|
|
|
|
|
|
|
|
|
Servery
edice IT Business |
|
|
|
|
|
|
|
Události
týdne
|
Expandia
Banka změnila svůj název
Do třetího tisíciletí vstupuje Expandia Banka s novým názvem eBanka. O změně jména se hovořilo již v září loňského roku v souvislosti se strategií NExT, kterou banka prezentovala po svém začlenění do finanční skupiny České pojišťovny.
Logo a firemní barvy zůstávají stejné. Ode dneška se veřejnost setká s názvem eBanka v Klientských centrech a v on-line Klientském systému, od příštího týdne také prostřednictvím reklamní kampaně.
První významnou změnu v rámci nové tržní strategie připravila eBanka zákazníkům loni v říjnu. Inovovaný Klientský systém nabízí jednodušší ovládání, další spektrum funkcí a především nižší ceny služeb. Přímé komunikační kanály jsou zcela zdarma.
Celkový počet klientů ke konci roku 2000 činil 40 290, což je o 30 % víc ve srovnání se stavem v září téhož roku. Dále bylo zahájeno avizované budování dalších míst péče o zákazníka. eBanka v prosinci otevřela nové Klientské centrum v Hradci Králové a s jejími pracovišti se tak lze setkat již v 6-ti městech.
Pro běžnou obsluhu svého účtu využívají klienti přímé komunikační kanály, kterými mají přístup ke svým účtům nepřetržitě a odkudkoliv. Nejvyužívanějším kanálem je Internet následovaný mobilními telefony GSM (GSM Klasik, GSM SIM Toolkit, GSM WAP).
Zpět
Microsoft koupil Great Plains
Firma Microsoft
koupila společnosti Great Plains, která se doposud zabývala podnikovými aplikacemi pro menší a středně velké firmy. Akvizice je provedena jako nákup akcií a její hodnota je asi 1,1 mld USD. Transakce však ještě není posvěcena příslušnými americkými úřady, kterým takové rozsáhlé fůze podléhají k přezkoumání a schválení.
Po ukončení obchodu se společnost Great Plains stane jednou z divizí Microsoftu a bude podřízena Jeffu Raikesovi a Davidu Vaskevitchovi (senior viceprezident Business Application
Division).
Divize Great Plains má i nadále pokračovat ve vývoji, prodeji a technické podpoře svých řešení pro správu podniků. Od fůze si lidé z Microsoftu slibují integraci technologií obou společností, čímž se má vytvořit nová generace podnikových aplikací na bázi platformy Microsoft .NET, dostupných z různých zařízení (PC, terminály, kapesní počítače, komunikační zařízení) a poskytovaných buď jako webová služba (hostované aplikace) nebo jako lokálně spravovaná řešení - podle potřeb objednatele.
Zpět
|
Konference
|
Ostravsko hledá budoucí identitu
Koncem prosince loňského roku se v Ostravě konala konference s názvem "Rozvoj informačních technologií - šance pro region Ostravska". Jejím smyslem bylo předání informací o stavu informačních technologií v dané oblasti, o možnostech dalšího rozvoje, o výchově a vzdělávání nových odborníků, kteří mohou být další šancí vedoucí k obnově ekonomického prostředí tohoto regionu.
Severní Morava a Slezsko byly od minulého století jedněmi z největších průmyslových center ve střední Evropě. Vzhledem ke změnám, k nimž dochází v české ekonomice, se v poslední době potýkají s vysokou nezaměstnaností. Cestou z této nepříznivé situace by mohlo být právě dokonalejší využívání informačních technologií, na nichž je položena tzv. nová ekonomika.
Faktem rovněž zůstává, že Česká republika - a podobná situace je i v západoevropských zemích - se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v informačních technologiích, zejména v oblasti počítačových sítí. Pilotní projekt Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky zaměřený na rekvalifikaci nezaměstnaných pro využití v IT, projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR Internet do každé školy, program při Vysoké škole báňské - Technické univerzitě a projekt Cisco Networking Academy (CNA) otevírají další možnost pro tento region.
CNA představuje dvouleté studium rozdělené do čtyř semestrů, které zahrnuje úplné vzdělání v oblasti datových a počítačových komunikací zakončené certifikací. Absolventi CNA mohou poté nastoupit jako síťoví odborníci, projektanti či správci sítí. Zkušenosti ze zemí, kde výuka už probíhá, ukazují, že po absolventech CNA je vzhledem k úrovni jejich znalostí a schopností značná poptávka.
Posledně jmenovaný projekt se v České republice začíná rozvíjet. V roce 1999 došlo k prvním jednáním mezi společností CESNET a ČVUT o vytvoření regionální CNA. V roce 2000 byl vytvořen realizační tým a byla slavnostně otevřena první regionální CNA. V červnu letošního roku pak zahájila svou činnost lokální CNA při gymnáziu v Pardubicích. V současné době fungují tři regionální akademie, a to RCNA Praha ČVUT, RCNA Ostrava na Vysoké škole báňské a RCNA Plzeň na Západočeské univerzitě, a dvě lokální akademie: LCNA Masarykův ústav vyšších studií v Praze a LCNA na pardubickém gymnáziu. Připravuje se otevření dalších regionálních akademií - v Brně a v Českých Budějovicích.
Zpět

|
Kancelářské aplikace
|
Pošlete tiskovou úlohu po Internetu
Další tiskárnou od firmy IBM uváděnou v tomto roce je Infoprint 21. Ta je navržena především s ohledem na univerzálnost v komplexních síťových prostředích, kde výstup lze spravovat z více heterogenních prostředí včetně starších aplikací.
