HLEDEJ
 V SEKCI
 

13. března 2002

| registrace ZDARMA | starší čísla | odhlášení | ceník inzerce

 Aktuální čislo
 Aktuální příloha 

Časopis IT System - výtisk *ZDARMA*

Obsah System NEWS

Událost týdne
Podniková aplikace Navision Attain na českém trhu

Podnikové aplikace
Dolování užitečných dat ze spousty textů
Přístupový portálový software South Beach
Objednávky piva prostřednictvím SMS zpráv a internetu
Databázi firem pro Ministerstvo průmyslu a obchodu dodá HBI
MFG/PRO v automobilovým průmyslu
Nový IS za novou cenu
Integrační balík značky New Era of Networks na světě
Nový podnikový server ES7000 se zjednodušenou správou
Compaq podporuje výcvikové systémy letadla Eurofighter
Nová nařízení v oblasti bezpečnosti práce

Konference, semináře
Konference ISSS
Konference Inforum o elektronických informačních zdrojích poosmé
Osmé Teplárenské dny s další novinkou
Ekonomická konference Manažerské mosty 2002
Bezpečnost informací ve finančním sektoru

Případová studie
Centrální Internetový Server srdcem projektu Internet do škol

Finanční monitor IT firem
BEA Systems oznamuje výsledky za Q4 a fiskální rok 2002
ANECT úspěšně zakončila loňský rok
Corpus Solutions prosazuje koncept otevřených IS
Getronics v roce 2001 posílil finanční pozici
Oskar pokračuje v růstu

Internet, komunikace a sítě
Business Connect - Hlas, internet i data každé firmě na míru
Řízená konektivita na 2. vrstvě
VoIP konferenční telefon
Server NBCOlympics.com tak trochu nestíhal

Informační společnost
Nový člověk ve vedení Avaya ČR a SR
ICL se přejmenuje na Fujitsu Services
Coma v nových prostorách
Sybase ČR uzavřela distributorskou smlouvu se společností Informatica

 


Manažerské Mosty 2002


Událost týdne

Podniková aplikace Navision Attain na českém trhu
Společnost Navision uvedla minulý čtvrtek na český trh nové podnikové softwarové řešení Navision Attain. Jedná se o moderní komplexní podnikovou aplikaci pro středně velké a velké společnosti, která vychází z prověřeného produktu Navision Financials. Systém poskytuje integrované funkce pro finanční management, řízení dodavatelských řetězců, výrobu, distribuci, řízení vztahů se zákazníky (CRM), marketing, prodej, služby a elektronický obchod.
Každému zaměstnanci systém umožňuje vytvořit si na podnikovém intranetu individuální uživatelský portál, a tak zpřístupnit potřebná data odkudkoliv pomocí internetového prohlížeče a připojení k internetu. Komunikaci a elektronickou výměnu obchodních dokumentů s obchodními partnery (B2B) usnadňuje řešení Commerce Gateway založené na Microsoft BizTalk Serveru.
Navision Attain umožňuje organizacím zjednodušit každodenní administrativní práci a zaměstnanci mají vždy přístup k aktuálním datům. Nové funkce pro řízení vztahů se zákazníky a elektronický obchod pomáhají podnikům navazovat více osobních vztahů, volit nové způsoby spolupráce a poskytovat zákazníkům lepší služby. Informace o trhu a zákaznících jsou plně integrované s obchodními a finančními informacemi a pro organizace je tak bez ohledu na jejich zaměření snazší rozpoznat další příležitosti ke zvýšení tržeb.
Navision Attain je vytvořen v souladu s nejnovějšími standardy Microsoft Windows a Microsoft Office. Lze si vybrat ze dvou typů databází - buď vlastní databázi Navision Server nebo MS SQL Server. Navision Attain lze provozovat na platformě Microsoft Windows 2000 Server nebo na unixové platformě IBM AIX. Systém je lokalizován do většiny používaných jazyků včetně češtiny.

Zpět

Podnikové aplikace

Dolování užitečných dat ze spousty textů
Je smutnou skutečností, že textová data ve většině firem nikdo neanalyzuje a často ani nečte, a to právě kvůli jejich velkému objemu. Přesto v nich mohou být (a jsou) ukryty závažné skutečnosti pro chod firmy.
Firma SAS proto oznámila svůj záměr uvést na trh software Text Miner a doplnit tak svou současnou sadu nástrojů a technologií pro dolování dat o funkce dolování informací z textových dokumentů.
Text Miner, který bude k dispozici v polovině roku 2002 má poskytovat paletu nástrojů pro vyhledávání a extrahování znalostí z široké škály nejrůznějších textových dokumentů, včetně obchodních reportů, lékařských záznamů a elektronické pošty od zákazníků.
Text Miner může například využít firma která zavádí programy analytického řízení vztahů se zákazníky (CRM) k řízení velkých objemů elektronické pošty přicházející od zákazníků - pošta se rozdělí do kategorií, čímž se usnadní její další směrování a sledování.
Personálním pracovníkům usnadní Text Miner třídění stohů životopisů a žádostí o zaměstnání, čímž se zefektivní vyhledávání vhodných kandidátů na volné pozice ve firmě. Dále je možné například analyzovat neformátované odpovědi z průzkumů, vyhledávat v nich různé trendy a předkládat tak managementu lépe využitelné výsledky.
Text Miner jde však ještě dál, než ostatní produkty pro dolování informací z textů, když nabízí fulltextové předzpracování nestrukturovaných dat s využitím výkonného a uživatelsky jednoduchého prostředí SAS Enterprise Miner. To uživatelům umožní rozšířit celý proces dolování dat o integraci nestrukturovaných textových dat s již existujícími strukturovanými daty, jako je například věk, příjmy nebo nákupní zvyklosti zákazníků.
Uživatelsky přizpůsobitelné slovníky jsou v současnosti dostupné v angličtině, francouzštině a němčině a k dispozici je také nepřímá podpora pro všechny jazyky odpovídající normě ASCII. Text Miner umí pracovat s textovými dokumenty uloženými v řadě formátů - od databází, přes souborové systémy až po dokumenty dostupné na internetu.

