20-03-2002
další číslo vyjde 27. 03. 2002

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]  [ SystemOnLine ] [ IT CAD ] [ Golf ]

 Kancelářské aplikace
 Rychlé řešení
 Nový LIFEBOOK S-558
 ActionBook 830T
 Bezdrátový tisk
 Canon MV500
 Externí audio adaptér Creative
 InfoMapa 9.0
 Recenze
 Kvalitní 17“ monitor pro kancelář
 Konference, semináře

 Zdarma na LinuxExpo
 Manažerské mosty 2002
 Konference Inforum
 Konference ISSS
 Osmé Teplárenské dny
 Školení Cisco produktů

 Internet, komunikace

 LAN Suite 2002 zdarma
 Tarif Night Line
 eTel Frame Relay
 Firewall pro domácí uživatele
 Albit získala certifikaci

 Grafika, CAD, GIS

 Autodesk Inventor Series CZ

 Informační společnost
 SPIS oslavilo 4.narozeniny
 Motorola slaví deset let v ČR
 SWS a Guillemot
 AT Computers a Allied Telesyn
 Fujitsu Siemens
 WWW tip týdne
 Konstantinovy lázně
 
IT System 1-2/2002

obsah
Příloha

obsah

 Servery vydavatelství CCB

 SystemOnLine

 Hlavní stránka
 Diskusní fórum
 Informační systémy
 Případové studie

 IT CAD

 Hlavní stránka
 Architektura
 Strojírenství
 WWW Tipy

 Golfové zpravodajství

 Hlavní stránka
 Obsah časopisu GOLF
 Národní firemní liga golfu 2001
 Archiv starších zpráv

 Mailem.cz - ELC

 Hlavní stránka
 Firemní školení
 Jak školíme
 Nabídka kurzů
 Možnosti spolupráce
 
 LinuxExpo Online
 Amper 2002
 LinuxExpo Online
 Konference o rozvoji obchodu v ČR
 Internet Securities
 Bezpečnosť informácií
 Konference Inforum
 Kancelářské aplikace

Rychlé řešení pro rychle rostoucí malé firmy
Společnosti IBM a Navision vytvořily alianci, jejímž cílem je přinést integrovaná e-business řešení vyhovující potřebám rychle rostoucích malých a středně velkých firem. Spojením serverů IBM eServer se softwarem Navision získají zákazníci kompletní řešení za přijatelnou cenu a s jednoduchou správou.
Jako klíčovou součást dohody oznámila společnost Navision podporu sady svých obchodních aplikací Navision Attain na integrovaném serveru IBM eServer iSeries. Navision Attain je flexibilní řešení určené pro plánování podnikových prostředků, které je navrženo pro malé a středně velké firmy. Obsahuje aplikace na správu financí, správu dodavatelského řetězce, správu vztahů se zákazníky a elektronický obchod.
Na základě uzavřené smlouvy bude IBM ve své síti obchodních partnerů propagovat software Navision na systémech IBM eServer xSeries - servery založené na procesorech Intel a na integrovaných serverech eServer iSeries. Rovněž společnost Navision bude podporovat používání svého softwaru na systémech IBM eServer xSeries a iSeries v síti svých obchodních partnerů.

Zpět


Nový LIFEBOOK S-558
Společnost Fujitsu Siemens zcela překonstruovala svoji řadu notebooků Lifebook S. Nový modulární LIFEBOOK S-5582 s procesorem Pentium III na 800 MHz a displejem 13,3“ nabízí o téměř 20 % větší zobrazovací plochu než jeho předchůdci. Zároveň může mít i integrovanou wLAN anténu pro připojení do bezdrátových počítačových sítí.
Modulární konstrukce umožňuje značnou flexibilitu ve vybavení - mechaniky pro CD, DVD, combo CD/DVD/CD-RW nebo druhá baterie. Notebook je vybaven portem FireWire (IEEE1394) pro rychlý přenos digitálního videa a jiných dat. Pevný disk je chráněn proti otřesům, a zajišťuje tak mnohem větší bezpečnost uložených dat. Integrovaný SmartCard Reader (čtečka čipových karet) umožňuje zabezpečení přístupu k práci s notebookem a snadnou identifikaci pro přístup do počítačových sítí. Průběžné monitorování všech důležitých funkcí počítače detekuje náznaky možných technických problémů a proto umožňuje předcházet těžším poruchám.