Tiskové úlohy můžete odesílat rovněž po Internetu pomocí standardního protokolu pro tisk (IPP - Internet Printing Protocol). Rezidentní webová stránka tiskárny umožňuje "pull"-tisk, kdy uživatelé zadají webovou adresu PDF, PCL či PostScript souborů, a tiskárna soubory přímo načte a vytiskne. Ušetří se tak čas nutný pro stažení souboru a jeho odeslání do tiskárny.
Tiskárna poskytuje rychlý a přesný tisk rychlostí až 21 stran za minutu. Obsahuje procesor 100 MHz IBM PowerPC, což zaručuje dostatečný výkon i při tisku složitých dokumentů.
Pomocí interních webových stránek tiskárny a softwaru Network Printer Manager (NPM) pro správu tisku mohou administrátoři sítě tiskárnu uvést do provozu, konfigurovat a spravovat.
Zpět
Přenosný digitální audio přehrávač
Společnost Intel představila přenosný digitální audio přehrávač, na němž je možno naprogramovat až čtyři hodiny hudby a více než 20 hodin mluveného slova. Nový výrobek je vybaven pamětí s kapacitou 128 MB, ve které je možno uložit digitální zvuk ve formátech MP3 a Windows Media Audio (WMA).
Kapesní přehrávač Pocket Concert Audio Player lze použít s nadstandardní sadou audio příslušenství Audio Accessory Kit, která obsahuje připojení k domácímu stereo systému a adaptér do automobilu. Kapesní přehrávač je uložen v pouzdře z hliníku a jeho hmotnost je 113 g, je zároveň dostatečně malý, a tak se vejde do náprsní kapsy. Mimoto neobsahuje žádné pohyblivé součástky, takže spolehlivost přehrávače je zajištěna i při aktivním pohybu posluchače. Audio přehrávač je napájen dvěma bateriemi AAA s kapacitou přibližně 10 hodin nepřetržitého hraní.
· Zesilovač s výkonem 11 mW zajišťuje jasný, hlasitý zvuk při velmi nízkém šumu a míře zkreslení na úrovni 0,04 procent THD+N při 1 kHz. To je výstup s kvalitou, která je měřitelná s spotřebitelskými stereo systémy. Součástí přehrávače jsou i sluchátka k zavěšení na krk, která obsahují ovladače z neodymu, díky nimž lze dodávat zvuk vyšší kvality.
· Při uvedení bude kapesní audio přehrávač podporovat hudební formáty MP3 a WMA. Firmware přehrávače lze přeprogramovat. Má být tedy zajištěna kompatibilita i s budoucími formáty hudebních souborů a možnost přehrávání hudby zakoupené prostřednictvím Internetu.
· Součástí přehrávače je i připojení pomocí USB pro velké přenosové rychlosti, rychlé připojení a nastavení PC.
· Součástí kapesního koncertního audio přehrávače je i rádio FM, ve kterém je možno uložit až 10 přednastavených stanic s bohatou hudební nabídkou.
· Ovládání přehrávače zjednodušují tlačítka s jednoduchým použitím a ovládací knoflík. Uživatel může také nastavit 17 úrovní korekce basů a výšek, a tak dosáhnout zvuku podle svých požadavků.
Intel Pocket Concert Audio Player je vybaven sadou software, jejímž prostřednictvím je přístup k
hudbě, její organizace a poslech jednodušší:
· Audio Manager je softwarový program, jehož prostřednictvím mohou uživatelé rychle otevírat zvukové soubory a přenášet je z počítače do přehrávače.
· MusicMatch Jukebox (Verze Plus): Software pro komplexní jukebox poskytuje spotřebitelům nahrávání a organizování digitální hudby. Hudební fanoušci mohou ze souborů MP3 nebo WMA vytvářet osobní CD, své vlastní zvukové CD a kompilace a podle svého hudebního vkusu získávat na míru šité hudební tipy.
Volitelná sada audio příslušenství nabízí spotřebitelům možnost vychutnat si hudbu více způsoby. Obsahuje zařízení na připojení ke stereo systému, dvě dobíjecí baterie NiMH, napájecí kabel 110V, kabely se zástrčkami RCA pro připojení přípojného zařízení k domácímu stereo systému, dvojitý adaptérový kabel pro multimediální reproduktory, obal na přenášení a adaptér do automobilu.
· Audio Stereo Dock (Přípojka na stereo) je univerzální přípojka na stereo umožňuje připojení audio přehrávače na domácí stereo systém, na multimediální reproduktory nebo na PC.
· Audio Car Adapter (Audio adaptér do automobilu) je adaptér na kazetový přehrávač ve vozidle umožňuje spotřebitelům rychlé připojení k stereo systému ve voze.
Minimální požadavky na systém pro Intel Pocket Concert Audio Player je počítač s procesorem Pentium MMX na 200 MHz anebo s procesorem Intel Celeron, PC vybavený připojením prostřednictvím USB, operační systémy Windows 98, 98SE anebo verze Millennium a paměť RAM s kapacitou 32 MB (doporučuje se 64 MB).
Pocket Concert Audio Player je v souladu s SDMI (Iniciativa pro bezpečnou digitální hudbu). Výrobek lze aktualizovat, a tak je zajištěn soulad s nově zaváděnými bezpečnostními normami v oblasti digitální hudby.
