09-05-2001

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]       [ IT System ] [ IT CAD ] [ Golf ]

 Podnikové aplikace
 Výhody obchodování na elektronickém tržišti II
 Píchačky jsou opět v módě
 Replication roznese vaše data po celém podniku
 GHOST 7.0 pro distribuci SW na PC
 Oracle OpenWorld poprvé v Evropě
 Enovia ve službách firmy Wilhelm Karmann
 Virtuální univerzita Českého Telecomu
 Severy IBM dále drží prvenství ve výkonu
  Kancelářské aplikace
 eBook Reader s interaktivním slovníkem
 Pentium IV 1,7 GHz v České republice
 OSKAR nabízí výběr telefonního čísla zdarma
 SOFT-TRONIK novým distributorem HP softwaru
 Společnost PPI-ETC se stává servisem Motoroly
 Jak si stojí Oskar?
 Komunikace a sítě

 Kryptografie pro sálové počítače
 Virtuální soukromé sítě v podání Cisco 
 SkyNet zvyšuje rychlost přípojky na 34 Mbps
 Optika spojuje Evropu
 GTS vítězí na trhu ServerHostingu

 Informační společnost
 Nejdůvěryhodnější značky
 Nový obchodní ředitel ve společnosti PragoData
 Telenor posiluje: Tom Lindberg
 WWW tip týdne
 Tmavomodrý svět na síti
 epravo.cz na plný provoz
 

 Servery vydavatelství CCB

 www.systemonline.cz
 Procesní modelování v praxi
 Evropa konečně chápe inkubátory
 Není čas sesednout?
 Co zastaví Linux?
 Praktická úvaha na téma SCM
 
 cad.ccb.cz
 Podnikáme v RP
 Vize Autodesku
 Nasazení CA.. systémů
 MSC.Software
 Kolik stojí zkušenost
 Seminář e-Business krok za krokem

IS Berghof


Dopis k IT NEWS bez hacek a carek?

Vážení čtenáři, přicházejí k nám do redakce e-dopisy s prosbou o zasílání průvodního textu v mailu s IT NEWS bez diakritických znaků. Protože se tato obtíž asi týká většího počtu Vás, čtenářů než těch, kteří nám již napsali, a protože Vám chceme vyjít vstříc, nabízíme Vám i tuto možnost zasílání. Máte-li tedy zájem dostávat průvodní text v těle mailu bez české diakritiky, ozvěte se nám prosím. Od příště dostanete dopis s IT NEWS již bez českých znaků. 
Upozornění: toto opatření se týká jen průvodního listu, nikoliv samotné přílohy, kterou právě čtete. 
Rovněž máme zprávy, že někteří ze čtenářů, kteří používají jiný operační systém než Windows , mohou mít za jistých okolností problémy s otevřením a zobrazením přiloženého souboru. Napište nám, rádi Vám poradíme.

Zpět

Pozvánka

GiST - dva květnové semináře
Přední realizátor controllingu v České republice – společnost GIST ve spolupráci s mediálním partnerem, časopisem IT System, si vás dovolují pozvat na dva odborné semináře v měsíci květnu. Tím prvním je Odborný seminář pro strojírenské společnosti, který se koná již v úterý 15. května a druhým je Odborný interaktivní seminář 29. května. 
Seminář je určen majitelům společností, top managementu firem, dále členům představenstva a také pracovníkům finančních a controllingových oddělení, kteří zodpovídají za prosperitu společnosti. Seminář bude doplněn o praktické ukázky využití controllingového informačního systému MERIT. Podrobnější informace lze získat zde, přihlášku a podrobné informace o programu semináře naleznete na této adrese gist@gist.cz a nebo www.gist.cz .
Hlavními tématy semináře jsou:
* Jak změnit řízení, způsob myšlení a jednání?
* Jak získat konkurenční výhodu?
* Jak využívat firemní strategii v řízení společnosti?
* Jaké jsou předpoklady úspěšného přechodu na procesní řízení?
* Jak zlepšit a hodnotit procesy ve společnosti?
* Jak využít procesní controlling při inovaci podnikových procesů?
* Jak řídit ziskovost, likviditu a majetek společnosti?
* Jak progresivně kalkulovat?
* Jak pracovat s AB (Activity Based) metodami?
* Jak vytvořit strukturovaný, provázaný systém hodnocení?
* Jak definovat kritéria pro hodnocení a motivaci úseků i jednotlivců?
* Jak efektivně sestavovat plán společnosti?

