum. Ani letos tato cást výstavy nebude chybet. Letos se navíc poradatelé rozhodli venovat této cásti samostatou sekci veletrhu, nazvanou FREE LINUXZONE. Její název napovídá, že partnerem a odborným garantem se stal server linuxzone.cz.

Smyslem nabídky je pomoci všem, kteří jakkoli přispívají k rozvoji Linuxu a svobodného software. Zůčastnit se mohou týmy a jednotlivci, ať už jsou autory užitečných softwarových projektů, občanské iniciativy propagující svobodný software, nebo třeba vzdělávací programy. Ti všichni mohou na veletrhu LinuxExpo představit své aktivity zdarma v rámci FREE LINUXZONE. Tímto způsobem mohou seznámit se svou činností nejen odbornou i laickou veřejnost, ale také přímo na této akci najít pro svůj projekt spolupracovníky, komerčního partnera či sponzora. Letošní ročník veletrhu a konference LinuxExpo proběhne ve dnech 1.-3. dubna 2004 ve Veletržním paláci v Praze. Podrobné a aktualizované informace naleznete na www.linuxexpo.cz

Stejně jako v letech minulých, i letos se bude pod odbornou záštitou společnosti AEC konat konference Security. Její první ročníky se uskutečnily již počátkem devadesátých let (tehdy ještě pod názvem Virus), od té doby se konference stala stálicí na českém bezpečnostním nebi s pravidelnou účastí předních domácích i zahraničních specialistů a vysokou návštěvností. Letošní ročník akce se bude konat v úterý 6. dubna v prostorách hotelu Andel´s.
Bližší informace naleznete na konference.aec.cz.

System NEWS zasílá redakce edice IT Business * Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00 *Tel/Fax.: +420/ 545 222 779 System NEWS je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám System NEWS zasílali, kontaktujte nás prosím. Náměty a připomínky k obsahu zasílejte na adresu odpovědného redaktora,