HLEDEJ
 V SEKCI
 

 Analýza

| registrace ZDARMA | starší čísla | odhlášení | ceník inzerce

Vývoj aplikací v Javě může být rychlý, jednoduchý a levný
Současní IT manažeři a představitelé IT společností čelí kritickému problému. Mají k dispozici silný technologický potenciál v podobě Javy, XML a souvisejících standardů a technologií. Principiálně by tak měli být schopni vytvářet flexibilní, výkonné a přenositelné aplikace.

Praktický život je ale trochu odlišný - náročnost těchto technologií a explozivní rozvoj souvisejících standardů znamená enormní náklady na vývoj skutečně otevřených aplikací, které budou potenciálu technologií dostatečně využívat. Samotné technologie je navíc nutné metodicky "spoutat", aby vytvářené aplikace nepřinesly více problémů než užitku.

Základem problému je poměrně malý počet programátorů schopných programovat v Javě (a vzhledem k tomu i jejich vysoká cena), kteří musí znát nejen samotný programovací jazyk, ale i celou řadu neustále se rozšiřujících knihoven umožňujících používání tohoto jazyka v širším prostředí podnikových informačních systémů a webu (např. JSP, JDBC, DOM, SAX, JNDI, EJB, JMS a celá řada dalších). Dalším problémem je, že ačkoli teoreticky Java nabízí znovupoužitelnost jednotlivých částí kódu v podobě komponent a tím snížení nákladů na vývoj budoucích aplikací, praktické využití naráží na překážku v podobě nesystémového přístupu k vývoji aplikací v Javě, zvláště pokud dochází ke kombinaci s jazykem XML.

Pro dosažení maximální přenositelnosti musí být aplikace důsledně oddělovány do třívrstvé architektury - prezentační, aplikační a datové, které umožňují variabilitu výstupů, nezávislost na platformě a napojení na libovolné datové zdroje. Pro vlastní výměnu dat mezi jednotlivými komponenty a vrstvami pak musí být důsledně využíváno standardu XML. Samostatným problémem je schopnost kvalitní definice komponent a jejich vytváření tak, aby mohly být využívány ve větším počtu aplikací a aby bylo možné snižovat celkové náklady na implementaci takto pojatých systémů.

Díky tomu, že dnes je již dostatečně rozšířeno využívání jazyka UML (Unified Modeling Language) pro popis aplikací, je jeho použití při návrhu a respektování zásad užívání UML ideální cestou k efektivnímu vytváření aplikací založených na Javě a XML. Zrychlení a zkvalitnění analytické fáze vývoje aplikace lze dosáhnout pomocí CASE nástrojů.

Tento postup sám o sobě ale neřeší jeden ze zmíněných praktických problémů - náklady na vývoj v nativní Javě. Přestože jsou v současné době k dispozici pokročilé nástroje pro programování v Javě, a to na v úrovni drag & drop, programátor je často nucen pracovat přímo s Java kódem, což vyžaduje již zmíněné plejády dalších specifikací a technologií. Jako ideální postup pro snižování nákladů na vývoj a jeho zrychlování se jeví s využitím vlastností XML jazyka při dodržení zmiňovaných metodických zásad Javu zcela vynechat a "schovat" ji pod sémantický jazyk umožňující přenést výstup analýzy do podoby strukturovaných dokumentů, které skryjí veškerou komplexnost nižších technologií. V tu chvíli slovo otevřenost a nezávislost dostává zcela nový rozměr a rychlost i náklady na implementaci nových systémů mohou oproti současnému stavu dosáhnout zlomkových hodnot.

Společnost Corpus Solutions podporuje koncept otevřených informačních systémů svou vývojovou a provozní platformou XQW. Tato platforma umožňuje vytváření a provoz podnikových informačních systémů a e-commerce aplikací bez znalosti jakéhokoli programovacího jazyku a využívá otevřených standardů Java a XML. Koncept je založen na principu vytváření komponent, které kromě vlastního XQW prostředí mohou být vytvářeny přímo i v jazyce JAVA a provozovány v prostředí aplikačních serverů, jako jsou např. produkty společnosti BEA Systems.


System NEWS zasílá redakce edice IT Business * Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00 *Tel/Fax.: 05/45 22 27 79 System NEWS je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám System NEWS zasílali, kontaktujte nás prosím. Náměty a připomínky k obsahu zasílejte na adresu odpovědného redaktora Pavla Boucníka,

© 2001, 2002 Developed by Ladislav Olejník, CCB spol. s r.o.

TOPlist