facebook LinkedIN LinkedIN - follow
28. 4. 2021

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.


Na prvním místě bych chtěl ovšem upozornit na článek Martina Válka, ředitele společnosti KARAT Software, který říká, že žádný systém sám o sobě nic nevyřeší. Jeho článek je velmi výstižným shrnutím problému, který brzdí rozvoj mnoha tuzemských firem. Určitě si jej nenechte ujít a zkuste se zamyslet, jestli se do jisté míry netýká i vašeho podniku.

Lepší informační systém nám dává možnost posunout firmu k vyšší efektivitě, ale neudělá to za nás. Martin Válek to velmi trefně přirovnává ke snaze zhubnout, kdy jednorázová nebo krátkodobá aktivita bude mít vždy jen krátkodobý účinek. Mizivý efekt bude mít investice bez reálné snahy něco změnit. Všichni jsme už asi někdy viděli reklamu na úžasné posilovací pomůcky, které slibují, že dokážou zázraky za pouhých pár minut denně. Jenže zázraky se nekonají. Ano, ty pomůcky se mohou stát vítaným doplňkem proměny, o kterou usilujeme, ale nikdo snad nevěří tomu, že dosáhne dlouhodobého zlepšení, pokud součástí snahy není skutečné přijetí změny životního stylu. Můžeme vyměnit starý rotoped za nejnovější fitness trenažér, ale nic nám to nepřinese, pokud kolem něj budeme chodit obloukem. A velmi podobné je to i s přínosem informačního systému pro zlepšení podniku. Žádný systém nedokáže automaticky zajistit, že „to“ začne konečně fungovat.

Martin Válek tak volně navázal na rozhovor s Filipem Dřímalkou z předchozího vydání, ve kterém bylo také zdůrazněno, že samotné technologie jsou v digitální transformaci až na třetím místě. Nejdůležitější jsou lidé, jejich kompetence a schopnosti. Na druhém místě je organizace, tedy koordinace týmů a systém práce.

Podobně se na možnosti zlepšení výkonnosti podniku dívá i Vladimír Bartoš ze společnosti Minerva ČR, který říká, že dodavatelský řetězec podniku mnohdy skrývá více příležitostí než vlastní procesy. Ladění dodavatelského řetězce podle něj vyžaduje moderní ERP systém, ale také kreativní klíčové uživatele a dodavatele, který rozumí svému SW, zná aktuální trendy a umí je uplatňovat v praxi.

V aktuálním vydání IT Systems se také znovu věnujeme technologiím virtuální reality, které mění architekturu, stavebnictví i obchod s nemovitostmi. Stavebnictví a reality jsou dokonce oblastí, kde se možnosti virtuální reality uplatnily mezi prvními. Věrné a detailní zobrazení je totiž praktické nejen pro architekty, kteří zvažují proporce celých budov i jejich detailů, ale také pro konstruktéry, stavební pracovníky a klienty. Neopomenutelná je samozřejmě i sféra bezpečnostního výcviku, ve které virtuální realita stabilně poskytuje lepší výsledky než veškeré dosud používané techniky.

Tak hezké čtení. Věříme, že v obsahu nového vydání IT Systems opět najdete nějakou novou inspiraci a další odpovědi na otázku, jak využít informační technologie pro rozvoj vašeho podniku nebo organizace.

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.