HLEDEJ
 V SEKCI
 

12. březen 2003

| registrace ZDARMA | starší čísla | odhlášení | ceník inzerce

Aktuální čislo

Obsah OfficeNEWS

Kancelářské aplikace
HP PSC 1210 tiskne, skenuje a kopíruje
Zálohování fotografií s Panasonic SV-PT1
Minitiskárna Panasonic SV-P20
Bezdrátový desktop MX společnosti Logitech
Přenosný Asus D1500T
Motorola připoměla 20 let mobilního telefonu

Konference, semináře
INFORUM 2003
Projektové řízení průmyslových firem
Metriky přínosů v informatice a controlling IT nákladů
VI. ročník konference ISSS 2003
Teplárenské dny 2003
Outsourcing informatiky a Service Level Afreement
Informační systémy průmyslového podniku
Série PLM seminářů

Internet, komunikace a sítě
Byli jste poškozeni přesměrováním internetového připojení?
Kerio VoiceMail doplňuje ústředny ATEUS-Omega
Nové služby na elektronickém tržišti CenTrade
Internet na palubě linkového letadla
Eurotel a SMS z internetu
Evropská strategie T-Mobile i pro Českou republiku
Contactel upozornil na chybu Českého Telecomu
Přenositelnost čísla na startu
Výzkum využití internetu

Grafika, CAD, GIS
Nová verze prohlížeče ArcExplorer 4.0.1 - Java Edition

Informační společnost
Společnost HP zahájila program "Digitální kulturní výměny" určený středoškolákům
Maxtor investuje v Číně

WWW tip týdne
O 106
 

V Edici IT Business vychází

Právě vyšlo:
IT Office 1-2/2003


Hlavní témata
· Linux v českých kanceláříchl
· OfficeStyle - testy a recenze
· Vyplatí se mi ISDN?
· Stručný úvod do ADSL
· Jak chránit data a aplikace na PC?
· Inteligentní zálohování dat
· OCR: kvalita, úspory, jednoduchost
· Jak na Windows?
· Svět IT v pohybu
Připravujeme:
IT Office 3/2003


Hlavní témata
· Management správy dokumentů
· Zálohování a archivace dat
· Velký přehled tiskáren do kanceláří
· Přehled multifunkčních zařízení
· Velký přehled datových projektorů
· Linux v kanceláři III
· Aktuálně ze sítí
· Záložní zdroje pro servery a PC
· Mobilní telefony


Objednejte si dvě aktuální čísla ZDARMA na ukázku - objednávkový formulář ZDE!


Objednejte si zavčas březnové vydání časopisu IT System


Kancelářské aplikace

HP PSC 1210 tiskne, skenuje a kopíruje
Společnost HP uvedla multifunkční zařízení HP PSC 1210, které spojuje tiskárnu, skener a kopírku. Rozměry 42,6 x 25,9 x 17,0 cm a design umožňující umístit zařízení přímo ke stěně dovoluje uživatelům ušetřit místo pracovně nebo kanceláři.
Barevný tisk využívá optimalizované rozlišení až 4800 x 1200 dpi a tiskne na fotografické papíry HP Premium s technologií HP Photoret. Černobílý tisk probíhá rychlostí 12 stran za minutu a u barevného tisku je to 10 stran za minutu.
Zařízení je uzpůsobeno pro skenování fotografí, knih a trojrozměrných předmětů. Předlohy jsou snímány skenovací technologií s dvousensorovým snímáním při rozlišení až 19200 dpi, přičemž barvy jsou kódovány ve 36 bitech.
HP PSC 1210 pracuje s černými inkoustovými tiskovými kazetami HP č. 56 a s tříbarevnými inkoustovými tiskovými kazetami HP č. 57. Výrobce doporučuje používat pro tisk inkoustovými kazetami HP č. 56 a č. 57 originální tisková média. K těmto kazetám viz pokračování článku.
Černá inkoustová tisková kazeta HP č. 56 obsahuje inkoust se speciálním složením na bázi pigmentu, takže se nerozpíjí ani nevybledává. Tisková hlava kazety obsahuje 416 trysek s frekvencí vystřelování inkoustu 18 kHz, čímž zajišťuje kvalitu na úrovni laserového tisku. Tříbarevná inkoustová kazeta HP č. 57 umožňuje vysoce kvalitní tisk barevných dokumentů a obrázků. Díky použitým inkoustům na bázi barviva se výrazně zkracuje čas schnutí. Tisková hlava obsahuje 300 trysek s frekvencí vystřelování inkoustu 21 kHz, kapičky inkoustu jsou velmi malé (4 až 5 pikolitrů).
Multifunkční zařízení HP PSC 1210 se na českém trhu prodává od poloviny března 2003 za 5 790 Kč (včetně DPH).

Nahoru
 
Zálohování fotografií s Panasonic SV-PT1

Současné digitální fotoaparáty a videokamery s vysokým rozlišením produkují stále objemnější datové soubory. V určitých situacích, například při cestování, vyvstává problém kam všechna tato data uložit. Někteří uživatelé s sebou proto stále nosí notebook nebo větší počet náhradních paměťových karet. Japonská společnost Matsushita Electric Industrial, producent výrobků Panasonic a Technics, představila možné řešení tohoto problému: zálohovací jednotku SV-PT1, vybavenou vyjímatelným PC card (PCMCIA) harddiskem s kapacitou 5 GB a slotem pro SD paměťovou kartu.
SV-PT1 obsahuje harddisk s kapacitou 5 GB, který pojme například obsah přibližně sedmdesáti 64MB SD paměťových karet. Jednotka má navíc rozměry 108 x 73 x 26 mm a hmotnost pouhých 250 g, je kompaktní a přenosná.
SV-PT1 lze připojit k televizoru a prohlížet si uložené snímky přímo na obrazovce. Dodávaný software umožňuje převést prezentaci ve formátu MS PowerPoint na sérii JPEG souborů, uložit je na harddisk nebo paměťovou kartu a následně jednotku propojit například s projektorem. SV-PT1 je také vybavena slotem pro PC kartu. S použitím PC card adaptéru lze jednotku využít pro konverzi a přenos dat z různých typů paměťových karet na SD karty. Pro přenos dat do PC stačí připojit vyjímatelný harddisk do PC card slotu počítače..