Zpět


ActionBook 830T - mobilní řešení bez kompromisů
UMAX uvádí na náš trh nový notebook ActionBook 830T s vestavěným GPRS modulem. Do něho se vkládá SIM karta aktivovaná pro službu GPRS. Uživatelé díky tomu mohou přistupovat na internet z kteréhokoliv místa, kde je dostupný signál mobilního operátora.
ActionBook 830T je postaven na technologii mobilních procesorů Intel Pentium III-M, který dává notebooku vysoký výkon ve spojení s dlouhou dobou provozu na baterie. Notebooku nechybí nic ze současných požadavků na konektivitu včetně vestavěné síťové karty 10/100, FireWire rozhraní, USB portů, S/PDIF digitálního výstupu zvuku pro propojení s receiverem s dekodérem Dolby Digital 5.1 a infra portu.
GPRS je technologie vysokorychlostních datových přenosů v rámci stávající GSM sítě přičemž rychlost přenosu dat se podle druhu operátora pohybuje až na 43,2 kb/s. Tuto technologii podporují všichni stávající čeští operátoři. Zákazník platí pouze za objem přenesených dat nikoliv za dobu připojení, což mu umožňuje být neustále on-line.
Cena základního modelu v konfiguraci s Intel PIII-M 1 GHz, 256MB RAM, 20 GB, externí CD/FDD jednotkou, 12,1“ TFT displejem s rozlišením 1024x768 bodů a operačním systémem Win XP Professional je 89 990 Kč bez DPH.

Zpět


Nastupujícím trendem je bezdrátový tisk
Nové multifunkční tiskárny HP LaserJet 3300mfp, 4100mfp a 9 000mfp umožňují uživatelům tisknout, kopírovat a navíc zasílat dokumenty v digitální podobě na e-mailové adresy. Vývojáři vybavili tyto tiskárny novými typy tiskových serverů HP Jetdirect 680n a HP Jetdirect380x, které jsou určeny pro bezdrátový tisk se standardem 802.11b.
HP Jetdirect 680n je interní bezdrátový tiskový server určený pro střední a velké podniky, zatímco externí bezdrátový tiskový server HP Jetdirect 380x je určen malým a středním podnikům. První zmiňovaný umožňuje bezdrátově sdílet v síti tiskárny a periferní zařízení HP kompatibilní s rozhraním EIO. Druhý typ - Jetdirect 380x - nabízí bezdrátové síťové sdílení tiskáren HP vybavených portem USB. Oba poskytují podporu pro 40/64bitové a 128bitové šifrování. Snadno se instalují, konfigurují, spravují a poskytují možnost chránit konfiguraci heslem. Navíc podporují sdílené skenování, faxování a jsou plně podporovány HP Web JetAdmin, softwarem určeným pro správu a instalaci síťových tiskáren. Jsou kompatibilní se škálou periferních zařízení HP vybavených slotem EIO nebo portem USB a obsahují 2 MB rozšiřitelné paměti typu flash.
Pro plnohodnotné využití funkcí bezdrátových tiskových serverů nabízí HP volně šiřitelný softwarový program HP Mobile Printing Software, který umožňuje propojení s detekovanou síťovou tiskárnou bez nutnosti instalovat speciální tiskové ovladače.
Platforma HP LaserJet 4100mfp umožňuje podnikovým sdílet toto zařízení v síti, kopírovat a odesílat dokumenty v digitální podobě. Organizace mohou využít tiskového a kopírovacího zařízení s rychlostí až 24 stran za minutu a s integrovanou funkcí pro odesílání e-mailů. Faxové příslušenství multifunkční tiskárny umožňuje tiskárně LaserJet 4100mfp fungovat jako samostatný analogový fax.
HP LaserJet 9000mfp je výkonný multifunkční produkt, který navíc poskytuje vysokorychlostní tisk a kopírování ve formátu A3. Tiskárna je navržena pro velké pracovní skupiny se sdílenými potřebami rychlého síťového tisku, kopírování, integrované schopnosti odesílání e-mailů, snadné manipulace s papírem a finální úpravy s rychlostí tisku a kopírování až 50 stran za minutu a širokou škálou možností finálních úprav dokumentů.