Zpět
Europay otevírá nové možnosti čipové technologii
Platební evropská asociace Europay International, stojící za platebními kartami Eurocard-MasterCard a Maestro, oznámila připravenost interaktivní televize a vybraných mobilních telefonů na akceptaci platebních karet s čipovou technologií založené na standardech EMV.
Přídavné dekodéry značek Pace, Philips, Pioneer a Sony a duální mobilní telefony značek Motorola a Sagem získaly certifikaci pro EMV standardy. To znamená, že kromě bankomatů a platebních terminálů u obchodníků splňují nyní nový standard pro čipové platební karty i tato akceptační zařízení. Majitelé karet tak mohou stejnou kartu, kterou používají pro každodenní nákupy, používat díky čipové technologii i pro transakce prostřednictvím interaktivní televize a mobilních telefonů.
Interaktivní televize v sobě slučuje výhody běžné televize a Internetu. Diváci mohou nejen vybírat z nabídky televizních kanálů, ale také mohou psát emaily, nakupovat nebo řídit svůj bankovní účet. Již dnes této služby využívá přibližně 7,4 milionů evropských domácností a odborníci odhadují, že během tří let toto číslo přesáhne 25 milionů.
Nakupující mohou vybrané zboží platit svou platební kartou jednoduše tak, že na dálkovém ovládání vyťukají potřebné údaje. První televizní stanicí, která se připravuje na akceptaci čipových karet se standardy EMV, je francouzská nadnárodní televizní stanice Canal+, která plánuje zavedení čipového standardu EMV ve Francii již na tento rok.
Doposavad bylo možné ve spojení s duálním mobilním telefonem Motorola využít mezinárodní elektronickou peněženku Clip. Dnes již duální telefony Motorola a Sagem splňují veškeré podmínky pro akceptaci čipových karet se standardy EMV.
EMV je zkratkou pro Europay, MasterCard a Visa - společnou pracovní skupinu, vytvořenou v roce 1994 s cílem nahradit na platebních kartách magnetický proužek čipem. Přechod k čipu se standardy EMV je realitou v Evropě i ostatních částech světa. Francie, Velká Británie a Slovensko patří mezi první země, kde již byla čipová technologie úspěšně uvedena v život. Banky v těchto zemích nahrazují téměř 120 milionů karet s magnetickým proužkem kartami s čipem a adaptují více než 2,5 milionů akceptačních zařízení.
Zpět
Alcatel One Touch 501 vstupuje do vyšší sféry
Nový mobilní telefon One Touch 501 od firmy Alcatel podporuje WAP, má integrované vibrační vyzvánění, hands-free a nabízí také možnost hlasového vytáčení. Vestavěný organizér nabízí místo pro 300 záznamů v diáři, 30 úkolů a 500 kontaktů. Model 501 je navíc doplněn modulem pro synchronizaci s osobním počítačem, který dovoluje sladit záznamy a schůzky v telefonu s programem MS Outlook, Lotus Notes či Lotus Organizer. Řadu nových funkcí nabízí One Touch 501 také těm, kdo rádi posílají krátké textové zprávy: pět předdefinovaných šablon a navíc možnost SMS přeposlat dál jednomu nebo více uživatelům.
Ovládání 88 g telefonu usnadňuje nejen osmiřádkový displej, ale i grafické menu a klávesa DriveKey s pěti pozicemi. Výkonná baterie zaručuje uživateli až 6 hodin hovoru a více než 250 hodin v pohotovostním režimu. Nový mobilní telefon Alcatel One Touch 501 se již objevil v nabídce mobilních operátorů EuroTel a Paegas.
Mobilní telefony Alcatel a připravovaná modelová řada One Touch 700 znamenají nejen vstup společnost Alcatel do vyšších tříd trhu s mobilními telefony, ale rovněž jejich první krok na cestě k telefonům třetí generace mobilních telefonů (3G), které budou pracovat v globální síti UMTS.
Následující generace přístrojů má poskytnout uživatelům především vyšší kapacitu přenosu dat pomocí technologie GPRS a díky tomu také plnohodnotný přístup k Internetu. Pro lepší zobrazování informací budou telefony, které se Alcatel chystá uvést na trh na konci roku 2001, vybaveny velkoplošným displejem.
Díky 3G přístrojům se stane samozřejmostí nejen vysoká přenosová rychlost dat, která má předčit dnešní pevné internetové spojení, ale běžné budou rovněž velkoplošné barevné dotykové displeje a také zcela nové služby - zasílání a stahování rozsáhlých souborů, fotografií a klipů přímo ze síťových databází či nejrůznější on-line služby v podobě, v jaké je dnes známe z Internetu.
Multifunkční přístroje - těžko lze již zde mluvit jen o telefonech - se navíc díky technologii Bluetooth budou moci snadno propojovat s různými zařízeními do často překvapivých kombinací. Navíc se dočkáme specializovaných modelů přizpůsobených zaměření svých uživatelů - pro práci s daty, se zvukem a hudbou, s multimediálními aplikacemi, hrami či dokonce přístrojů integrovaných do módních doplňků…
Zpět
Procesory Intel pro dostupnější PC
Společnost Intel představila nový procesor a čip pro levnější počítače. Nový procesor Celeron 800 MHz je prvním procesorem společnosti Intel pro cenově dostupné sestavy stolních počítačů, jehož součástí je systémová sběrnice 100 MHz. Tato technologie nabízí širší komunikační cestu mezi procesorem a zbytkem systému, což zvyšuje celkový výkon systému.
