facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 11/2011 , DMS/ECM - Správa dokumentů

„ECM aplikace přinášejí úspory, proto budou pro firmy zajímavé,“

říká Vladimír Sýkora, generální ředitel společnosti Sabris



Společnost Sabris uskutečnila na začátku letošního roku významnou akvizici. Odkoupila jednoho z předních dodavatelů aplikací pro správu podnikového obsahu (ECM – Enterprise Content Management). Proč považuje právě tento segment za lukrativní, jaké jsou její priority do budoucna v roli předního partnera společnosti SAP a další otázky zodpověděl v exkluzivním rozhovoru pro IT Systems a CVIS.cz generální ředitel společnosti Vladimír Sýkora.


Ve funkci generálního ředitele působíte od roku 1998. Jaké největší změny v trendech jste za tu dobu zaznamenal na českém trhu s podnikovými aplikacemi?

Obor ICT je jedním z nejdynamičtějších a rychlost, s jakou se mění trendy, se nebojím označit za závratnou. Za třináct let mého působení v této pozici se obtížně definují největší změny v trendech, protože jen těžko lze označit většinu z nich za zcela minoritní. Já osobně nejvíce vnímám změnu orientace z té produktové v devadesátých letech na plně zákaznickou. V dnešní době je opravdu důležité umět se velmi rychle orientovat v měnícím se prostředí. Jen si vezměte, jak se mění chování trhu. Firma, která navíc nedrží krok s vývojem technologií, se tak může velmi rychle opozdit za konkurencí a přijít o podstatnou část trhu. Proto je důležité změny v tomto prostředí sledovat a včas na ně reagovat. Naším úkolem je spolupracovat s našimi zákazníky na takové úrovni, abychom společně „drželi krok“, v lepším případě, abychom byli o krok napřed.

Co byste označil za hlavní dlouhodobé trendy a jak na ně reaguje právě vaše společnost?

Rozpoznat správně trendy a předpovědět budoucnost ICT nebylo nikdy jednoduché. Některým zaručeným dlouhodobým předpovědím se po uplynutí několika let jen usmíváme. Poměrně ověřenou strategií se jeví sledování investic velkých a moderních společností. Navíc je známo, že české prostředí je za tím západním přibližně dva roky pozadu, takže už teď můžeme při pohledu do zahraničí usuzovat, do čeho se vyplatí investovat. Z našeho pohledu je pak velice důležité správně se rozhodnout o zaměření na vybrané technologie a zároveň zbytečně neinvestovat do něčeho, co bude za rok passé.

Doba, kdy šlo nejdříve vyvíjet, a následně pak hledat odbytiště, je již dávnou minulostí. Dnes je třeba zaměřovat se na technologický vývoj na úrovni infrastruktury, a to v přímé vazbě na měnící se procesy uvnitř zákaznických firem. Jako zcela klíčový vnímám nutný soulad mezi „oběma světy“. Jedno bez druhého nemůže vést k dlouhodobému úspěchu. Proto se snažíme soustředit na takové oblasti, které se jeví zajímavě nejen našim partnerům, ale hlavně našim zákazníkům. Například v současné době investujeme, ze zcela logických důvodů, do oblasti rozvoje ECM a také do rozvoje mobilních aplikací s plnou integrací do ERP systému SAP.

Jaké důvody vás vedly k větší orientaci na aplikace pro správu podnikového obsahu?

V průběhu expanze jsme se intenzivně zabývali myšlenkou jak zajistit skokový růst firmy a jakým směrem rozšířit portfolio námi nabízených řešení. Na otázku „jak“ se nabízelo několik možností, které jsme postupně zanalyzovali. Jako nejefektivnější cesta se pak jevila akvizice již etablované společnosti. Bylo nám jasné, že investice do akvizice nebude malá, nicméně při výpočtu její návratnosti jsme upřednostnili její uplatnění tam, kde jsou vybudované a fungující struktury, kde jsou již nasbírané zkušenosti pro danou oblast, které nám umožní přizpůsobit cenu budoucích nabízených produktů a služeb co nejblíže požadavkům trhu. Pro zodpovězení otázky „kam“ investovat jsme vycházeli z toho, jaká je orientace společnosti na špičkové produkty, ze zpráv analytických společností, které popisovaly oblasti mající globálně dostatečný potenciál a jejichž bariéry vstupu nebudou velkou překážkou. Na závěr jsme se rozhodli pro oblast ECM. Teprve následně jsme začali hledat vhodného partnera.

Co konkrétně budete v této oblasti nabízet vašim zákazníkům?

Konkrétně jsme nabídku rozšířili o produkty oblasti ECM od producentů OpenText a Microsoft. Ale to, co chceme našim zákazníkům nabídnout, je hlavně přidaná hodnota, kterou vidím v několika rovinách. Garance plné a garantované integrace těchto produktů, nasbírané a sdílené know-how mezi týmy, a to vše při zachování našeho zákaznicky orientovaného přístupu.

Průzkumy CVIS v souladu s predikcemi Gartner potvrzují, že lze i na českém trhu očekávat výraznější růst poptávky po aplikacích ECM. Nicméně také ukazují, že firmy nebudou příliš ochotny investovat do těchto aplikací významnější částky (nad jeden milion korun). Jaká jsou vaše očekávání? Z jakých předpokladů vycházíte, chcete-li do tří let dvojnásobit tržní podíl v tomto segmentu?