Zpět

 

Přístupový portálový software South Beach
Portál “South Beach” z dílen firmy Citrix umožňuje zákazníkům poskytnout snadný a bezpečný přístup jak k webovým aplikacím a datům, tak i k programům na platformách Windows a UNIX a sjednotit tak zdroje informací přes personalizované rozhraní na bázi internetového prohlížeče.
Projekt South Beach spojuje rozhraní na bázi internetového prohlížeče s back-endovými službami, které umožňují přístup z jednoho místa k aplikacím běžícím pod různými operačními systémy a na různých místech. Produkt staví na schopnostech software aplikačního serveru Citrix MetaFrame.
Přístupový portál South Beach bude také integrovat produkt Citrix MetaFrame, čímž umožní organizacím dát uživatelům bezpečný přístup na bázi webu k tisícům aplikací pod OS Windows a UNIX, jako např. Microsoft Office Suite, SAP, PeopleSoft, Oracle, Siebel a JD Edwards.

Zpět

 

Objednávky piva prostřednictvím SMS zpráv a internetu
Společnost Brain Systems, poskytovatel internetových aplikací, zvítězila ve výběrovém řízení na projekt B2B řešení pro Pražské pivovary. Softwarové řešení je vytvořeno tak, aby vyhovovalo potřebám prodeje menším a středním zákazníkům Pražských pivovarů, jejichž počet se v České republice udává v tisících.
Díky novému systému, který je založen na platformě BEA WebLogic, budou mít zákazníci možnost zadávat své objednávky jak přes internet, tak i prostřednictvím mobilních telefonů, čímž bude zajištěna vysoká dostupnost systému. Toto, v potravinářské oblasti dosud ojedinělé, řešení, je úzce provázáno s interními informačními systémy Pražských pivovarů.
„Od nového systému si slibujeme především snížení nákladů a zefektivnění celého objednávkového procesu, což přinese další významné výhody oproti našim konkurentům na českém trhu. Testovací provoz zahájíme v dubnu“, řekl Martin Novák, manažer pro rozvoj obchodu a marketingu.
Společnost Pražské pivovary je druhým největším producentem piva v České republice s 14% podílem na domácím trhu. Společnost je zároveň třetím největším českým exportérem piva a její vlajková loď - značka Staropramen se momentálně vyváží do více než 26 zemí světa.

Zpět

 

Databázi firem pro Ministerstvo průmyslu a obchodu dodá HBI
Společnost HOPPENSTEDT BONNIER Information uzavřela 25. února s Ministerstvem průmyslu a obchodu smlouvu o dodávce dat o českých podnikatelských subjektech ze své databáze pro potřeby obchodně ekonomických oddělení při zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí.
Společnost tuto zakázku pro Ministerstvo průmyslu a obchodu zajišťuje již od roku 2000. HBI jako první pobočka mezinárodní skupiny Bonnier Business Information (BBI) ve střední Evropě proto na konci roku 2000 zprovoznila technologii on-line aktualizace databáze a její prezentaci na internetu prostřednictvím služby HBI Monitor.

Zpět

 

MFG/PRO v automobilovým průmyslu
Na začátku letošního roku ukončila Minerva dvě významné implementace informačního systému MFG/PRO v automobilové průmyslu. Rozsáhlé projekty byly realizovány ve společnosti TRW Lucas Varity, ve výrobním závodě Jablonec nad Nisou a ve společnosti Tower Automotive v Malackách, Slovensko.
TRW Lucas Varity je druhým největším světovým dodavatelem brzdových systémů pro lehká vozidla. Společnost je dnes dodavatelem evropským automobilovým výrobcům, jako je Nedcar, VW, tuzemská Škoda Auto, Renault, PSA a další.
Projekt MFG/PRO pro 45 současně pracujících uživatelů byl zahájen na jaře loňského roku. Po několik měsíců byl systém MFG/PRO uveden do zkušebního provozu a po důkladné testování byl zahájen rutinní provoz. U společnosti Tower Automotive, výrobce skeletových částí karosérií pro osobní automobily, začala implementace 25 licencí MFG/PRO v srpnu 2001 a od ledna běží aplikace v závodě v Malackách. V současné době projekt pokračuje implementací modulu EDI pro elektronickou komunikaci s dodavateli a odběrateli jako Volkswagen, Škoda Auto a SEAT.

Zpět

 

Nový IS za novou cenu
Společnost Technosoft zahájila nový marketingový projekt s názvem „NOVÝ SYSTÉM ZA NOVOU CENU“ týkající se podnikového informačního systému APERTUM CZ. Projekt je zaměřen především na nové, potenciální klienty tohoto systému ze segmentu výrobních a obchodních společností, popřípadě společnosti poskytující servis a služby.
Při této příležitosti byla uvolněna speciální verze tohoto podnikového informačního systému, který díky zázemí skupiny MS Great Plains Business Solution, zaručuje ověřené zkušenosti s implementací a samotným nasazením systému v praxi.
Podnikový informační systém APERTUM CZ představuje řešení informačních a řídících potřeb, určené pro malé a střední společnosti působící v oblasti výroby, obchodu a poskytování servisních služeb. Více informací o projektu naleznete na této stránce.

Zpět

 

Integrační balík značky New Era of Networks na světě
V současné době je již k dispozici balík řešení New Era of Networks Integration Package od společnosti Sybase. Nová sada je určená pro zákazníky, kteří potřebují vyřešit integraci prostředí jednotlivých pracovních skupin, a tím urychlit spojování obchodních aplikací do tohoto systému.
Integrační balík je snadno implementovatelné řešení, které je určeno pro omezení rizik souvisejících se spojováním rozdílných systémů a aplikací. Přitom však umožňuje plně rozvinout a implementovat dílčí integrační projekty a lze jej doplnit službami Sybase Professional Services tak, aby instalace a zavedení do praxe proběhly hladce.
Balíček zahrnuje server New Era of Networks e-Biz Integrator a dvě přípojná rozhraní, která umožní integraci dvou stávajících obchodních aplikací nebo systémů. Prostřednictvím každého přípojného bodu si mohou zákazníci zvolit z knihovny adaptérů řady New Era of Networks navržených pro rychlé provedení integrace, neboť jde o předdefinovaná spojení na cílové aplikace, sálové počítače nebo původní systémy.
New Era of Networks e-Biz Integrator integruje nové a stávající systémy tak, aby poskytl bezproblémový tok obchodních procesů, což pomáhá zákazníkům lépe reagovat na požadavky klientů a trhu. Spojuje aplikace s dalšími aplikacemi nebo e-byznysovými servery a podporuje průmyslové standardy, jako je XML nebo EDI.
Jak již bylo uvedeno, do Integration Package jsou zakomponována také dvě přípojná rozhraní. Zákazníci si mohou zvolit pro připojení do těchto přípojných bodů dva adaptéry z rozsáhlé řady New Era of Networks Adapters, které jsou navrženy pro práci s konkrétními předem připravenými předními obchodními aplikacemi, jako jsou PeopleSoft, SAP R/3 a Siebel, a rovněž adaptéry pro mainfraimové aplikace a specifické technologie.
Tyto adaptéry urychlí integrační snahy snížením drahého vývojového času a poskytnou spolehlivá, dokumentovaná a konfigurovatelná spojení mezi aplikacemi, neboť jim umožní pracovat s produktem e-Biz Integrator. Kromě toho Adapter Development Kit (eADK) je k dispozici jako součást integračního balíku pro zákazníky, kteří potřebují integrovat specifické aplikace nebo původní systémy.

