Recenze

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]       [ IT System ] [ IT CAD ] [ Golf ]

Digitální kompakt pro náročné - HP Photosmart 618

S nástupem digitální éry pronikají do oblasti fotografie také firmy, které dříve s výrobou fotografického příslušenství neměly nic společného. Jak se jim podaří prosadit vedle tradičních "velkých" výrobců fotografické techniky, ukáže nejspíše čas. Nicméně měli jsme možnost otestovat výborný a přitom cenově přijatelný digitální fotoaparát značky Hewlett Packard, přičemž tuto značku kterou, asi většina uživatelů zná spíše z mnoha jiných produktů výpočetní techniky. HP Photosmart 618 je svým designem velice podobný běžným kinofilmovým "kompaktům". Jedná se o bohatě vybavený přístroj s kvalitním značkovým objektivem Pentax s 3x optickým zoomem, CCD snímačem tvořeným 2,11 miliony pixelů a maximálním rozlišením 1600 x 1200 bodů. Skutečný rozsah ohniskových vzdáleností objektivu (5,2 mm až 16,5 mm) představuje ekvivalent k 34 mm až 108 mm u 35mm kinofilmu. K dispozici je také dvojnásobný digitální zoom. Objektiv se skládá z 9 - ti prvků v osmi skupinách včetně dvou asférických členů a má vynikající světelnost f/2,4 až f/4,0.

Elektronická závěrka pracuje s časy 1/1000 a 4 s. Citlivost CCD snímače se mění automaticky, nebo ji můžete nastavit na ISO 100 či ISO 200. Stejně tak vyvážení bílé lze ponechat na automatice, nebo z nabídky vybrat charakter osvětlení (denní, žárovkové, zářivkové).

Nastavení expozice a zaostření probíhá automaticky s možností manuální korekce +/- 2 clonová čísla po 0,5 a ručního zaostření od vzdálenosti 10 cm. Autofokus využívá metodu TTL s detekcí kontrastů a pracuje v rozsahu 0,5 m až nekonečno, v režimu makro zaostřuje od 0,1 m do 0,6 m. Možné je zaostření na nekonečno. Nabídka šesti režimů expozice zahrnuje, kromě automatického nastavení, prioritu clony, prioritu času, program portrét, krajina a pohybové scény. Volitelný je také způsob měření expozice (bodové, vícebodové a se zdůrazněným středem).

HP Photosmart 618 disponuje zabudovaným bleskem s možností zapnutí redukce efektu červených očí. Blesk lze používat v pěti režimech. Přístroj má samospoušť s 10s prodlevou, dálkovou spoušť a standardní stativový závit 1/4".
 

 
Hledáček je optický s dioptrickou korekcí. Do zadní stěny aparátu výrobce integroval 2" barevný TFT LCD displej sloužící jako hledáček a zároveň je určen k prohlížení uložených snímků a komunikaci s uživatelem přes přehledná menu. K pohodlné a rychlé manipulaci prostřednictvím menu je určeno čtyřpolohové tlačítko-joystick a tři tlačítka s proměnnou funkcí, umístěná pod LCD. HP Photosmart 618 používá jako paměťové médium kartu CompactFlash s max. kapacitou 32 MB.

Fotoaparát disponuje otočným přepínačem pro volbu jednoho ze čtyř pracovních režimů (snímání, prohlížení, editace obrázků a propojení s PC), přičemž každému z nich je přiřazena odpovídající nabídka funkcí. Kromě přepínače je na vrchní straně přístroje stavový LCD displej a tři tlačítka na ovládání blesku, samospouště a režimu zaostřování. HP photosmart 618 umožňuje pořizování jednotlivých snímků, průběžné snímání sekvence snímků a snímání s časovou prodlevou od 15 sekund do 24 hodin. Obrázky nebo sekvence obrázků můžete doplnit až 45sekundovým zvukovým záznamem ze zabudovaného mikrofonu, a to buď při vlastním snímání nebo dodatečně. V režimu reprodukce pak lze snímky i se zvukem "přehrávat" přímo v přístroji. Navíc je možné zvuk z jednotlivých obrázků vymazat.

Snímky můžete pořizovat v rozlišení 1600 x 1200 nebo 800 x 600 při 30 - ti bitové barevné hloubce a ukládat ve formátu TIFF nebo JPEG. Pro soubor JPEG aparát nabízí tři stupně komprese. Standardně dodávaná 16MB CompactFlash karta pojme 2 snímky TIFF a 15 obrázků JPEG v nejvyšší kvalitě. 

Mezi mnoha funkcemi přístroje najdete např. režim efektů snímku (černobílý, sépiový), možnost přiřazení textu či loga, řazení, kategorizování, mazání pořízených obrázků atd. Pro přenos souborů do počítače slouží rozhraní USB. Snímky lze prezentovat také na televizní obrazovce v normě PAL nebo NTSC a velmi pohodlná je funkce odeslání přímo do vybraných tiskáren přes IR rozhraní.

Fotoaparát je napájen ze čtyř tužkových baterií, nebo AC adaptéru, který se dodává jako volitelné příslušenství. V balení jsme obdrželi čtyři alkalické baterie a NiMh akumulátory s kapacitou 1200mAh. Plně nabité akumulátory vystačily přibližně na 30 snímků JPEG v nejlepší kvalitě při běžném využívání přístroje (časté zapínání/vypínání, přiměřené používání displeje a blesku, přehrávání obrázků do počítače).

Pořízené snímky vykazovaly výbornou ostrost v menším rozlišení 800 x 600, při 1600 x 1200 působily částečně dojmem interpolovaného obrazu. Expoziční automatika pracovala velmi přesně i v extrémních podmínkách (protisvětlo, noční záběry), stejně jako automatické vyvážení bílé, kde se ale objevily drobnější problémy s bílým denním světlem - některé snímky vykazovaly mírný posun do červena až purpurova. CCD čip testovaného přístroje velmi dobře zvládal kontrasty a pořízené obrázky proto disponují bohatou škálou půltónů.

Zajímavou maličkostí, která "usnadní život", je automatické nastavení orientace záběru při snímání na výšku. Obraz je vždy orientován správně ať držíte aparát natočený o 90 stupňů doleva nebo doprava.

K fotoaparátu HP Photosmart 618 byla přiložena dvě CD s elektronickou dokumentací a přehledným, intuitivním softwarem pro prohlížení a editaci obrázků včetně jejich tisku např. formou alb, sdílení prostřednictvím webu, rychlého odeslání e-mailem atd.

Podrobnější data o fotoaparátu ve formátu pdf lze získat na této adrese.

-vb-


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora P. Boucník [
boucnik@ccb.cz]


TOPlist