17-01-2001

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]       [ IT System ] [ IT CAD ] [ Golf ]

 Událost týdne
 W. Hewlett - zakladatel HP zemřel
 Kdo se spojí příště?
 Změny na českém Internetu
 Kancelářské aplikace
 ThinkPad TransNote
 Dotace na tvorbu www stránek
 Mobilní Internet pro světoběžníky
 První systém od FS s Pentium 4
 Podnikové aplikace
 Přestaňte se učit cizí jazyky
 Datová centra e-obchodu
 Brother vybírá SAP
 Komunikace a sítě
 Propojte LAN a bezdrátové sítě
 Telia rozšíří síť "Viking" do ČR
 Bezpečnost virtuálních priv. sítí
 Nestabilní server, jako kdyby nebyl
 Ceny akademie českého Internetu
 Fractal s Nextrou
 Případové studie
 Migrace eBanky
 Ze společnosti
 Konec mýtů o ved. pracovnicích
 B2B Centrum má novou manažerku
 Western Digital jmenoval ředitele
 Změny v evr. vedení AVNET CM
 Nové jméno zprav. na Seznam.cz
 Technodat: rekord v PDM/EDM
 Exkluzivita pro Abakus
 Jeden patent za druhým
 WWW tip týdne
 Finance.iHNed.cz zahajuje provoz

 Servery edice IT Business

 system.ccb.cz
 Přínosy informačních systémů
 Roche sází na e-business
 Elektronické dokumenty v praxi
 Zkoumání podnikových dat
 Další krok k vytvoření "E-státu"
 
 cad.ccb.cz
 Podnikáme v RP
 Vize Autodesku
 Nasazení CA.. systémů
 MSC.Software
 Kolik stojí zkušenost
 

Intentia
 Události týdne

William Hewlett - zakladatel HP zemřel
Pan William R. Hewlett, spoluzakladatel a bývalý prezident společnosti Hewlett-Packard, přední americky businessman, technolog a filantrop, zemřel v patek 12. ledna ráno doma ve spánku, stár 87 let.
Spolu s Davidem Packardem, který zemřel již 26. března 1996, založili v roce 1939 v malé garáži společnost Hewlett-Packard. Jejich původní firma nyní sestává ze dvou nadnárodních podniků: společnosti Hewlett-Packard s 88 500 zaměstnanci, a společnosti Agilent Technologies, která zaměstnává více než 47 000 pracovníků. Legendární garáž, označená za místo vzniku "Silicon Valley", je historickou pamětihodností státu Kalifornie.
William Redington Hewlett se narodil 20. května 1913 v Ann Arbor ve státě Michigan. Ve třech letech se přestěhovali do Kalifornie, kde jeho otec, lékař, rozšířil učitelský sbor na Stanford Medical School. Jako chlapec projevoval Hewlett dychtivý zájem o vědu, prováděl mnoho fyzikálních a chemických experimentů.
V roce 1930 byl přijat na Stanford University, kde se seznámil s Packardem. Roku 1934 získal na Stanfordu titul "bachelor of arts" (bakalář svobodných umění), a o dva roky později se stal magistrem přírodních věd na Massachusetts Institute of Technology. Poté se vrátil na Stanford, kde v roce 1939 dosáhl inženýrského diplomu. V tomtéž roce se oženil s biochemičkou Florou Lamson.
Na podnět jednoho ze stanfordských profesorů, průkopníka radiového inženýrství Fredericka E. Termana, Hewlett a Packard 1. ledna 1939 s 538 dolary osobního kapitálu založili společnost Hewlett-Packard. Hewlettova diplomová práce, v níž se zaměřil na praktické využití nové elektroinženýrské technologie - záporné zpětné vazby, se stala základem pro první výrobek HP, zvukový oscilátor. K prvním odběratelům patřila i studia Walta Disneye, která použila osm těchto výrobků pro ozvučení filmu "Fantasia." Navzdory chybějícím zkušenostem v obchodu dosáhli oba podnikatelé v prvním roce podnikání mírného zisku, a v černých číslech zůstali i dalších 61 let.
Během 2. světové války sloužil Hewlett jako důstojník v US Army Signal Corps. Po válce se vrátil do HP, kde působil jako viceprezident. V roce 1957 byl zvolen výkonným vicepresidentem, v roce 1964 prezidentem, a v roce 1969 výkonným ředitelem. Prezidentské funkce se vzdal v roce 1977, a o rok později odešel jako výkonný ředitel do penze. Jako předseda výkonného výboru HP působil až do roku 1983, kdy se stal místopředsedou správní rady HP. V roce 1987 byl jmenován emeritním ředitelem.
Po celou dobu své kariéry v HP Hewlett stále navštěvoval laboratoře HP, kde často pracoval po boku inženýrů z výzkumného centra společnosti. Měl cit pro technologické novinky a aktuální trendy. Například poté, co HP v roce 1968 představila stolní vědecký kalkulátor, požádal Hewlett své inženýry, aby navrhli něco podobného, co by se mu vešlo do kapsy u košile. Výsledkem byl HP-35, první kapesní vědecký kalkulátor na světě. Jakmile byl v roce 1972 uveden na trh, logaritmické pravítko zastaralo.
Hewlett věřil, že jedním z jeho největších úspěchů je lidsky orientovaný přístup k řízení, který spolu s Packardem vytvořil. Zdravotní pojištění, flexibilní pracovní doba, otevřené kanceláře, decentralizované rozhodování, řízení podle cílů, či zaměstnanecké "hovory při kávě", to jsou jen příklady mnoha zásad a metod, které v HP zavedli. Z odkazu "HP Way", dodnes těží celá řada úspěšných společností.
"Nechtěli jsme provozovat podnik typu ‚přijmout a vyhodit', ale společnost založenou na loajální a nadšené pracovní síle," řekl jednou Hewlett. "Cítili jsme, že tito pracovníci by měli mít možnost sdílet do jisté míry růst společnosti." Od svých začátků má proto společnost HP program sdílení zisku se všemi zaměstnanci.
Roku 1957 nabídla HP své akcie k veřejnému obchodování. Hewlett i Packard od té doby vlastnili značnou část kmenových akcií. Následně vznikl program zaměstnaneckých akcií, který umožňuje pracovníkům HP zakoupit akcie společnosti se slevou, v souladu se zájmem zakladatelů, aby se zaměstnanci podíleli na úspěchu společnosti.
V roce 1957, kdy na základě Římské dohody vzniklo Evropské hospodářské společenství, spatřil Hewlett příležitost pro HP a vedl společnost k rozšíření působnosti mimo Spojené státy. V roce 1959 otevřela HP v německém Boeblingenu svůj první výrobní závod mimo Palo Alto. Ve stejném roce založila společnost evropskou centrálu v Ženevě.
Během své kariéry působil Hewlett jako ředitel řady společností a organizací: Chrysler Corp., Chase Manhattan Bank, FMC Corp., Overseas Development Council (rada pro zámořský rozvoj), Kaiser Foundation Hospital & Health Plan, Palo Alto-Stanford Hospital Center. V 60. letech, ve funkčním období prezidenta USA Lyndona Johnsona, byl členem výborů General Advisory Committee on Foreign Assistance Programs (všeobecný poradní výbor pro programy zahraniční pomoci) a Science Advisory Committee (poradní výbor pro vědu).
Hewlett se zajímal o vzdělávání a medicínu. Byl důvěrníkem Mills College v Oaklandu v Kalifornii v letech 1958 až 1968 a Stanford University v letech 1963 až 1974. V letech 1969 až 1970 byl členem výboru "San Francisco regional panel of the Commission on White House Fellows". V roce 1985 mu tehdejší president Spojených států Ronald Reagan udělil nejvyšší vědecké ocenění v USA, "National Medal for Science". Navíc obdržel 14 čestných titulů od vysokých škol a univerzit, včetně čestného členství na Oxford University v roce 1996 za svůj přínos vzdělávání a společnosti. Až do své smrti byl Hewlett ředitelem výzkumného institutu Monterey Bay Aquarium Research Institute, který založil Packard.
Za svůj život publikoval Hewlett několik technických článků v oblasti elektroinženýrství. Byl držitelem mnoha patentů a členem National Academy of Sciences (národní akademie věd) a zvoleným členem American Academy of Arts and Sciences (americká akademie umění a věd). Byl spoluzakladatelem American Electronics Association (americká asociace pro elektroniku), členem National Academy of Engineering (národní inženýrská akademie), která mu v roce 1993 udělila ocenění "Founders' Award", doživotním členem Institute of Electrical and Electronics Engineering (elektroinženýrský institut), a čestným doživotním členem Instrument Society of America (americká přístrojová asociace).
Pro realizaci svých filantropických zájmů založili manželé Hewlettovi roku 1966 nadaci Williama a Flory Hewlettových, která poskytuje granty organizacím v oblastech řešení konfliktů, vzdělávání, ochrany životního prostředí, vztahů s latinskou Amerikou, rozvoje rodiny a společnosti, umění a obyvatelstva. 
Během let poskytli Hewlett a Packard dary přesahující částku 300 milionů USD Stanford University. V říjnu 1994 věnovali 77,4 milionu USD na dokončení špičkového komplexu pro vědu a inženýrství. Téhož roku každý z nich přispěl 12,5 milionu USD na založení nadace "Frederick Terman Fellowship" na počest jejich učitele. 70 milionů USD Hewlett poskytl jako dotaci Public Policy Institute of California, nezávislé neziskové výzkumné organizaci, založené pro zlepšení veřejné politiky ve státě.
K Hewlettovým koníčkům patřilo lyžování, horolezectví, lov a rybaření. Spolu s Packardem vlastnili rozsáhlé ranče ve státech Kalifornie a Idaho. Hewlett byl oddán ochraně přírody, zejména ochranu kalifornského jezera Lake Tahoe a oblasti Sierra. Ve svých pozdních letech se zabýval botanikou, historií a fotografováním.
Roku 1978, více než rok po smrti Flory Hewlett, se William Hewlett znovu oženil s Rosemary Bradford. K pěti vlastním dětem z prvního manželství (Eleanor Hewlett Gimon, Walter B., William A. a James S. Hewlettovi, a Mary Hewlett Jaffe) tak připojil ještě pět nevlastních z druhého manželství (David C., Robert A., Peter K. a Jeffrey M. Bradford, a Deborah Bradford Whelan).