Zpět


Nová digitální řada Canon MV500
Společnost Canon představila novou řadu digitálních videokamer MV500, jež nabízí uživatelům rozšířenou připojitelnost na osobní počítač, samozřejmě vyšší výkon a nový design. Nová řada MV500 zahrnuje modely MV550i, MV530i, MV500i a MV500, přičemž videokamera MV550i představuje nejvyšší model řady Canon.
Modely verze „i“ - MV550i, MV530i a MV500i - dávají uživatelům možnost digitálního připojení. Ti tak mohou do videokamery stahovat editované videonahrávky nebo grafiku z počítačů nebo jiných digitálních zařízení. Tato vlastnost rovněž umožňuje zapracovávat do nových digitálních nahrávek analogová videodata. (Modely MV550i, MV530i a MV500i jsou vybaveny analogovým a DV vstupem/výstupem a model MV500 DV výstupem). Díky novému analogově digitálnímu převodníku mohou uživatelé převádět v reálném čase analogové video a audio z VHS nebo 8mm pásků na digitální signál. Výstupní digitální signál je převeden na zdířku DV (rozhraní IEEE 1394).
Programem řízená automatická expozice (AE) dovoluje výběr režimu snímání, který nejlépe vyhovuje scéně. Tím přizpůsobí každý model řady MV500 své interní řízení tak, aby bylo za všech okolností dosaženo dobrých videonahrávek. Volit lze režimy Auto, Sporty, Portrét, Bodové osvětlení, Písek a sníh, Nízké osvětlení a nově režim Noc, který umožňuje krásné barevné záběry i při slabém osvětlení.
Rozšířenou připojitelnost na osobní počítače zajišťuje sada připojení na PC dodávaná s modely MV550i a MV530i, která je tvořena kabelem USB a diskem Digital Video Solution. Snímky po naimportování do počítače lze upravovat a zpracovávat programy, které jsou na disku Digital Video Solution. Obě videokamery MV550i a MV530i jsou rovněž vybaveny slotem MultiMediaCard a 8MB kartou MultiMediaCard. Videokamery mohou kromě možnosti zachycení nepohyblivých snímků na DV pásek používat kartu MultiMediaCard (MMC) k nahrávání, ukládání a vyhledávání nepohyblivých snímků. Tento slot, který je kompatibilní s kartami SD (Secure Digital), nabízí lepší přizpůsobení osobním počítačům, protože usnadňuje jednoduchý přenos nepohyblivých snímků na PC pomocí adaptéru PC karty a čtečky karty bez nutnosti připojovat se na počítač DV kabelem.
Systém Canon Progressive Photo v modelech MV550i a MV530i zajišťuje nejlepší kvalitu digitálního obrazu. U tohoto systému je použita mechanická závěrka pracující souběžně s CCD s prokládaným skenováním, aby se odstranilo rozmazání v důsledku časového zpoždění a dosáhlo se čistých a ostrých nepohyblivých snímků. Zdokonalená kvalita obrazu vytvářená režimem Progressive Photo se projevuje zejména u tištěných digitálních snímků.
Videokamera MV550i je rovněž vybavena funkcí prodloužené doby nahrávání, která zvyšuje dobu záznamu na kazetu. Tato prodloužená doba nahrávání nabízí 2násobnou kompresi obrazových dat v režimu ESP a 3násobnou kompresi v režimu ELP. V režimu ELP tak dosahuje 80minutový DV pásek kapacity videostopáže v délce 4 hodin, což je 3x více než ve standardním režimu.
Produkty řady MV500 budou na evropském trhu postupně k dispozici od března do dubna.

Zpět


Creative představuje svůj první externí audio adaptér
Společnost Creative představuje audio adaptér řady Sound Blaster Extigy, první externí Sound Blaster v historii firmy. Karta je určena pro uživatele notebooků a PC, kteří nemohou nebo nechtějí otevírat svůj počítač. Připojuje se snadno a rychle přes rozhraní USB.
Se svým odstupem šumu od signálu 100 dB, konektivitou 24bit/96kHz a nabídkou vstupů a výstupů na přední a zadní straně karta Extigy má uspokojit potřeby snad všech uživatelů. Extigy umožňuje kvalitní produkci digitální hudby, DVD filmů a reprodukci zvuku nebo počítačových her přes analogové nebo digitální 5.1 kanálové aktivní systémy pro reprodukci prostorového zvuku.
Kompaktní externí zvuková karta Extigy se snadno ovládá pomocí standardně dodávaného dálkového ovladače. Může být též používána samostatně jako domácí centrum zábavy, fungující jako Dolby Digitální dekodér pro připojení DVD a herních konzolí nebo vhodné místo pro připojení CD, minidisků nebo digitálních audio přehrávačů.
Uživatelé adaptéru Extigy se mohou těšit na bonus v podobě nových funkčních možností z technologie EAX ADVANCED HD, jako je například funkce čištění zvuku (Audio Clean up), která odstraňuje zvuk škrábanců, šumu a praskání při nahrávání z pásků a LP desek; funkce Time Scaling, která umožňuje uživateli zrychlit nebo zpomalit přehrávání záznamu při zachování výšky zvuku - ideální pro hudebníky a studenty; funkce DREAM (Dynamic Repositioning of Enhanced Audio and Music - dynamické přesměrování audia) umožňuje interaktivní přehrávání stereo zvuku do systému 5.1 přesměrováním určitých frekvenčních rozsahů. Ale existuje zde možnost využít i jiných efektů, a dát tak uživateli možnost navodit dojem akustického prostředí odpovídajícího dané filmové či herní realitě. Každodenní hráči ocení poziční multikanálový digitální zvuk v systému 5.1 ve spojení s technologiemi EAX1.0 a 2.0, které jsou akceptovány jako standard pro zvuk ve hrách a jsou tedy většinou her používány.
Kromě rozšíření zvukových možností PC a notebooků funguje karta Sound Blaster Extigy i jako samostatné zařízení. V tomto stavu může být použita jako dekodér zvuku ve standardu Dolby Digital, k přehrávání 5.1 zvuku z herních konzolí, jako jsou X-BOX a PlayStation2, nebo jako výhodný propojovací bod pro CD, minidisky a digitální audiopřehrávače.
Spolu s výrobkem jsou dodávány užitečné aplikace, jako je např. Creative PlayCenter3, osobní digitální hudební centrum, které umožňuje uživateli vytvářet kvalitní digitální hudbu, přehrávat soubory s technologií Dolby Digital a vypalovat CD.