Čip Intel 810E2 přináší moderní technologie i do oblasti cenově dostupných PC, včetně modernějšího ovladače I/O, podpory pevných disků ATA-100 Ultra DMA a nových ovladačů USB pro podporu čtyř portů typu "plug-and-play" pro systémové doplňky a ostatní spotřební prvky.
Společnost Intel také uvádí na trh dvě nové desky pro stolní počítače pro OEM, které podporují čipy Intel 810E2, mikro-ATX D810E2CA3 a desku pro stolní počítače FlexATX Intel Desktop Board D810E2CB. Tyto desky podporují procesory PentiumR III i Celeron a očekává se, že systémy založené na uvedených produktech budou uvedeny na trh v prvním čtvrtletí roku 2001.
V současné době jsou tyto procesory dostupné ve velkých množstvích s frekvencí 800 MHz (při systémové sběrnici 100 MHz), 766, 733, 700, 667, 633, 600 a 566 MHz.
Zpět
British Airways nabízí odbavení cestujících prostřednictvím Wapu
Pravidelní pasažéři linek British Airways, vybavení mobilními telefony podporujícími WAP, budou moci předejít dlouhému čekání ve frontách na odbavení. Umožní jim to nové mobilní řešení, které letecká společnost nedávno představila. Kromě odbavení u vybraných letů lze také prostřednictvím dynamického grafického ztvárnění rozmístění sedadel zvolit oblíbené místo, zjistit zda je let volný a získat aktuální čas příletů a odletů, hrozí-li jejich zpoždění. Řešení, vyvinuté
IBM, bude uvedeno do provozu v první polovině roku.
Do budoucna počítá British Airway s dalším rozšířením nabídky služeb. Ty by měli umožnit mimo jiné také výběr oblíbeného jídla, nápojů a novin pasažéry. Současně aerolinky spolupracují s IBM na vývoji aplikace WAPové rezervace letenek. Nová služba je prvním výsledkem spolupráce probíhající v rámci kontraktu, jenž představuje objem 12.5 miliónu liber v příštích dvou letech.
Zpět
|
Podnikové aplikace
|
Minerva provádí komplexní outsourcing u firmy ATESO
Firma Minerva podepsala smlouvu na komplexní outsourcing informačního systému MFG/PRO ve společnosti ATESO. Tato česká firma se zabývá výrobou topení, pérování a tlumičů užitkových vozidel, mechanických dílů brzd, zvedáků a automobilového elektropříslušenství.
Smlouva uzavřená na dobu dvou let zahrnuje kompletní outsourcingové služby pro všechny závody ATESO, včetně konzultací, programování, revizí a optimalizace informačního systému, školení manažerů a koncových uživatelů, údržbu a pravidelného měření kvality a přínosů systému.
Rozhodnutí vedení ATESO vstoupit do outsourcingu s Minervou klade důraz na úsporu nákladů na provoz systému a zvýšení kvality získaných informací. Firma používá informační systém MFG/PRO již po tři roky ve svých závodech v Jablonci, Jilemnici a Rakovníku.
Společnost Minerva již připravuje další smlouvy na outsourcing pro další stávající zákazníky na základě modelu v ATESO a očekává se zahájení podobných projektů během února tohoto roku.
Zpět
První fáze elektronického trhu s chemikáliemi je za námi
Elemica - tak se jmenuje elektronický trh založený v srpnu minulého roku některými světovými chemickými firmami pro účely celosvětového chemického průmyslu. Autoři Elemici se pyšní tím, že se jedná o první elektronický trh umožňující nákup a prodej chemikálií. Projekt má nabízet integrovaný systém end-to-end, umožňující prodejcům a nákupčím zefektivnit jejich obchodní činnost a zdokonalit vyjednávání, uzavírání smluv, jejich naplnění a platbu.
Kompletní řešení elektronického tržiště má poskytovat vysokou výkonnost a nabízet podporu, která sahá od činností předcházejících obchodu, přes vyjednávání a uzavření smlouvy a pokračuje přes obchodní transakce, dodavatelský řetěz a činnosti po uzavření obchodu.
Přestože je za námi teprve první fáze uvedení projektu do života, od 1.ledna se již uskutečňují první obchody a to jak v Evropě tak i v Americe. Zpětná vazba na klienty v první fázi pilotního programu umožní Elemice vytvořit potřebné modifikace předtím než uvede na trh nový produkt pro širokou klientelu později. Během první fáze uvedení bude Elemica přidávat funkce v souladu s představou spojení ERP-to-ERP v chemickém průmyslu na Internetu.
Druhá fáze realizační strategie začne beta testováním ve druhé čtvrtině roku 2001. Během této etapy bude spojení ERP dostupné pro ty společnosti, které jsou připraveny na tento stupeň integrace. Ve druhé fázi bude také zaznamenán přechod od základních služeb, které Elemica nabízí, ke komplexnějším logistickým funkcím. Elemica plánuje nabídnout plnou funkčnost do konce roku.
Mezi účastníky beta testu na chemickém elektronickém trhu jsou takové firmy jako je BASF, BP, DSM, DuPont, Millennium Chemicals, Rohma Haas, Shell či Solvay.
Zpět
Servery PrimePower pro e-business
Unixové servery řady PrimePower od společnosti Fujitsu Siemens jsou navržené pro podniková výpočetní střediska pracující na bázi operačního systému Solaris.