Zpět

 

Nový podnikový server ES7000 se zjednodušenou správou
Další zvýšení výkonu a nový stupeň zjednodušení správy nabízí nový server pracující na bázi technologií společností Microsoft a Intel - Enterprise Server ES7000/200 od firmy Unisys.
Nový podnikový server je nejnovějším modelem řady ES7000 založené na technologiích a architektuře Cellular MultiProcessing (CMP). Tato architektura nabízí parametry potřebné pro rozsáhlé databáze a e-business aplikace, jejichž provoz dříve vyžadoval servery typu mainframe nebo velké UNIXové systémy.
Výkon serveru Unisys ES7000 původně osazeného procesorem Intel Pentium III Xeon lze dále zvýšit instalací 1,4 či 1,6 GHz procesoru Intel Xeon MP. Server umožňuje kombinaci 32- a 64-bitového prostředí v jediném systému. Díky podpoře nových procesorů Intel Xeon MP i 64-bit procesorů Itanium získávají uživatelé možnost naplánování budoucího 64-bitového provozu při současném využívání 32-bitových aplikací na stejném serveru.
Možnosti vytvoření oddílů (partitions) v serveru ES7000 umožňuje podnikům konfigurovat několik serverů s odlišnými aplikacemi a různými OS v rámci jediného serveru. Administrátoři tak namísto správy několika samostatných jednotek mohou pracovat pouze s jediným systémem. Součástí serveru Unisys ES7000/200 je software Server Sentinel - soubor technologií umožňujících automatickou správu a léčení.
Řešení Server Sentinel sleduje stav systému, detekuje chyby či překročení limitů a automaticky podniká příslušné kroky k jejich odstranění. Součástí řešení jsou funkce pro minimalizaci chyb zvyšující celkovou dostupnost systému a předcházející neplánovaným prostojům. Výsledkem je spolehlivost a flexibilita řízení prostředků srovnatelná se servery třídy mainframe kombinovaná ale s ekonomickými výhodami.
Monitoring stavu systému nabízí přehled o všech součástech serveru ES7000 - webové rozhraní, pomocné programy správy a informační nástroje umožňují správci rychle zjistit informace o stavu a nastavení všech důležitých částí systému. Server Sentinel rovněž automaticky vykonává některé dříve manuálně prováděné úlohy - řídí zátěž CPU a umožňuje aplikacím dynamicky rozdělovat prostředky v rámci serveru ES7000.
Cena nového serveru Unisys ES7000/200 s procesorem Intel Xeon MP a novým softwarem Server Sentinel se pohybuje v rozmezí od 100 000 do 1 milionu USD a jeho prodej bude zahájen v dubnu.

Zpět

 

Compaq podporuje výcvikové systémy letadla Eurofighter
Společnost Compaq uzavřela smlouvu s European Aeronautic Defence and Space (EADS), které dodá 32 výkonných systémů AlphaServer GS160 a servery ProLiant.
EADS je největší evropská společnost pro letectví a kosmonautiku a systémy Compaq využije pro simulaci prostředí pilotních kabin a bojových systémů bojového letadla Eurofighter. Compaq rovněž poskytne řídící služby a podporu.
Simulátory budou nainstalovány na 32 místech ve Velké Británii, Německu, Itálii a Španělsku a budou se používat pro výcvik posádek letadla Eurofighter (http://www.eurofighter.com/intro.asp). Společnost Compaq dodá, nasadí a zajistí provoz systémů AlphaServer běžících na Tru64 UNIX a serverů ProLiant. Systémy AlphaServer budou sloužit jako hlavní počítače, zatímco servery ProLiant se použijí pro vývoj softwaru. Compaq Global Services navíc poskytne hardwarové služby přímo na místě.
Společnost EADS zároveň akceptovala plán Compaqu převést systémy AlphaServer ze stávající procesorové technologie Alpha na architekturu Intel Itanium.

Zpět

 

Nová nařízení v oblasti bezpečnosti práce
Od ledna 2002 platí v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci dvě nová nařízení vlády. První se věnuje pracovním úrazům a druhé upravuje poskytování osobních ochranných pracovních prostředků. Povinností zaměstnavatele je seznámit své zaměstnance s těmito novými úpravami.
Může tak učinit nejen klasickou formou školení, ale díky e-learningovému systému Mailem.cz také prostřednictvím e-mailových schránek svých zaměstnanců.
Lektorka Věra Fišerová (vedle certifikátu Všeobecné bezpečnosti práce má také dlouholeté zkušenosti v oblasti školení a poradenství BOZP) pro vás připravila 7 lekcí kurzu Bezpečnosti práce, který je určen pro kancelářská pracoviště a zahrnuje zmíněná nařízení. Školení probíhá prostřednictvím e-mailů a šetří nejen čas zaměstnanců, ale především firemní peníze. Více informací naleznete na této adrese.