Zpět


InfoMapa 9.0 - databáze stále čerstvé
PJsoft připravuje pro uživatele aktuální verze grafického informačního systému InfoMapa 9.0 službu update databází prostřednictvím internetu. Každý zájemce o aktuální databáze může zdarma použít ve své instalaci InfoMapy 9.0 rozšířené a nové informace (telefonní čísla, e-mailové a internetové adresy, otvírací doba atd.) v první fázi pro autoservisy, bankomaty, banky, čerpací stanice, památky, hotely, nemocnice, pojišťovny, policejní stanice, restaurace, školy či úřady.
Aktualizace databází bude na této adrese prováděna v intervalu 3 měsíců, u vybraných typů nebo v případě výrazné změny i častěji. Zkracováním intervalů aktualizace informací a jejich snadnou přístupností se zvyšuje užitná hodnota produktu InfoMapa v současném dynamicky se měnícím světě.

Zpět


Scan 2002


 Recenze

Kvalitní 17“ monitor pro kancelář
Sedmnáctipalcový monitor není pro běžnou kancelář či domácí pracoviště ani malý, ani zbytečně velký.
V následující recenzi vám představíme jeden zajímavý monitor Sony této kategorie. Sony Multiscan E230 je nový kancelářský model vybavený plochou obrazovkou FD Trinitron s mřížkovou roztečí 0,24 - 0,25 mm a účinnou antireflexní a antistatickou povrchovou úpravou.


Pokračování
Zpět


ITC Prague


 Konference, semináře

Získejte vstupenku zdarma na LinuxExpo a InternetExpo
Ve dnech 21. - 23.března 2002 se budou konat ve veletržním paláci v Praze veletrhy InternetExpo a LinuxExpo. Veletrh LinuxExpo je zaměřen zejména na stále populárnější operační systém Linux, open source software a související oblasti. InternetExpo nabídne vše, co souvisí s obsahem internetu, možnostmi jeho využití a technickým zázemím.
V rámci obou veletrhů bude také probíhat bohatý doprovodný program, v jehož rámci budou moci návštěvníci shlédnout řadu zajímavých přednášek. Program přednášek, stejně jako podrobnější a aktualizované informace o veletrhu naleznete na www.linuxexpo.cz, nebo www.internet-expo.cz. Tam je také možné se zaregistrovat z získat volnou vstupenku.
Volný vstup bude umožněn všem registrovaným návštěvníkům a platí pro oba dny, kdy je veletrh otevřen pro veřejnost - pátek a sobotu 22. a 23. března 2002. Ve čtvrtek 21. března 2002 bude veletrh určen odborným návštěvníkům.

Zpět


Ekonomická konference „Manažerské mosty 2002“
Přední manažeři strategických firem, nejvyšší představitelé veřejných institucí, agentur a obchodních komor se ve dnech 27 - 28. března setkají v Brně v kongresových prostorách Holiday Inn se zástupci managamentu na ekonomické konferenci s příznačným podtitulem „Firemní management v praxi úspěšných.“
Fúze a akvizice, řízení firem a alternativní financování jsou stěžejní témata programu více než dvou stovek manažerů. Program konference je podřízen záměru dát účastníkům maximální prostor pro jejich obchodní aktivity. Setkání vrcholových manažerů v neformální části programu dvoudenní konference je organizováno tak, aby výsledkem účasti bylo efektivní zhodnocení - nejlépe formou nových obchodních příležitostí. Informace o programu a registraci nalezne zde.
V podmínkách české ekonomiky se není třeba obávat omezení vstupu nových firem do jednotlivých odvětví trhu v důsledku omezené konkurence, vzniklé hromadným slučováním podniků. Nicméně i toto riziko program konference nepodceňuje. Kulatý stůl „Regiony a firmy před vstupem do EU“, který je součástí doprovodného programu, se za přítomnosti politiků, představitelů obchodních agentur a dalších institucí tomuto tématu bude věnovat.
Na konferenci přednášejí mj.:
. Miloslav Rut, Country Manager Czech Republic&Slovakia, Cisco Systems
. Tomáš Morávek, generální ředitel a předseda představenstva O.B.Heller
. Ivan Pilný, generální ředitel eTel Česká republika
. Zdeněk Kříž, generální ředitel ICZ
. Vlastimil Veselý, Content Director, First Tuesday Czech Republic
. David Lička, generální ředitel a místopředseda představenstva, Massag a další.
Pozvání na konfernci přijali mj.:
. Martin Jahn, generální ředitel CzechInvest/Česká agentura pro podporu zahraničních investic
. Martin Tlapa, generální ředitel Česká agentura na podporu obchodu/CzechTrade
. Luděk Vávra, výkonný ředitel Agentura pro rozvoj podnikání MPO ČR
. Filip Montfort, hlavní právní a ekonomický poradce Česko-evropské fórum
. Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje,
. František Polách, 1.náměstek hejtmana Jihomoravského kraje
. Petr Duchoň, primátor města Brna
. Ivan Langer, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR
. Dagmar Lastovecká, senátorka PČR

