facebook

„S Flowmon Networks stavíme na dlouhodobých vztazích,“

říká Petr Špringl, obchodní ředitel pro český trh společnosti Flowmon Networks

Petr ŠpringlZačátkem října odstartovala na českém trhu na první pohled nová firma – Flowmon Networks. Na ten druhý je ale zřejmé, že tato společnost není v oblasti IT technologií žádným nováčkem. Vznikla totiž rozdělením společnosti Invea-Tech do dvou subjektů (tím druhým je Netcope Technologies).


Ostatně, její řešení Flowmon používají pro monitorování a zabezpečení svých sítí tuzemští poskytovatelé internetových služeb, banky nebo ministerstva. O důvodech „pohřbení“ značky Invea-Tech a plánech společnosti Flowmon Networks jsme si povídali s jejím obchodním ředitelem, Petrem Špringlem.


Co bylo důvodem rozdělení činnosti Invea-Tech?

Invea-Tech se od svého vzniku zaměřovala na dvě oblasti – monitorování a bezpečnost síťového provozu a hardwarovou akceleraci vysokorychlostních sítí a aplikací. V prvním případě se jedná o výrobu kompletního řešení pro IT a bezpečnostní ředitele, správce sítí a bezpečnostní manažery. Zatímco v druhém případě se jedná o výrobu hardwarových akcelerátorů v podobě síťových karet a potřebného firmwaru, které využívají celosvětoví výrobci jako komponenty svých řešení. Stávalo se, že vznikala vnitřní konkurence obou linií směrem k těmto technologickým partnerům. Obchodní model každé části byl odlišný, stejně tak jejich marketing a zákazníci. Z těchto důvodů jsme se rozhodli, že je vhodné společnosti oddělit, a tím jim „uvolnit ruce“ pro další růst.


Do Flowmon Networks plynule přecházíte jako obchodní ředitel řešení Flowmon pro Českou republiku. Mění se nějak vaše pozice oproti Invea-Tech z pohledu agendy, kterou řešíte?

Má pozice se v ničem nemění. Zákazníci a partneři řešení Flowmon by měli zaznamenat jedinou změnu, a tou je přejmenování společnosti Invea-Tech na Flowmon Networks. Vše ostatní, jako jsou kontaktní osoby, vedení společnosti, IČ, DIČ i adresa firmy, zůstává stejné.


Na trhu působíte prostřednictvím nepřímého modelu prodeje přes partnery. Jak na rozdělení reagovali a jaký vliv na ně bude tento krok mít?

Setkal jsem se jen s pozitivními reakcemi. Partneři důvody rozdělení chápou a přejí Flowmon Networks hodně štěstí v dalším rozvoji. Nakonec, rozdělení nemá žádný vliv na obchodní model a pro partnery se tím nic nemění. Navíc, vznik Flowmon Networks „pročistí“ komunikaci naší firmy, posílí značku Flowmon, a bude tedy mít pozitivní vliv na vztahy se zákazníky.


Jaké úkoly před vámi momentálně stojí?

V oblasti obchodu nás čeká další expanze do zahraničí. Letos se nám podařilo získat řadu významných zákazníků, jako je SEGA, Orange nebo Slovenská spořitelna, a v příštím roce bychom na to chtěli navázat. S tím je spojeno sjednocení jména firmy se jménem rodiny produktů, které vyvíjíme do jednotného marketingu pod značku Flowmon. Zdá se to jako drobnost, ale například na americkém trhu je silná a jednotná marketingová komunikace velké plus. Pracujeme také na našich produktech, které stále rozšiřujeme o nové funkce. Možnost soustředit se v této oblasti jen na řešení Flowmon je velmi cenná.


Chystáte do konce roku nějaké novinky portfoliu řešení Flowmon?

Naše řešení prochází neustálým inovačním cyklem, kdy do něj doplňujeme nové funkce, které jsou zákazníkům okamžitě k dispozici. Zákazníci tak nemusí vždy čekat na nějaký zásadní release známý z oblasti kancelářských balíků, ERP řešení atp. To by nebylo možné bez silného vývojářského týmu, získávání zpětné vazby od zákazníků a také sledování trendů, které se v našem oboru projevují. Rychlým vývojem prochází oblast bezpečnosti, a proto silně investujeme do našeho řešení pro behaviorální analýzy a detekci anomálií v síti. Nově jsme doplnili například funkci threat intelligence, která obohacuje naše řešení o další zdroj informací z dostupných databází hrozeb. Zároveň vyvíjíme nové detekční metody pro doposud neznámé hrozby, jako jsou zero-day útoky.


Jak vnímáte vývoj poptávky po monitoringu sítě v České republice? Jakých výsledků letos Flowmon Networks na českém trhu dosáhne?

Využívání NetFlow je unikátní, a zároveň velmi přínosná cesta pro získání přehledu o dění v síti. Zákazníci, kteří se seznámí s benefity této technologie, obvykle neváhají. Dle dosavadních výsledků je jasné, že se nám podaří na českém trhu opět vyrůst. Zatím si ale netroufám odhadovat přesná čísla, protože nás obchodně nejsilnější část roku teprve čeká. Tento růst nepřikládám konkrétním oblastem, ale dlouhodobé práci našeho týmu na českém trhu i neustálému rozšiřování řešení Flowmon. Samozřejmě tomu pomáhají i nové oblasti, do kterých jsme se pustili v loňském a letošní roce, ať již se jedná o monitorování výkonu aplikací či obranu pro DDoS útokům.


Flowmon
Petr Špringl je absolventem Fakulty informačních technologií a Fakulty podnikatelské Vysokého učení technického v Brně. Během studií se spolupodílel na R&D projektu Liberouter sdružení CESNET, kde se jako zástupce vedoucího softwarového oddělení zabýval vývojem vysokorychlostních síťových zařízení. V roce 2009 nastoupil do společnosti Invea-Tech, nynější Flowmon Networks. Od roku 2014 má jako obchodní ředitel pro Českou republiku na starosti produkty společnosti a její aktivity na českém trhu.