Nahoru
 
Minitiskárna Panasonic SV-P20

Další novinkou z dílny Matsushity je kompaktní přenosná SD tiskárna SV-P20 s barevným LCD displejem. Tiskárna o rozměrech 110 x 34 x 68 mm a hmotnosti 265 g umožňuje tisknout obrázky z digitálních fotoaparátů a videokamer. Výstupem z SV-P20 jsou tisky o velikosti kreditní karty (5,4 x 8,6 cm) na speciálním papíru Panasonic.
1,5palcový barevný LCD displej umožňuje prohlížet snímky pořízené digitální kamerou a ulehčuje jejich výběr pro tisk. Díky slotu pro SD paměťovou kartu je zaručen pohodlný tisk obrázků z digitálních kamer, fotoaparátů a jiných zařízení, která používají SD karty jako záznamové medium. Pomocí USB rozhraní je možné tiskárnu připojit k počítači.
SV-P20 pracuje na principu termálního tisku s proměnnou velikostí bodu, který nabízí 256 odstínů každé barvy a dokáže tak věrně reprodukovat i jemné barevné přechody. Kompatibilita s obrázky velkými až 25 MP (6,144 x 4,096 obrazových bodů) umožňuje používat SV-P20 i s těmi nejnovějšími digitálními fotoaparáty a skenery. SV-P20 je možné napájet ze sítě nebo pomocí Li-Ion baterie, která při plné kapacitě postačí na vytištění 24 snímků.

Nahoru
 
Bezdrátový desktop MX společnosti Logitech

Kombinace akumulátorové optické myši MX 700 s technologií Fast RF a bezdrátové klávesnice Logitech představuje bezdrátový desktop MX. Bezdrátová klávesnice typu Cordless Desktop Optical má zabudovány funkce pro ovládání Internetu i multimédií.
Fast RF zajišťuje u myši MX700 stejnou odezvu, jako u myši připojené kabelem k rozhraní USB. Optický snímač MX dokáže sledovat zrychlení až do 10 G a odráží i rychlý pohyb myši. Výpočetní výkon tohoto nového optického snímače zaručuje odezvu na rychlé pohyby ruky a tím umožňuje sledování polohy na nejrůznějších površích. Nabíjitelné NiMH akumulátory a rychlonabíjecí základna udržují myš MX700 v pohotovosti k použití. Myš MX700 je také vybavena navigačními tlačítky, např. předchozí/následující stránka sítě Internet a systémem rolování Tempomat, který zvyšuje využití myši při ovládání pracovní plochy.
Bezdrátová klávesnice, která je druhou částí desktopu MX, kombinuje ergonomii ovládání s inteligentní navigační částí a specializovanými ovládacími prvky pro multimédia. K bezpečnosti přispívá vlastní technologie šifrování Logitechu. Navigační část umožňuje rolování, změnu měřítka a okamžité vyvolání oblíbených webových stránek a center počítačových aktivit.
U myší řady MX použil výrobce snímač vyvinutý ve spolupráci s firmou Agilent Technologies, s rozlišením 800 dpi, který zachycuje až 4,7 miliónu obrazových bodů každou sekundu. Všechny bezdrátové periférie společnosti Logitech určené pro pracovní stoly využívají ověřenou digitální rádiovou technologii, která zaručuje spolehlivý výkon při vzdálenosti vysílače od přijímače do šesti stop (<2 m), bez podmínky přímé viditelnosti mezi vysílačem a přijímačem. Zvýšením četnosti přenosů na 125 za sekundu dosáhla technologie Fast RF úrovně připojení kabelem USB. Bezdrátový desktop MX společnosti Logitech je kompatibilní s Windows 98, Windows 2000, Windows Millennium Edition a Windows XP i s počítači Macintosh OS X a vyššími a bude na trh uveden v dubnu za 149,99 euro.

Nahoru
 
Přenosný Asus D1500T

Společnost AT Computers uvedla na trh nový přenosný počítač Asus D1500T, patřící do modelové řady Asus D1, kterou si výrobce vyhradil pro své počítače nové koncepce, tzv. DeskBooky.
Asus D1500T je přenosný počítač, srovnatelný s klasickým stolním PC. Tento DeskBook je na první pohled k nerozeznání od klasického notebooku, rozdíl je pouze v tom, že nemá integrovanou baterii, díky čemuž je lehčí a levnější. Absence baterie neomezuje jeho přenositelnost a použitelnost, protože jen málo uživatelů opravdu potřebuje pracovat v terénu, kde není k dispozici elektrická síť.
Asus řady D1 je dodáván s 15" palcovým displejem, kombinovanou mechanikou DVD/CD-RW, čtečkou multimediálních karet. Výrobce osazuje počítač procesory Intel Celeron i Pentium 4 s různými frekvencemi.
Zabudována je síťová karta a modem. Varianta tohoto počítače s procesorem Intel Celeron 1,7 GHz, 256 MB RAM, 20 GB HDD, Combo mechanikou, 15" LCD a Windows XP Home je k dispozici za cenu 29 900 Kč bez DPH.

Nahoru
 
Motorola připoměla 20 let mobilního telefonu

Před dvaceti lety získal homologaci amerického FCC (Federal Communications Commission) první mobilní telefon, kterým byl typ Motorola DynaTAC 8000X. Telefon DynaTAC 8000X vážil téměř 800 g, měřil 33 x 4,3 x 8,9 cm, nabízel jednu hodinu hovoru a osm hodin v pohotovosti a využíval LED displej.
Nový přístroj od samého začátku vzbuzoval značný zájem. Pořadníky čekatelů na telefon evidovaly tisíce osob, přestože jeho zaváděcí maloobchodní cena činila 3 995 dolarů.
Od dob, kdy společnost Motorola představila telefon DynaTAC 8000X (přezdívaný cihla), vzrostl celkový počet účastníků bezdrátových sítí z přibližně 300 000 v roce 1984 na dnešní více než 1,2 miliardy. V době růstu celého oboru Motorola předvídala poptávku po nově vznikajících technologiích od bezdrátového přístupu na internet a her až po zasílání textových zpráv a digitalizaci obrazu. Dalšími milníky rozvoje oboru se pro firmu Motorola staly jedna z prvních komerčních mobilních sítí CDMA (1995), třípásmový mobilní telefon standardu GSM na světě L7089 (1999), telefon s podporou GPRS v severní Americe Timeport T7382i (2001) a jeden z prvních mobilních telefonů, který funguje v sítích UMTS a WCDMA, model A830 (2002).
Motorola se v průběhu vývoje mobilů zaměřila také na design přístrojů. V roce 1989 byl uveden mobilní telefon MicroTAC, který měl odklopný kryt s mikrofonem a byl nejmenším a nejlehčím telefonem na trhu. Populárními se staly i StarTAC (1996), v.60 (2001) nebo model v.70 (2002) s otočným krytem a netradičním inverzním displejem a další v této řadě by měla být nová Motorola A830 (2002), mobilní telefon pro sítě 3. generace s integrovanou videokamerou, vestavěným přehrávačem souborů formátu MP3 a s možností přístupu k hlasovým i datovým službám zároveň.
Tento přístroj má být naplněním vize vývojářů Motoroly, podle které se mobilní zařízení stávají hlavním prostředkem zábavy a navazování vztahů, nabízejí stále více možností jak efektivně pracovat a stávají se významným nástrojem pro vyjádření vlastní individuality.