Zpět


Konference Inforum o elektronických informačních zdrojích poosmé
Ve dnech 21. až 23. května 2002 se v Nové aule Vysoké školy ekonomické v Praze uskuteční osmý ročník konference Inforum, která je zaměřena na elektronické informační zdroje ve vědě, výzkumu a podnikání. Jejími pořadateli jsou Albertina icome Praha s.r.o. a VŠE.
Konference, která je nejvýznamnější akcí svého druhu u nás, se loni účastnilo více než 560 informačních pracovníků z akademických a soukromých institucí, IT manažerů, pracovníků veřejné správy a lékařů z České republiky, Slovenska, ze západní Evropy a USA a obdobný zájem je očekáván i letos.
V odborném programu, který je rozdělen do tematických sekcí, je věnována pozornost mj. využití informačních zdrojů v řízení podniku, firemním zpravodajským systémům, Competitive Intelligence, znalostnímu managementu, přístupu k informacím o Evropské unii aj. Součástí konference jsou rovněž dva workshopy, které se konají 20. května.
Na doprovodné výstavě se představují producenti informačních zdrojů a další firmy. Hlavními sponzory konference jsou ProQuest Information and Learning, Ovid Technologies a Dialog Corporation, mediálními partnery jsou Ekonom, IT News, IT System a Ikaros. Technologickou podporu zajišťují firmy AiP Safe, Sun Microsystems a INCAD. Bližší informace o konferenci (včetně registračního formuláře) najdete na www.inforum.cz.

Zpět


Konference ISSS
Ve dnech 25. a 26. března 2002 se bude konat v Hradci Králové již pátá konference Internet ve státní správě a samosprávě 2002 (ISSS). Tradiční setkání je zaměřeno na využití informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě.
S představiteli předních firem se setkávají informatici ze všech úřadů od místních až po centrální. Potkáte zde starosty, primátory, hejtmany a představitele většiny ministerstev. V kongresovém centru Aldis se schází téměř 1500 účastníků při bohatém programu. V pěti sálech budou probíhat semináře, diskuzní fóra, přednášky, prezentace, workshopy. Dojde zde mj. k vyhlášení cen Český zavináč, Geoaplikace roku, Biblioweb, Zlatý erb a Eurocrest. Součástí akce je také doprovodná výstava projektů z oblasti informačních technologií, hardware a software pro veřejnou správu, internet, intranet, telekomunikace. Podrobnější informace naleznete na této stránce.

Zpět


Osmé Teplárenské dny s další novinkou
Teplárenské sdružení České republiky, jehož členové dodávají teplo více než miliónu domácnostem, tedy do každého čtvrtého bytu u nás, i letos připravilo mezinárodní výstavu a odbornou konferenci Teplárenské dny 2002, která se bude konat od 23. do 25. dubna v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.
Již VIII. ročník mezinárodní odborné výstavy techniky a technologií pro dálkové zásobování teplem bude po všechny tři dny doprovázet odborná konference zaměřená na aktuální témata sektoru teplárenství, tedy na současnost a budoucnost dálkového zásobování teplem. V jejím programu je technická a ekonomická sekce, sekce zaměřené na technická zařízení u odběratele a problematiku liberalizace energetického trhu.
Ve dnech 23. a 24. dubna se bude v KC Aldis konat i konference věnovaná integrované prevenci a kontrole znečištění pod názvem “IPPC a jeho aplikace v energetice”. Novinkou, která by měla nadále rozšířit záběr odborných výstav a konferencí doprovázejících Teplárenské dny, je od 23. do 25. dubna třídenní odborná výstava “Alternativní zdroje energie 2002”. Tu doplňuje 23. a 24. dubna odborná konference “Obnovitelné zdroje energie”, pořádaná Ministerstvem životního prostředí ČR.
Pokud se o problematiku dálkového zásobování teplem zajímáte nebo je vám blízká, srdečně Vás na svátek teplárenství, Teplárenské dny 2002, zve Teplárenské sdružení České republiky a další spolupořadatelé. Podrobnější informace o uvedených výstavách a konferencích získáte na kontaktech: Teplárenské sdružení České republiky, Bělehradská 458, 530 09 Pardubice, tel.: 040/ 641 4440 a www.tscr.cz.

Zpět


Školení Cisco produktů
Společnost Albit Technologies připravuje školení z různých oblastí datových komunikací. Během školení se vám dostane informací o technologiích, která technický tým společnosti dlouhodobě shromažďuje a zpracovává. Přednášky vedou certifikovaní lektoři s mnohaletými zkušenostmi a schopností předávat informace nenásilnou a efektivní formou.
Nabízená školení jsou dnes tato:

------------------------------------------------------------
datum		téma				cena
------------------------------------------------------------
18.3.-20.3.2002	Příprava na test CSIDS		26500
25.3.-26.3.2002	VoIP a VoFR			11500
27.3.-29.3.2002	IP telefonie			19500
2.4.-5.4.2002	MPLS a MPLS/VPN			22000
8.4.-9.4.2002	Multicasting			12500
10.4.2002		IPX				4500
11.4.2002		TCP/IP				4500
18.4.-19.4.2002	BGP				11500
23.4. - 26.4.2002 	Příprava na test MCNS		27500
29.4.2002		Cestování paketu uvnitř směrovače	6500

