HLEDEJ
 V SEKCI
 

 Analýa

| registrace ZDARMA | starší čísla | odhlášení | ceník inzerce

Ochota ne-stěhovat se za práci není jen české specifikum
Přestože se dnešní analýza tak trochu vymyká z oblasti IT, přesto považuji za zajímavé ji zveřejnit. Přes ohromný rozmach informačních technologií a proklamovanou dostupnost pracovníků k podnikovým zdrojům z domova či z cest se zdá, že potřeba migrace lidí za práci stále poroste.

Přes opakovaně zdůrazňovanou potřebu zvýšit ochotu a možnost lidí stěhovat se za práci jak v rámci České republiky, tak posléze i v rámci volného evropského trhu se zdá, že naše ne-ochota opustit "rodnou vísku" není jen českým národním rysem, ale spíše celoevropskou záležitostí.

K takovým závěrům dospěla studie "Řízení mobility pracovních sil - evropská perspektiva" zpracovaná společností PricewaterhouseCoopers a její partnerskou advokátní kanceláří Landwell. Výsledkem je vzrůstající rozpor mezi požadavky zaměstnavatelů na vysokou míru mobility pracovních sil a rezervovaným postojem zaměstnanců k práci v zahraničí, který ohrožuje mezinárodní konkurenceschopnost podniků v Evropské unii.

Zatímco 70 % podniků z osmi evropských zemí, které se průzkumu zúčastnily (včetně České republiky), předpokládá, že se jejich nároky na mobilitu pracovních sil v průběhu příštích pěti let zvýší, téměř polovina (48 %) respondentů připouští, že již v současné době mají problémy s náborem pracovníků s praxí. Oproti tomu z průzkumu organizace MORI, v jehož rámci bylo dotazováno více než 8 000 osob z týchž osmi evropských zemích, vyplynulo, že pouze 17 % respondentů má zájem žít a pracovat v zahraničí, přičemž většinou se jedná o mladé pracovníky bez praxe.
 


Téměř dvě třetiny firem, které se zúčastnily průzkumu, se shodly na tom, že "v Evropě není nedostatek kvalifikovaných sil - potíž spočívá spíše v tom, že se pracovníci nacházejí na nesprávném místě." Problémem je podle respondentů studie skutečnost, že zatímco většina jednotlivců je ochotna se stěhovat za prací do zemí, jako jsou Španělsko, Francie a Itálie, prohlubuje se nedostatek kvalifikovaných sil v ostatních částech Evropy, kde je situace na trhu práce v souvislosti s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil již značně napjatá.
 
Představitelé podniků dále upozorňují na to, že v rámci EU existuje řada finančních i administrativních překážek mobility pracovních sil, které znásobují problémy s ní spojené. Soudí, že pokud nebudou vyřešeny rozdíly v regulaci pracovních vztahů, v daňových, odměňovacích a penzijních systémech či v oblasti imigrační politiky bude ohrožena mezinárodní konkurenceschopnost celého regionu. Například více než polovina podniků, které se účastnily průzkumu, by uvítala existenci jednotné pracovní smlouvy v celé Evropě, avšak pouze 10 % jich učinilo konkrétní kroky k dosažení tohoto cíle.
 
Partnerka společnosti Landwell odpovědná za oblast pracovního práva Els de Wind komentovala tento problém: "Jestliže společnosti převádějí své zaměstnance na práci v jiné zemi EU, musejí stále řešit problémy související s dodržováním místních právních předpisů. Zákony upravující pracovní vztahy a imigrační zákony se v jednotlivých zemích výrazně liší. Dokud a pokud nebude dosaženo větší shody a koordinace v této oblasti, musejí společnosti stále zabezpečovat, aby realizace jejich potřeb neporušovala zákony příslušného státu.

Pro společnosti, které mají zájem zaměstnávat občany ze zemí mimo Evropskou unii, je situace ještě složitější. Bez ohledu na právní případ z 90. let jsou občané ze států mimo Evropskou unii povinni získat speciální imigrační povolení pro každý členský stát EU."

Kevin Delany, partner v oddělení Poradenství pro lidské zdroje společnosti PricewaterhouseCoopers, komentoval možné budoucí problémy podniků: "Rostoucí poptávka po kvalifikovaných a zkušených pracovních silách společně se vzrůstajícím mezinárodním konkurenčním bojem o co nejlepší uspokojení potřeb zákazníků v budoucnosti výrazně změní evropské podnikatelské prostředí. Společnosti musejí přistupovat k řízení mobility pracovníků aktivně a musejí dosáhnout souladu mezi vlastními potřebami a ambicemi a kariérami jednotlivých zaměstnanců.

