eWay System
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
23. 12. 2020

Digitalizace stavebnictví, CIO versus COO a trendy ICT pro rok 2021

IT Systems 12/2020V aktuálním vydání IT Systems jsme se mimo jiné zaměřili na digitalizaci stavebnictví. Ani ve stavebnictví totiž brzy nebude možné uspět na trhu bez digitální transformace. Jedním ze základních kroků je zde přijetí a využívání metody BIM. V Česku se již rozběhlo několik pilotních projektů veřejných zadavatelů využívajících metodu BIM při přípravě, realizaci a provozu staveb. Hnacím motorem jsou zde konkrétní výhody, které BIM přináší: transparentnost v řešení projektu, jednodušší komunikace nad projektem i vyšší kontrola nad výsledkem.


Ve veřejnosti ovšem někdy přetrvává dojem, že metoda BIM znamená jen vytvoření digitálního 3D modelu stavby. Ale to je jen malá část BIM. Jak ukazují právě zkušenosti z pilotních projektů, pokud má metoda BIM skutečně přinést změnu do českého stavebnictví, musí se změnit přístup i způsob uvažování, jak na straně zadavatelů, tak stavařské veřejnosti.

Má-li se stavební průmysl dále rozvíjet, musí se otevřít novým postupům a technologiím. Včetně takových, jako je umělá inteligence nebo drony. Představte si, že nad staveništěm se začne vznášet dron s kamerou a za chvíli se už na tabletu stavbyvedoucího rozsvítí upozornění na základě analýzy obrazu: dělník v sekci B nenosí helmu, čtyři z bagrů jsou nevyužívané a tmavý kousek země v sekci D naznačuje, že oblast je podmáčená. Možná vám tento popis zatím připomíná spíše scénu z žánru sci-fi, ale jde o reálný příklad možností využití umělé inteligence ve stavebnictví, která by mohla zlepšit produktivitu a bezpečnost na pracovišti. Ostatně i technologie jako jsou chatboty nebo RPA nám před několika lety připadaly jen jako výplody fantazie, ale dnes už jsou běžnou součástí IT výbavy podniků, které už pokročily v procesu digitální transformace.

Patrik Šolc s Martinem Vitoušem patří k týmu organizátorů, který každoročně připravuje lednovou itSMF konferenci. Oba dva mají za sebou desetiletí zkušeností s řízením IT v mezinárodních týmech. Ve své práci využívají širokých znalostí různých přístupů, jako je ITIL či DevOps. Časopis IT Systems je mediálním partnerem konference, a proto jsme oba požádali o rozhovor. Řeč ale nebyla pouze o programu nadcházející konference. Povídali jsme si obecně o trendech v řízení IT a o tom, jaká je role CIO při digitální transformaci?

Bylo by ale velkou chybou domnívat se, že digitální transformace je záležitostí pouze IT oddělení a CIO. Jan Burian z IDC se proto zamýšlí nad tím, jak se mění roli provozního ředitele (COO) v technologicky konvergované výrobě. Role COO už podle něj přesahuje tradiční rámec dohledu nad každodenními administrativními funkcemi a obchodními transakcemi. Nová role COO se zaměřuje na změnový management a digitální transformaci, což znamená přehodnocovat výrobní postupy, vést technologické arbitráže a podporovat integraci, zlepšovat zkušenost zákazníků (CX) a risk management. Transformaci provozu totiž musí řídit COO, nikoli CIO.

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:

Alza Mediaarrow

Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.