Nahoru
 


Seminář Metriky přínosů v informatice


Konference, semináře, školení

INFORUM 2003
Ve dnech 27. – 29. května proběhne v nové aula Vysoké školy ekonomické v Praze další ročník konference INFORUM. Konference INFORUM 2003, která je zaměřena výhradně na elektronické informační zdroje a jejich profesionální využívání, je ojedinělou akcí svého druhu v celé střední a východní Evropě. Uživateli těchto zdrojů jsou vedle informačních specialistů a knihovníků hlavně manažeři, vědečtí a výzkumní pracovníci, lékaři, vysokoškolští učitelé, specialisté na ICT, pracovníci státní správy, právníci, studenti apod.
Pořadateli jsou společnost Albertina icome Praha a Vysoká škola ekonomická v Praze. Na uspořádání společenského večera INFOMEJDAN se podílí Národní knihovna České republiky.

Nahoru
 
Projektové řízení průmyslových firem

Dovolujeme si vás pozvat na výroční 2denní workshop „Projektové řízení průmyslových firem“, které proběhne od čtvrtka 27. do pátku 28. března 2003 v budově Vysokého učení technického , FSI v Brně.
Workshop  je určen vedoucím pracovníkům zodpovědným za řízení podnikových procesů na operativní, taktické i strategické úrovni řízení podniku. Jeho cílem je získat dovednosti a informace k projektovému řízení firemních procesů, od předprojektové fáze přípravy až po vlastní řízení, monitorování, jakost a vyhodnocení procesů.
Workshop vede Branislav Lacko ze Společnosti pro projektové řízení, řešitel národních i mezinárodních grantů, který se podílel na projektech zavádění IS/IT a integrovaných automatizovaných pružných systémů v resortu všeobecného strojírenství. V současné době přednáší projektové řízení také jako docent na VUT FSI v Brně. V rámci workshopu  bude vytvořen také dostatečný prostor pro konzultace vašich projektových záměrů.
Účastníci workshopu získají nejen aktuální podklady a informace, ale zejména on-line informace z oblasti projektového řízení. To je zajištěno přístupem přes náš informační a vzdělávací portál zaměřený na projektové řízení a jakost projektů, využívající technologie společnosti Microsoft SharePoint Portal Server.
Dále budou účastníci workshopu seznámeni s aktuálními možnostmi zapojení do mezinárodních evropských projektů. Pan Ing. David Šeich ze společnosti Eurovision představí komplexní know-how a organizační služby pro zpracování projektů financovaných z předvstupních fondů EU i českých grantových zdrojů. Dále budete mít možnost s ním diskutovat náměty a organizaci projektů z široké škály oborů na rozvoj vašeho inovačního potenciálu. Setkání je také příležitostí získat informace a podklady o možnostech certifikovat se jako projektový manažer podle zásad Intenational Project Management Association. Součástí WS bude mj. také prezentace produktu MS Project Server - integrované řešení pro Project Management.
Workshop byl pro vás připraven ve spolupráci se společnostmi: Společností pro projektové řízení, Eurovision, Microsoft a za podpory programu Národní politiky jakosti. Předem můžete poslat náměty a otázky do diskuze s označením tématu a přednášejícího na e-mail adresu .
Účastníci workshopu obdrží personifikovaný přístup na portál pro vzdělávání projektového řízení a jakosti projektů, CD-ROM s aktuálními materiály o PM.
Registraci lze provést on-line na webové stránce nebo zasláním e-mailu . Vložné je 5 990 Kč včetně 5% DPH. Ubytování lze také zajistit, jeho cena však není zahrnuta ve vložném na workshop, na rozdíl od obědů, které jsou zahrnuty.
Mediální partner workshopu je časopis o podnikových aplikacích IT System , vydavatelství CCB.

Nahoru
 
Metriky přínosů v informatice a controlling IT nákladů

Dovolte nám, abychom vás pozvali na seminář Metriky přínosů v informatice a controlling IT nákladů , který se koná v úterý 25. března v hotelu Novotel  v Praze.
Zájem managerů o správné uplatnění metrik v řízení závratně roste, přitom ale správné uplatnění metrik je jednou z největších slabin současné éry našeho managementu. Metriky jsou smysly řízení, zpětnou vazbou ke stanoveným cílům. Jsou také objektivním základem odměňování lidí. Metriky výkonnosti hlavních procesů jsou základem dimenzování rozsahu a metrik procesů podpůrných.
Kurz je zaměřen na praktické postupy při stanovení metrik, jejich snímkování a užití v práci managera. Zvláštní pozornost je věnována metrikám v klíčovém podpůrném procesu - informatice, a to metrikám inovace informačního procesu a metrikám užití IS. Více informaci o připravovaném semináři a možnost registrace naleznete zde .