Zpět

Podnikové aplikace

Co je elektronické tržiště?
V dnešním vydání časopisu IT NEWS vám přinášíme druhé pokračování seriálu o elektronických tržištích. Pokud máte zájem nahlédnout do jeho prvního dílu, pokračujte zde.
Elektronické tržiště by se dalo popsat jako virtuální místo, kde se střetává poptávka mnoha odběratelů s nabídkou mnoha dodavatelů. Na elektronickém tržišti stejně jako na tržišti klasickém dochází k jednáním mezi dodavateli a odběrateli, která vedou k uzavírání konkrétních obchodů.
Jednání mezi dodavateli a odběrateli probíhá ve dvou rozdílných rovinách na základě toho, ze které strany vzejde impuls k jednání. V případě, že odběratel zjistí potřebu nákupu, vzejde od něho impuls směrem k dodavatelům. Odběratel poptává požadované zboží či služby u dodavatelů a na základě přijatých nabídek se rozhodne k nákupu.
Druhým případem je impuls ze strany dodavatele, který vyhledává naopak odběratele svých výrobků či služeb. Dodavatel se v takovém případě snaží buď nákupní potřebu u odběratele vyvolat, případně svou nabídku upravit tak, aby produkované zboží či služby odběrateli prodal.
Z tohoto se odvíjí již primární rozdělení elektronických tržišť na tři základní druhy. Prvním typem je nákupní model elektronického tržiště. Zakladatelem takového tržiště bývá nejčastěji jeden silný podnikatelský subjekt nebo aliance více subjektů, kteří jsou významnými odběrateli a mají značnou vyjednávací sílu. 
Druhým modelem je prodejní typ tržiště. Elektronické tržiště je v tomto případě primárně zaměřeno na odbyt výrobků zakládajících subjektů. Nejčastějším modelem je vytvoření aliance dodavatelů, kteří nejsou vůči sobě v konkurenčním postavení, naopak se svými produkty vhodně doplňují. Jejich náklady na prodej zboží jsou mnohem nižší než v případě klasické formy prodeje, protože jsou rozloženy mezi více subjektů.
Třetím modelem je elektronické tržiště, které v sobě zahrnuje jak prodejní, tak nákupní model. Může se jednat v první fázi například o elektronický model inzertního serveru. Takto postavené elektronické tržiště bývá provozováno nejčastěji třetím nezávislým subjektem. Je nutno říci, že tato cesta je nejsvízelnější, protože nezávislý subjekt má většinou malou sílu pro prosazování změn v obchodování.
Dalším typem rozdělení elektronických tržišť je jejich rozdělení podle zaměření na cílovou skupinu. Tímto způsobem se elektronická tržiště rozdělují na horizontální a vertikální tržiště, případně komoditní burzy.
Horizontální tržiště nemají žádnou specifickou cílovou skupinu konkrétního průmyslového odvětví, ale naopak zapojují do obchodování firmy napříč všemi odvětvími. Obchodovanými komoditami jsou tedy především takové výrobky, které nakupuje téměř každá firma. Jedná se většinou o nepřímý materiál, jako jsou například kancelářské potřeby, výpočetní a kancelářská technika a další.
Vertikální tržiště jsou naopak zaměřena na konkrétní průmyslový obor a zapojují do svého obchodování firmy podnikající v konkrétním průmyslovém odvětví. V ideálním případě jsou do obchodování zapojeny všechny články příslušného logistického řetězce.
Třetím modelem jsou potenciálně komoditní burzy pro obchodování jen s konkrétními komoditami, které se však v České republice dosud nevyužívají.
http://www.intelligo.cz/ 

Obsah seriálu „Výhody obchodování na elektronickém tržišti“
Co se skrývá pod pojmem b2b?
- popis pojmu b2b, rozdíly oproti pojmy b2c
- bilaterální e-obchod vs. elektronická tržiště
Co je elektronické tržiště?
- princip fungování elektronických tržišť
- různé formy elektronických tržišť
Elektronický obchod b2b
- elektronický prodej
- elektronický nákup
Jak se obchoduje na elektronickém tržišti?
- uzavřené vs. otevřené obchodní systémy
- používání poskytovaných služeb přes internet
- integrace IS s elektronickým tržištěm
Přínosy elektronických tržišť
- nové vyjednávací nástroje
- automatizace neefektivních obchodních procesů
http://www.intelligo.cz 
Zpět


Píchačky jsou opět v módě
Klasické píchačky  - kdo by je neznal? Někteří na ně vzpomínají s nostalgií, jiní s odporem. Většina lidí je považuje za přívěsek minulosti, znamení své doby. Situace je však ve skutečnosti jiná. Předpoklad, že píchačky půjdou do koše s pádem totality je na první pohled logický, na druhý však již méně. Znamenalo by to totiž nejen změnu režimu, ale zároveň i změnu lidské mentality, která se však nemění ze dne na den, ale někdy trvá i celé generace. Novelizovaný Zákoník práce dokonce používání docházkového systému nepřímo nařizuje.
Je prokázáno, že většina zaměstnanců si díky neobjektivnímu způsobu evidování docházky (přes sešit nebo vůbec žádný) přičte denně cca 5 - 10 minut času navíc. Například u společnosti o 30 zaměstnancích to dělá měsíčně 150 hodin. Toto číslo je samozřejmě velmi relativní, konečné číslo se při zavedení objektivního kontrolního systému ještě více odlišuje, jelikož se musí započítat (respektive odečíst) práce člověka, který několik hodin musel ze sešitu (či klasických píchaček) docházku přepočítávat. Při průměrné mzdě cca 60,- Kč na hodinu tak zaplatí měsíčně společnost zbytečně skoro 10 000,- Kč navíc, které mohla využít mnohem efektivněji.
V současnosti existují moderní elektronické systémy okolo 20 000,- Kč (což je de facto pořizovací cena nových mechanických píchaček), které nabízejí velkou škálu možností, díky kterým se systém zaplatí v neuvěřitelně krátkém časovém horizontu 2 - 3 měsíců. Vzhledem k tomu, že na trhu je takovýchto systémů již více, pokusíme se shrnout stručné šestero, které by vám mělo výběr nejlepšího systému pro vaši společnost podstatně ulehčit. 

