facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Zacílené útoky s dalekosáhlými následky

Proč by státní instituce i soukromé společnosti měly rozšířit zabezpečení své sítě

KasperskyVýsledkem kyberútoků jsou často ztracená citlivá data, pošramocená pověst instituce a vysoké finanční ztráty. Tato kombinace následků může velmi jednoduše ohrozit existenci jak malých a středních podniků, tak mít i velké negativní finanční dopady na státní instituce.


Například v loňském roce stály drobné podnikatele kyberútoky v průměru 138 000 amerických dolarů. Škody plynoucí z kyberzločinných aktivit proti velkým firmám v průměru vycházely na 141 milionů amerických dolarů.

Kyberútoky cílí na data

Téměř polovina malých a středních podniků (47 %) a nepatrná většina velkých firem (51 %) se shodují, že je čím dál složitější rozpoznat rozdíl mezi běžným a cíleným kyberútokem, což jim značně komplikuje detekci a následné řešení potenciálních škod. Kvůli tomu jsou podniky zranitelnější jak vůči jednodušším, tak složitým kybernetickým hrozbám.

SMB firmy i státní instituce si navíc zpravidla nemohou dovolit investovat tolik do zabezpečení sítě, což z nich dělá ještě snadnější cíle pro hackerské aktivity a šance na únik dat se značně zvyšují. Schopnost analyzovat a následně zvládnout rostoucí počet kyberútoků si žádá řadu odborníků, od bezpečnostních analytiků po experty na reakce na incidenty, kteří jsou schopni identifikovat hrozby a následně se s nimi patřičně vypořádat.

Budou-li instituce a společnosti proaktivní směrem ke svému IT zabezpečení, zkomplikují kyberzločincům život a budou lépe připraveny útoky odvracet. Moderní kyberbezpečnostní řešení toto společnostem umožňují, a ty se tak mohou více soustředit na své podnikání a aktivity.

Kyberbezpečnost díky pokročilým technologiím

V dnešní době by využívání nejmodernějších technologií a vícestupňové ochrany mělo být pro všechny instituce i soukromé firmy běžnou záležitostí. Silná ochrana koncových bodů je stále základem pro PC, Macy, servery i jiná mobilní zařízení, ale rozhodně už není v řadě případů dostačující. Moderní řešení pro IT zabezpečení, jakým je například Kaspersky Endpoint Security for Business, doplňují ochranu koncových zařízení o nové proaktivní přístupy a technologie.

Je velmi důležité udržovat krok s inovativním přemýšlením hackerů. Technologie EDR řešení umožňují společnostem optimalizovat ochranu proti komplexním kyberhrozbám.

Vlajková loď bezpečnostních řešení od společnosti Kaspersky Endpoint Security for Business pro malé a střední podniky kombinuje možnost ovládání prostřednictvím cloudové konzole s řešením Kaspersky Endpoint Detection and Response (EDR) Optimum a Kaspersky Sandbox. Hlavní výhody tohoto řešení jsou:
  • Ochrana koncových bodů, serverů a gateways
  • Zjednodušené ovládání, delegace a efektivnější ochrana
  • Odolnější systémy a zvýšená produktivita
  • Vylepšená detekce útoků a ohrožení
  • Úspora času díky automatizaci nastavení OS a softwaru
  • Snížení celkové ceny za vlastnictví a komplexnost
  • Zjednodušená migrace softwaru

EDR: V informacích je síla – a bezpečí

Díky používání EDR se společnosti dostávají k důležitým informacím o škodlivých aktivitách v rámci své sítě. Systém EDR například přesune jakýkoliv podezřelý soubor, který však není s naprostou určitostí klasifikován jako závadný, do izolovaného prostředí, kde je následně bezpečně prověřen a jsou zjištěny případné hrozby. Díky tomu je možné určit, jestli nedošlo k nabourání sítě prostřednictvím neoprávněných uživatelů, nebo ze strany vlastních zaměstnanců či partnerů.

K zastavení kyberútoků dříve stačily digitální podpisy, pravidla a restrikce, dnes jsou však potřeba modernější řešení, která se chovají proaktivně a jsou chytřejší. V tom jim pomáhá například strojové učení. Díky tomu mohou i podniky a instituce s omezenými zdroji na zajištění kyberbezpečnosti čelit novodobým hrozbám těmi nejmodernějšími způsoby. Díky okamžité analýze škod a možnosti automatizované odezvy se minimalizují potenciální škody.

Miroslav Kořen Miroslav Kořen
Autor článku je generálním ředitelem společnosti Kaspersky pro střední a východní Evropu.

 
Helios
- inzerce -