facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT Security , IT Security

Nový český projekt propojuje bezpečnostní týmy deseti zemí EU

Jiří Průša


CyberExchangeSdružení CZ.NIC, které také provozuje národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, spustilo na konci loňského roku  projekt CyberExchange, jehož cílem je propojení a posílení spolupráce mezi  evropskými bezpečnostními týmy. Pod českou taktovkou se sešlo dalších deset národních a vládní CERT/CSIRT z devíti evropských zemí včetně špičkových týmů, jakými je například lucemburský CIRCL, rakouský CERT.at nebo lotyšský CERT.LV, jehož generální ředitelka předsedá evropsképlatformě TF-CSIRT.


Hlavní aktivita v podobě krátkodobých výměnných stáží počítá se sdílením zkušeností z bezpečnostní komunity, ve které je úspěšné vyřešení incidentů často závislé na osobních vztazích a vzájemné důvěře. Významnou oporu má však projekt i v evropské legislativě, především takzvané Směrnici NIS (Směrnice EP a Rady č. 2016/1148), která ustanovuje dvě platformy pro vzájemnou spolupráci evropských týmů - Skupinu pro spolupráci (Cooperation Group), která je tvořena zástupci vládních úřadů, Evropské komise a agentury ENISA a Síť CSIRT (The CSIRT Network), jejímiž členy jsou vedle vládních týmů i týmy národní. Ty v mnoha evropských zemích, podobně jako v případě českého CSIRT.CZ, provozuje místní správce národní domény.

Na základě Směrnice NIS pak mají členské státy povinnost zajistit, aby jejich týmy zastoupené v rámci Sítě CSIRT účelně, účinně a spolehlivě spolupracovaly. Jedním z úkolů Sítě CSIRT je pak projednávat, hledat a vymezovat další formy operativní spolupráce. Jednou z forem takovéto spolupráce je právě projekt CyberExchange, v rámci kterého je vedle krátkodobých stáží podporována rovněž vzájemná podpora jednotlivých týmů při nasazování specifických softwarových nástrojů. V bezpečnostní komunitě je totiž běžné, že vybrané týmy si pro řešení incidentů či jejich analýzu vyvíjejí vlastní software. Jeho kód je v mnoha případech otevřený a nabízí se tak k využití dalším zájemcům. Jedním z příkladů je třeba platforma MISP , na které se významně podílel již zmíněný lucemburský bezpečnostní tým CIRCL.

Evropská komise si na projektu CyberExchange cení především jeho významu pro posílení spolupráce napříč Evropou, díky čemuž jej nedávno zařadila mezi vzorové projekty financované Nástrojem pro propojení Evropy (CEF). Z celkem 25 podpořených projektů se této pocty dostalo pouze dvěma iniciativám.

Mgr. Jiří Průša - Autor článku je projektový manažer sdružení CZ.NIC
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Zahrajte si s hvězdami budoucnosti

CZECH CLASSICTurnaj Czech Classic se uskuteční 16.–21. června 2019 v GR Kaskáda jako součást Pro Golf Tour, jednoho ze čtyř oficiálních satelitů European Tour. Program kromě turnaje pro profesionály a nejlepší české amatéry zahrnuje i bohatý doprovodný program včetně tradičního turnaje partnerů s nejlepšími profesionálními hráči Pro Golf Tour, tzv. Pro-Am.

Časopis IT Systems / Odborná příloha Archiv časopisu IT Systems
IT Systems 1-2/
IT Systems 12/
IT Systems 11/
IT Systems 10/
Oborové a tematické přílohy
příloha #1 1-2/
příloha #1 11/
příloha #1 10/
příloha #1 9/
Pomáháme firmám růst
Kalendář akcí