Zpět


Kdo se spojí příště?
Jako by svět zachvátila panika z toho, že být malou společností s několika sty či tisíci zaměstnanci je něco špatného a pro další vývoj firmy nelze udělat nic lepšího a výhodnějšího, než-li se spojit alespoň se stejně velkou společností. Posledním příkladem je propojení internetové firmy America Online a mediálního giganta na zábavu Time Warner. 
Obě společnosti - Time Warner a AOL, však musely chvíli setrvat, než-li se spojily v jeden celek AOL - Time Warner. Definitivní potvrzení jejich propojení dal až Federální komise pro komunikace Spojených států.
Co se očekává od 190 miliardového fůze - největší v historii (ta předcházející měla hodnotu "jen" 110 miliard dolarů) ? Především velmi zajímavé spojení provozovatele připojení k Internetu s poskytovatelem kabelové televize, spojení producenta zábavy na Internetu s velkým hráčem na poli filmové zábavy. Výsledkem bude nejspíše vznik interaktivní televize a tím i nové možnosti pro reklamní trh.

Zpět


Změny na českém Internetu
Přelom roku byl na českém internetovém trhu ve znamení rozsáhlých změn majitelů portálů. Nejprve společnost Mobil Media koupila k poslednímu prosinci společnost Mobil server, včetně všech aktivit a závazků. Mobil Media se tak stal majitelem a vydavatelem serverů Mobil.cz, BonusWeb.cz, Jarmark.cz, Pandora.cz a dalších serverů, jež dříve provozoval Mobil server. Ve skutečnosti se však nejedná až o tak velké majetkové přesuny, neboť obě společnosti, jak Mobil server, tak i nedávno zaležená Mobil Media a.s., jsou vlastněna v podstatě stejnými lidmi.
A nyní, společnost MAFRA, která vydává deník MF Dnes, získala podíl (sice ne většinový) ve společnost Mobil Media.
Je jasné, že tímto krokem vzniká na českém Internetu dost silný hráč, který se bude snažit pokrýt svými zpravodajskými aktivitami veškeré dění. iDNES společnosti MAFRA se zabývá, a není důvodu se domnívat v budoucnu o opaku, především politickým a všeobecným zpravodajstvím, zatímco nově příchozí servery, poskytnout odborněji zaměřené zpravodajství.

Zpět


AV Net


 Kancelářské aplikace

ThinkPad TransNote kombinuje výhody pera, papíru a PC
Společnost IBM představila ThinkPad TransNote, zařízení, které v sobě kombinuje výhody pera, papíru a přenosného počítače. 
Toto zařízení může najít své uplatnění především v oblasti obchodu, realitních či cestovních kanceláří, pojišťovnictví a samozřejmě také v žurnalistice. Na první pohled vypadá ThinkPad TransNote jako klasický notebook, ale po otevření zjistíme, že se skládá ze dvou základních částí. Na pravé straně je uživateli k dispozici známý papírový poznámkový blok s perem, zatímco vlevo najdete plnohodnotný ThinkPad. 
To nejzajímavější se ovšem skrývá pod papírovým poznámkovým blokem. Papír je položen na plochém digitálním zařízení, které snímá psané informace a průběžně je přenáší do notebooku, kde jsou okamžitě zaznamenávány do paměti.
Digitální podložka, nazývaná ThinkScribe, využívá klasický formát A4 nebo 8,5 x 11 palců. Digitální pero, dodávané jako součást zařízení, se chová jako klasické inkoustové pero. Uživatel s ním může psát, kreslit obrázky, vyplňovat formuláře nebo jen tak čmárat. Pero má v sobě zabudovaný radiový vysílač, který vysílá signály do digitální podložky pod papírem.
ThinkPad, který je součástí zařízení, je plnohodnotný notebook ve všech parametrech. Je vybaven procesorem Pentium III, 64 MB RAM, 10 GB pevným diskem a dalšími potřebnými komponenty. Navíc je vybaven 10,4 palcovým otočným monitorem s dotykovou obrazovkou, pod kterým je ukryta klávesnice dosahující 95 % velikosti standardní PC klávesnice. Informace zachycené pomocí digitální podložky lze dále zpracovávat za pomocí speciálního software IBM InkManager Pro.