Zpět


VEDMA - 8. veletrh vzdělávání a kvalifikace


Konference, semináře

Konference ISSS
Ve dnech 25. a 26. března 2002 se bude konat v Hradci Králové již pátá konference Internet ve státní správě a samosprávě 2002 (ISSS). Tradiční setkání je zaměřeno na využití informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě.
S představiteli předních firem se setkávají informatici ze všech úřadů od místních až po centrální. Potkáte zde starosty, primátory, hejtmany a představitele většiny ministerstev. V kongresovém centru Aldis se schází téměř 1500 účastníků při bohatém programu. V pěti sálech budou probíhat semináře, diskuzní fóra, přednášky, prezentace, workshopy. Dojde zde mj. k vyhlášení cen Český zavináč, Geoaplikace roku, Biblioweb, Zlatý erb a Eurocrest. Součástí akce je také doprovodná výstava projektů z oblasti informačních technologií, hardware a software pro veřejnou správu, internet, intranet, telekomunikace. Podrobnější informace naleznete na této stránce.

Zpět

 

Konference Inforum o elektronických informačních zdrojích poosmé
Ve dnech 21. až 23. května 2002 se v Nové aule Vysoké školy ekonomické v Praze uskuteční osmý ročník konference Inforum, která je zaměřena na elektronické informační zdroje ve vědě, výzkumu a podnikání. Jejími pořadateli jsou Albertina icome Praha a VŠE.
Konference, která je nejvýznamnější akcí svého druhu u nás, se loni účastnilo více než 560 informačních pracovníků z akademických a soukromých institucí, IT manažerů, pracovníků veřejné správy a lékařů z České republiky, Slovenska, ze západní Evropy a USA a obdobný zájem je očekáván i letos.
V odborném programu, který je rozdělen do tematických sekcí, je věnována pozornost mj. využití informačních zdrojů v řízení podniku, firemním zpravodajským systémům, Competitive Intelligence, znalostnímu managementu, přístupu k informacím o Evropské unii aj.
Součástí konference jsou rovněž dva workshopy, které se konají 20. května. Na doprovodné výstavě se představují producenti informačních zdrojů a další firmy. Bližší informace (včetně registračního formuláře) najdete na této adrese www.inforum.cz.

Zpět

 

Osmé Teplárenské dny s další novinkou
Teplárenské sdružení České republiky, jehož členové dodávají teplo více než miliónu domácnostem, tedy do každého čtvrtého bytu u nás, i letos připravilo mezinárodní výstavu a odbornou konferenci Teplárenské dny 2002, která se bude konat od 23. do 25. dubna v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.
Již VIII. ročník mezinárodní odborné výstavy techniky a technologií pro dálkové zásobování teplem bude po všechny tři dny doprovázet odborná konference zaměřená na aktuální témata sektoru teplárenství, tedy na současnost a budoucnost dálkového zásobování teplem. V jejím programu je technická a ekonomická sekce, sekce zaměřené na technická zařízení u odběratele a problematiku liberalizace energetického trhu.
Ve dnech 23. a 24. dubna se bude v KC Aldis konat i konference věnovaná integrované prevenci a kontrole znečištění pod názvem “IPPC a jeho aplikace v energetice”. Novinkou, která by měla nadále rozšířit záběr odborných výstav a konferencí doprovázejících Teplárenské dny, je od 23. do 25. dubna třídenní odborná výstava “Alternativní zdroje energie 2002”. Tu doplňuje 23. a 24. dubna odborná konference “Obnovitelné zdroje energie”, pořádaná Ministerstvem životního prostředí ČR.
Pokud se o problematiku dálkového zásobování teplem zajímáte nebo je vám blízká, srdečně Vás na svátek teplárenství, Teplárenské dny 2002, zve Teplárenské sdružení České republiky a další spolupořadatelé. Podrobnější informace o uvedených výstavách a konferencích získáte na kontaktech: Teplárenské sdružení České republiky, Bělehradská 458, 530 09 Pardubice, tel.: 040/ 641 4440 a www.tscr.cz.

Zpět

 

Ekonomická konference Manažerské mosty 2002
Přední manažeři strategických firem, nejvyšší představitelé veřejných institucí, agentur a obchodních komor se ve dnech 27 - 28. března setkají v Brně v kongresových prostorách Holiday Inn se zástupci managamentu na ekonomické konferenci s příznačným podtitulem „Firemní management v praxi úspěšných.“
Fúze a akvizice, řízení firem a alternativní financování jsou stěžejní témata programu více než dvou stovek manažerů. Program konference je podřízen záměru dát účastníkům maximální prostor pro jejich obchodní aktivity. Setkání vrcholových manažerů v neformální části programu dvoudenní konference je organizováno tak, aby výsledkem účasti bylo efektivní zhodnocení - nejlépe formou nových obchodních příležitostí. Informace o programu a registraci nalezne zde.
V podmínkách české ekonomiky se není třeba obávat omezení vstupu nových firem do jednotlivých odvětví trhu v důsledku omezené konkurence, vzniklé hromadným slučováním podniků. Nicméně i toto riziko program konference nepodceňuje. Kulatý stůl „Regiony a firmy před vstupem do EU“, který je součástí doprovodného programu, se za přítomnosti politiků, představitelů obchodních agentur a dalších institucí tomuto tématu bude věnovat.
Na konferenci přednášejí mj.:
. Miloslav Rut, Country Manager Czech Republic&Slovakia, Cisco Systems
. Tomáš Morávek, generální ředitel a předseda představenstva O.B.Heller
. Ivan Pilný, generální ředitel eTel Česká republika
. Zdeněk Kříž, generální ředitel ICZ
. Vlastimil Veselý, Content Director, First Tuesday Czech Republic
. David Lička, generální ředitel a místopředseda představenstva, Massag a další.
Pozvání na konfernci přijali mj.:
. Martin Jahn, generální ředitel CzechInvest/Česká agentura pro podporu zahraničních investic
. Martin Tlapa, generální ředitel Česká agentura na podporu obchodu/CzechTrade
. Luděk Vávra, výkonný ředitel Agentura pro rozvoj podnikání MPO ČR
. Filip Montfort, hlavní právní a ekonomický poradce Česko-evropské fórum
. Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje,
. František Polách, 1.náměstek hejtmana Jihomoravského kraje
. Petr Duchoň, primátor města Brna
. Ivan Langer, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR
. Dagmar Lastovecká, senátorka PČR

Zpět

 