Nahoru
 
VI. ročník konference ISSS 2003

Ve dnech 24. a 25. března 2003 se v Hradci Králové uskuteční již šestý ročník konference "Internet ve státní správě a samosprávě" (ISSS 2003). Stejně jako v uplynulých pěti letech se zde opět setkají zástupci státní správy a samosprávy, politici, manažeři, odborníci z oblasti ICT i zahraniční hosté. Letošní ročník se také díky podpoře Evropské komise stane důležitým bodem pro výměnu zkušeností se zástupci podobných iniciativ v zemích EU a zároveň dějištěm diskusí o efektivitě a zavádění IT procesů do oblasti veřejné správy.
Prestižní setkání zástupců státní správy, samosprávy a politiků se v letošním roce koná pod záštitou Ministerstva informatiky ČR. Hlavním pořadatelem je společnost Triada, spolupořadateli pak Svaz měst a obcí ČR, Asociace krajů ČR, SPIS a agentura ExMise Public Relations. Generálním partnerem akce je Česká spořitelna, hlavními partnery jsou společnosti Český Telecom, IBM, Microsoft, Novell, Oracle a T-Mobile. Na zajištění části programu se podílí také sdružení BMI (Březen měsíc internetu).
Konference se bude konat již tradičně v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. “Konference ISSS, srovnám-li ji s akcemi podobného rázu, patří dle mého soudu k nejvýznamnějším akcím tohoto druhu v Evropě," říká Ing. Oldřich Vlasák, primátor města Hradce Králové, a dodává: “Loňská účast byla velmi vysoká, na jednáních se prezentovalo téměř 1700 účastníků ze všech koutů republiky a zahraničí – i letos proto očekáváme velkou účast, zejména s přihlédnutím ke vzniku nového Ministerstva informatiky ČR.”
Programová náplň konference se bude opírat o tři hlavní bloky:
· představení nového Ministerstva informatiky, jeho úkoly a cíle,
· otázky činnosti informačních soustav a vyhodnocení přenosu správních agend na obce a kraje po zrušení okresních úřadů,
· mezinárodní dimenze – konference ISSS se stane významným evropským setkáním z hlediska budování informační společnosti.
Účastníci konference se mohou také těšit na další kolo v loňském roce vysoce hodnoceného diskusního pořadu “Bez e-munity”, kterého se zúčastní zástupci všech parlamentních stran. I letos dojde k slavnostnímu vyhlášení vítězů několika prestižních soutěží, jako jsou například Zlatý erb - soutěž o nejlepší internetové stránky měst, obcí a regionů, kterou vyhlašuje Svaz měst a obcí České republiky a Ministerstvo vnitra ČR, nebo soutěží Český zavináč, Geoaplikace roku, Biblioweb a Eurocrest.
Pro současnost i budoucnost konference ISSS je velice důležitá snaha Evropské komise o to, aby Česká republika stále v čele koordinačních aktivit všech kandidátských zemí EU v oblasti informatizace veřejné správy. Minulé ročníky byly ze strany zástupců EU, kteří se konference zúčastnili, hodnoceny s velkým uznáním a značná očekávání panují i letos, kdy se v průběhu ISSS 2003 představí celá řada projektů ze zemí EU i států “Viszegrádské čtyřky”.
Více informací o konferenci ISSS 2003, programu přednášek a prezentací i o minulých ročnících konference lze najít na adrese www.isss.cz .

Nahoru
 
Teplárenské dny 2003
Teplárenské sdružení České republiky pořádá ve dnech 9. až 11. dubna v kongresovém centrum Aldis v Hradci Královém již IX. ročník mezinárodní konference Teplárenské dny 2003. Setkání je určeno pro odborníky, provozní pracovníky, tak i manažery z teplárenských společností a zástupce státní správy a samosprávy.
Teplárenské dny budou letos rozděleny na pět odborných sekcí rámcově zaměřených na jednotlivé oblasti energetiky, především na dálkové zásobování teplem. Budete mít možnost seznámit se zde s posledními novinkami z legislativy, techniky, ekonomiky uvedené oblasti, zahraničními zkušenostmi i problematikou technických zařízení u odběratelů tepla. Nově je zařazena samostatná sekce věnující se otázce využívání moderních informačních technologií v energetice.
Souběžně s konferencí probíhá ve dnech 9. - 11. dubna již IX. ročník odborné mezinárodní výstavy techniky a technologií pro dálkové zásobování teplem a chladem, elektroenergetiku a využití obnovitelných zdrojů energie. Součástí doprovodného odborného programu Teplárenských dnů 2003 bude ve dnech 9. – 10. dubna konference "Zákon o integrované prevenci a velká spalovací zařízení" pořádaná firmou Ekonox Pardubice a konference MŽP ČR "Obnovitelné zdroje energie".
Dne 9. dubna se uskuteční jednání řádné valné hromady Teplárenského sdružení České republiky.
V průběhu konání akce jsou připravena diskusní setkání k problematice dispečerského řízení, revizí zařízení v energetice a významu mediální práce v sektoru energetiky. Dále bude provedeno vyhodnocení nultého ročníku soutěže vyhlášené TS ČR "Projekt roku v systémech dálkového vytápění a chlazení".
Kompletní program konference a možnost registrace naleznete na webu  pořadatelů.

Nahoru
 
Outsourcing informatiky a Service Level Afreement

Dovolte nám, abychom vás pozvali na seminář Outsourcing informatiky a Service Level Agreement, který se koná 10. dubna v hotelu Mövenpick v Praze. Outsourcing je jednou z nejmocnějších tendencí posledních let v oblasti mamagementu a to zejména v zahraničí. I když i u nás realizací outsourcingových záměrů v oblasti informačních systémů také přibývá, řada managerů stále váhá a není si jista, zda informatika je právě tou vhodnou oblastí k vytěsnění z firmy a převeden, na externí firmu.
Seminář je zaměřen právě na toto téma - proč a zda vůbec outsourcing informatiky v daných podmínkách realizovat či nikoliv. A pokud ano, v jakém rozsahu, které služby si ponechat ve vlastní režii a které na bázi Service Level Agreement zajišťovat prostřednictvím externího poskytovatele.
Součástí workshopu je prezentace praktických zkušeností formou společného vystoupení zástupce zákazníka a jeho dodavatele. Vice informaci o setkání naleznete na webové stránce pořadatele –  společnosti Controller-Institut.