Zpět


Dotace na tvorbu webových stránek
Vláda České republiky ve svém programu pro podporu marketingu u malých a středních firem nabízí finanční dotaci na tvorbu internetových prezentací.
Malé a střední podniky, které hledají zákazníky mezi zahraničními firmami mohou získat významnou částku na úhradu tvorby internetových stránek, jestliže je prezentace zaměřena na propagaci vlastních výrobků a služeb a je připravena v jiném než českém jazyce. Příspěvek pokrývá 60% vynaložených nákladů, přičemž jeho maximální výše byla stanovena na 50.000,- Kč za rok.
Navrhovatelem programu Marketing a poskytovatelem podpory je Ministerstvo průmyslu a obchodu, realizátorem pak agentura CzechTrade
Pro rok 2001 disponuje program Marketing celkovou částkou 80 mil. Kč. V této souvislosti společnost Globe Internet nabízí možnost leasingového financování internetových projektů. Přesné znění podmínek zapojení se do programu Marketing a informace o možnosti leasingu realizace informačních systémů a WWW prezentací naleznete na této adrese.

Zpět


Mobilní Internet pro světoběžníky
Pokud se pohybujete po světě (nejen po naši rodné Evropě) a potřebujete telefonovat či posílat SMSky, je pro vás určený další z řady vícepásmových mobilních telefonů od společnosti Motorola. Ta nyní přichází i na náš trh s třípásmovým telefonem Timeport 260, který vedle komunikace v češtině zahrnuje i technologii GPRS. 
Telefon Timeport 260 pracuje na frekvencích 900/1800/1900 MHz a díky tomu jste vždy informováni o všem, co se děje, ať už se pohybujete po Evropě, Středním východě, Asii, Africe nebo Severní či Jižní Americe.
Doplněná technologie GPRS umožňuje nepřetržité spojení s wapovými službami. Zároveň se vyznačuje rychlejším načítáním dat. Nedochází tak již k časovým ztrátám při přihlašování a navazování spojení. Stačí stisknout klávesu a začít stahovat data, a to za kratší čas, který by byl jinak zapotřebí. Další výhodou je tarifikace pouze za vlastní dobu, kdy se data stahovala.
GPRS je technologií, která umožňuje přepínání paketů. Nepřetržité datové toky jsou tak neustále propojeny. Síť však využívají pouze tehdy, když je třeba posílat nějaká data. GPRS navíc obohacuje sítě GSM o možnosti používání protokolu IP. Díky tomu lze v oblasti bezdrátových komunikací využívat elektronickou poštu a elektronické obchodování, a to rychleji a levněji.
Je-li vaše stálá kancelář v nedohlednu, je další doplňkovou vlastností kabel RS232. Pomocí tohoto kabelu připojíte svůj telefon jako bezdrátový modem ke kompatibilnímu PC, zařízení s Windows CE nebo Palm Pilotu. Na cestách tak můžete přenášet data i mít přístup k Internetu nebo elektronické poště.
Telefon Motorola Timeport 260 je vybaven softwarem Starfish TrueSync. Díky tomu se z něj stává přenosný osobní asistent. Veškerá zadaná data lze synchronizovat s kompatibilním PC, PDA nebo internetovým adresářem. Díky tomu jsou diáře, harmonogramy i databáze neustále v souladu.
Telefon váží i s baterií 108 g. Se standardní baterií lze telefon používat 40 - 150 hodin v pohotovostním režimu a 120 - 210 minut s ním lze hovořit. Přístroj nabízí i funkci prediktivního zadávání textu iTAP - stačí naťukat první písmeno a software zkouší doplnit celé zadávané slovo.

Zpět


První systém od FS s procesorem Pentium 4
Firma Fujitsu Siemens v těchto dnech ohlásila novou generaci klientských počítačů pro podnikové počítačové systémy, osazenou novým procesorem Pentium 4. Nové profesionální PC Scenic L a pracovní stanice Celsius 460 jsou navržené pro internetové aplikace jako jsou visualizace, sdílení znalostí, nástroje pracovní produktivity a zvýšené možnosti současného zpracovávání více úloh.
Výhody výkonu procesoru Pentium 4 mohou využívat i domácí uživatelé v systémech Scaleo a SilverLine, navržených zejména pro širokopásmové internetové aplikace jako je plynulé (streaming) audio a video, tvorba a úprava videa a fotografií a on-line hry.
Procesor Intel Pentium 4 je postaven na nové mikroarchitektuře NetBurst a obsahuje navíc 144 instrukcí, pomáhajících urychlit 3D grafické zobrazování. Všechny nové systémy používají základní desku D1192 s čipovou sadou Intel i850, nabízející paměťovou technologii (2 kanály RAMBUS), grafické rozhraní (4x AGP Pro), rychlou systémovou sběrnici 400 MHz a několik dalších technických zdokonalení k optimalizaci výkonu pro visuální a internetové aplikace. 
Základní konfigurace počítačů Scenic obsahuje procesor Pentium 4 s taktem 1,4 nebo 1,5 GHz, 128 MB paměti RAMBUS, 32 MB grafické paměti a pevný disk Ultra DMA-100 až 20 GB. Počítač Scenic L může být rozšířen třemi různými "balíčky": Pro Package nabízející základní monitoring a zabezpečení, Pro Security Package nabízející rozšířené zabezpečovací funkce pro bezpečné obchodní prostředí a Pro Manageability Package s kompletními monitorovacími funkcemi pro snížení celkových nákladů na provoz a vlastnění IT.
Pro domácí uživatele, požadující výkon procesoru Pentium 4, nabízí Fujitsu Siemens řady Scaleo a SilverLine. Počítače Scaleo jsou možnou volbou pro multimédia, hry a domácí kancelářské aplikace. Počítače SilverLine v elegantní hliníkové skříni jsou syntézou výkonu a designu a poskytují výkon dnešních špičkových multimediálních počítačů.

Zpět


 Podnikové aplikace

Přestaňte se učit cizí jazyky, možná to bude již zbytečné
Možná docela užitečným pomocníkem se stane překladový server WebSphere. Ten má pomoci odstranit jazykové bariéry komunikace a e-komerce tím, že umožňuje poskytování webových stránek, emailových zpráv a online konverzací v odlišných jazycích, a to vše v reálném čase.
Pomocí IBM WebSphere Translation Serveru bude možné vytvářet a distribuovat obsah webových stránek, bez nutnosti vytvářet speciální stránky nebo rozdílné struktury webu dle rozdílných jazyků. Stejně tak lze tohoto serveru využít i pro chat ve více jazycích, a to jak pro interní, tak i externí komunikaci.
Překladový sever zatím podporuje "jen" dvousměrný překlad textu mezi angličtinou, francouzštinou, němčinou, španělštinou a italštinou, stejně tak jako mezi angličtinou, čínštinou (a to jak zjednodušenou, tak tradiční), korejštinou a japonštinou.
IBM WebSphere Translation Server je navržen především pro komerční záležitosti. Díky skutečnosti, že IBM WebSphere Translation Server běží na serverech NT, AIX a Solaris, dokáže přeložit až 500 slov za sekundu (rychlost překladu se může lišit dle rychlosti procesoru a konfiguraci systému). K IBM překládacímu serveru jsou dostupné i plug-iny pro provázání s WebSphere Application Server; Lotus Domino a Lotus Sametime je možné propojit díky komponentám Lotus Translation Components (LTCs).