Například model 400N je serverovým uzlem, který lze osadit až čtyřmi procesory. Tento stroj je určen k zástavbě do 19ti-palcové technologické skříně (rack) a má být vhodnou platformou pro internetové služby, kde se požaduje stupňování výkonu. Aby bylo možno tyto vzrůstající požadavky po výkonu naplnit, lze snadno přidat další serverové uzly. Model PrimePower 400 je také vybaven deseti pozicemi sběrnice PCI pro ty zákazníky, kteří potřebují aplikace vyžadující vyšší propustnost vstupů / výstupů.
Výkonnější model pod označením 600 je osmiprocesorový server s 12 pozicemi PCI a byl navržen jako cenově výhodný server vstupní úrovně pro výpočetní střediska. Oba systémy jsou k dispozici jak pro skříň, tak v kancelářském provedení.
Server PrimePower 800 lze osadit až 16 procesory a hodí se pro nasazení jako alternativa pro konsolidaci serverů, e-commerce, a pro zpracování rozsáhlých aplikací.
Model 1000 lze osadit až 32 procesory a byl navržen pro konsolidaci serverů střední velikosti, e-commerce a rozsáhlejší aplikace. Nejvýkonnější z nové řady, model 2000, který lze rozšířit až na 64 procesorů, je určen pro konsolidaci serverů, pro aplikace typu data warehouse a pro trh ASP, kde se vyžaduje sofistikované dynamické přerozdělování systému na více částí, společně s výkonností, která je jinak vlastní sálovým počítačům (mainframům). Model PrimePower 2000 nabízí dostupnost mainframu s úrovněmi pětidevítkové spolehlivosti.
Nové podnikové servery řady PrimePower jsou osazovány 450 MHz verzí procesorů SPARC 64 GP RISC, jež jsou binárně kompatibilní. Mezi přínosy procesorů patří vhodný poměr vykonaných strojových instrukcí na nižší počet hodinových cyklů a také vylepšené prvky RAS, jako například zabezpečení ECC pro vyrovnávací paměti cache jak první, tak druhé úrovně. Kromě zvýšené hodinové frekvence jsou nové čipy 450 MHz procesorů navrženy s 25 miliony tranzistorů, 0,18 mikronovou technologií, dvojnásobnou velikostí vyrovnávací paměti cache první úrovně a s optimalizovanou metodou předvídání větvení instrukcí.
Zpět
CA představuje své nové logo
Firma Computer Associates, která se zabývá vývojem softwarových řešení pro správu eBusinessu oznámila změnu vzhledu firemního loga. To má nyní vyjadřovat srozumitelnost, energii a inovativnost značky CA. Uvidíme, zda bude pod novým znakem stejně úspěšná jako doposud.
Zpět
|
Komunikace a sítě
|
Řízení tiskáren po Internetu
Nový nástroj od firmy IBM - Infoprint Manager pro platformu Windows NT a Windows 2000 poskytuje grafické uživatelské rozhraní (GUI) s jehož pomocí můžete vzdáleně monitorovat stav tiskáren, jejich nastavení, množství, rozložení a pořadí úloh v tiskových frontách dle daného typu tiskárny, aplikace či velikosti úlohy a můžete samozřejmě tyto parametry měnit.
V případě výpadku některé z tiskáren lze tiskovou úlohu ve frontě přesměrovat na jinou tiskárnu, popřípadě vypadlou tiskárnu restartovat a to vše vzdáleně z vaší grafické konzole, z libovolného místa ve vaší síti. Optimalizace toku tiskových úloh vytěžuje veškeré tiskové zdroje a sdílení LAN a centrálních tiskáren zabezpečuje plynulý chod tiskových operací. Kooperace tiskových politik s Infoprint Managerem pro AIX je zajištěna.
Infoprint Manager dokáže automaticky třídit a upřednostňovat úlohy podle celé řady charakteristik (oboustranný dokument bude například zákonitě poslán na tiskárnu s možností duplexního tisku atd.). Po ukončení tiskové úlohy je možno nastavit zaslání notifikací prostřednictvím e-mailu, zprávy nebo souboru a to u každé tiskárny dle specifických událostí různým osobám. Operátoři i uživatelé mohou být takto na základě podmínek a pravidel informováni o stavu tiskových úloh.
S příchodem Internetu a různých komunikačních protokolů se objevil i požadavek tisku přes Internet a s ním pojem Internet Printing Protocol (IPP). Infoprint Manager vám tuto techniku tisku umožní realizovat na všech podnikových tiskárnách Infoprint Managerem podporovaných, to znamená na všech tiskárnách s podporou následujících tiskových technologií: IPDS, Adobe PostScript RIP: Level 3 transform, PPDS (Page Printer Data Stream), Hewlett-Packard PCL4, PCL5, PCL5c. S podporou IPP tedy můžete jednoduše zadat z kteréhokoli místa na světě internetovou adresu (URL) vaší podnikové tiskárny a poslat pozdrav, včetně fotek z dovolené třeba vašim kolegům. Ti budou samozřejmě Infoprint managerem informováni, kde a kdy byl daný dokument vytisknut.
Schéma možného zapojení Infoprint Manager for Windows NT serveru do heterogenního prostředí podnikové sítě je zde (zapoj45.jpg). Vysokokapacitní tiskárny může v našich zeměpisných šířkách nahradit farma menších tiskáren řady Infoprint.
Zpět
Program pro analýzu webových stránek
Firma IBM přichází s nabídkou sady nových nástrojů pro analýzu webových stránek. Softwarový balík
SurfAid Analytics podává přehlednou formou zprávy o provozu na stránkách, identifikuje návštěvníky, zprostředkovává informace o jejich zvycích, pohybu na stránkách, nákupech. Zároveň umožňuje integraci webových a newebových údajů o transakcích, apod.
