Aktuality -> Hardware - 16. 8. 2018

Tipy pro delší životnost baterii v mobilu či notebooku

BatteryShop.czBez chytrých telefonů a notebooků si dnes život neumíme představit. Nejčastějším úskalím těchto zařízení se však stává výdrž baterie. Už po několika měsících se často snižuje a po dvou až třech letech může být poloviční i třetinová. Jak s tím bojovat? Sledujte počet nabíjecích cyklů. S chytrými aplikacemi a dalšími tipy můžete baterii život prodloužit.



Každá baterie má určitý počet takzvaných nabíjecích cyklů. Jedná se o maximální počet vybití a nabití, které baterie snese, než doslouží. Číslo označující počet nabíjecích cyklů najdete na obalu každé baterie. Je však jen orientační. „Množství skutečných cyklů se totiž odvíjí od toho, kolikrát baterii nabíjíte. Každé nabití proto ubere jeden nabíjecí cyklus, a to i v případě, když je baterie téměř plná. Proto se doporučuje nabíjet akumulátory až při 10 či 15 % kapacity, právě díky tomu využijeme maximální životnost baterie v závislosti na počtu nabíjecích cyklů,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Baterie má životnost podle toho, jakou kapacitu si uchovává při opakujících se nabíjecích cyklech. „Podle výrobců mobilů se kapacita baterie začne snižovat průměrně asi po 500 cyklech,“ říká Radim Tlapák. Dodává, že když dobíjíte telefon zhruba každého 1,5 dne, výdrž baterie se zhorší asi po dvou letech. Nejlepším řešením je podle něj počet reálných cyklů sledovat a o baterii v notebooku či mobilu se dobře starat.

Hlídejte si cykly díky aplikacím

Zapamatovat si, kolikrát jsme telefon nebo notebook dobíjeli, je však nad lidské síly. Reálný počet nabíjecích cyklů, které proběhly, za nás proto může pohlídat chytrý software či aplikace. Baterii v mobilu i notebooku monitorují například aplikace BatteryBar, BatteryCare PassMark BatteryMon, CoconutBattery atd.

Co když už baterie dosluhuje?

I přes veškerou snahu se bude kapacita baterie pomalu snižovat. Baterie do mobilních telefonů a notebooků vykazují zpravidla stovky nabíjecích cyklů, než jejich trvanlivost zcela vyprší. I bez chytrých aplikací poznáte, že jste vyčerpali optimální počet nabíjecích cyklů, díky tomu, že se výrazně zhorší vlastnosti baterie.

Když váš mobil nebo notebook potřebuje nabíječku častěji, než je vám milé, je čas baterii vyměnit. „Nová baterie do chytrého telefonu stojí v řádech stokorun a za baterii pro notebook zaplatíte tisíc korun a více,“ konstatuje Tlapák. Dodává, že hlavně v mobilech není výměna baterie snadná. „Na internetu však najdete spoustu návodů. Lze využít videa na Youtube, ale řešením je samozřejmě i nechat si baterii vyměnit v servisu,“ uzavírá Radim Tlapák.


 
  

- PR -

AI už není jen trend, ale potvrzuje svou reálnou sílu v byznysu

Generativní umělá inteligence už není jen experimentem technologických nadšenců, ale stává se významnou součástí fungování firem a organizací. Často se prezentuje marketingovým pozlátkem, ale pokud má fungovat ve složitém světě organizací, nestačí jen začít. Důležité je vybudovat celé zázemí, které jí dá reálnou hodnotu. To je hlavní poselství 22. ročníku technologické konference SOFTECON 2025, kterou pořádala společnost SOFTEC. Akce se zúčastnilo přes 300 odborníků z bank, pojišťoven, telekomunikací i veřejného sektoru.

  

- PR -

Od nadšení „devadesátek“ k úspěšnému podnikání v EMS

torola_microchip_01.jpgHistorie společnosti TOROLA electronic, spol. s r.o., se datuje od roku 1991, kdy se tři vysokoškolští kamarádi, kteří do té doby pracovali ve společnostech TESLA Třinec a TESLA Rožnov pod Radhoštěm, rozhodli založit vlastní firmu. A protože měli zálibu v elektronice a pracovali v elektrotechnickém průmyslu, směřovala i jejich vlastní budoucnost právě tímto směrem.