Jaké atributy jsou zárukou dobrého docházkového systému?
1) Jednoduchost - čím složitější systém si pořídíte, tím bude problémovější a dražší; volte proto systémy, které umí rozložit zátěž na obsluhu i uživatele rovnoměrně.
2) Flexibilita - schopnost přizpůsobit se vašim požadavkům je rovněž důležitou vlastností dobrého docházkového systému, proto ji nepodceňujte.
3) Komplexnost - čím více příslušenství vám dodavatel nabídne zdarma, tím méně samozřejmě utratíte. Tento bod rozhodně nepodceňujte, u některých společností se náklady s příslušenstvím zvednou i více jak o 100 % oproti původní ceně.
4) Cena příslušenství - když už budete nuceni cokoliv "nadstandardního" zakoupit (kupříkladu další média), kontrolujte si jejich cenu. Nejlépe vycházejí kartičky s magnetickým proužkem (jako bankovní karta) nebo čárovým kódem (okolo 20,- Kč). Horší jsou již tzv. dallas čipy (cca 100,- Kč) a proximity karty (až 200,- Kč). Na první pohled malé částky mohou zbytečně vyhnat celou zakázku jen u trochu větší společnosti do statisíců.
5) Klientská podpora - záruky, rychlost servisu a hustota sítě distributorských center rovněž poukazuje na solidnost té které společnosti.
6) Reference a etablovanost - nemalou váhu mají samozřejmě i zkušenosti a kvalita produktu, nechte si od dodavatele vyčíst seznam referencí s podobnou strukturou společnosti, jako máte vy Jednouše tak poznáte, má-li dodavatel zkušenosti právě s vaším provozem.

Je na první pohled zřejmé, že zorientovat se na našem trhu v této oblasti je málem nadlidský úkol, doufáme proto, že vám náš článek byl v této záležitosti alespoň trochu nápomocen, ať již hodláte takovýto systém pro vaši společnost v blízké budoucnosti pořídit či nikoliv. Obecně totiž platí, že ať zvolíte jakýkoliv elektronický docházkový systém, vždy uděláte lépe, než kdybyste si nepořídili žádný.

Zpět


Replication roznese vaše data po celém podniku
Úkolem nového replikovacího programu Sybase Replication Server, nyní ve verzi 12.1 od společnosti Sybase, je co nejrychleji a pokud možno bezkonfliktně nainstalovat či přenést programy a data po podnikové síti na jednotlivé stanice a synchronizovat je. 
Nová verze replikačního serveru zahrnuje rovněž dodatečnou podporu heterogenních prostředí a také vylepšení v oblastech výkonu a řiditelnosti.
Kromě nového konfiguračního nástroje, který snižuje dobu instalace produktu, mohou administrátoři použít nové integrační nástroje na konfiguraci a monitorování heterogenních komponentů z jednoho rozhraní, což je stěžejní pro použití v rámci firemního portálového prostředí.
Nové datové zdroje, které nyní Replication Server 12.1 podporuje, zahrnují IBM DB2 Universal Database (UDB) na NT  a Unixu a Informix Dynamic Server 2000. Další datové zdroje podporované v předchozích verzích zahrnují IBM DB2 for OS/390, Informix Dynamic Server 7.X, Microsoft SQL  Server a Oracle. 
Sybase Replication Server 12.1 je nyní dostupný pro platformy AIX, Digital Unix, HPUX, Sun Solaris a Windows NT . Sybase Replication Server for Linux je dostupný od 30. dubna.