Získané údaje mohou být následně použity jako podklad pro přijímání marketingových a investičních rozhodnutí, k provedení restrukturalizace stránek a získání zpětné vazby jaký taková rozhodnutí měla dopad na chování návštěvníků.
Zpět
Nástroje pro usnadnění řízení serverů
Společnost Dell představila nový software, který má firmám usnadnit správu počítačů v podnikových prostředích a infrastrukturách Internetu. Tyto nástroje pod společným označením Dell OpenManage zjednodušují instalace a konfigurace serverů PowerEdge a PowerApp a systémů hromadného ukládání dat PowerVault. Navíc zvyšují možnosti sledování stavu systému, umožňují dálkovou správu a pomáhají firmám spravovat a sledovat jejich výpočetní techniku.
Společnost Dell rovněž aktualizovala dvě součásti své produktové řady systémové správy OpenManage Server Assistant a IT
Assistant.
Dell Server Assistant pomáhá klientům nastavit jejich servery při instalaci operačních systémů a konfiguracích ovladačů. Nově obsahuje i možnost konfigurovat disková pole RAID a systémy hromadného ukládání dat již v okamžiku prvotního nastavování systému. Tato nová výbava umožňuje IT manažerům kompletně nastavit server s podporou RAID během 20 minut, což je přibližně dvakrát rychleji, než tomu bylo dříve.
Dell IT Assistant zákazníkům pomáhá spravovat servery Dell na základě sledování stavů, mezi které patří například sledování vnitřní teploty a v případě výskytu problému, následně upozorňuje a varuje IT manažery buď na obrazovce terminálu nebo e-mailem či přes pager. Verze 6.0 má nově začleněnu správu pro subsystém ukládání dat a podporu RAID, stejně jako přístup k rozšiřující kartě vzdáleného přístupu Remote Assistant Card v jednom uživatelském rozhraní. Aktualizovaná aplikace, založená na softwarových agentech (agent-based), pomáhá IT manažerům efektivnějším způsobem odhalovat a odstraňovat problémy automatickým spuštěním příslušné aplikace správy - například spuštěním aplikace pro správu diskového pole je možné určit problém se systémem hromadného ukládání dat.
Protože jsou veškeré nástroje Dell OpenManage vybaveny vhodným webovým rozhraním, jsou tyto nástroje správy dostupné správcům ze skutečně jakéhokoliv místa na síti.
Zpět
Spojenectví pro Ethernet
3Com spolu se společnosti Broadcom, která se pohybuje v oblasti řešení širokopásmových komunikaci, utvořily alianci. Jejím cílem je urychlit vývoj vlastních produktů pro Gigabitový Ethernet se zaměřením na lokální sítě. Obě společnosti se rovněž zavázaly, že kromě vývoje budou spolupracovat i při prodejních a marketingových aktivitách.
Firmy od spojenectví pochopitelně očekávají i příliv nových zákazníků z okruhu uživatelů technologie Fast Ethernet na Gigabit
Ethernet.
Firma Broadcom má přinést do aliance znalosti z vývoje integrovaných obvodů a bude se zaměřovat především na vývoj nových produktů pro servery, pracovní stanice a mobilní zařízení, založené na technologii Gigabit Ethernet. Naopak 3Com přinese nápady z rozbočovačů a přepínačů.
Podepsání aliance vychází z předchozí spolupráce obou firem na vývoji síťových adaptérů NIC (network interface card), kabelových modemů nebo technologií implementace síťových adaptérů do základních desek počítačů.
Zpět
Posílení v oblasti podnikových bezpečnostních řešení
Akcionáři společností Symantec a AXENT Technologies schválili fúzi obou společností na základě výměny akcií, která byla původně oznámena již v červenci minulého roku. Koupení firmy AXENT bude dokončeno, jakmile dohoda o fúzi nabude účinnosti.
Samostatný bezpečnostní software už totiž neposkytuje potřebnou ochranu před útoky hackerů a virů. Zákazníci z řad podniků vyhledávají spíše komplexní bezpečnostní řešení, která dobře spolupracují se zabezpečovacími nástroji jiných dodavatelů, a která lze zároveň integrovat do existujících prostředí. A právě tento nákup má přinést firmě Symantec možnost nabídnout taková celopodniková řešení a služby, podpořené sítí certifikovaných partnerů a kompletním sortimentem bezpečnostních služeb.
Zpět
HP uvádí 4procesorové UNIXové servery
Společnost Hewlett-Packard představila nový Unixový server HP L3000
, který je určen pro trh serverů vstupní úrovně. Klienti ho mohou použít k vytvoření internetové infrastruktury always-on vhodné pro podporu e-služeb a podnikových funkcí.
Server HP L3000 je také k dispozici v provedení NEBS (Network Equipment Building System) Level 3 a napájením 48 V ss pro kritická telekomunikační řešení. Poskytovatelé služeb mají tedy možnost uplatnit tento systém v internetových datových centrech a telekomunikačních centrálních kancelářích, aniž by museli upravovat software nebo měnit certifikaci.
Server HP L3000 byl navržen tak, aby umožnil správcům vytvořit dynamické virtuální prostory, které nasměrují výkon počítače tam, kde je třeba. Tato schopnost poskytuje bezpečnost, flexibilitu a dostupnost, jakou poskytovatelé služeb vyžadují. V kombinaci s řídicími funkcemi a vysokou dostupností na úrovni serverů podnikové třídy nabízí tento systém elegantní a spolehlivé internetové počítačové prostředí.