Zpět


Datová centra e-obchodu pro malé a střední firmy
O tom, že budovat datová centra shromažďující, třídící a analyzující velké objemy dat vznikající v průběhu nejen elektronického obchodování nejsou jen výsadou velkých firem, svědčí i nový stroj od firmy Fujitsu Siemens. 
Dvouprocesorový server řady Primergy (na bázi procesorů Intel) s označením N200 je určen pro budování serverové farmy a pro jiná řešení v průmyslových skříních (rack). Server je navržen tak, aby uspokojil požadavky náročných počítačových systémů, a to zejména na rychle rostoucím trhu poskytovatelů služeb a datových center pro elektronický obchod.
Společnost uvedla svůj stojanový modul Primergy N200 Compute Node s výkonem dvou procesorů Pentium III na kmitočtu až 1 GHz. Kompaktní konstrukce N200 (1 výšková jednotka ve stojanu 19") je vhodný pro využití v datových centrech, kde se požaduje vysoká koncentrace výpočetních jednotek v co nejmenším prostoru.
Server N200 nabízí výhody nejnovějších technologií - od dvoukanálového řadiče Ultra 160 SCSI (přímo na základní desce) a dvou za provozu měnitelných pevných disků až po dvojitý řadič LAN, což zajišťuje redundanci všech důležitých komponentů serveru. 
Primergy N200 je optimalizován pro "scale out" strategie v dnešních serverových farmách a v datových centrech orientovaných na elektronický obchod, v souladu s jejich rostoucími potřebami zavádět stovky a tisíce vyhrazených aplikačních a webových serverů. 
Typická vícevrstvá řešení, jako je např. rozdělování zátěže (load balancing), potřebují větší množství identických hardwarových platforem v 19ti palcových stojanových systémech. Pro ně má být právě vhodný server Primergy N200, a to díky pružným možnostem svého využití v řadě různých funkcí. Podpora operačních systémů Microsoft Windows 2000 a Linux umožňuje využít server N200 v širším spektru řešení. 
Společnost nabízí řadu řešení pro maximální dostupnost dat (MS Cluster Service, Server Shield ap.), charakterizovaných tím, že uživatelova data jsou spravována v externích diskových polích. Pokud má uzel clusteru závadu, jeho funkci a potřebná data převezme jiný uzel při zachování dostupnosti systému.
Server N200 je integrován se všemi nástroji pro správu serverů. Znamená to, že jsou k dispozici uživatelská rozhraní od FS, jako jsou ServerView a ServerStart, která usnadňují správu serverů. Výhoda pro uživatele je zřejmá - prostředí pro správu všech serverů je totožné, stávající uživatelé se nemusejí nic nového učit a nový úložný prostor pro data lze zařadit ke stávajícím serverovým systémům Primergy.

Zpět


Brother vybírá SAP pro obsáhlé e-Business řešení
Firma Brother, která se zabývá výrobou faxů a tiskáren (známých již asi rok i v České republice), si vybrala mySAP.com jako e-business platformu pro své obchodní operace na americkém kontinentu. 
Firma rozšíří svůj systém SAP R/3 o řadu e-business řešení mySAP.com s cílem zefektivnit své procesy a informační toky. Rozšíření systému zahrnuje i řešení zákaznického interakčního centra a marketingové funkcionality pro zlepšení zákaznických služeb a prodeje.
Společnost využije možnosti zákaznického interakčního centra mySAP CRM k získání a sledování klíčových demografických a dalších informací. Řešení kontaktní centrum dovolí řídit rostoucí objem CRM aktivit v mnoha lokalitách prostřednictvím zpracování příchozích a odchozích telefonních hovorů, řízení elektronické pošty a řízení aktivit pro sledování, monitorování a zlepšování kontaktů se zákazníky.
Brother plánuje rovněž využívat marketingových schopností řešení mySAP CRM k vývoji a řízení marketingových kampaní, včetně definování obsahu a cílových zákazníků, segmentace trhu a komunikace se zákazníky.

Zpět


IS Karat


 Komunikace a sítě

Propojte snadno LAN a bezdrátové sítě
Společnost Enterasys Networks, výrobce a dodavatel aktivních síťových prvků zejména pro větší podniky, uvedla adaptér, který poskytuje propojení nejen LAN sítí mezi sebou, ale i s bezdrátovými sítěmi.
Zařízení pod názvem "RoamAbout Ethernet Adapter" je prvek, které umožňuje připojit libovolné zařízení vybavené Ethernet portem k bezdrátové lokální síti. Adaptér je transparentní jak z hlediska hardwaru tak i softwaru a je plně plug-and-play. 
Jeho instalace nevyžaduje žádné ovladače ani složitou konfiguraci zařízení. Na bezdrátové straně adaptér komunikuje s libovolným zařízením, které splňuje standard IEEE 802.11b rychlostí až 11 Mbps ve volném pásmu 2,4 GHz. Adapter podporuje i režim peer-to-peer pro snadné propojení menšího množství bezdrátových zařízení.
RoamAbout Ethernet Adapter je vybaven jedním Ethernet portem 10Base-T a jedním sériovým portem RS-232, ke kterému lze připojit pracovní stanici, tiskárnu nebo libovolné jiné zařízení. Připojení k bezdrátové síti LAN je realizováno pomocí standardní PCMCIA karty RoamAbout PC Card, která se dodává buď v provedení s 40-bitovou nebo 128-bitovou enkrypcí.
Prvek je vhodným řešením pro připojení koncových zařízení, která nejsou vybavena PCMCIA slotem nebo PCI či ISA sběrnicí k bezdrátové radiové síti LAN. Typickými zařízeními, pro která je RoamAbout Ethernet Adapter především určen jsou tiskárny, X-terminály, pracovní stanice SUN, HP, IBM či Apple. 
Své uplatnění může najít při dočasných instalacích, v budovách a v organizacích, kde je vyžadována vysoká mobilita uživatelů (nemocnice, letiště, sklady, apod.). RoamAbout ethernet Adapter je homologován pro provoz v České i Slovenské republice.