Doba, kdy vyslání do zahraničí znamenalo profesní stagnaci, jakkoliv lukrativní, je již dávno minulostí. Dialog mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem může přispět k mnohem flexibilnějším řešením, jako jsou dojíždění pracovníků, portfoliové zakázky a krátkodobé mobilní smlouvy v případech, kdy rodinná situace neumožňuje přestěhování celé rodiny." V závěru dospívá k poznání, že "možná bude nutné zvážit možnost přiblížení práce pracovníkům a nikoliv naopak."
 


Ze závěrů průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers a firmy Landwell vyplývá, že existuje řada klíčových otázek, které musí podnikatelská sféra řešit, má-li si udržet konkurenceschopnost:

1. Odpovídá váš způsob využívání různých mobilních zaměstnaneckých forem vašim záměrům a cílům a zvyšuje hodnotu vaší podnikatelské činnosti?

2. Uplatňuje váš podnik udržitelnou globální strategii pro řízení činnosti svých pracovníků v mezinárodním měřítku, která by zahrnovala nábor a udržení pracovníků, způsob jejich odměňování, diferenciaci struktury pracovníků, jejich kontinuální rozvoj a řízení výkonu?

3. Máte jasnou představu o tom, jakým způsobem ovlivní potřebu zahraničních pracovníků technologie (například tím, že vám umožní organizovat strukturu činnosti tak, abyste omezili svou závislost na mobilitě pracovníků)?

4. Vzali jste v úvahu možnost využití všech potenciálních skupin pracovníků, včetně místních pracovních sil a mobilních starších pracovníků, a zájmu o práci v zahraničí ze strany mladších pracovníků?

5. Zvážili jste výdaje na vaše zahraniční pracovníky působící na základě zahraničních smluv v porovnání s náklady na pracovníky zaměstnanými podle obvyklých místních podmínek? Podnikli jste kroky, které by vedly ke snížení těchto nákladů?

6. Máte centrální webovou stránku, která by zaměstnancům poskytovala informace o případných volných místech a o veškerých aspektech zahraničních pracovních příležitostí? Dbáte na to, aby vaši zaměstnanci získávali (nové) jazykové znalosti?

7. Pracují zahraniční zaměstnanci pro váš podnik legálně?

8. Jestliže vysíláte zaměstnance pracovat do jiného státu, dodržujete zákony tohoto státu upravující pracovní vztahy, jako je například maximální pracovní doba? Vzali jste v úvahu, že tito pracovníci mohou požívat zaměstnaneckých práv obou států?

Výzkum "Řízení mobility pracovních sil - evropská perspektiva" zpracovaný společnostmi PricewaterhouseCoopers a Landwell, zahrnoval tyto fáze:

a) průzkum provedený mezi více než 400 společnostmi z osmi evropských zemí (České republiky, Francie, Německa, Nizozemí, Španělska, Švédska, Švýcarska a Velké Británie), který zjišťoval jejich názory a postoje týkající se potenciálního významu a důsledků zvýšené mobility pracovních sil,

b) série případových studií u téměř 25 evropských nadnárodních společností z různých odvětví s cílem získat podrobnější informace o jejich přístupu a postoji k široké škále problémů spojených s mobilitou pracovních sil,

c) průzkum provedený společností MORI mezi více než 10 000 respondenty v deseti evropských státech (jedná se o státy, které se účastnily průzkumu Řízení mobility pracovních sil, a Maďarsko a Polsko), který zjišťoval jejich postoje ke stěhování do zahraničí za účelem pobytu a výkonu povolání a jejich názory na výhody a překážky, které pracovní mobilitu provázejí. Výsledky tohoto průzkumu byly publikovány v tiskové zprávě společnosti PricewaterhouseCoopers.


System NEWS zasílá redakce edice IT Business * Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00 *Tel/Fax.: 05/45 22 27 79 System NEWS je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám System NEWS zasílali, kontaktujte nás prosím. Náměty a připomínky k obsahu zasílejte na adresu odpovědného redaktora Pavla Boucníka,

© 2001, 2002 Developed by Ladislav Olejník, CCB spol. s r.o.

TOPlist