facebook
27. 8. 2019 10:17

Digitální dvojčata, virtuální realita, eHealth a ITIL 4

IT Systems 7-8/2019Z obsahu aktuálního vydání IT Systems bychom chtěli upozornit především na téma digitálních dvojčat, což je koncept spojovaný už s programem Apollo, kde digitální dvojčata nahradila makety vesmírných zařízení používaných k zrcadlení, diagnostice a simulaci problémů na oběžné dráze. Bez nadsázky tak můžeme mluvit o technologii NASA, která dnes míří do podnikových informačních systémů.


O digitálních dvojčatech ovšem můžeme mluvit také jako o technologii ze světa formule 1, protože v moderní podobě koncept digitálních dvojčat definoval a jako první pojmenoval dr. Michael Grieves v roce 2002, kdy jeho nápad okamžitě nalezl uplatnění ve vývojovém oddělení týmu McLaren. Dnes už je technologie digitálních dvojčat dostupná při široké spektrum podniků z různých odvětví. Technologie dosáhla zralosti pro široké využití díky výraznému snížení nákladů, zvýšení výpočetního výkonu a dostupnosti levných a spolehlivých senzorů i odolných vysokorychlostních komunikačních sítí. V současnosti tak prožívá trh s digitálními dvojčaty velmi dynamický růst.

Dalším tématem, které si v novém vydání IT Systems určitě zaslouží pozornost, je virtuální realita. Ještě nedávno jsme totiž mohli slyšet, že virtuální realita bude stejným selháním jako např. 3D televizory. Jenže virtuální realita přečkala období tápání, kdy ji brzdily omezené možnosti hardwaru, a jevila se především jako cesta k intenzivnějším prožitkům ve videohrách. Dnes už je virtuální realita profesionálním nástrojem v mnoha odvětvích a díky novým technologiím se její záběr neustále rozšiřuje.

Součástí aktuálního vydání je také příloha o IT ve veřejném sektoru a zdravotnictví. Začít bohužel musíme konstatováním, že zatím se české zdravotnictví v oblasti elektronizace v mezinárodním srovnání spíše propadá. Prosazování eHealth technologií totiž probíhá pomalu. V loňském roce došlo k zavedení eReceptu a v příloze představujeme i několik dalších menších projektů z oblasti eHealth. Už v příštím roce se navíc přidá eNeschopenka. Děje se toho však hodně i v pozadí.

Kromě eHealth se v příloze věnujeme také problematice otevřených dat, která v českých podmínkách získává na významu. Otevřená data totiž mají obrovskou hodnotu v řešení složitějších společenských problémů – díky mezisektorovému sdílení dochází k potřebným synergiím.

V letním dvojčísle startuje i nový seriál o ITIL ‒ knihovně nejlepších praktik a prověřených postupů pro řízení IT. V novém seriálu postupně představíme nejdůležitější části nové edice ITIL 4 a ukážeme, jak teorii uvést do praxe. Nejprve se ale ohlédneme za historií ITIL.

Na závěr bych chtěl ještě upozornit na článek Pavla Bartáka, který tvrdí, že klíčem firemního úspěchu je pozitivní zaměstnanecká zkušenost. Někomu to může připadat jako překlep, protože každý přece ví, že úspěch závisí především na spokojenosti zákazníků. Jenže vynikající zákaznická zkušenost se odvíjí právě od té zaměstnanecké. Více se dozvíte na straně 28.

Tak neváhejte a začtěte se do dalšího vydání IT Systems.
Můžete si je objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.