Nahoru

Informační systémy průmyslového podniku

Podílíte se na tvorbě koncepce informačního systému vašeho podniku? Definujete své požadavky jako uživatel nebo jako správce a provozovatel informačního systému? Právě pro vás a vaše spolupracovníky je zde firemní konference  „Informační systémy průmyslového podniku“ pro podnikovou úroveň řízení, která se koná od středy 23. do čtvrtka 24. dubna tradičně v hotelu Devět skal – Milovy na Českomoravské vrchovině.
Budou zde představena řešení pro oblasti komplexních informačních systémů průmyslového podniku, dále ERP a ASP, SCM, CRM, HR a datových skladů. V hlavním programu konference se představí:
2N Telekomunikace: Moderní a dostupná komunikační CRM řešení pro malé a střední firmy (WebToCall – zelená linka z vašeho Webu s návazností do Web-CRM)
ALTEC: Rizika výběru a implementace podnikových informačních systémů
DC Concept: První elastický informační systém QI
Gemma Systems: Moderní továrna nepotřebuje komín, ale neobejde se bez informačního systému!
HUMUSOFT: Využití prediktivních nástrojů WITNESS Suite pro analýzu a zlepšování podnikových procesů
ChemPlant Technology: Datové sklady v procesním průmyslu
IFS Czech: Finitní plánování v IS IFS - Aplikace 2002
INTENTIA CZ: APS řešení firmy Intentia
IS Berghof: SRM-PRO: Automatizovaná prediktivní regulace v systémech ERP
Minerva ČR: Implementace podnikového informačního systému – fiasko nebo cesta ke kariéře?
MIS AG: Manažerské a controllingové řešení v průmyslovém podniku
MONET+: Zabezpečená komunikace v prostředí heterogenní počítačové sítě s využitím čipové karty
Q.gir: Informační systém K2 - komplexní systém pro efektivní a pružné řízení podniků a firem (podtext: nebojte se informačních systémů)
SAP: Supply Chain Management – zkušenosti a realita
VEMA : Manažerské nástroje v personálních informačních systémech VEMA
Anotace příspěvků můžete zhlédnout na webu . V dalším programu své produkty a služby budou prezentovat EG-Expert (Sada-EG1: provozně-technický IS, Navision: integrované komplexní podnikové řešení), MERZ a Sun Microsystems Czech, který bude realizovat internetovou kavárnu.
Využijte příležitosti diskutovat varianty, úzká místa, možnosti a zlepšení informačního systému vaší společnosti. Bližší informace jak o konferenci, tak o pořadateli – společnosti AD & M - můžete získat na webových stránkách , kde se můžete i zaregistrovat.

Nahoru

Série PLM seminářů

V oblasti PLM připravila společnost Gedas ČR na letošní rok několik seminářů. Jednotlivá témata se věnují správě dat vývojové i výrobní dokumentace po celou dobu životního cyklu výrobku. Obory CAD/CAM (vývoj výrobku) a PDM (správa dat výrobku) jsou chápány jako přirozené součásti celého spektra PLM.
Kalendář nejbližších PLM seminářů:
· 20.3.2003 10:00 – 14:00 Gedas Praha
Seminář „PDM systém SmarTeam“
Úvod do PDM problematiky s důrazem na řešení SmarTeam. Nejnovější poznatky z partnerské IBM konference v PLM oblasti pro střední a východní Evropu. Vývoj PDM systému SmarTeam, jeho začlenění do rodiny PLM nástrojů IBM a Dassault Systémes.
· 27.3.2003 10:00 – 14:00 Gedas Mladá Boleslav
Workshop „CATIA V5“
Technicky zaměřený workshop o posledním vývoji CAD systému CATIA V5 Release 10. Konkrétní ukázky řešení a možnost vyzkoušet si CATIA V5 v praxi.
· 3.4.2003 10:00 – 14:00 Gedas Mladá Boleslav
Seminář „IsoDraw“
Technicky zaměřený seminář, představení produktu pro tvorbu technické dokumentace (katalogy výrobků, náhradních dílů apod.). Automatizovaná tvorba dokumentace v papírové i elektronické podobě.
Součástí všech akcí je občerstvení a malý dárek pro účastníky. Další podrobnosti a přihlášky naleznete na www.gedas.cz

Nahoru


Konference ISSS Hradec Králové


Internet, komunikace a sítě

Byli jste poškozeni přesměrováním internetového připojení?
Sdružení obrany spotřebitelů České republiky zaznamenalo řadu podnětů od poškozených, jejichž připojení k internetu bylo bez jejich vědomí přesměrováno přes tzv. žluté linky s předvolbou 900 s obzvlášť vysokým tarifem 60 Kč/min. a v důsledku toho obdrželi vyúčtování telekomunikačních služeb v řádu desetitisíců korun. V zájmu zmapování celkové situace SOS zveřejnilo v minulých dnech na internetové adrese http://dialery.spotrebitele.info výzvu pro poškozené, ve které je žádá o poskytnutí informací k jejich konkrétnímu případu.
Do 7. března 2003 reagovalo několik desítek poškozených, z nichž již více než 20 poskytlo kompletní informace. Z nich vyplývá, že škoda, která každému z nich vznikla, činí v průměru více než 22 000 Kč. Nejvyšší takto provolaná částka přesáhla 113 000 Kč.
Sdružení obrany spotřebitelů v této souvislosti požádalo uživatele, kteří byli přesměrováním poškozeni, aby i nadále poskytovali všechny potřebné údaje a umožnili tak jednotlivé případy vyhodnotit a zobecnit, případně dosáhnout i společného postupu poškozených.
Na základě shromážděných informací i nejčastějších dotazů poškozených zveřejnilo SOS na stránce http://dialery.spotrebitele.info doporučení k zajištění odkladu platby i shromáždění důkazů pro další řešení problému. SOS v této věci spolupracuje s význačnými odborníky včetně předního experta na počítačové právo Doc. Vladimíra Smejkala. V současné době probíhají jednání s telefonními operátory, jejichž sítěmi takto přesměrovaná volání procházejí, aby bylo možné najít řešení a eliminovat podobné případy v budoucnu. Iniciativou SOS není v žádném případě dotčeno právo jednotlivých uživatelů internetu řešit svůj spotřebitelský problém samostatně a obracet se na příslušné státní instituce, schopné v rámci svých kompetencí hájit právo a oprávněné zájmy spotřebitelů.