Zpět


GHOST 7.0 pro distribuci SW na PC
Konkurence nespí. Dalším výrobcem programů, který uvádí v těchto dnech své řešení pro vzdálenou správu počítačů, je firma Symantec. Ta uvedla novou verzi produktu Symantec Ghost 7.0 Enterprise Edition. 
Jedná o softwarový nástroj určený pro administrátory, kterým umožňuje rychlé a spolehlivé provádění změn konfigurace počítačů. Pomocí Ghost 7.0 mohou administrátoři na dálku distribuovat, klonovat, konfigurovat, zálohovat a obnovovat software a uživatelské obrazy v rámci sítě i mezi mobilními PC.
  Díky programu Ghost nemusejí IT administrátoři již navštěvovat jednotlivé počítače a provádět zde rutinní úkoly, jako je plné obnovení po havárii, upgrade operačního systému a aplikací na vyšší verze, přestěhování uživatele v síti apod. Nová verze s označením 7.0 přináší také možnost přírůstkového zálohování, které umožní rychle uvést počítač po havárii zpět do posledního známého bezpečného stavu. Díky tomu, že se jedná o klonování, mohou správci bezezbytku obnovit plnou konfiguraci desktopů i serverů.
Symantec Ghost 7.0 obsahuje několik nových funkcí:
· Migrace uživatelů: Funkce je nově zcela integrovaná do konzoly Ghost a je určena k převedení uživatelských dat a kompletního uživatelského nastavení z jednoho počítače na druhý. Migrace uživatelů umožňuje administrátorům převzít uživatelovy soubory, adresáře a nastavení pracovní plochy a jednoduše je zkopírovat na jiné PC.
· Inkrementální zálohování: Funkce je rovněž integrována do správcovské konzoly a je určena k tvorbě přírůstkových obrazů počítačů. Pomocí přírůstkového zálohování Ghost mohou administrátoři snadno zjistit a v procesech klonování uplatnit všechny změny, které byly na počítači provedeny oproti naposledy pořízenému obrazu Ghost.
· Obsahuje software 3ComBoot Services: Díky podpoře technologie Intel Wired for ManagementTM můžete v síti instalovat nové systémy, aniž byste museli jednotlivé počítače fyzicky navštívit. Administrátoři mohou nyní využít i technologií od společnosti 3Com, umožňujících boot ze sítě a pre-boot správu. Tyto technologie umožňují ještě více automatizovat distribuci Ghost OS a aplikačních obrazů a snáze provádět zotavení po havárii. Software 3Com Boot Services zahrnuje služby PXE, BOOTP a TFTP, a dále nástroje pro administraci souborů se zaváděcími obrazy a klientských souborů se zaváděcími parametry.
· Integrace s nástrojem Microsoft System Preparation: Ghost přichází s integrovanou podporou nástroje Microsoft System Preparation, jehož úkolem je připravit vzorový počítač ke klonování pomocí Ghost. Kombinací Ghost s nástrojem Microsoft System Preparation se tak snižuje počet obrazů, které je třeba uchovávat a odstraňuje se možný problém hardwarových nekompatibilit mezi obrazy.
· Integrace Ghost/AutoInstall: Přináší funkci AutoInstall přímo do prostředí centrální správcovské konzoly Ghost. Klienti Ghost a AutoInstall byli spojeni, čímž došlo ke zmenšení jejich celkové velikosti a zvýšení rychlosti instalací. Uživatelé tak mohou vytvářet softwarové balíky nebo provádět změny přímo pomocí konzoly Ghost.
· Menší a rychlejší: Jádro softwarového řešení - Spustitelný soubor Ghost - podstoupil další vylepšení, jejichž výsledkem je jeho menší velikost a vyšší rychlost. 

Zpět


Oracle OpenWorld poprvé v Evropě
Vrcholná událost pro všechny uživatele programů od firmy Oracle se blíží. Poprvé v Evropě se koná konference Oracle OpenWorld, která je určena pro správce databází, pracovníky zabývajícími se informačními technologiemi, vývojové pracovníky, správce internetových prezentací, odborníky v jazyku Java a partnery Oracle.
Evropská akce Oracle OpenWorld  se skládá z hlavní konference, jež se bude konat na výstavišti v Berlíně ve dnech 18. až 21. června 2001. Konference bude zaměřena především na nový produkt Oracle9i, který bude uveden na trh v polovině června letošního roku. Lákadlem setkání bude jistě přednáška výkonného ředitele společnosti Oracle – Larryho Ellisona .
Na konferenci má zaznít více jak 150 obsáhlých vzdělávacích přednášek, které mimo jiné účastníkům nabídnou informace o strategických partnerech společnosti Oracle.

Zpět


Enovia ve službách firmy Wilhelm Karmann
Dodavatel součástí pro automobilový průmysl, společnost Wilhelm Karmann , si pro správu procesů životních cyklů výrobků vybral software ENOVIA z dílen Dassault Systemes. Dohoda spočívá v zakoupení ENOVIA DMU Navigatoru, a to včetně služeb IBM, spolu s instalací a školením. 
Karmann implementuje systém ENOVIA jako hlavní řešení své e-business strategie, která má vést ke snížení času a nákladů nutných pro vývoj produktu za současného zvýšení jeho kvality.

Zpět


Virtuální univerzita Českého Telecomu
Projekt elektronického školení si našel cestu do dalšího velkého podniku v České republice. Po provedeném pilotním projektu byla vybrána společnost Kontis jako dodavatel řešení Virtuální univerzity Českého Telecomu. 
Jedná se o rozsáhlý projekt zavedení e-Learningu, který obsahuje zavedení řídícího systému e-Learning, vývojových nástrojů pro tvorbu kurzů a tvorby kurzů na zakázku. V pilotním projektu byl implementován a testován řídící systém Ingenium společnosti click2learn.com.

Zpět


Severy IBM dále drží prvenství ve výkonu
Podle nedávno provedených výkonových testů jsou eServery společnosti IBM stále nejrychlejšími servery s Java technologií na světě. V nejnovějších testech výkonu serverů, SPECjbb2000, bylo dosaženo nového rekordu pro 24 procesorové servery s technologií Java.
Zmiňovaný 24 procesorový server nese označení IBM eServer iSeries 840 a ve standardizovaném testu SPECjbb2000 dosáhl výsledku 132 322 operací za sekundu.
Testovací metodologie Java Business Benchmark SPECjbb2000 byla sestavena sdružením System Performance Evaluation Cooperative  a simuluje zpracování objednávek v typickém prostředí aplikací Java, které se používají v rozsáhlých obchodních systémech. Výsledky těchto testů jsou pak firmami využívány k porovnávání výkonu serverů použitých v aplikační vrstvě ale také k porovnání výkonu platforem Java různých dodavatelů. 
Bližší informace najdete na této adrese


