facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Vision ERP ve službách nejmodernějších technologií společnosti 3D Tech

VisionOndřejovská společnost 3D Tech spol. s r.o., která je průkopníkem 3D tisku v České republice, implementovala komplexní systém Vision ERP v letošním roce. Většinu specifických potřeb firmy včetně zakázkové výroby se podařilo pokrýt standardními funkcemi systému, díky tomu bylo nasazení softwaru rychlé a jeho přínosy se brzy projevily.


Vision ERP tak pomáhá vyrábět prototypy pro světové automobilky i v oblasti lékařství - například modely lidských orgánů pro přípravu lékařských zákroků.

Prototypy pro celý svět

Společnost 3D Tech spol. s r.o. přinesla technologii Rapid Prototyping do České republiky již v roce 1994. Přes dvacet let vyrábí prototypy pro celou řadu výrobců včetně světových automobilek (např. koncerny Škoda a Volkswagen). Disponuje zkušeným týmem a nejmodernějšími technologiemi, jako je CNC obrábění a 3D tisk. Prototypy nacházejí uplatnění v širokém spektru oborů, jako je sanita, slévárenství, zdravotnictví, elektrotechnický průmysl, automotive, a dokonce i v umění.

Středně velká firma vyrábí především na zakázku. Předchozí informační systémy nedokázaly pokrýt efektivně všechny procesy ve firmě, nevyhovovaly systému zakázkové výroby a nebyly schopné reagovat na procesní změny, tudíž již nebyly funkční. Vedení společnosti na základě reference oslovilo společnost Vision Praha, která jí nabídla vyspělý Vision ERP. Přesvědčivá byla především široká paleta funkcí, která dokáže pokrýt celou škálu procesních požadavků klienta i pružnost v implementaci.

Cílem implementace bylo tedy nahradit nefunkční informační systémy softwarem, který pokryje všechny procesy ve firmě, a tím dosáhnout zefektivnění provozu. „Důležité pro nás bylo, aby byl nový systém dostatečně pružný, aby mohl reagovat na všechny změny, které u nás mohou v reálném čase i v budoucnu nastat,“ říká ředitel 3D Tech Vilém Vrbický.

Vilém Vrbický
Vilém Vrbický, ředitel společnosti 3D Tech spol. s r.o.

Důkladná analýza šetří náklady

Implementaci předcházela zevrubná analýza, která rozkryla detailně všechny požadavky firmy a předložila efektivní řešení. Ukázalo se, že 95 % potřeb je Vision ERP schopen vyhovět nasazením standardních funkcionalit a pouze minimum je třeba dodělat na zakázku. Díky tomu bylo zavedení systému rychlejší a efektivnější, vyžadovalo menší zapojení klienta do implementace a bylo cenově velmi přijatelné. Implementace trvala pět měsíců, vezmeme-li v úvahu složitost procesů a řadu specifikací pro zakázkovou výrobu, došlo k plnohodnotnému využití za velmi krátkou dobu.

ERP systém nyní pokrývá většinu firemních procesů. Kromě zmíněných výrobních okruhů, včetně technologické přípravy výroby, plánování a výrobních terminálů využívají v 3D Tech také moduly pro zásobování a sklady, plánování a řízení projektů, MIS reporty, ekonomiku, mzdy a personalistiku a další.

„Dříve jsme postrádali především přehled o nákladech a nedokázali jsme efektivně plánovat využití zdrojů,“ říká Vilém Vrbický. „Nyní umíme s pomocí Vision ERP jednoduše vyhodnotit náklady na jednotlivé zakázky a také lépe využít zdroje, včetně kapacity našich zaměstnanců. Je to pro nás velmi důležité, protože zakázky neustále přibývají.“

Ve 3D Tech spol. s r.o. stále zjišťují další možnosti informačního systému a plánují jeho postupné rozšiřování.

Martin Netolický Martin Netolický
Autor článku je architektem řešení a projektovým manažerem společnosti Vision Praha s.r.o.