Zpět
Dvojice API pro výměnu dat ve formátu XML
Společnost Sun zpřístupnila dvě rozhraní pro programování aplikací (API) na bázi Java pro jazyk Extensible Markup Language (XML): Java API for XML Messaging (JAXM) a Java API for XML Parsing (JAXP). Obě rozhraní lze zdarma stáhnout ze stránek společnosti Sun.
Uvedené technologie nabízejí programátorům nástroj na vývoj a rozmisťování aplikací v Javě, které využívají výhod přenosného kódu Java a přenosných dat XML. Prostřednictvím rozhraní JAXM, JAXP ohlášeného JAXB nabízí základní funkční charakteristiky XML a zjednodušuje vývoj síťových aplikací na bázi otevřených standardů.
JAXM umožňuje výměnu B2B informací mezi podniky díky podpoře standardu ebXML Implementace včasného přístupu do JAXM, známé pod kódovým označením M Project, umožňuje zhušťování, směrování a přenášení podnikových informací ve formátu XML i v jiných formátech v rámci komunikačních infrastruktur založených na protokolech HTTP, SMTP a FTP. Díky této podpoře zhušťování informací a modelu asynchronního předávání zpráv budou moci programátoři pomocí JAXM vytvářet aplikace pro elektronické obchodování mezi podniky.
Rozhraní JAXM bude podporovat různé metody XML na předávání zpráv, definované v rámci struktury ebXML. ebXML má představovat globální standard pro jednoduchou, robustní a levnou podporu a spolupráci na vývoji mezi OASIS a UN/CEFACT (Centrum Spojených národů pro podporu obchodu a elektronického podnikání). Návrh specifikací pro JAXM je k dispozici prostřednictvím JCP. Uvedení konečné verze JAXM je plánováno na začátek roku 2001, na specifikacích pro JCP a ebXML se stále pracuje.
JAXP umožňuje čtení, zpracování a generování dokumentů XML prostřednictvím Java API, které nabízejí standardní způsob integrace kompatibilního syntaktického analyzátoru XML s aplikacemi vytvořenými v Javě. JAXP v. 1.1 podporuje nové standardy XML, mezi něž patří: objektový model pro dokumenty (DOM) druhého stupně - doporučení W3C; jednoduché API pro XML (SAX) druhého stupně - průmyslový standard pro syntaktickou analýzu XML; transformace XSL (XSLT) - integrovaný transformační standard, definovaný skupinou W3C.
JAXP umožňuje vývojářům flexibilně měnit syntaktické analyzátory XML podle požadavků konkrétní aplikace, aniž musí měnit jakýkoliv kód. Jeden z použitelných syntaktických analyzátorů XML je Crimson, který byl vytvořen společností Sun a věnován Apache Software Foundation. Crimson se používá jako implicitní syntaktický analyzátor XML s JAXP v. 1.1, avšak modulární architektura této technologie umožňuje použití jakéhokoliv syntaktického analyzátoru kompatibilního s XML včetně stávajícího analyzátoru XML xml.apache.org s kódovým označením Xerces nebo ohlášeného produktu Xerces 2, dosud nejlepšího syntaktického analyzátoru, který je v současné době ve fázi vývoje.
Rozhraní JAXB má umožnit vývojářům technologie Java vytvářet a spravovat aplikace pro XML. JAXB zajišťuje dvoucestné mapování mezi dokumenty XML a objekty v Javě se schématickým kompilačním nástrojem. Kompilátor automaticky generuje třídy v Javě ze schémat XML, aniž by vývojáři museli psát složitý analytický kód. Kompilátor bude obsahovat i funkce na automatickou kontrolu chyb a platnosti zpráv XML, které pomohou zajistit, že systém přijme a zpracuje pouze platné zprávy bez chyb.
Předpokládá se, že JAXP, JAXM a JAXB budou zahrnuty do další verze platformy Java 2, Enterprise Edition (J2EE) a platformy Java 2, Standard Edition (J2SE).
Zpět
|
Případové studie
|
Telia sjednotila ISP aktivity na jediném mainframu
Skandinávský telekomunikační a internetový poskytovatel služeb - firma Telia se rozhodla pro přechod na platformu Linux, jakožto základ svého obchodního IT systému. Telia při instalaci skombinuje
IBM mainframe s technologií Shark, určenou pro zálohování dat, a jako operační systém použije Linux.
Telia nahradí svých 70 dosud existujících webovských unixovských serverů jediným IBM S/390 G6 enterprise serverem, na kterém poběží více než 1500 virtuálních internetovských linuxovských serverů současně. Každý virtuální server se přitom chová stejně jako web server pro jednotlivého zákazníka využívajícího služby společnosti Telia. Firma také přesune veškerá data ze současných storage serverů na 11,4 TB IBM Enterprise Storage Server
("Shark").
Na tomto řešení po instalaci poběží obchodní a uživatelské internetovské služby a aplikace provozované po celé Skandinávii. Díky použití této technologie bude svým zákazníkům v severských zemích nabízet také služby Internet Protocol/Virtual Private Network.
Všechny tyto virtuální internetovské servery budou klienty společnosti ovládány nezávisle. Server IBM S/390 je schopen hostit více než 30 000 virtuálních Linux serverů současně, a to užitím IBM VM (Virtual Machine) operačního systému.