Nahoru
 
Kerio VoiceMail doplňuje ústředny ATEUS-Omega

Nové služby, které 2N integrovala do ústředen ATEUS-Omega, předcházejí vzniku nevyzvednutých hovorů. Jedná se o VoiceMail s hlasovými schránkami pro všechny účastníky, automatickou spojovatelku, systém inteligentní hlasové odezvy (Intelligent Voice Response - IVR) pro vytváření nabídkových a obslužných systémů a automatický převod textu do mluvené řeči (Text-To-Speech TTS).
Od dubna letošního roku je kompletní balík software Omega Business Kerio VoiceMail a automatické spojovatelky v základním vybavení každé ústředny ATEUS-Omega Business. Uživateli je k dispozici 30denní zkušební verze.
První službou, využitelnou spolu s ústřednou ATEUS-Omega je hlasová pošta - VoiceMail. Pro pobočky vytváří samostatnou hlasovou schránku, na kterou jsou hovory přesměrovány při nepřítomnosti obsluhy. Volajícího uvítá úvodní zpráva, ve schránce může zanechat svůj vzkaz. Tím se pro obchodníka snižuje riziko, že se zákazník obrátí na konkurenci v době, kdy obchodník nebyl přítomen.
Součástí VoiceMailu je dále automatická spojovatelka. Pokud je tato služba aktivována, ozve se každému volajícímu automatické uvítání, po kterém následuje menu, jehož obsah je konfigurován na přání klienta při instalaci. Pro rozsáhlejší informace o firmě, jejích produktech, či interaktivních službách může být v další podřazené struktuře spuštěn systém inteligentní hlasové odezvy IVR. VoiceMail umožňuje přijaté hlasové zprávy předávat libovolnému e-mailovému serveru a odesílat je tak formou wav souborů či anoncovat došlé zprávy pomocí SMS.
Zajištěna je návaznost systému na nativní mailový server, kterým je Kerio Mail Server. Díky tomu může uživatel prostřednictvím e-mailu zprávy přijímat, třídit, archivovat a mazat synchronně s obsahem hlasové schránky. Jakýkoli zásah z telefonu se projeví v e-mailové schránce, zpráva vymazaná z e-mailu již nebude překážet ani v hlasové schránce.
Pomocí hlasové odezvy může firma klientům poskytovat potřebné informace, v libovolnou dobu a zcela bezobslužně. Struktura menu, která definuje jednotlivé kroky spojené se stisknutím tlačítka je definována v konfiguračním souboru. Jednotlivé hlasové sekvence mohou být uloženy ve vaw souborech nebo generovány automatem Text-To-Speech (TTS), který umožňuje měnit obsah menu i informací v systému bez nutnosti změn hlasových souborů. Tímto způsobem je možné nejen generovat menu a informace v IVR, ale také vyzvedávat e-maily z telefonu nebo posílat hlasové zprávy z e-mailu.

Nahoru
 
Nové služby na elektronickém tržišti CenTrade

Společnost CenTrade začala v březnu nabízet možnost uspořádat výběrová řízení a poptávky zboží elektronickou cestou jako novou službu svého elektronického tržiště. Tato forma výběrových řízení je určena všem firmám na českém trhu, které nabízejí či poptávají zboží nebo služby.
Rozšíření nabídky služeb vychází ze zkušeností z provozování Tržiště pro veřejnou správy, které CenTrade provozuje od září 2002. Klíčovým přínosem pro uživatele je rychlost nalezení a oslovení dodavatele, automatický návrh vyhodnocení nabídek a cenová úspora.
Na Tržišti veřejné správy je v současnosti aktivních 800 dodavatelských firem a na veřejnou poptávku odpoví svými nabídkami průměrně 17 firem. Průměrná soutěžní lhůta je přitom 5 dní. Dosažená úspora se pohybuje kolem 12 %.
CenTrade tak navazuje na elektronické aukce, které jsou organizovány v reálném čase s předem určenou skupinou účastníků. Průměrná úspora u nákupních aukcí se pohybuje v rozmezí 7 - 30% v závislosti na komoditě, u prodejních aukcí je průměrný výnos 21%. Mezi nejčastěji poptávané či nabízené komodity patří výpočetní technika, kancelářské potřeby, automobily, suroviny pro výrobu a telekomunikační materiál.
Cenový model nevyžaduje vstupní ani paušální poplatky, zákazník platí až v okamžiku skutečného využití výše uvedených služeb. Jedním z možných modelů je i možnost spojit výši poplatku s realizovanou úsporou. Technické požadavky na straně zákazníka jsou minimální, na druhé straně CenTrade garantuje vysokou dostupnost a bezpečnost aplikace včetně důsledné ochrany informací.

Nahoru
 
Internet na palubě linkového letadla

Na palubě Boeingu 747 společnosti Lufthansa mezi Frankfurtem a Washingtonem mohou cestující využít jednoho z 50 notebooků Fujitsu Siemens Lifebook S 6010. Notebooky s integrovanou technologií wLAN slouží pasažérům k bezplatnému testování vysokorychlostního připojení k Internetu. Tříměsíční testovací program nese název s názvem Lufthansa FlyNet.
Společnost Fujitsu Siemens Computers dodala do projektu Lufthansa FlyNet celkem 120 notebooků s bezdrátovou konektivitou. Lifebook S 6010 o hmotnosti 1,7 kilogramu s měnitelnou optickou mechanikou a 13tipalcovým displejem je osazen mobilním procesorem Intel Pentium III-M a akumulátorem s šestihodinovou výdrží.
Každý notebook je před letem čerstvě dobit, a po každém restartu se automaticky smažou data lokálně uložená předchozím uživatelem. Z hlediska síťové architektury je FlyNet koncipován jako WiFi řešení, na bázi 802.11b standardu, se snadným upgradem na vyšší rychlosti v případě eventuální integrace na palubě dalších letadel. Technologie WiFi umožňuje vytvoření lokální sítě, bez náročného propojení kabeláží, která by prodražovala integraci - a zároveň přidávala na hmotnosti.

Nahoru
 
Eurotel a SMS z internetu

Eurotel oznámil nový obchodní model pro posílání SMS zpráv z internetu. Náklady spojené s touto službou budou hrazeny třetí stranou - inzerenty. Od 17. března bude uvedena do provozu nová internetová SMS brána, která bude i nadále umožňovat odesílání SMS zpráv zdarma. Budou ovšem kratší než dnes a budou doplněny reklamou. Eurotel sdělil, že smyslem této změny je dosáhnout krytí nákladů na brány provoz a na doručení SMS zpráv. 
Tak jako dnes bude možné zprávu odeslat přímo z webové stránky, na kterou vede odkaz přímo z webu Eurotelu nebo pomocí e-mailové zprávy, kde adresa je ve tvaru +420XXXYYYYYY@sms.eurotel.cz (předčíslí + telefonní číslo příjemce + @sms.eurotel.cz, např. +420602988889@sms.eurotel.cz). Zpráva pro příjemce může mít maximálně 60 znaků - zbývajících 100 znaků je věnováno sponzorskému vzkazu. SMS zpráva začíná zprávou pro uživatele a poté následuje sponzorský vzkaz inzerenta, který umožnil poskytování této služby zdarma.
Neziskovým organizacím, které splní předem stanovené podmínky, bude umožněno posílat do konce letošního května sponzorské vzkazy zdarma.