Zpět


Telia rozšíří síť "Viking" do České republiky
Společnost Telia International Carrier (Telia IC) podepsala smlouvu se společností Alcatel o rozšíření své sítě vysokokapacitních optických vláken "Viking" na území České republiky. Trasy, které budou na základě této smlouvy postaveny a mají být zprovozněny do konce roku 2001, vedou z Prahy přes Brno do Reinthalu (hranice s Rakouskem) a z Brna do Českého Těšína (polská hranice). Tím se napojí na již dříve naplánovanou síť společnosti Telia IC v Rakousku a v Polsku. 
Firma Alcatel v současné době buduje i další trasu sítě "Viking", jež propojí Drážďany s Prahou. Vlákna této trasy (celkem 192 vláken) by měla být připravena k provozu již v květnu 2001.
Síť optických vláken "Viking" nyní sahá od Kalifornie až do Ruska (viz graf 1). Evropská část sítě bude ke konci roku 2001 tvořena 22 000 kilometry optických vláken a v Severní Americe pokrývat 12 nejdůležitějších měst a měřit 18 000 kilometrů (viz graf 2).
Telia IC vlastní síť optických vláken "Viking", která zajišťuje vysokokapacitní šířku pásma a mezinárodní konektivitu po světě. Tato síť byla vybudována v rámci investičního projektu společnosti, který má za úkol do konce roku 2001 rozšířit pokrytí Telia IC ve Skandinávii, Evropě a USA. Evropská infrastruktura je navržena jako multi - duct síť spojující všechna významná města pomocí IP a telekomunikací. Linky v České republice hrají stěžejní úlohu spojovacího článku mezi západní a východní částí sítě optických vláken Viking (propojení Německa, Rakouska a Polska).
Firma Alcatel zajistí spojení Praha - Brno a následně pak Brno - Reinthal (směrem na Vídeň) a Brno - Český Těšín. Na určité části projektu plánuje Alcatel spolupráci i s dalšími firmami. Delší čas realizace (konec tohoto roku) je dán tím, že se jedná se o podzemní kabelovou síť a proto je nutné napřed získat povolení pro výkopy plánovaných tras optických vláken. 
Na výstavbě sítě Viking se má podílet celá škála dodavatelů včetně firem Sumitomo, Corning a Alcatel (dodávka optických kabelů); společnosti Lucent, Ciena, Marconi a Cisco budou mít na starosti přenosy.
 

Zpět


Bezpečnost virtuálních privátních sítí
Jaké řešení komunikační sítě je opravdu bezpečně a spolehlivé? Jak nejlépe ochránit přenášená data a zabránit průniku do privátní sítě? To jsou zajisté otázky, které si kladou provozovatelé privátních sítí. A nejen oni. Napomoci v rozhodování jim mohou i udělené certifikáty ze zkušebních laboratoří zabývajících se kontrolou jakosti a funkčnosti technologických prvků.
Například nyní Národní institut pro standardy a technologie ve Spojených státech (NIST) a Ústav pro bezpečnost komunikací v Kanadě (CSE) vystavily osvědčení o tom, že výrobní řada bran pro virtuální privátní sítě (VPN) od společnosti Alcatel odpovídá předepsaným požadavkům na bezpečnost v této oblasti.
Produkty pro sítě VPN řady 7130 společnosti Alcatel slouží jako brány odolné vůči napadení a zabezpečují připojení intranetů, extranetů i vzdálený přístup k Internetu. Zabezpečovací protokoly v síti VPN zaručují autentizaci odesílatele, důvěrnost a systémovou integritu.
Každá z bezpečnostních bran pro sítě VPN řady 7130 společnosti Alcatel získala celkové osvědčení o bezpečnosti 2. úrovně, což znamená, že celá výrobní řada je bezpečná jak z hlediska šifrování (úroveň 1), tak z hlediska fyzického zabezpečení (úroveň 2).
V současné době má nejpřísnější bezpečnostní nařízení vztahující se k danému odvětví vláda Spojených států, která ukládá, že vládní organizace smí instalovat pouze takové virtuální privátní sítě, které odpovídají normám FIPS 140-1.
Osvědčení FIPS zajišťuje zákazníkům, že objektivní zplnomocněná laboratoř FIPS 140-1 ověřila, že šifrování je v bránách správně implementováno v 11 různých bezpečnostních oblastech. Pro udělení osvědčení musí výrobky rovněž splňovat přísné normy pro bezpečnost na fyzické úrovni. Následně vystavily bezpečnostním branám pro sítě VPN společnosti Alcatel osvědčení i divize pro počítačovou bezpečnost NIST ve Spojených státech a CSE v Kanadě - hlavní organizace v oblasti rozvoje bezpečnosti informačních technologií pro účely americké a kanadské vlády.
Portfolio bezpečnostních bran pro sítě VPN společnosti Alcatel zahrnuje bezpečnostní brány pro VPN 7132, 7133, 7134 a 7137. Toto řešení je centrálně řízeno pomocí integrované infrastruktury veřejného klíče (PKI - public key infrastructure) a získalo osvědčení ICSA o splnění požadavků IPSec. Zákazníci mohou integrovat vyhrazené zařízení pro sítě VPN s libovolnou stávající infrastrukturou PKI a zajistit tak bezpečnou komunikaci přes Internet mezi více stanovišti. Brány lze pomocí nástroje Alcatel Secure VPN Remote Configuration Utility vzdáleně konfigurovat, sledovat a kontrolovat z jakéhokoli stanoviště zákazníkovy sítě VPN.

Zpět


Server, který není stabilní, jako kdyby nebyl
Společnost Fujitsu Siemens uvedla v těchto dnech nový dvouprocesorový server Primergy H200, poskytující výhody velkých serverových technologií pracovním skupinám u větších podniků nebo celým malým a středním podnikům, které potřebují spolehlivý server pro klíčové aplikace jako jsou ERP, elektronický obchod nebo trvale běžící databázové, souborové a webové servery. 
Nový server se dodává buď v samostatné skříni nebo jako stojanový modul a kombinuje výkon dvou procesorů Pentium III Xeon na kmitočtu až 1 GHz se snadnou rozšiřitelností a možností výměny pevných disků za provozu.
Přednosti serveru PRIMERGY H200 je jeho přizpůsobitelný výkon, rozšiřitelnost a přístupnost. Server může "růst" spolu s rozsahem podnikání a s požadavky na aplikace. Maximální výkon zajišťují (jeden nebo dva) procesory Intel Pentium III Xeon s taktem 933 MHz nebo 1 GHz. Paměť PC133 SDRAM, rozšiřitelná až na 4 GB, rovněž zajišťuje dlouhodobou (doufejme) výkonnou platformu i pro ty "nejhladovější" aplikace. Kapacita interních pevných disků Ultra 160 SCSI až 288 GB má PRIMERGY H200 předpoklady pro splnění nároků na řešení pracující s velkými objemy dat. 
Spektrum dalších funkcí, zajišťujících maximální přístupnost, které zabezpečuje hardware (např. ochrana pevných disků a redundantní komponenty měnitelné za provozu), lze získat případným propojením serverů do clusterů.

Zpět


Ceny akademie českého Internetu
Akademie českého Internetu odměnila AlbumCity.cz cenou Zavináč 2000 pro nejlepší internetový obchod v České republice. Internetový obchod s hudebními nosiči a DVD byl na čtvrtečním slavnostním večeru, pořádaném akademií, vyhlášen nejlepším e-obchodem za minulý rok.
V hodnocení komise se praví, že AlbumCity.cz, který zahájil prodej ze svých stránek před necelým rokem od samého počátku významně ovlivňuje českou e-commerce. 
Po zhruba šesti měsících své existence se stalo obchodem s největším počtem objednávek a prodaných kusů zboží a na sklonku roku 2000 se svým obratem vyhouplo na druhé místo mezi všemi internetovými obchody. Hudební nosiče jsou díky AlbumCity.cz na Internetu komoditou číslo jedna.
 