Zpět


Tele2


Kancelářské aplikace

eBook Reader s interaktivním slovníkem
Společnost Adobe uvedla novou verzi programu Acrobat eBook Reader 2.1 pro čtení elektronických knih. Nově je v prohlížeči použita technologie vykreslování písem Adobe CoolType, funkce dvoustránkového rozvržení a zabudovaný interaktivní slovník.
S technologií CoolType mohou čtenáři například kliknout na libovolné slovo a objeví se interaktivní slovník s definicí. Navíc, pokud k tomu vydavatel poskytne povolení, mohou si uživatelé mezi sebou půjčovat a předávat své e-knihy.
Adobe Acrobat eBook Reader 2.1 pro Windows a beta verze programu pro Macintosh je možné zdarma stáhnout z webových stránek Adobe.com na této adrese. Verze pro Windows  je také k dispozici v on-line obchodě eBookstore na webových stránkách Barnes and Noble.com na této adrese, nebo v obchodě Amazon.com .

Zpět


Pentium IV 1,7 GHz v České republice
Společnost LEVI připravila na druhý květnový týden lahůdku pro všechny vyznavače vysokého výkonu. Do své nabídky zařazuje procesor Intel Pentium IV pracující na frekvenci 1,7 GHz. Svou sílu může uplatnit v hrách, multimédiích stejně jako v náročných databázových operacích. 
Procesor Pentium 4 přináší výkonnostní posun směrem nahoru k frekvencím za gigahertzovou hranicí. Procesory používají novou patici označovanou jako Socket 423 (někdy též Socket PGA), podobnou Socket 370, avšak nekompatibilní. Jsou vyráběny 0,13 mikronovou technologií (Pentium III 0,18 mikronovou), mají 8 KB L1 cache a 256 KB L2 cache. Jejich frekvence začíná na 1,3 GHz a nyní dosáhla hodnoty 1,7 GHz. Procesory Pentium IV jsou založeny na tzv. NetBurst mikroarchitektuře, která nabízí několik nových vlastností:
* Hyper-Pipelined technologie - umožňuje zpracovávat instrukce v procesoru nejvyšší možnou rychlostí a dosáhnout vyšší frekvence
* SSE2 (Streaming SIMD Extensions 2) - rozšíření instrukční sady o 144 nových instrukcí 
* 400 MHz sběrnice - ve skutečnosti pracuje na 100 MHz, ale přenáší data čtyřikrát během jednoho cyklu 
* Advanced Dynamic Execution - vylepšené řetězení instrukcí 
* 128bitová floating-point jednotka - vyšší výkon např. v 3D hrách 
* L1 cache o velikosti 8 KB uchovává dekódované instrukce 
* Rapid Execution Engine - dvě aritmeticko logické jednotky (ALU) pracují na dvojnásobné frekvenci jádra (chovají se tak jako čtyři ALU na frekvenci jádra) 
Vzhledem k tomu, že Pentium IV podporuje pouze Rambus paměti, které jsou dražší než SDRAM, a také cena základních desek pro Pentium IV je vyšší, vychází celkově cena Pentium IV sestavy výše než Pentium III. Společnost Intel se snaží kompenzovat tento stav tím, že za výhodnější cenu nabízí "bundle" procesor Pentium IV spolu s Rambus pamětí.

Zpět


OSKAR nabízí výběr telefonního čísla zdarma
Oskar od 2. května do 30. června nabízí výběr telefonního čísla pro paušální tarify zdarma (tedy mimo tarifu Slyším Vás). Tyto paušální tarify nyní začínají novou číselnou řadou 0777. 
Součástí této nabídky je i možnost zvýhodněného výběru tzv. „Zlatých čísel" o 40 % levněji. Tato „Zlatá čísla" představují zvolené kombinace čísel, odpovídající například přezdívce nebo jménu uživatele při volbě čísla na klávesnici.

Zpět


SOFT-TRONIK novým distributorem HP softwaru
Společnost Hewlett-Packard provedla autorizaci nového distributora - společnosti SOFT-TRONIK s platností od 1. května 2001. Ostravská společnost se tím stává autorizovaným distributorem softwarových produktů HP OpenView pro kompletní správu a dohled IT infrastruktury, společnosti Hewlett-Packard.
Společnost SOFT-TRONIK byla založena v roce 1990 v Ostravě a od roku 1992 působí na českém trhu IT jako distributor - nabízí produkty a služby výhradně nepřímo prostřednictvím partnerské sítě. 
SOFT-TRONIK se zaměřuje na oblast počítačových sítí, komunikací, internetových řešení, server-based computingu, UNIXu a databázových systémů. Součástí nabídky jsou rovněž služby. Dalšími partnery společnosti SOFT-TRONIK jsou vedle Hewlett-Packard společnosti Sun, iPlanet, Citrix, Sybase, 3Com, Allied Telesyn, APC, či SCO.