Bezpečnost informací ve finančním sektoru
5.ročník mezinárodní odborné konference „Bezpečnost informací ve finančním sektoru“ proběhne od 19. do 21. března v Grandhotelu Praha, Tatranská Lomnice, Vysoké Tatry.
Finanční instituce pravidelně rozšiřují nabídku služeb elektronického bankovnictví a otevírání bankovních IS zvyšuje nároky na elektronickou identifikaci obchodních partnerů. Únik důvěrných informací, neoprávněné čerpání prostředků z účtů klientů může vážně poškodit důvěru v celý finanční sektor. Zároveň rizikovým faktorem číslo jedna zůstává navzdory technologickému pokroku stále člověk. Srozumitelná bezpečnostní politika a bezpečnostní povědomí lidí jsou nevyhnutelným předpokladem primárního řešení krizových situací. Osobní střetnutí manažerů a odborníků vytváří prostor na konfrontaci názorů a praktických zkušeností a umožňuje získat ucelený přehled o problematice informační bezpečnosti.
A právě toto si klade za cíle konference "Bezpečnosť informácii vo finančnom sektore", která pokračuje v tradici konference "Bezpečnosť informačných systémov vo finančnom sektore". Akce je organizovaná pod záštitou ISACA Czech Republic Chapter a ISACA Slovakia a za podpory partnera konference - společnosti LOGICA.
Účastníci konference se dozví, jak:
. určit kompetence managementu při tvorbě a prosazování bezpečnostní politiky
. využít elektronický podpis na identifikaci osob a zabezpečení důvěrných informací
. odhalit a eliminovat rizika spojená s únikem dat
. zvýšit spolehlivost bankovních informačních systémů a elektronických distribučních kanálů
. kvantifikovat a optimalizovat náklady na bezpečnost
V programu vystoupí renomovaní odborníci a zástupci firem, kteří se aktivně podíleli na:
. tvorbě bezpečnostní politiky a strategie
. zvyšovaní bezpečnosti a spolehlivosti bankových informačně-komunikačních systémů
. zavádění systémů podporujících využívání elektronického podpisu.
Konferenci podporuje společnost UNICOM (reklamní partner) a mediální partneři:
.
časopis IT SYSTEM a webový portál SystemOnLine.cz z vydavatelství CCB
. časopis EKONOM a vydavatelství ECONOMIA
. časopis PC REVUE
. Hospodářské noviny - Informační technologie
. časopis BURZA a vydavatelství B+ Business Centre
Bližší informace o konferenci naleznete na této stránce, nebo Vám je poskytne New Management Conferences - NMC s.r.o. Žilina, tel: (+421-41) 5166661, 5655229, fax: (+421-41) 5655229, e-mail: nmc@internet.sk.
Na setkání s Vámi ve Vysokých Tatrách se teší Gabriela Stuchlá, NMC - koordinátor konference a členové programového výboru, Jiří Donát - konzultant pre IT a telekomunikácie, Ivan Kopáčik - Gordias, Jiří Mrnuštík - AEC, Luděk Novák - GiTy, Radimír Rexa - UNICOM, Dana Rodryčová - ACS Defense, Pavel Staša - I.CZ

Zpět


ITC Prague


Případová studie

Centrální Internetový Server srdcem projektu Internet do škol
V rámci státní informační politiky ve vzdělávání byl zahájen projekt Internet do škol, jehož cílem je vybudování a následný rozvoj informační a komunikační infrastruktury (IKI) pro všechny základní a střední školy v České republice.
V rámci tohoto projektu byl vybudován Centrální internetový server (dále jen CIS), jehož posláním je jednak zabezpečení činnosti infrastruktury školského intranetu a jeho monitoring a jednak zajištění „hostingu“ pro aplikační software, který budou využívat jednotlivá školská zařízení, připojená do IKI projektu Indoš.

Pokračování
Zpět


Bezpečnosť informácií


Finanční monitor IT firem

BEA Systems oznamuje výsledky za Q4 a fiskální rok 2002
Společnost BEA Systems oznámila hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí a fiskální rok 2002. Ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly její příjmy výše 231,3 milionu USD, z toho příjmy z licencí činily 137,9 milionu USD. Společnost zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí pro forma provozní příjmy ve výši 42,5 milionu USD a pro forma čistý zisk společnosti BEA činil ve čtvrtém čtvrtletí 31,3 milionu USD. Pro forma čistý zisk v tomto dosáhl čtvrtletí 0,07 USD na akcii.
Za fiskální rok končící dnem 31. 1. 2002 zaznamenala společnost BEA příjmy v hodnotě 975,9 milionu USD, které představují 19% nárůst oproti 819,8 milionu USD za fiskální rok končící dnem 31. 1. 2001. Pro forma provozní příjmy společnosti BEA dosáhly ve fiskálním roce 2002 výše 178 milionů USD, což je 33,4% nárůst oproti 133,4 milionu USD za fiskální rok 2001. Ve fiskálním roce 2002 činil pro forma čistý zisk na akcii 0,32 USD, zatímco ve fiskálním roce 2001 činil pro forma čistý zisk na akcii 0,25 USD.
Mezi klíčové klienty a partnery společnosti BEA Systems patří například AT&T, Bell Canada, China Construction Bank, China Telecom, CNAM, Crawford Group, Credit Suisse Group, Deutsche Bank či Ericsson Telecommunications SpA.

Zpět

 

ANECT úspěšně zakončila loňský rok
Systémový integrátor - společnost ANECT - dosáhla v roce 2001 celkového obratu 442 mil. Kč v České republice a 63 mil. Sk na Slovensku. V České republice činí 185 mil. Kč obratu služby, což je zhruba 42 % celkové částky. Zbývajících 257 mil. Kč představuje prodej technického a programového vybavení.