Zpět


Fractal vstupuje do nového tisíciletí s Nextrou
Společnosti Fractal a Nextra Czech Republic oznámily své partnerství, které umožní české společnosti Fractal přesunout své obchodní aktivity na síť společnosti Nextra. 
Společnost Fractal byla založena v roce 1995 se zaměřením na dvě oblasti podnikání, z nichž první je poskytování služeb cestovního ruchu pro zákazníky z oblasti podnikatelských subjektů. Druhou oblastí jsou služby ve sféře Internetových a intranetových projektů s orientací na elektronický obchod a on-line služby. Obě činnosti se postupně sjednocovaly a završením celého procesu bylo spuštění serveru Letenky.fractal.cz.

Zpět


 Případové studie

Migrace eBanky na novou platformu
Expandia Banka (dnes eBanka) provedla komplexní přechod infrastruktury informačního systému banky na platformu Microsoft Windows 2000. Migrace v sobě zahrnovala nejen implementaci prostředí Microsoft Windows 2000, ale i vývoj dalších komponent pro realizaci nadstandardních požadavků na automatizaci správy systémů, autentikaci uživatelů pomocí předmětu (například pomocí čipové karty), ochrany klíčových modulů před infekcí kódu a zajištění jejich integrity. 
Banka disponuje rozsáhlou počítačovou sítí vybudovanou na privátních linkách (7 lokalit - centrála s přibližně 200 stanicemi a 6 poboček po celé České republice). Základ infrastruktury před migrací tvořily servery a pracovní stanice s Microsoft Windows NT 4.0, které zcela nesplňovaly některé požadavky, jako lepší podporu centrální správy, dokonalejší technologickou podporu pro řízení bezpečnostní politiky, dostatečnou efektivitu rutinních úkonů správy či jednotnost uživatelského prostředí a jednoznačné umístění uživatelských dat. Nově navržená infrastruktura má následující vlastnosti: 

·
je rozšiřitelná (dle požadavků dalšího obchodního růstu a interního projektu NexT - 35 lokalit a 1500 PC) 
· je centrálně spravovatelná s malými a konstantními náklady na její správu i při jejím rozšiřování se vyznačuje vysokou spolehlivostí vybraných služeb 
· je bezpečná (autentikace uživatele vázaná na předmět, je zajištěna integrita systémů) 
· je integrovaná s prostředím OPEN VMS 
· splňuje požadavek na další nadstandardní funkcionalitu prostředí pomocí vývoje vlastních programových komponent, například pro automatizaci správy systému, autentikaci pomocí předmětu, pro ochranu před infekcí kódu a pro zajištění integrity systémů 

Jako řešitel projektu implementace infrastruktury Microsoft Windows 2000 byla bankou vybrána akciová společnost truconneXion, která se již od roku 1993 zaměřuje na poskytování služeb v oboru informatiky. Projektový a implementační tým byl složen jak ze specialistů truconneXion, tak pracovníků oddělení IT banky. V závislosti na konkrétní fázi projektu zahrnoval tým od několika členů ve fázi specifikace řešení až do několika desítek pracovníků ve fázi instalace řešení a dalších komponent systému.
Příprava projektu trvala dva měsíce, vlastní migrace centrály i všech poboček byla uskutečněna během jediného prodlouženého víkendu od pátku do neděle. V pondělí už mohli všichni pracovníci banky pracovat v novém prostředí rutinním způsobem.

A výsledek?
Bylo dosaženo očekávané funkcionality nové infrastruktury a celý systém vykazuje dobrou stabilitu. Díky novému prostředí a nově vyvinutým aplikacím centrální správy a podpory bezpečnostní politiky se snížily náklady na vlastnictví IS a zvýšila se bezpečnost a stabilita IS.

Zpět


Ze společnosti

Konec mýtů o vedoucích pracovnicích Dot.com společností
Mýty o vedoucích pracovnících internetových ("dot.com") společností - jejich mládí, nezkušenost a snaha rychle zbohatnout investováním rizikového kapitálu - zanikly po zveřejnění nového průzkumu firmy KPMG Consulting. 
Podle publikace "Zpráva o vedoucích pracovnících v oblasti elektronického obchodování 2000" (její plné znění v pdf formátu včetně spousty grafů naleznete zde je průměrnému podnikateli 38 let a bez zaváhání obětuje výhody velké, renomované firmy, aby se pustil do podnikání v dynamickém sektoru. 
Podnikatelé v oblasti elektronického obchodování často nemají vlastní kancelář ani osobní asistentku, používají levnější letecké společnosti a cestují ekonomickou třídou. Neznamená to, že by za každou cenu chtěli měnit tradiční pravidla obchodu - 80% respondentů se domnívá, že neformální oblečení není vhodné pro důležité schůzky a většina dotazovaných má velmi dlouhou pracovní dobu a jen málo času na společenský život.
"Neúspěchy některých dot.com společností, o kterých nás v poslední době média podrobně informovala, by neměly být důvodem k podceňování těchto firem," řekl Alan Buckle, KPMG Consulting ve Velké Británii. "Náš průzkum ukazuje, že vedoucí pracovníci v dot.com společnostech mají spoustu energie, motivace a chápou, jak Internet mění obchodní vztahy. Ostatní vedoucí pracovníci se od této generace musí mnohému učit. Nebrat ji na vědomí by bylo neuvážené".
Ředitelé dot.com společností se od svých protějšků v obchodních společnostech "starého světa" nápadně liší v řadě důležitých oblastí, především však ve způsobu, jakým organizují svůj běžný pracovní den. Začínají obvykle později, ale končí až v pozdních večerních hodinách a často pracují sedm dní v týdnu. Mnoho dot.com vedoucích pracovníků se své práci v tomto oboru hodlá setrvat, jeden ze sedmi předpokládá, že až do věku sedmdesáti let. Pokud si mají zvolit povolání svých snů - dot.com vedoucí pracovníci bez zaváhání míří vysoko - nejoblíbenější alternativní zaměstnání je povolání pilota. Ideálním typem automobilu je módní Audi TT. 
Průzkum vyvrátil i názor, že vedoucí pracovníci obchodních společností jsou staříci, kteří trpí hrůzou z technického pokroku. Zjistilo se, že jejich průměrný věk je 46 let a Internet používají v práci i doma jak k vyhledávání informací, tak k on-line nákupům.

Nejdůležitější zjištění

· Věk
: Vedoucí pracovníci dot.com společností nejsou všichni bystří mladí muži. Jejich průměrný věk je 38 let. Vedoucí pracovníci ostatních společností nejsou zase tak staří, jak by se dalo očekávat - průměrný věk testované skupiny je 46. Většina zástupců obou skupin doufá, že do důchodu půjde brzy (mezi 55 a 59 lety), ale významný počet dot.com vedoucích pracovníků plánuje pracovat i po sedmdesátce.

