facebook

ERP systém je základní zdroj dat pro management

K2 atmitecDoba excelovských tabulek, sloní paměti klíčových zaměstnanců a jednoduchého účetního systému je pryč – moderní, úspěšné a perspektivní společnosti se dnes bez komplexního ERP řešení neobejdou.
Implementace podnikového systému s sebou přináší nemalé investiční náklady, procesní změny a zaškolování zaměstnanců, přesto je pro provoz úspěšných společností nezbytností. Právě díky ERP systému totiž může management sledovat vývoj klíčových ukazatelů stavu firmy, které jsou založeny na aktuálních datech z provozu. A právě díky nim je také schopen dělat klíčová rozhodnutí, která firmu dokážou posouvat opravdu kupředu.

K tomu, aby byla data opravdu věrohodná, je třeba zároveň s implementací systému jasně definovat vnitřní firemní procesy ve společnosti a dbát na to, aby zadávaná data byla přesná a pravdivá. Proto je důležité, jaké zkušenosti má „v zádech“ implementační tým, protože právě on by se měl postarat o správné nastavení a následnou automatizaci firemních procesů, včetně zaškolení zaměstnanců, kteří se systémem budou pracovat.

A je třeba také připomenout výhody komplexního řešení oproti propojení několika specializovaných systémů. Jednotný implementační tým dokáže výrazně efektivněji upravovat potřeby jednotlivých oddělení v rámci celého IT řešení společnosti, má jasnou zodpovědnost za jeho běh a je schopen navrhovat prorůstová opatření napříč firmou, bez ohledu na omezení napojených systémů. Odpadá navíc i nutnost aktualizace mostů mezi různými systémy a snižuje se počet chyb i nároky na znalosti zaměstnanců.

V dnešní době je také důležitou vlastností ERP řešení jeho přístupnost z terénu. Snadno si každý spočítá, kolik času tráví u svého pracovního stolu, a kolik naopak na cestách či na obchodních jednáních. Možnost otevřít si důležité dokumenty, podívat se na stav firmy nebo schvalovat procesy v mobilním telefonu či tabletu je dnes již základním požadavkem na poskytovatele ERP řešení.

Právě proto při vývoji Informačního systému K2 klademe velký důraz nejen na podporu firemních procesů a evidenci dat, ale také na schopnost generovat statistiky, reporty, upozornění, zprávy či přístup přes mobilní aplikace, které slouží managementu jako nejdůležitější podklady pro libovolné důležité řešení. Nevnímáme podnikový informační systém jako nástroj pro kontrolu a evidenci fungování firmy, ale především jako nástroj, který našim zákazníkům může buď přímo, nebo alespoň prostřednictvím svých výstupů pomoci mít plně spokojené zákazníky a získávat přitom zákazníky nové.

Pavel Motan
Autor článku, Ing. Pavel Motan, je obchodním ředitelem společnosti K2 atmitec s.r.o.