Zpět

 

Corpus Solutions prosazuje koncept otevřených IS
Česká společnost Corpus, podnikající v oblasti internetových podnikových informačních systémů a zabezpečení datových komunikací, oznámila předběžné hospodářské výsledky dosažené v roce 2001.
Celkové tržby společnosti dosáhly částky 2,8 milionu dolarů, což znamená nárůst obratu o více než 52 %. Tržby za služby činily 0,9 milionu dolarů oproti 0,6 milionu dolarů v roce 2000. Hrubý zisk společnosti Corpus Solutions vzrostl o více než 250 % (z 0,16 milionu na 0,6 milionu dolarů).
V uplynulém roce se společnosti Corpus podařilo posílit pozici technologické firmy v oblasti komponentově orientovaných otevřených informačních systémů. Významným krokem bylo vytvoření vlastního technologického prostředí XQW, které usnadňuje vývoj i provoz otevřených informačních systémů na bázi XML a Javy.
K silnému rozvoji došlo také v oblasti bezpečnostních řešení a síťové infrastruktury. Úspěch zaznamenala řešení zajišťovaná formou outsourcingu infrastruktury bezpečnostních technologií. Zákazník v tomto případě získává možnost vyšší škálovatelnosti využívaných prvků podle momentálních aplikačních nároků a zároveň má zajištěnu neustálou technologickou inovaci řešení bez nutnosti dalších jednorázových investic.
V uplynulém roce se společnosti Corpus podařilo rozšířit řady zákazníků. V oblasti státní správy a samosprávy k zákazníkům společnosti patří například: Ministerstvo spravedlnosti ČR, Úřad vlády ČR, Parlament ČR, Úřad průmyslového vlastnictví, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR či Magistrát hl. m. Prahy. Ve finančním sektoru jsou to: eBanka, Živnostenská banka, Cetelem ČR, Conseq Finance, Škofin a Wood & Company. V oblasti obchodu a průmyslu jsou to: Čechofracht, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Škoda Praha, Transgas, Koramo, Nissan ČR, Sodexho Pass či Řízení Letového Provozu ČR.

Zpět

 

Getronics v roce 2001 posílil finanční pozici
Společnost Getronics, jeden z největších poskytovatelů služeb a řešení v oblasti ICT, oznámila celosvětové výsledky za finanční rok 2001. Přes nepříznivý vývoj celosvětového ICT trhu v loňském roce bylo dosaženo tržeb ve výši 4,149 miliard Euro, což představuje mírný 0,5 % nárůst oproti stejnému období loňského roku. Zvýšily se rovněž tržby za poskytované služby o 3,6% na 2,8 miliardy Euro (67% celkových tržeb). Provozní zisk (EBITA) byl ve výši 150 miliónů Euro.
Rok 2001 byl pro Getronics úspěšný ve smyslu posílení finanční pozice společnosti na trhu. Společnost dokázala vygenerovat pozitivní cash flow (202 mil. Euro) a snížila dluhy o téměr 40 %. Společnost upevnila vztahy se svými zákazníky jak na lokální tak i mezinárodní úrovni, získal 45 nových velkých nadnárodních zákazníků (36 % tržeb představují velcí mezinárodní klienti).
Během roku 2001 dokončil Getronics významnou akvizici společnosti Decan ve Francii. V tomto trendu hodlá společnost pokračovat i v roce 2002, kdy se zaměří na posílení pozice na nejdůležitějších evropských trzích.

Zpět

 

Oskar pokračuje v růstu
K 31. prosinci 2001 měl Oskar celkem 858 400 zákazníků, což znamená meziroční nárůst o 185 %. Jen od října do prosince přitom společnost získala 178 000 nových uživatelů - více než v kterémkoliv jiném čtvrtletí od svého vstupu na trh.
Oskar přitom stále pokračuje v razantním růstu. Zatímco před rokem měl zhruba sedmiprocentní tržní podíl, na konci roku 2001 již s Oskarem volalo více než 12 procent domácích uživatelů mobilů.
Rok 2001 byl pro Getronics úspěšný ve smyslu posílení finanční pozice společnosti na trhu. Společnost dokázala vygenerovat pozitivní cash flow (202 mil. Euro) a snížila dluhy o téměr 40 %. Společnost upevnila vztahy se svými zákazníky jak na lokální tak i mezinárodní úrovni, získal 45 nových velkých nadnárodních zákazníků (36 % tržeb představují velcí mezinárodní klienti).
Tržby se v roce 2001 zvýšily z 21,5 na 125,9 miliónu dolarů, v přepočtu 4.772 miliardy korun. Negativní hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů se podařilo snížit o 49 procent z loňských 82 miliónů USD na 41,6 miliónu dolarů (1.533 mld. Kč).

Zpět


Konference ISSS


Internet, komunikace a sítě

Business Connect - Hlas, internet i data každé firmě na míru
Contactel uvádí na trh novou službu Business Connect, která představuje komplexní řešení hlasových, datových a internetových služeb pro malé a střední podniky s možností výrazné úspory telekomunikačních poplatků.
Řešení nabízí vedle plnohodnotné telefonní služby a přístupu do sítě internet rovněž možnost datového a hlasového propojení vzdálených poboček firmy. Služba je díky své modulární koncepci otevřená pro rychlou aktivaci dalších služeb.
Služba Business Connect je zajímavým řešením pro zákazníky s jednou a více pobočkami, jejichž měsíční účet za telefonní služby přesahuje 10 000 Kč a pro něž je přístup k internetu a efektivní interní komunikace nezbytným předpokladem úspěchu.
Spuštěním služby byla završena spolupráce vývojových týmů společností Contactel a Cisco, které společně více než 6 měsíců pracovaly na komplexním řešení využívajícím multiservisní směrovače Cisco Systems, AVVID architekturu a špičkovou technickou infrastrukturu společnosti Contactel.