Nahoru
 
Evropská strategie T-Mobile i pro Českou republiku

Společnost T-Mobile oznámila koncepci nové evropské kampaně, která bude zaměřena na podporu využívání mobilních datových služeb. Cílem je podpořit využívání nehlasových služeb T-Mobile a představit nové produkty a telefony. Reklamní a propagační aktivity budou v celé Evropě zahájeny 4. dubna 2003.
Marketingová kampaň bude postavena na následujících aspektech: nekomplikované používání, důraz na služby typu zasílání zpráv, vývoj nových služeb, mediální partnerství a změny v tarifní politice. V rámci kampaně se společnost zaměří na novinky v oblasti přístupu k informačním službám, informace o možnostech video messagingu a nových položek v rámci t-zones. U datových služeb T-Mobile nedávno navázal spolupráci se společnostmi MTV a Universal Mobile, které vstoupí do kanálů t-music a t-movies. Tato mezinárodní partnerství dále doplní spolupráce na lokální úrovni. Dohoda se společností 3G LABS posílí uživatelský komfort při při vývoji nových rozhraní pod značkou T-Mobile.
S firmou Research in Motion T-Mobile hodlá uvést na trh BlackBerry, orientovanou na spotřebitele z řad profesionálů (tzv. ‚prosumer') v oblasti "messagingu".
Zavádění nových tarifů se bude týkat mobilních datových služeb na bázi platforem GPRS a UMTS. Tarify budou nejprve zavedeny v Německu a potom i v ostatních zemích včetně České republiky.

Nahoru
 
Contactel upozornil na chybu Českého Telecomu

Společnost oznámila, že Český Telecom neoprávněně účtoval zákazníkům Contactelu mezinárodní hovory za měsíc leden bez ohledu na skutečnost, že tito zákazníci pro zmíněné hovory využívali službu Contactel Duo. Navíc byla společnost Contactel dotčena tím, že ji o tomto omylu informovali její zákazníci a nikoli Český Telecom.
Podle názoru Contactelu celý případ podtrhuje oprávněnost požadavku na jeden účet pro jednoho zákazníka. Tak by mohl být měsíční paušál účtován přímo poskytovatelem telekomunikačních služeb a zákazník by nedostával dva účty za jednu službu.

Nahoru
 
Přenositelnost čísla na startu

Smlouvu opírající se o přenositelnost čísla mezi konkurenčními telekomunikačními operátory uzavřela GTS se společností Škoda IT Systems. Dosud byla změna operátora spojena i se změnou telefonních čísel, což zužovalo prostor pro alternativní operátory a do určité míry i odrazovalo potenciální zákazníky. Cenové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu z 25. února 2003 však do této situace přineslo zásadní změnu.
Další podobnou dohodou je podpis dodatek k propojovací smlouvě mezi Contactelem a Českým Telecomem, který se týká přenositelnosti čísla v případě služeb typu 800 a 900, tedy bezplatných a částečně placených linek. Pro zákazníky to znamená, možnost výběru poskytovatele této služby, a to bez nutnosti měnit telefonní číslo bezplatné nebo částečně placené linky, na které jsou zákazníci zvyklí.
Univerzální přenositelnost čísla uživatelům usnadní přechod mezi jednotlivými poskytovateli telekomunikačních služeb. Zákazník si bude moci ponechat své číslo při změně operátora či umístění linky. Český Telecom měl tuto službu podle telekomunikačního zákona nabízet již od 1. ledna 2003. Mobilní operátoři se přenositelnosti dle legislativy Evropské unie rovněž nevyhnou, zatím ji nezavedli.

Nahoru
 
Výzkum využití internetu

Společnost Markent, která se zabývá problematikou výzkumu informačních a komunikačních technologií, provedla na přelomu ledna a února 2003 jubilejní pátou fázi výzkumu mapujícího postoje obyvatelstva České republiky k Internetu. V rámci byly zpracovány odpovědi celkem 1.172 obyvatel starších 18 let.
Aktuální podíl obyvatel, kteří mají svou vlastní zkušenost s využíváním Internetu osciloval na počátku roku 2003 na hranici jedné třetiny a konkrétně činil 34%. V současné době tedy již téměř 2,6 mil. obyvatel České republiky má vlastní zkušenost s používáním Internetu. Přitom přibližně tři pětiny dospělých pracují s Internetem častěji než jednou za týden. Závěry výzkumu poukazují na pokles dynamiky růstu Internetové populace v ČR; mezi hlavními důvody je podle odpovědí respondentů třeba vidět zejména neuspokojivou nabídku připojení k Internetu pro domácnosti - zpoždění zavedení služby ADSL, zdražení připojení v sítích kabelových televizí a Wi-Fi technologie prošly v roce 2002 pouze fází několika pilotních projektů.
Dalším důvodem relativně nízkého nárůstu počtu Internetových uživatelů je podle Markentu pomalé zavádění elektronického podpisu a velmi omezená nabídka příležitostí pro jeho uplatnění. Poslední z významných bariér představují obavy z „on-line života“; nejčastěji z napadení viry, z narušení soukromí nebo z obtížně kontrolovatelného růstu nákladů spojených s používáním Internetu.
V rámci skupiny Internetových uživatelů lze již druhým rokem pozorovat převažující podíl tzv. „častých uživatelů“, kteří s Internetem pracují častěji než jednou za týden. Ještě v roce 2001 přitom dominovala druhá část uživatelů, které nazýváme „příležitostní uživatelé“. Získané závěry naznačují, že většina současných uživatelů pracuje s Internetem intenzivněji než v prvním ročníku výzkumu v roce 1999.