Zpět
Vskutku rozsáhlá virtuální privátní síť
Firma IBM přichází s nabídkou sady nových nástrojů pro analýzu webových stránek. Softwarový balík
SurfAid Analytics podává přehlednou formou zprávy o provozu na stránkách, identifikuje návštěvníky, zprostředkovává informace o jejich zvycích, pohybu na stránkách, nákupech. Zároveň umožňuje integraci webových a newebových údajů o transakcích, apod.
Získané údaje mohou být následně použity jako podklad pro přijímání marketingových a investičních rozhodnutí, k provedení restrukturalizace stránek a získání zpětné vazby jaký taková rozhodnutí měla dopad na chování návštěvníků.
Několik klíčových míst v rámci celé IP-virtuální privátní sítě bude využívat dedikované konektivity 34 Mb/s, což v současnosti v Evropě představuje první vysokorychlostní VPN založenou na protokolu IP.
Sada služeb IP VPN (virtuální privátní sítě založené na protokolu IP) pro podnikovou sféru nabízí integrované řešení pro bezpečnost dat a zaručené úrovně kvality také spravovatelné routery, řiditelné firewally, zálohování ISDN, zabezpečený přístup na Internet a nepřetržitou technickou podporu (7x24).
Služby IP VPN navíc poskytují bezpečný vzdálený přístup do podnikových sítí prostřednictvím 7 500 přípojných uzlů (PoP´s) ve 150 zemích světa, a to za pomoci analogových linek, ISDN nebo mobilního spojení GSM. Plná podpora služeb IP VPN je zajišťována prostřednictvím 300 vlastních přípojných uzlů v 19 evropských zemích v rámci optické sítě EuroRingů společnosti KPNQwest o délce 20 tisíc kilometrů s vlastní transatlantickou konektivitou, která připojuje tuto infrastrukturu k severoamerické IP-síti firmy Qwest.
Zákazníci budou moci snadněji a rychleji přejít z tradičních smíšených sítí WAN a řešení, jako jsou např. Frame Relay nebo mnohonásobné připojení prostřednictvím lokálních poskytovatelů, ke komplexnímu a bezpečnému prostředí, které umožní plné využití intranetových/extranetových řešení s jednotným fakturováním za veškerý přenos dat včetně hlasových služeb a videa.
Zpět
|
WWW tipy týdne
|
Trh pohledávek
Nový
internetový trh pohledávek, který funguje od srpna 2000 na
této adrese se postupně prosazuje na českém Internetu. Jeho provozovatelem je Česká finanční poradenská.
Cílem Trhu pohledávek je zveřejnění nabídky a poptávky po pohledávkách a zajištění rychlé úhrady pohledávek věřitelům a umožnění optimálního způsobu oddlužení zavázaným stranám. Trh pohledávek je určen ale také pro firmy, které sice aktuální problémy s pohledávkami či závazky nemají, avšak výhodným nákupem protipohledávek na vlastní věřitele mohou uplatnit takto pořízené
pohledávky k zápočtu a ušetřit část firemních nákladů.
Za necelé čtyři měsíce fungování vzrostl objem nabídky a poptávky po pohledávkách na tomto serveru na více než 800 miliónů Kč, přičemž se dá očekávat další nárůst.
Jako novinku od počátku prosince 2000 nabízí možnost prezentovat nabídky a poptávky pohledávek proti dlužníkům ve Slovenské republice. V únoru letošního roku pak bude tento obchodní systém fungovat ve slovenské verzi a s podporou pracoviště provozovatele na Slovensku tak, aby byl stejně přístupný pro uživatele ze strany věřitelů na území Slovenské republiky.
Zpět
Místo, kde se najdete
V minulém roce vstoupil na český trh nový internetový portál
CzechJobs.cz, který se věnuje zprostředkovávání pracovních příležitostí. Základem nového projektu byla analýza agentury ASE o českého personálním trhu, ze které vyplývá, že dosavadní nabídka zprostředkovatelských služeb byla značně limitována, a to jak ze strany zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů.
CzechJobs.cz umožňuje svým uživatelům nejen definovat individuální kritéria pro výběr volných míst, respektive vhodných zaměstnanců, ale poskytuje také řadu dalších praktických služeb, které zjednoduší celý proces. Samostatný prostor je vyčleněn pro vysokoškolské absolventy, kteří po škole hledají své první místo, i pro vedoucí pracovníky, zvažující nové kariérní možnosti. Důležité místo zaujímají také vlastní redakční články o problematice trhu pracovních příležitostí a personalistice.
Podle průzkumu využívají české společnosti v podstatě čtyři základní nástroje k hledání nových zaměstnanců na volná pracovní místa. Pomineme-li kontaktování potenciálních zaměstnavatelů, na základě osobních vazeb nebo doporučení, jsou to: reklama v novinách, personální agentury, reklama na vlastních webových stránkách a specializované internetové portály.
Lidé hledající práci nejčastěji uvádějí, že se na trhu volných pracovních míst orientují pomocí reklamy v novinách, Internetu a personálních agentur.
Společnosti i uchazeči o zaměstnání si na internetových burzách práce pochvalují flexibilitu, rychlost a nízkou finanční náročnost. V současné době má přístup k Internetu zhruba 10 % populace a toto číslo se bude nadále zvětšovat. První personální server se na českém Internetu objevil před pěti lety a v současnosti zde působí necelá desítka takto zaměřených portálů.
Zpět
|
|