Zpět

 

Řízená konektivita na 2. vrstvě
Společnost Allied Telesyn oznámila svůj další řízený přepínač AT-8024GB pracující na 2. vrstvě. Ten byl navržen s cílem nabídnout zákazníkům cenově výhodné přepínání, které zároveň obsahuje řadu přídavných funkcí již v základní sestavě.
Přepínač je, díky použití robustní přepínací architektury s propustností 9,6 Gb/s pro přeposílání paketů a díky funkci řazení paketů dle priority, určen pro nasazení v malých a středních podnicích, rozsáhlejších bytových komplexech, hotelích či školách.
Tento přepínač je funkčně bohatě vybaven, mimo jiné označováním paketů 802.1Q VLAN a prioritním řazením IEEE 802.1p, což umožňuje rozdělení rozsáhlých sítí na malé segmenty a řízení přenosu dle priorit. Když správci sítě potřebují zaručit pevnou šířku pásma nebo přenášet data citlivá na časový posun, mohou tyto přepínače snadno nastavit tak, aby důležité přenosy měly přednost před ostatními. Na všech portech funguje automatické rozlišení režimu a ochrana před zahlcením a dále je zde funkce Auto-MDI/X, umožňující snadné připojení dalších přepínačů přes libovolný port. Ačkoliv lze přepínač AT-8024GB použít jako jednoduché plug-and-play zařízení, je zde zároveň možný vyspělý management, mimo jiné prostřednictvím webové správy, SNMP a Telnetu.
Řízený Fast Ethernet L2 přepínač AT-8024GB je základní varianta se 24 porty typu 10/100TX, dvěma rozšiřujícími GBIC sloty a technologií Enhanced Stacking. Dostupné je v provedení SX pro kratší spoje a ve verzi LX k propojení na delší vzdálenosti.
AT-8024GB je první přepínač na 2.vrstvě od společnosti Allied Telesyn, který obsahuje technologii Enhanced Stacking. Ta otevírá správcům sítě možnost správy více přepínačů, umístěných na různých místech, prostřednictvím jediné IP adresy. S jejím využitím je možné prostřednictvím jednoho switche řídit až 24 dalších přepínačů AT-8024GB (což obnáší 576 portů 10/100TX, resp. celkově 624 portů), to vše přes jednu IP adresu. Tradiční stohovací řešení totiž vyžaduje, aby byly přepínače umístěny pár centimetrů od sebe. Množství je obvykle omezeno na čtyři nebo šest přepínačů a kromě toho jsou k tomu potřeba zpravidla drahé moduly. Případná změna konfigurace sítě je potom u tohoto klasického uspořádání časově velmi náročná.
Naproti tomu technologie Enhanced Stacking nevyžaduje fyzickou blízkost přepínačů ani drahé stohovací moduly a dokáže obsloužit až 24 přepínačů v jedné síti. Schopnost stohování je obsažena v softwaru, což zjednodušuje a urychluje změnu konfigurace. S využitím známého Telnet rozhraní mohou správci sítě rychle vytvářet a upravovat virtuální stohy přepínačů prostřednictvím jediného řídícího přepínače.
Technologie Enhanced Stacking je zároveň navržena tak, aby chránila síťový provoz před výpadky způsobenými poruchou přepínače. V případě výpadku řídícího přepínače u klasickém stohovací sestavy totiž dojde k zastavení přenosu a výpadku komunikace s ostatními přepínači. Hardwarová porucha řídícího přepínače u řešení postaveného na Enhanced Stack způsobí pouze ztrátu paketů směrovaných na tento přepínač. Přenos na všech ostatních přepínačích zůstane zachován. Dalším stupněm ochrany je možnost vzdáleného nastavení záložního nebo redundantního řídícího přepínače.

Zpět

 

VoIP konferenční telefon
Firma 3Com a společnost Polycom, která se věnuje konvergenci interaktivních hlasových, obrazových a datových komunikací, oznámily smlouvu na dodávky telefonu SoundStation IP 3000 - 3Com NBX. Jedná se o nový konferenční telefon založený na protokolu IP, který je plně integrován s platformou 3Com NBX.
Takové spojení konferenčního telefonu s IP telefonním systémem nabízí uživatelům zajímavé řešení konferenčního telefonu pro ústřední i pobočkové kanceláře.
Konferenční telefon SoundStation IP 3000 - 3Com NBX přináší výhody technologie hlasu přes IP (VoIP) do konferenčních místností. Chová se jako síťové zařízení, které lze připojit do jakékoli ethernetové zásuvky. Poskytuje stejný plně duplexní zvuk jako tradiční konferenční telefony Polycom a přitom uživatelům zpřístupňuje všechny funkce, které očekávají od IP telefonů.
Rozhraní poskytuje přímo z konferenční místnosti přístup k funkční výbavě systému 3Com NBX včetně plného přístupu k hlasové poště, přepojování hovorů, interních seznamů jmen a možnosti přidávat další účastníky. Navíc konferenční telefon SoundStation IP 3000 - 3Com NBX podporuje vzdálené kanceláře a uživatele, kteří pracují z domova.
Platforma NBX je založena na obecných standardech a poskytuje jedinou infrastrukturu pro hlasovou a datovou komunikaci. Díky tomu mohou zákazníci využívat klíčové vlastnosti a aplikace systému NBX. Například aplikace virtuální vyhrazené linky umožňuje zákazníkům uskutečňovat konferenční hovory po rozlehlé síti (WAN) a šetřit tak poplatky za dálkové nebo mezinárodní hovory. Konferenční telefon také poskytuje vysokou úroveň integrace, jaké se tradiční systémy PBX nevyrovnají.
Konferenční telefon by měl být celosvětově k dispozici od března 2002 a bude se prodávat prostřednictvím autorizovaných prodejců společností 3Com a Polycom. Cena telefonu je 37 000 Kč a cena licence na platformu 3Com NBX je 3 700 Kč.

Zpět

 

Server NBCOlympics.com tak trochu nestíhal
Firmy Mercury, partner firmy LBMS pro oblast testovacích nástrojů, a Jupiter Media Metrix, oznámily, že ačkoli počet čtenářů webu NBCOlympics.com daleko překročil počet návštěvníků na libovolném jiném olympijském webu Zimních olympijských her 2002, server NBCOlympics.com trpěl relativně slabou technickou výkonností.
Data měření Media Metrix ukazují, že provoz na NBCOlympics.com dosáhl špičky mírně přes dva milióny jedinečných návštěvníků 21. února, zatímco olympijský kanál webu CNNSI.com a SaltLake2002.com soupeřily o druhé a třetí místo s 683 000 a 666 000 jedinečnými návštěvníky. Data společnosti Mercury Interactive ukazují, že průměrná doba odezvy na URL na serveru NBCOlympics.com byla devět sekund, zatímco u všech ostatních webových serverů to bylo v průměru sedm sekund.
Podle výkonových statistik Mercury Interactive byla průměrná dostupnost adres URL na sledovaných olympijských webech 99,2 procenta a pouze u šesti procent stránek trvalo jejich načtení déle než osm sekund. Při měření ukázkových transakcí, které zahrnovaly přidávání položek do košíku, přihlašování a placení u pokladny, společnost Mercury zjistila, že pouze 95 procent transakcí bylo k dispozici a u celých 13 procent transakcí trvalo jejich zpracování déle než osm sekund. Výkon odpovědí na URL a dostupnost se sice proti předcházejícím olympijským ročníkům zlepšily, ale rychlost transakcí stále zůstává problematická.
Ředitelka produktového marketingu společnosti Mercury, Diane Hagglund dodává: „Z technického hlediska si olympijské weby vedly relativně dobře v porovnání s předcházejícími roky, kdy prestižní olympijské weby trpěly notoricky slabým výkonem. Avšak ožehavými oblastmi serverů zůstávají on-line obchodní transakce, které přitom velmi těsně souvisí s příjmy společností.“