Nahoru
 


Amper 2003


Grafika, CAD, GIS

Nová verze prohlížeče ArcExplorer 4.0.1 - Java Edition
Firma ESRI uvedla ArcExplorer 4.0.1 - Java Edition. Hlavní výhodou této volně dostupné prohlížečky dat je podpora mnoha operačních systémů; ke stávajícím Windows, Solaris, Linux, HP-UX a AIX přibyl nově i Macintosh a SGI-IRIX.
ArcExplorer umožňuje provádět základní funkce GIS. Používá se pro různé aplikace zobrazování, dotazování a výměny dat a podporuje mnoho standardních datových zdrojů. Je možné ji použít s lokálními datovými sadami nebo jako klienta pro prohlížení internetových dat a mapových serverů, jako je např. server Geography Network (www.geographynetwork.com).
ArcExplorer 4.0.1 si můžete volně stáhnout na www.esri.com/arcexplorer.

Nahoru
 

Informační společnost

Společnost HP zahájila program "Digitální kulturní výměny" určený středoškolákům
Program Digitální kulturní výměna HP se zaměřuje na posílení kulturního a zeměpisného povědomí mládeže z celého světa prostřednictvím digitálních zobrazovacích technologií od HP. Evropu bude v programu reprezentovat jediný stát - Česká republika. HP spolu s neziskovou organizací iEARN, se kterou v tomto projektu spolupracuje, zvolila Gymnázium Teplice.
V programu Digitální kulturní výměna vyzvala HP tucet škol z Argentiny, Austrálie, České republiky, Indie, Kanady, Libanonu, Senegalu a USA, aby se vzájemně seznámily se zvyky a kulturami těch ostatních prostřednictvím výměny fotografických esejí. Ty pak budou k dispozici na Internetu. V květnu program vyvrcholí živou expozicí v Americkém přírodopisném muzeu v New Yorku.
Každá třída vytvoří svůj vlastní fotografický soubor pomocí digitálních zobrazovacích systémů darovaných společností HP. Jedná se o stolní počítač HP Pavilion, pět digitálních fotoaparátů HP Photosmart 720, fotografický dok HP Photosmart 8881, tiskárnu HP Photosmart 7550, skener HP Scanjet 5500c, fotopapíry a inkousty HP.
Programem Digitální kulturní společnost hodlá oslovit nastupující generaci. Firma tak uvádí do života svou vizi „digitální konverzace.“
Při výběru dvanácti škol pro tento program spolupracovala společnost HP s neziskovou organizací iEARN zastřešující více než 4 000 škol z téměř stovky zemí. Obě organizace společně vytvořily pětitýdenní učební plán, který by měl učitelům a jejich žákům pomoci při vytváření fotografických esejí včetně seznámení studentů a učitelů s digitální zobrazovací technologií, reflexe způsobu, jak studenti sami vnímají jiné země či kultury a jaké jsou rozdíly/podobnosti v tom, jak studenti tyto jiné země či kultury vnímají.
Na závěr studenti vyberou nejlepší fotografie, které budou od 5. května 2003 vystaveny na výstavě v Americkém přírodopisném muzeu v New Yorku v rámci jednoho z největších setkání mládeže na světě YouthCAN. Společnost HP kromě toho vytvoří webové stránky, na nichž si všechny vytvořené fotografické eseje bude moci prohlédnout veřejnost.

Nahoru
 
Maxtor investuje v Číně

Společnost Maxtor oznámila, že v průmyslovém parku Suzhou v Číně vybuduje novou továrnu pro výrobu pevných disků. Začátek stavby je plánován na polovinu března a očekává se, že bude dokončena v druhé polovině roku 2004. Nová továrna na ploše 74 320 m2 bude pro Maxtor znamenat během příštích pěti let investici ve výši až 200 milionů USD.
Maxtor očekává, že nová továrna umožní s nízkými náklady uspokojovat potřeby vyplývající z růstu obchodu s pevnými disky. Provoz v Singapuru zůstane nadále zachován a do Číny bude výroba přesouvána postupně se záměrem soustředit se na vyvážení nabídky a poptávky.
Továrna v Číně se zaměří na výrobu pevných disků do stolních počítačů, přičemž část bude určena pro tuzemský trh. Továrny v Singapuru budou nadále vyrábět špičkové disky pro stolní počítače a servery.
"Singapur zůstane centrem výrobních provozů společnosti Maxtor," uvedl výkonný viceprezident, ředitel pro celosvětovou výrobu a ředitel výroby v Singapuru, K. H. Teh. "Po 20 letech se nám zde podařilo vybudovat řídící i technické zázemí, jaké nemá v daném oboru obdoby. Továrna v Číně tyto klíčové atributy našeho provozu v Singapuru zúročí." Průmyslový park v Suzhou je mezivládním projektem Číny a Singapuru vytvořený podle singapurského systému.

Nahoru
 


Časopis IT System


WWW tip týdne

O 106
Tématem internetové stránky www.ostosest.cz je uplatňování zákona o svobodě informací č. 106/1999 Sb. v praxi. Jedním z cílů tohoto projektu je informovat možnostech, které zákon nabízí, usnadňovat aplikaci zákona v konkrétních situacích a otevírat nové pohledy na využití tohoto zákona v boji proti korupci a libovůli úředníků.
Odborným garantem stránek je spoluautor zákona Oldřich Kužílek, který rediguje několik rubrik: legislativní část, odbornou diskusi o možných změnách právní úpravy a také odpovídá na dotazy občanů.
Na stránkách probíhá sběr informací, které se nějakým způsobem vztahují k problematice svobodného přístupu k informacím, byla navázána mezinárodní spolupráce se zástupci obdobných projektů v zahraničí a rozvíjí se spolupráce s Asociací občanských poraden např. formou monitoringu konkrétních dotazů týkajících se zákona č. 106/99 ve všech poradnách nebo konzultací při tvorbě dalších informačních materiálů.
Shromážděný soubor informací na stránce projektu O 106 je skutečně velmi obsáhlý a inspirativní a díky své snaze po úplnost může sloužit také jeden z podstatných zdrojů dokladů o naší společnosti.

Nahoru


Amper 2003

Týdeník OfficeNews zasílá redakce edice IT Business. Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00. Tel.: +420/ 545 222 779
Týdeník OfficeNews je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám OfficeNews zasílali, kontaktujte nás prosím. Náměty a připomínky k obsahu zasílejte na adresu odpovědného redaktora Pavla Boucníka,

© 2001, 2002, 2003 Ladislav Olejník, CCB spol. s r.o.

TOPlist