Zpět


Společnost PPI-ETC se stává servisem Motoroly
Novým autorizovaným servisním střediskem společnosti Motorola (Motorola authorized service center) pro Českou republiku se stává společnost PPI-ETC. Ta bude poskytovat kompletní servisní služby pro všechny modely telefonů značky Motorola. 
Doposud byla jediným autorizovaným servisním střediskem Motorola společnost EBM.
Společnost PPI-ETC disponuje vlastní sítí sběrných míst po České republice, kde mohou uživatelé svůj telefon zanechat a po opravě si ho vyzvednout, aniž by museli cestovat do Prahy. Rovněž každý prodejce mobilních telefonů má možnost zaslat přístroj na záruční opravu bezplatně do centrálního servisu PPI-ETC. 
PPI-ETC Group spolupracuje s Motorolou již od ledna 1998, kdy byla firma RR Serwis, která je součástí PPI-ETC Group, jmenována Centrálním servisním střediskem pro Polsko.

Zpět


Jak si stojí Oskar?
Oskarův loňský nástup na český trh pokračuje i v letošním roce. V 1. čtvrtletí si Oskar připsal 101 300 (net) nově aktivovaných uživatelů a celkový počet zákazníků za 13 měsíců plného provozu společnosti tak dosáhl 403 000.
Oskar v 1. čtvrtletí 2001 nabídl řadu nových služeb. Oskar jako první na českém trhu umožňuje zákazníkům komplexní správu účtu přes síť více než 100 bankomatů, dále došlo k rozšíření aplikací Oskarova WAPu a v závěru března byly představeny služby na bázi SMS - SMS e-mail a SMS Chat.

Zpět

 Internet, Komunikace a sítě

Kryptografie pro sálové počítače
Miliony lidí se denně připojují na internet a obchodují v elektronickém světě. Elektronické obchodování mezi firmami má dnes objem asi 100 miliard USD a do roku 2002 by tato cifra měla vzrůst až na 1 trilion USD (podle Forrester Research). V důsledku toho se čím dále tím více podnikových dat, z nichž mnohé jsou kritické nebo utajované povahy, bude dostávat do režimu on-line.
Vzhledem k tomu, že podnikový informační systém (Business Critical Computing) je nyní klíčovým prvkem společností zabývajících se elektronickým obchodováním a že elektronická kriminalita pro ně představuje hlavní hrozbu, uvedla společnost Fujitsu Siemens nový softwarový balík na elektronické zabezpečení openCRYPT. Ten poskytuje ochranu jak transakcím, tak přenosům dat před odposloucháváním nebo poškozením.
OpenCRYPT se zakládá na kryptografické normě veřejného klíče #11 (Public Key Cryptography Standard  = PKCS #11) a byl napsán s cílem zajistit zabezpečení elektronického obchodování v prostředí sálových počítačů BS2000/OSD . Mezi vlastní produkty společnosti Fujitsu Siemens, které budou používat openCRYPT k autentizaci a šifrování, patří interNet Security, což je komponenta zabezpečení webového serveru APACHE, systém pro přenos souborů openFT a univerzální monitor transakcí openUTM. 
OpenCRYPT poskytuje zabezpečení operacím v rámci elektronického obchodu, opírajícím se o transakce. Rovněž dovoluje firmám, aby splnily zákonné požadavky kladené na elektronické obchodování, například ze zákona o podpisu.

Zpět


Virtuální soukromé sítě v podání Cisco 
Na setkání Cisco Partner Summit 2001 v Las Vegas představila společnost novou strategii, která umožní propojení všech stolních a přenosných i kapesních počítačů a řady Cisco VPN koncentrátorů, routerů a firewallů do unifikovaných virtuálních soukromých sítí. 
Využitím techniky "push policy" dovolí jednotný klientský celek VPN uživatelů například centrálně spravovat přístupová práva a usnadní připojování vzdálených uživatelů k virtuálním soukromým sítím.
První implementace tohoto unifikovaného klientského rámce je již k dispozici pro řadu koncentrátorů Cisco VPN 3000 s právě uvedeným softwarem VPN Client Release 3.0. Další implementace budou přibývat pro další zařízení tvořící v podnicích a u poskytovatelů služeb vnější rozhraní - patří mezi ně řada firewallů Cisco PIX, routery Cisco 7100/7200 VPN, řada koncentrátorů VPN 5000 a všechny moduly umožňující připojování do virtuálních soukromých sítí pro routery a přepínače Cisco s operačním systémem IOS. 
Cisco zároveň doplní ovladače pro všechny hlavní operační systémy včetně Macintosh, Linux a Solaris - podporovány jsou již operační systémy Windows 95 /98 /NT /2000 /CE/Me  a Palm Pilot (movianVPN od Certicom).
Hardwarový klient Cisco VPN 3002, navržený na bázi nového unifikovaného klientského rámce VPN, kombinuje vlastnosti softwarového klienta se stabilitou a nezávislostí hardwarové platformy. Nový VPN 3002 Hardware Client spolupracuje s hlavními operačními systémy a především nezasahuje do činnosti osobního počítače, protože je samostatným hardwarovým zařízením. 
Tento prvek je určen pro nasazení v podnicích, kde až tisíce vzdálených koncových uživatelů potřebuje mít přístup do podnikových sítí z velkého počtu geograficky rozptýlených poboček nebo z domácích kanceláří. Příkladem podniků, které mohou využít klienta 3002, mohou být např. prodejní řetězce, banky, pojišťovací agentury, prodejci automobilů nebo firmy poskytující on-line služby svým klientům.
Samotný hardwarový klient Cisco 3002 může propojit řadu různých zařízení - pracovní stanice, servery, sdružovače, IP telefony, pokladny, tiskárny - s centrálou podniku. 
Pro podniky, které dnes potřebují podporu více protokolů a platforem, ohlásila společnost Cisco dostupnost koncentrátoru VPN 5001. Tento prvek je navržen pro malé i střední podniky, kde potřebují podporu softwarových klientů i jiných operačních systémů, než je Windows , a tak v současnosti podporuje rovněž operační systémy Macintosh, Solaris, Linux a Intel. Je použitelný i v organizacích pracujících s protokoly IPX a AppleTalk.
 