Zpět


Konference o rozvoji obchodu v ČR


Informační společnost

Nový člověk ve vedení Avaya ČR a SR
Ředitelem pobočky pro Českou a Slovenskou republiku se u Avaya stal s platností od 1. března Vlastimil Šolc.
Pan Šolc pracuje v pražské pobočce společnosti Avaya od jejího vzniku v České republice. Před svým jmenováním zastával pozici Product and Sales support manager. Své mnohaleté zkušenosti z oblasti telekomunikací získal mimo jiné i ve společnostech AT&T a Lucent Technologies, kde předtím pracoval.

Zpět

 

ICL se přejmenuje na Fujitsu Services
Fujitsu Limited, v oblasti IT služeb jedna z největších společnost na světě a lídr japonského trhu, oznámila organizační změny, která jí má umožnit rozšířit kapacity pro Infrastructure Services a Consulting & Applications v Evropě a v Severní Americe.
Vytvoří dvě nové společnosti pod společnou značkou Fujitsu. Tyto nové subjekty - Fujitsu Services a Fujitsu Consulting - zahájí svou činnost v dubnu 2002. Vznikají těsnější integrací firem ICL, DMR Consulting a dalších součástí skupiny Fujitsu.
Fujitsu Services s ústředím v Londýně využije silné stránky ICL a zaměří své služby na správu a outsourcing IT infrastruktury, např. stolních počítačů, sítí a datových center, a na kompletní sortiment souvisejících služeb, od konzultací v oblasti infrastruktury, přes integraci systémů v podnicích a organizacích a jejich rozšiřování na další místa, až po školení a vzdělávání.
Také v České republice se současná společnost ICL ČR, přejmenuje. Od 1. dubna 2002 začne působit pod obchodním jménem Fujitsu Services, s.r.o. Jiří Košťál, generální ředitel ICL ČR, však uvedl, že „se mění pouze jméno, struktura firmy i portfolio služeb zůstávají stejné“.

Zpět

 

Coma v nových prostorách
Dne 6. března proběhla v Praze na Šafránkově ulici slavnostní akce. Firma COMA zálohovací systémy zahajovala provoz v nových prostorách, k jejichž slavnostnímu otevření a prohlídce pozvala své partnery a významné zákazníky. Po přivítání seznámili zástupci vedení přítomné hosty s historií firmy a s důvody, které je vedly k radikálnímu rozšíření aktivit v Praze.
Jak již název napovídá, firma COMA zálohovací systémy byla založená s cílem věnovat se především oblasti bezpečného ukládání a zálohování dat. Svému záměru zůstala věrná dodnes. S rozvojem aktivit souviselo rozšiřování společnosti, takže dnes firma působí v Praze, Ostravě, Bratislavě a má dceřinnou společnost také v Polsku. Rozvoj aktivit, zvyšování počtu zákazníků a jejich rostoucí zájem o zabezpečení dat byly základními důvody, které vedly firmu k rozhodnutí rozšířit radikálně své aktivity v Praze a vytvořit jedinečné „Centrum bezpečnosti dat“.
Na jednom místě je zde možno si prohlédnout řadu diskových polí, zařízení pro zálohování dat a další zajímavá řešení, mezi která patří řešení pro archivaci a správu elektronické pošty, řešení pro digitální archivaci dat, řešení pro hardwarové kryptování dat, či řešení pro zajištění chodu aplikací na 99,999 %.
V nových prostorách bude předváděcí centrum nových technologií, budou se zde konat odborné semináře, zaměřené na jednotlivé oblasti IT, které zajímají zákazníky. Budou zde rovněž prezentována řešení, jejichž obsah si sestaví zákazníci dle toho, co je zajímá a co potřebují vyřešit. Bude zde možnost ozkoušet si i zařízení, o kterých se zákazníci doví na odborných seminářích.
Po sérii přednášek si hosté prohlédli nové prostory firmy, jejichž součástí je i netradičním kruhová místnost zvaná „COLOSEUM“ , kde je soustředěna moderní, špičková technika předních výrobců. Zde až do odpoledních hodin probíhaly neformální rozhovory i odborné diskuse nad nabídku diskových polí, zařízení pro zálohování dat a dalších zajímavých řešení, která firma s úspěchem nabízí.

Zpět

 

Sybase ČR uzavřela distributorskou smlouvu se společností Informatica
Společnost Sybase ČR oznámila rozšíření lokální distributorské smlouvy se společností Informatica o působnost pro střední a východní Evropu. Tato smlouva navazuje na probíhající spolupráci obou firem v rámci České republiky, kde v předchozím období Sybase ČR úspěšně dodávala produkty společnosti Informatica.
V rámci distributorské smlouvy bude Sybase ČR nabízet produkty společnosti Informatica jak v rámci svých projektů, tak jako nezávislá otevřená řešení a nástroje.
Společnost Informatica je dodavatelem nástrojů v oblasti integrace dat pro systémy datových skladů a Business Inteligence. V České republice byly nasazeny například systémy PowerCenter, PowerMart a PowerPlug v projektech datových skladů pro společnosti Ahold a Komerční banku.

Zpět

 


System NEWS zasílá redakce edice IT Business * Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00 *Tel/Fax.: 05/45 22 27 79 System NEWS je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám System NEWS zasílali, kontaktujte nás prosím. Náměty a připomínky k obsahu zasílejte na adresu odpovědného redaktora Pavla Boucníka,

© 2001, 2002 Developed by Ladislav Olejník, CCB spol. s r.o.

TOPlist