Zpět


VEDMA - 8. veletrh vzdělávání a kvalifikace


 Internet, komunikace a sítě

LAN Suite 2002 - pro malé sítě zdarma
Společnost Software602 minulý týden uvolnila novou verzi LAN SUITE 2002. Kromě technologických novinek rozhodně zaujme nový model licencování. Do tří uživatelů je výrobek zcela zdarma. Pro větší počet uživatelů je již cena odstupňována.
LAN SUITE je komunikační server určený pro operační systém Windows 98/ME/NT/2000/XP s jednoduchou instalací a údržbou, který jednoduše a bezpečně připojí síť LAN k internetu.
Vestavěný SMTP/POP3 server díky integrované podpoře antivirového systému AVG a anti-spam filtru zajišťuje bezpečnou a efektivní komunikaci elektronickou poštou. LAN SUITE navíc zajišťuje příjem a odesílání faxů, a to i po ISDN.
Navíc je zde možnost webového nebo WAPového přístupu k poštovní schránce, komunikace klient/server šifrována pomocí SSL či správa a konfigurace LAN SUITE pomocí browseru.

Zpět


Tarif Night Line
TELE2 dnes představila nový tarif Night Line. Tento tarif umožňuje zákazníkům v době od 21 hodin večer do 6 hodin ráno neomezený přístup k internetu s minimální garantovanou přenosovou rychlostí 64 kb/s.
Tarif Night Line bude k dispozici od 1. dubna všem uživatelům tarifů Economy Line za měsíční paušální poplatek. Tato nabídka platí pro všechna města, kde společnost TELE2 působí, tj. Prahu, Brno, České Budějovice, Liberec, Plzeň a Hradec Králové.

Zpět


eTel Frame Relay
Společnost eTel Česká republika uvádí na trh další ze svých služeb - Frame Relay. Nová služba je určena především zákazníkům s potřebou stálé datové komunikace s dalšími subjekty. Příkladem takového klienta je např. pobočka zahraniční společnosti sídlící v ČR s potřebou neustálého kontaktu s mateřskou společností či firma s potřebou on-line komunikace se svými dodavateli a odběrateli.
Nová služba nabízí optimální využití sítě a vysokou kvalitu přenosu dat s rychlostí 64kbit/s až 2Mbit/s. Mezi nejzajímavější výhody nového produktu společnosti eTel patří komplexní řešení, obsahující hlasovou službu, internet a datovou službu v rámci řešení International Frame Relay za využití jediného přístupového bodu či poskytování Frame Relay na plně zálohované infrastruktuře eTelNET na bázi ATM.

Zpět


Firewall pro malé a střední firmy a domácí uživatele
Společnost Cisco přichází na trh s novým firewallem řady PIX určeným pro ochranu sítí malých a středních firem, ale i domácích uživatelů. Jeho instalace i konfigurace je velmi jednoduchá, přitom poskytuje zabezpečení srovnatelné s řešeními určenými pro podnikové sítě.
Kompaktní hardwarový firewall Cisco PIX 501 je postaven na adaptivním algoritmu (Adaptive Security Alghoritm) a bezpečnostním systému PIX. Díky tomu může nabídnout paletu bezpečnostních služeb. Kromě firewallingu s možností inspekce nabízí i podporu virtuálních privátních sítí (VPN) a ochranu proti neoprávněnému vniknutí.
Firewall PIX 501 dokáže rozpoznat více než 55 „signatur“ útoků. Podpora VPN prostřednictvím standardů Interent Key Exchange (IKE) a IP Security (IP Sec) umožňuje firmám zabezpečit i komunikaci mezi jednotlivými pobočkami či detašovanými pracovišti, přičemž data jsou šifrována 56bitovým šifrovacím stadardem (DES). Za příplatek je možné získat i 168bitové šifrování Triple DES.
Přestože PIX 501 nabízí podobné funkce jako výkonná gigabitová zařízení, díky internetově založenému uživatelskému rozhraní PIX Device Manager (PDM) jej má zvládnout nakonfigurovat i středně pokročilý uživatel. Navíc PIX 501 nabízí i komfortní možnosti dálkové správy prostřednictvím příkazového rozhraní CLI. Větší počet těchto zařízení lze spravovat na dálku pomocí řešení Cisco Secure Policy Manager (CSPM) 3.0 dostupného v balíku Cisco VPN (Security Management Solution).
Firewall Cisco PIX 501 může menší firmě poskytnout snad vše, co potřebuje k propojení počítačů do vnitřní sítě a ke sdílení širokopásmového přístupu do internetu - disponuje totiž výkonným čtyřportovým přepínačem, podporou funkcí Network Address Transalation (NAT) a Port Address Translation (PAT). Zařízení je navíc standardně vybaveno DHCP serverem, který umožňuje přidělit všem počítačům v síti automaticky IP adresu okamžitě po zapnutí.
Firewall Cisco PIX 501 podobně jako všechna ostatní zařízení řady Cisco PIX Firewall Series podporuje i partnerská řešení na technologii Cisco AVVID, která umožňují např. filtrování obsahu v URL či ochranu před viry. PIX 501 je možné fyzicky zabezpečit pomocí běžného kabelového zámku pro notebooky. Zařízení vyhovuje směrnicím EU číslo 89/366 a 73/23, má vnější rozměry 2,54 x 15,875 x 13,97 cm a váží 0,34 kg. Je vybaveno procesorem AMD SC520 133 MHz, 16 MB paměti SDRAM, 8 MB paměti ROM (Flash) a 32 bitovou systémovou sběrnicí 33 MHz. Vzhledem k zaměření na trh SOHO, malých a středních firem je firewall Cisco PIX 501 prodáván retailově přes distribuční síť společnosti AUTOCONT.