Zpět


SkyNet zvyšuje rychlost přípojky na 34 Mbps
Společnost SkyNet oznámila zvýšení rychlosti připojení své páteřní sítě do internetu. Nově zřízená přípojka bude realizovat přímé propojení do evropské sítě optických vláken a díky tomu se komunikační rychlost koncových uživatelů zvýší na 34 Mbps. 
Obdobný upgrade provedla také sesterská společnosti Slovanet, jeden z největších slovenských internetových poskytovatelů. Sítě SkyNet v České republice a Slovanet ve Slovenské republice jsou nyní přímo propojeny, a tak i v době nejvyšší zátěže umožňují komunikovat klientům připojeným do těchto sítí v různých městech dříve společného státu pohodlně a bez čekání. 
SkyNet také dokončil integraci společnosti Bohemia.Net, což se projevilo rozšířením nabídky služeb ochrany sítí a bezpečnosti dat. Důsledkem integrace je také členství společnosti SkyNet ve sdružení poskytovatelů internetových služeb NIX.CZ, kde nahradili zakládajícího člena, společnost Bohemia.Net. 
 

Zpět


Optika spojuje Evropu
Švédská společnost BT Ignite dokončila druhou fázi budování své evropské optické sítě vybudováním sítí v Dánsku a Norsku. V současné době spojuje optická síť firmy BT Ignite více než 200 evropských měst a je páteřní sítí širokopásmových sítí firmy BT a internetového protokolu (IP) pro přenos dat. 
Každé vlákno sítě má přenosovou kapacitu 160 - 320 Gbitů za sekundu a tato kapacita může být případně zvětšena až na 1,6 Terabitů za sekundu při použití zhušťovací technologie DWDM (dense wave division multiplexing). Celková délka sítě firmy BT představuje 55 000 kilometrů optických vláken a je to nejdelší evropská optická síť.
Společnost BT Ignite chce své služby nabízet také ve střední Evropě. Na podzim letošního roku hodlá firma ukončit expanzi do Rakouska, Maďarska, České republiky a Slovenska, kde společnost nabídne i řadu služeb v oblasti IP - od budování sítí a poskytování připojení k internetu, přes konzultace a řešení v oblasti elektronického obchodování, až po aplikace v oblasti systémové integrace a outsourcingu. Tím bude dokončena třetí fáze projektu. 
Optická síť firmy nyní spojuje velká evropská města v Británii, Francii, Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Švýcarsku, Španělsku, Irsku, Dánsku, Norsku a Švédsku.

Zpět


GTS vítězí na trhu ServerHostingu 
Společnost GTS dosáhla podle „Analýzy trhu hosting služeb" vypracované společností Digimark v březnu 2001, nejsilnější pozice na trhu ServerHostingu v České republice. 
· V současné době je v datových centrech GTS umístěno na 24 % z celkového počtu serverů. Navíc v květnu firma plánuje v Praze otevřít nové datové centrum GTS Telehouse na ploše více než 2000 m2, což by mělo nynější pozici na trhu ServerHostingu ještě posílit. 
Na dalších místech se umístila společnost Nextra a Contactel (nad 15 % podíl na trhu) a na čtvrtém IOL na hranici 15 %. S velkým odstupem následují KPNQwest (7 %), Volný, Inway, Euroweb, WOL, Casablanca a Datac - všichni pod hranicí 5 % podílu na trhu.
 

Zpět


SystemOnLine


 Informační společnost

Nejdůvěryhodnější značky
V říjnu až listopadu loňského roku provedla společnost Reader´s Digest  v celkem 18 evropských zemích mezinárodní marketingový průzkum zaměřený na nejdůvěryhodnější obchodní značky (viz. příloha). Mezi sledovanými státy byla i Česká republika, ve které jsou stejně jako ve většině států Evropy oficiální výsledky zveřejňovány právě v těchto dnech. 
A dne 26. dubna se v sídle společnosti v Praze uskutečnilo slavnostní předání certifikátů „Nejdůvěryhodnější značka v České republice". V kategorii „mobilní telefony" obsadila první místo Nokia, v sekci „počítače" toto ocenění obdržela společnost IBM a v oblasti „internetové společnosti“ Contactel.
Sběr dat od čtenářů měsíčníku Reader´s Digest Výběr se prováděl ve všech zemích prostřednictvím pošty a celkem bylo do závěrečného zpracování zahrnuto 17 027 správně vyplněných dotazníků. Českou republiku reprezentovalo 1 556 odpovědí. Při hodnocení bylo použito metody kladení otevřených otázek, při které nejsou respondenti ovlivněni předdefinovanou škálou. 
Takto čtenáři určovali své vlastní preference nejdůvěryhodnějších značek v celkem 18 kategoriích (viz. příloha) spolu s jejich dílčím hodnocením podle hodnoty, kvality, důvěryhodnosti, image a chápání potřeb zákazníka.
Je jen otázkou, jak reprezentativní je zastoupení čtenářů časopisu Reader´s Digest Výběr s ohledem na celkovou populaci obyvatelstva, a zda při zvolené metodice hodnocení „Nejdůvěryhodnější značky“ nehrálo spíše roli povědomí o značce získané ze sdělovacích prostředků (rozuměj z reklamy) než osobní zkušenosti a poznatky od přátel či kolegů.