· Pracovní den
: Vedoucí pracovníci britských obchodních společností mají velmi dlouhou pracovní dobu - více než polovina oslovených v obou skupinách pracuje minimálně 56 hodin týdně. U vedoucích pracovníků dot.com společností je však pracovní týden s téměř dvakrát vyšší pravděpodobností delší než 71 hodin (22% oproti 12%), přičemž čtvrtina jich pracuje 7 dní v týdnu. Dot.com vedoucí pracovníci jsou noční můry. Začínají pracovat později než jejich protějšky v ostatních společnostech a pracují až do pozdních nočních hodin. 40% jich je v kanceláři ještě v 8 hodin večer (oproti 8% vedoucích pracovníků v ostatních společnostech).

· Vzdělání a zkušenost: Dot.com vedoucí pracovníci mají s menší pravděpodobností univerzitní vzdělání (66% oproti 84% vedoucích pracovníků v ostatních společnostech), ale s vyšší pravděpodobností své vzdělání získali v soukromých školách. Liší se i výchozím postavením pro budoucí kariéru - zatímco vedoucí pracovníci ostatních společností mají vzdělání a zkušenosti v oblasti financí, dot.com vedoucí pracovníci jsou specialisté v oblasti marketingu, nebo IT.

· Běžný život: Dot.com vedoucí pracovníci obvykle nevyužívají zaměstnanecké výhody, na které by z titulu své funkce měli nárok - při služebních cestách namísto business třídy létají economy třídou, nebo využívají služeb menších a levnějších leteckých společností. Důvody k tomuto chování spočívají především ve filozofii dot.com společností udržet náklady na minimu. Ve srovnání s jednou polovinou u vedoucích pracovníků ostatních společností má pouze 12% vlastní asistentku a méně než dvě třetiny mají soukromou kancelář (oproti 82% ostatních vedoucích pracovníků).

· Sny: Pokud by si ředitelé dot.com společností mohli vybrat jiné zaměstnání, byli by piloty nebo závodníky formule 1. Vedoucí pracovníci ostatních společností by naopak chtěli být lékaři, nebo spisovateli. Auto snů dot.com vedoucích pracovníků je Audi TT, zatímco jejich protějšky v ostatních společnostech by daly přednost Jaguáru XK8.

· Společenský život: Dot.com vedoucí pracovníci mají pravděpodobně problém s trávením volného času - 34% uvedlo, že zřídkakdy nebo nikdy nemají čas se s kolegy a klienty společensky stýkat. Pokud se věnují četbě, téměř polovina z nich si vybere odbornou publikaci (vedoucí pracovníci ostatních společností dávají přednost beletrii). Ředitelé dot.com společností čerpají v průměru méně než polovinu své roční dovolené, zatímco ostatní vedoucí pracovníci obecně čerpají 23 z 27 dnů, na které mají nárok. Na dovolenou jezdí k moři nebo na plavby okolo některé z velkých skupin ostrovů, zatímco ředitelé ostatních společností dávají přednost aktivnímu odpočinku.

· Internet: Ačkoliv obě skupiny pravidelně využívají internet - zejména k vyhledávání informací - dot.com vedoucí pracovníci využívají větší měrou možnosti on-line nákupů a bankovních služeb.

· Oděv: Zatímco většina dot.com vedoucích pracovníků v práci upřednostňuje neformální oblečení, na důležitou obchodní schůzku by si 88% z nich vzalo oblek.

· Vzory: Dot.com vedoucí pracovníci obdivují Richarda Bransona. Pro vedoucí pracovníky ostatních společností je nejobdivovanější vedoucí osobností obchodního světa Bill Gates. 
Alan Buckle uvedl: "¨Většina lidí si myslí, že dot.com společnosti řídí mladí absolventi, kteří během velmi krátké doby vydělají spoustu peněz. V poslední době se velmi rozšířil obecný názor, že k úspěchu v elektronickém obchodování stačí dobrý nápad. Náš průzkum však ukázal, že tak jednoduché to prostě není. Dot.com vedoucí pracovníci kteří byli zahrnuti do našeho průzkumu pracují tvrdě a s nesmírným vypětím - nejsou to děti, co si "hrají na obchod" a doufají, že rychle zbohatnou. Z průzkumu vyplývá, že k úspěchu v nové ekonomice žádná zkratka neexistuje. Dot.com společnosti budou také prosperovat jen díky tvrdé práci a smyslu pro obchod. Zásadně odlišný je však způsob jejich práce, který se pravděpodobně bude postupně rozšiřovat i na ostatní britské společností - jedná se zejména o snahu udržet náklady na minimu a změnu struktury pracovní doby, která v prostředí internetového světa představuje 24 hodin denně 7 dní v týdnu".

Zpět


B2B Centrum má novou marketing manažerku
Na post manažerky marketingu ve společnosti B2B Centrum nastupuje paní Renata Fiedlerová. Je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze, kde vystudovala obor marketing. Svoji profesionální kariéru zahájila na pozici marketing manažera ve společnosti N Shop, která se zabývala teleshoppingem a byla licenčním partnerem TV Nova. 
Před nástupem do společnosti B2B Centrum pracovala jako marketing manažerka u firmy Autosalon Klokočka, kde měla na starosti kompletní marketingovou agendu. R. Fiedlerová má zkušenosti i v oblasti direct marketingu, public relations a tiskové reklamy. Ve volném čase se Renata věnuje sportu, především volejbalu a lyžování.
"Stále více lidí používá Internet nejen jako zdroj zábavy a informací, ale i jako nezbytného pomocníka v zaměstnání. Jsem ráda, že společně s kolegy z B2B Centra budu mít možnost usnadnit práci především těm, kteří s pomocí Internetu nakupují zboží pro podniky," říká Renata Fiedlerová. 
B2B Centrum se zabývá tvorbou a provozováním elektronických tržišť. Poskytuje také školení, konzultace a pořádá semináře, díky nimž mohou další firmy využívat výhod elektronických tržišť. Společnost B2B Centrum rovněž spolupracuje se zahraničními partnery a nabízí českým firmám možnost obchodovat na mezinárodním trhu.

Zpět


Western Digital jmenoval nového ředitele pro náš region
Společnost Western Digital jmenoval pana Klaas De Vose viceprezidentem společnosti a generálním manažerem pro náš region, tj. Evropu, blízký Východ, Afriku a západní Asii (EMEA). Klaas De Vos byl jmenován s platností od 1. ledna 2001. 
Kancelář generálního manažera bude v Amsterodamu a bude zodpovědná za všechny aktivity v jmenován regionu a bude řídit pobočky Western Digital v Nizozemsku, Německu, Velké Británii, Francii, České republice a Spojených arabských emirátech. Praha se tak stala jedním z pouhých šesti středisek, která budou obsluhovat tento velmi rozsáhlý region.
Klaas De Vos nahradí ve funkci Bernda Robatzeka, který byl jmenován do funkce viceprezidenta Western Digital zodpovědného za prodej se sídlem v USA. Ve své nové roli tak bude Klaas De Vos odpovědný i nadále svému bývalému nadřízenému - Berndu Robatzekovi.
Klaas De Vos začal pracovat pro Western Digital v roce 1990 a během deseti let získal zkušenosti při prodeji, marketingu a ve středním a vrcholovém vedení. Působil v několika různých pozicích včetně obchodního ředitele pro Německo, regionálního obchodního ředitele pro střední Evropu a dva roky se podílel na řízení přímo v hlavním sídle Western Digital v USA. Během posledních dvanácti měsíců byl marketingovým ředitelem pro Evropu.
Klaas De Vos je bakalářem informačních technologií (Bachelor of Computer Science, Hilversum), před nástupem k Western Digital v roce 1990 pracoval pro Tulip Computers Nizozemsko v inženýrských a marketingových pozicích.