Zpět


Albit získala certifikaci pro Cisco Universal Dial Access
Albit Technologies je jedinou českou společností, která úspěšně prošla celým certifikačním programem. Specializace Universal Dial Access je pro zákazníky Albit garancí kvality na všech úrovních. Počínaje projekčními pracemi, přes pilotní zapojení, instalace, troubleshhoting, dodatečné konfigurace až po kompletní outsourcing sítě. Paralelně s tím je specializace i zárukou kvality v oblasti vzdělávacích programů Albit.
Certifikace se vztahuje na všechny Cisco remote dial access produkty včetně Universal Gateways řady AS5000, Voice Gateways a všech souvisejících služeb jako je např. dial access VPN, SS7 a přenos hlasu. Specializace Universal Dial Access umožňuje společnosti Albit Technologies, zatím jako jediné v ČR, poskytovat svým zákazníkům certifikovaná Unified Network Architecture řešení integrující přenos dat, hlasu, faxů a bezdrátovou komunikaci.
Vzhledem k tomu, že společnost Albit se poskytováním svých služeb orientuje na dodavatele technologií, mohou její partneři nabídkou certifikovaných Universal Dial Access řešení celému portfoliu svých zákazníků získat významnou konkurenční výhodu.

Zpět


Konference Inforum


 Grafika, CAD, GIS

Plně lokalizovaný Autodesk Inventor Series CZ
Autodesk uvedl jen pár dní po anglické verzi i plně lokalizovaný Inventor Series CZ, jehož obsahem jsou doposud samostatně dodávané 2D a 3D návrhářské systémy Inventor a Mechanical Desktop.
Tento nový nástroj obsahující komponenty založené na AutoCADu umožní i nadále využívat technologie, na které jsou konstruktéři zvyklí, a současně se seznámit s novými metodami 3D navrhování v programu Autodesk Inventor.
Autodesk Inventor Series CZ se objevuje na trhu jen pár dní po uvedení programu v angličtině a celkově jde o vůbec druhou jazykovou mutaci programu. Rychleji byla uvolněna jen německá verze. Autodesk Inventor Series obsahuje nejnovější verzi programu Inventor 5.3, ve kterém je již integrován ShapeManager, účelově vyvíjené parametrické modelovací jádro společnosti Autodesk. V důsledku toho poskytuje vyšší výkon, umožňuje jednodušší vytváření modelů, snadnější sdílení dat a nabízí rozšířené aplikační programovací rozhraní (API).

Zpět


Teplárenské dny 2002


 Informační společnost

Sdružení pro informační společnost (SPIS) oslavilo své 4.narozeniny
Členové SPISu spolu s významnými hosty z řad politiků, zástupců státní a veřejné správy, představitelů podnikatelských svazů a novinářů oslavili v pátek 15. března na neformálním společenském setkání v pražském klubu Duplex 4.narozeniny Sdružení pro informační společnost.
Myšlenka zrodu Sdružení vznikla zcela přirozeně. Jejím otcem byl rychle se vyvíjející svět informačních technologií, matkou pak rostoucí potřeba jejich využívání. Od „početí“ ke skutečnému vzniku SPISu vedla dlouhá cesta. Rychlý rozvoj využití informačních technologií v České republice byl a je nutný nejen pro posílení domácí ekonomiky. Svoji významnou roli hraje také v otázce začlenění naší země do evropských struktur. Bylo zapotřebí někoho, kdo by se této problematiky seriózně ujal a pomohl České republice překročit překážky, které ji na cestě k informační společnosti čekaly a ještě čekají. Proto v březnu 1998 vznikl SPIS.
Za uplynulé čtyři roky SPIS uspořádal celou řadu odborných konferencí, seminářů a diskusních klubových večerů o jednotlivých aspektech informační společnosti. SPIS připomínkuje dokumenty, koncepce a zákony týkající se ICT a podílí se na jejich tvorbě. To se projevilo například při iniciativě, kterou Sdružení vyvinulo v souvislosti se zákonem o elektronickém podpisu. V loňském roce SPIS objel společně s našimi předními politiky krajská města České republiky, kde propagoval přínosy internetu a inicioval zahájení celospolečenské diskuse o etice podnikání a transparentnosti výběrových řízení.