Zpět


Nový obchodní ředitel ve společnosti PragoData
Do pozice obchodního ředitele společnosti PragoData nastoupil ing. Miloš Hačecký. Jeho hlavním úkolem a odpovědností je efektivně realizovat novou obchodní strategii.
Ing. Miloš Hačecký s sebou přináší rozsáhlé praktické zkušenosti a know-how z ITC oblasti, jež získal na svém předchozím působišti - ve společnosti Hewlett-Packard, divizi HP Consulting. Je absolventem ČVUT, fakulta elektrotechnická.
Společnost PragoData patří mezi dodavatele informačních systémů a technologií. Zaměřuje se na komplexní dodávky systémů pro řízení podniku, manažerské informační systémy, systémy pro řízení vztahů se zákazníky a na poskytování souvisejících služeb.


Zpět


Telenor posiluje: Tom Lindberg
Evropská telekomunikační společnost Telenor jmenovala pana Toma Lindberga (1960) do pozice Country Manager pro Českou republiku. Před svým příchodem do České republiky působil Lindberg u společnosti Telenor Telecom Solutions jako ředitel divize zaměřené na trh malých firem. Ve své nové pozici bude věnovat zvláštní pozornost objevování nových obchodních příležitostí na českém trhu. 
Regionální zastoupení (tzv. Country Office) Telenoru má pod vedením Lindberga za úkol podporovat obchodní aktivity společnosti v České republice a navazovat spolupráci s potenciálními lokálními partnery. Monitoruje také situaci na českém trhu a místní regulační podmínky, a zároveň usiluje o posílení všech vztahů a aktivit Telenoru v České republice.


Zpět


Golfinfo


 WWW tipy týdne

Tmavomodrý svět na síti
Již za několik dní budou mít první návštěvníci kin příležitost vidět premiéru filmu "Tmavomodrý svět" - dlouho očekávaného nového filmu o životě pilotů RAF za druhé světové války režiséra Jana Svěráka a scenáristy Zdeňka Svěráka.
Uživatelé internetu mohou již nyní objevovat napětí a dobrodružství filmu "Tmavomodrý svět" na jeho oficiálních webových stránkách na této adrese.
Mezi hlavní zajímavosti stránek patří úvodní slovo Jana Svěráka, detailní informace o všech aspektech filmu, strhující video-ukázky z filmu, audio-ukázka hudby Ondřeje Soukupa k filmu ve formátu mp3, elektronické pohlednice s fotografiemi z filmu, úryvek ze scénáře Zdeňka Svěráka a skutečné příběhy českých pilotů, kteří sloužili v průběhu druhé světové války u královského letectva Royal Air Force.
On-line chatovací fóra umožňují návštěvníkům klást otázky přímo tvůrcům a hlavním představitelům filmu "Tmavomodrý svět" (záznam rozhovoru s otcem a synem Svěrákovými z 19. dubna je na stránkách k dispozici již nyní, připravují se živé rozhovory s herci Ondřejem Vetchým a Kryštofem Hádkem či se skutečnými bývalými českými piloty RAF).
Návštěvníci si mohou vyzkoušet roli filmového kritika a napsat svou vlastní filmovou recenzi, která pak bude k dispozici všem návštěvníkům stránek filmu "Tmavomodrý svět". 
A odvážlivci, kteří budou cestovat do "Tmavomodrého světa" prostřednictvím internetu, mohou pilotovat virtuální Spitfire, provádět úhybné manévry a létat střemhlav v interaktivní videohře, která simuluje leteckou bitvu s vražednými messerschmitty německé Luftwaffe.
 

Zpět


epravo.cz na plný provoz
V prostředí českého internetu je dlouhodobě pociťován nedostatek komplexních a kvalitních právních informací. Ve srovnání například s velmi silně obsazenou oblastí financí je to více než patrné. Tento stav se pokusilo změnit několik databázových či studentských projektů, které však pokryly vždy jen úzký výsek požadovaných služeb. 
Server www.epravo.cz tak přichází s novou službou na českém internetu. Připravován skupinou zkušených právníků ve spolupráci s řadou externích spolupracovníků nabízí server uživatelům, právníkům i neprávníkům, právní výklad aktuálních otázek a právní komentář ke společenskému dění.
Na svých stránkách kromě toho server poskytuje zdarma Sbírku zákonů od roku 1993, úplná znění vybraných předpisů, významná soudní rozhodnutí (judikaturu), sbírku právních norem Evropských společenství či adresář institucí (státní správa, samospráva, soudy a další). Jádrem však zůstávají články komentující aktuální společenská a právní témata.
 

Zpět


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora P. Boucník [
boucnik@ccb.cz]


TOPlist