Zpět


Změny v evropském vedení AVNET CM
Avnet Computer Marketing, provozní skupina distributora elektronických komponentů a počítačových systémů Avnet, oznámila jmenování pana George Smithe prezidentem Avnet Computer Marketing v Evropě.
Pan Smith je již ve společnosti Avnet "veteránem" - během 22 let působil hned v několika řídících pozicích společnosti. Posledního 2,5 roku byl ve funkci prezidenta Avnet Electronic Marketing pro Evropu, Střední východ a Afriku (EMEA). V roce 1997 pan Smith řídil divizi Avnet Computer Marketing (CM) při počátečním úsilí proniknout na evropský trh.
Pan Smith vystřídá v pozici pana Kena Mosse, který se rozhodl pokračovat ve svém působení mimo společnost Avnet.
Od roku 1997 Avnet CM v současnosti poskytuje podporu v oblasti distribuce s přidanou hodnotou dealerským společnostem v celoevropském měřítku. Mezi klíčové dodavatele patří dle partnerských smluv uzavřených v příslušných zemích společnosti IBM (www.ibm.com), Compaq, Unisys a SUN. Česká pobočka byla založena v roce 1999 a je distributorem produktů společnosti IBM. Portfolio produktů tvoří především servery AS/400 a RS/6000, ale zahrnuje také IBM tiskárny, paměťová zařízení (storage), network stationy a nově i veškerý software IBM, včetně produktů z rodiny Lotus SW a Tivoli.

Zpět


Nové jméno pro zpravodajství na Seznam.cz
Zpravodajský server Seznam DNES internetového portálu Seznam.cz je od 10. ledna 2001 přejmenován na Můj Seznam. Důvodem změny názvu Seznam DNES na Můj Seznam bylo vyjádření právníků o potenciální kolizi původního názvu s názvem, jež si zaregistrovala Mladá fronta DNES.

Zpět


Technodat hlásí rekordní výsledky v oblasti PDM/EDM
Firma Technodat dosáhla v roce 2000 rekordních výsledků v oblasti PDM/EDM. Dosažený obrat 16 mil. Kč znamená nárůst o více jak 250% oproti obratu dosaženému v oblasti PDM/EDM během roku 1999. Zajímavá je i dynamika vývoje obratu, kdy 75% obratu bylo dosaženo ve 2. pololetí roku 2000. Mezi zákazníky firmy TECHNODAT se v průběhu roku 2000 zařadily tak významné firmy jako jsou například České dráhy, Transgas nebo VÚJE Trnava. 
Dosažené výsledky potvrzují nárůst zájmu o problematiku PDM/EDM i postavení firmy TECHNODAT mezi dodavateli komplexních řešení v této oblasti.

Zpět


Exkluzivita pro Abakus
Firma Veritas Software oznámila, že od 15. ledna tohoto roku je jejím jediným distributorem pro Českou republiku a Slovenskou republiku firma Abakus distribution.
Společnost Veritas patří mezi softwarové firmy nabízející řadu produktů pro zálohování, od isolovaných počítačů až po řešení pro rozsáhlé heterogenní sítě, clusterových řešení do 32 nodu, Storage Area Networks a síťového managementu.

Zpět


Jeden patent za druhým
Již osmý rok po sobě bylo společnosti IBM uděleno nejvíce patentů v Spojených státech. Celkový počet dosáhl čísla 2 886 patentů zaznamenaných Úřadem pro patenty a ochranné známky.
Z celkového počtu patentů IBM připadá téměř 1000 na software, okolo 1000 na oblast mikroelektroniky a 400 na zálohovací technologie. V roce 2000 portfolio nabízených produktů zaznamenalo obrat více než 1 miliardy dolarů pouze na licenčních poplatcích. IBM dnes celosvětově vlastní takřka 34 000 patentů, včetně 19 000 registrovaných pro území Spojených států.

Výběr toho nejzajímavějšího
· Společnost IBM rozvíjí hologramy pro zálohování informací, kdy jsou celé stránky dat zaznamenány a čteny z fotosenzitivního materiálu pomocí laserového paprsku. 
· Uvedení nového rozměru rozpoznání řeči - Systém rozpoznání řeči bude schopen identifikovat, kdo mluví, a to pomocí charakteristiky hlasových otisků bez ohledu na to, co tato osoba říká.
· Sdílení počítačového času pomocí Internetu - Tento vynález pokrývá metodu využití nepoužívaných počítačů pro práci na výpočetně náročných úlohách přes Internet, jako například výpočet předpovědi počasí nebo tvorba věrohodné počítačové grafiky. 
· Rozpoznání smyslů vylepšené společností IBM - Tento vynález umožní uživatelům počítače cítit pachy asociované videosignálům přijímaným přes Internet. Dle signálů se budou pomocí emulátoru zavěšeného nad počítačem vytvářet pachy z široké palety vůní. 
· Vysokorychlostní obvody použité při bezdrátové komunikaci vyžadují pasivní komponenty, jako induktory nebo transformátory. Dva vynálezy společnosti IBM nabízejí kompaktní induktory a transformátory, které mohou být integrovány do křemíkového čipu bez spotřebování velkého množství místa v čipu, což vede k dalším miniaturizacím. 
 
Zpět


 WWW tipy týdne

Finance.iHNed.cz zahajuje provoz
Novou službou zpravodajského a ekonomického serveru iHNed.cz, provozovaného společností Economia OnLine, se stávají stránky Finance.iHNed.cz.
Návštěvník zde od 10.ledna nachází informace o škále finančních produktů. Na stránkách jsou k dispozici i informace o základních nástrojích osobních investic. Uživatelé zde najdou analýzy cenných papírů, podrobné informace o jejich emitentech, investory velmi vyhledávané informace o podílových fondech a dalších investičních alternativách. K dispozici jsou i kompletní údaje o bankovních produktech - běžných účtech, rozsáhlé informace o termínovaných vkladech, platebních kartách a samozřejmě i úvěrových produktech.
Na serveru najdou zájemci i informace o stavebním spoření, leasingu automobilů i pojištění. Nechybí ani údaje o finančních produktech, které usnadní cestu k bydlení (stavební spoření a hypotéky) či novému automobilu.
Součástí informačního servisu jsou i investiční tipy a komentáře k problematice osobních investic. Server nabízí uživatelům rovněž interaktivní poradenství při výběru vhodného produktu či skupiny produktů. Součástí poradenského servisu jsou i tipy, praktické návody, finanční plány či finanční slovník.

Zpět


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora - Pavel Boucník, nebo k rukám technické realizace - Ladislav Olejník
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.


TOPlist