Zpět


Motorola slaví deset let působení v České republice
Společnost Motorola oslavuje v letošním roce deset let od založení své pobočky v České republice. Pražskou kancelář otevřela v roce 1992, od osmdesátých let však v tehdejším Československu působila nepřímo. Od roku 1995 operuje jako Motorola s ředitelstvím v Praze a pobočkou v Rožnově pod Radhoštěm. Právě rožnovská lokalita patří v současné době mezi významná centra vývoje a výroby polovodičů pro střední a východní Evropu.
„Motorola v roce 1992 začínala v České republice se dvěma divizemi - SPS, zajišťující propagaci polovodičových součástek, a MND, specializovanou na přenos dat po pevných linkách - a asi s deseti zaměstnanci,“ řekl Václav Šmíd, ředitel společnosti Motorola pro Českou republiku. „V průběhu desetiletí se podařilo navázat spolupráci s mnoha českými podniky a společnost zde rozšířila svou působnost prostřednictvím dalších divizí - PCS a GTSS. V současnosti Motorola v naší republice zaměstnává téměř sto pracovníků.“
Milníky společnosti Motorola v České republice:
1992 Otevření pobočky společnosti Motorola v České republice
1993 Otevření vývojového centra pro integrované obvody v Rožnově pod Radhoštěm - Motorola Czech Design Center
1996 Zahájení výstavby sítě mobilní infrastruktury pro společnost RadioMobil
1997 Kapitálový vstup společnosti Motorola do Tesly Sezam a Tesly Terosil (Rožnov pod Radhoštěm)
1999 Osamostatnění části divize polovodičů, která se stává součástí společnosti ON Semiconductors, do které patří Motorola Czech Design Center a společnosti Tesla Sezam, Tesla Terosil a Tesla v Piešťanech a současně vzniká Motorola Czech System Laboratories
2000 Uskutečnění prvního telefonického spojení pomocí technologie GPRS v regionu střední a východní Evropy ve spolupráci s RadioMobilem (druhé na světě, po společnosti BT Cellnet)

Zpět


SWS podepsala distribuční kontrakt se společností Guillemot
SWS Slušovice podepsala distribuční smlouvu s platností od 1. března 2002 se společností Guillemot na prodej celého sortimentu této společnosti. Guillemot je francouzská společnost, která má dvě divize - Hercules (grafické karty) a Thrustmaster (joysticky).
Divize Hercules (dříve samostatná firma, kterou pak Guillemot koupil ) se zabývá výrobou retailových grafických karet, dále vyrábí zvukové karty, reproduktory, LCD monitory. Navíc společnost Guillemot podepsala v lednu tohoto roku strategické partnerství se společností ATI při výrobě a prodeji grafických karet. Hercules bude exkluzivně v Evropě prodávat díky smlouvě s ATI nové ALL-IN-WONDER produkty obsahující ALL-IN-WONDER RADEON 8500 DV technologii v retailových a distribučních kanálech. Divize Thrustmaster vyrábí joysticky, volanty a další multimediální řešení.

Zpět


AT Computers nabízí produkty společnosti Allied Telesyn
Společnost AT Computers od 5. března nabízí síťové prvky světové firmy Allied Telesyn. Ta je známa hlavně svými převodníky, její portfolio však obsahuje všechny aktivní i pasivní prvky sítě jako routery, switche, huby a další. V nabídce AT Computers nalezneme celé portfolio společnosti.

Zpět


Fujitsu Siemens zavedla novou funkci hlavního inženýra
Ve snaze dále rozvíjet strategii společnosti a její vizi ”Powering the Information Age” (Výkonné vybavení pro informační éru“) vytvořila firma FSC novou funkci CHIEF TECHNOLOGY OFFICER (CTO). Její vykonavatel by měl dbát o základní zaměření využívání nových technologií při vývoji nových produktů a řešení společnosti v rámci jejího zaměření na mobilitu a využití výpočetní techniky v podnicích (Business Critical Computing) a bude zodpovědný přímo CEO firmy.
Do této funkce byl od 1. února t. r. jmenován Joseph Reger, který dříve zastával různé marketingové a technické funkce ve firmách IBM, Siemens a Fujitsu Siemens. K firmě se nyní vrací od jednoho z jejích obchodních partnerů.

Zpět


Konference ISSS


 WWW tip týdne

Konstantinovy lázně
Studená, prostá železnatá hypotonická hydrogenuhličitano-sodno-hořečnatá kyselka, to je léčivý zdroj v Konstantinových lázních. Na webových stránkách lázní však rozhodně nebudete zatěžování složitě znějícími chemickými výrazy.
Na vysoké věcné a informativní úrovni sdělují stránky vše podstatné o historii obce, nabídce možností ubytování a využití volného času. Vše je doplněno foto přílohou. V okolí obce se nachází rovněž naučná stezka „Hradišťský vrch“ - podrobnosti o ní najdete zde.

Zpět


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora P. Boucník, Technická realizace projektu Ladislav Olejník.


TOPlist