Technologie, jejichž zavedení zcela prokazatelně vede k úspoře, byly a vždy budou pro firemní prostředí zajímavé. Do této kategorie oblast ECM zcela jistě patří. S příchodem ekonomické recese se navíc zájem o podobná řešení rapidně zvýšil. Potenciál tohoto trhu, ať již z pohledu lokálního, nebo globálního v rámci naší působnosti, je opravdu velký. Jsme si plně vědomi také toho, že rozpočty na firemní IT rostou jen velmi pomalu a dva roky se drží na podobné úrovni nebo mírně klesají. Nicméně právě nasbírané know-how a „best practices“ v této oblasti nám poskytují možnost přicházet na uvedené trhy se zajímavými finančními nabídkami na pokrytí oblasti ECM. Vezmeme-li do úvahy ještě variabilitu produktů, které nabízíme pro oblast ECM (Opentext & Microsoft), tak se nám segment trhu ještě více otevírá. Všechny uvedené skutečnosti jsme zapracovali do našeho taktického plánu pro následující tři roky a počítáme, že se nám podaří vhodnou kombinací zvolenými marketingovými nástroji dosáhnout vytyčeného cíle.

Společnost Syconix nebyla jediným hráčem na tomto trhu. Proč jste si pro akvizici zvolili právě ji?

Proces výběru akvizičního partnera je časově i psychicky náročný pro všechny zúčastněné strany. Vybírali jsme dlouho a pečlivě, ale zároveň jsme si byli vědomi toho, že neúměrné prodlužování celého procesu může být kontraproduktivní. Hlavní kritéria bych rozdělil do dvou základních skupin, a to ekonomická, čili čísla, a přidaná hodnota. Všechny společnosti, s nimiž jsme byli v jednání, splňovaly základní kritéria, což byla ekonomická stabilita, produktová orientace na oblast ECM a zajímavá zákaznická báze. To, co společnost Syconix nejvíce odlišovalo od ostatních, byla jejich dlouhodobě naplňovaná strategie orientovaná na pevné vztahy se zákazníky. Naší hlavní misí je zůstat „friendly“ i v roli systémového integrátora. A právě tato jejich přidaná hodnota byla pro naše definitivní rozhodnutí nejdůležitější.

Podařilo se vám vybudovat úspěšnou IT společnost. Na jakých aspektech je založena její síla a stabilita?

Každou společnost ve skutečnosti tvoří lidé. Můžete mít sebelepší produkt, nabízet sebelepší služby, ale když nemáte lidi, o které se můžete opřít, tak je vám to nakonec k ničemu. Já jsem v podstatě týmový hráč a nikdy jsem nebyl individualista. Ano, mám právo veta a občas ho také využiji, ale od počátku je myšlenka společnosti postavena na otevřenosti, vzájemné diskusi a v neposlední řadě na důvěře, kterou dávám těm lidem, které si za své nejbližší spolupracovníky vybírám. Hlavně oni jsou tím hnacím motorem, který firmu posouvá, a mně tím pádem zbývá čas na to, abych se věnoval vizím a určoval tak směr.

Sabris patří mezi přední systémové integrátory orientující se na podnikové aplikace značky SAP. Poskytujete řešení na všech hlavních produktových řadách – SAP Business Suite, SAP Business All-in-One i SAP Business One. Jak hodnotíte možnosti a potenciál těchto ERP produktů v českých podnicích?

Situace na trhu je rok od roku složitější a nebudeme si nalhávat, že se zrovna nacházíme v období, kdy by poptávka převyšovala nabídku. Potenciál trhu se postupně snižuje, ale to neznamená, že by byl zcela vyčerpán. Nechci jej kvantifikovat, ale věřím, že na trhu jsou stále úspěšné české podniky, které budou dříve nebo později zvažovat sofistikované a ověřené řešení, které již bude splňovat základní kritérium, a tím bude budoucí garantovaný rozvoj řešení bez nutnosti jeho celkové obměny. Díky produktové variabilitě v setu řešení SAP je dnes možné po detailně provedené analýze současného stavu a ve vazbě na strategické plány potenciálního zákazníka navrhnout tu správnou variantu. Dnes je navíc možné využít oborově orientované přednastavené scénáře, které v kombinaci s nabytými zkušenostmi umožňují trhu nabízet stále efektivnější řešení.

Sabris deklaruje silnou orientaci na zákazníka a poskytování kvalitní péče. Na jakých konkrétních principech a opatřeních rozvíjíte toto své poslání?

Začneme-li od těch opatření, která jsme zavedli, tak se jedná hlavně o normy a účast v takových programech, které nám ze své podstaty mají v naplňování našeho poslání pomáhat. Již před několika lety jsme zavedli ISO 9001. Celý proces trval téměř dvakrát déle, než jsme původně plánovali. Hlavním důvodem byla snaha vytěžit ze všech nástrojů, které nám dává tato norma, to nejlepší ve vazbě na práci s našimi zákazníky. Proto jsme se věnovali důkladně nejen vnitřní analýze, ale také správnému nasazení vybraných nástrojů. Před dvěma lety jsme se jako první partner přihlásili do programu AQM (Active Quality Management), který na globální úrovni realizuje pro své partnery společnost SAP. V letošním roce jsme zahájili také bezpečnostní audit ISO/IEC 27001.

Samostatnou kapitolu pak tvoří vnitřní prostředí firmy, která se od svého založení orientuje na výběr kvalitních poradců v kombinaci s dynamikou mladých absolventů. Metoda vnitřního marketingu, a to zejména v souvislosti s motivováním, stimulací a školením našich zaměstnanců prochází v současné době rozsáhlou restrukturalizací. V rámci ní budeme zlepšovat a posilovat hlavně vztah zaměstnanců k firmě, produktu a značce, nadále zlepšovat zákaznicky orientované chování a myšlení všech našich kolegů.

V roce 2007 jste otevřeli pobočku v Rusku. Můžete prozradit, jaké jsou hlavní předpoklady k tomu, abyste zde mohli získávat zákazníky a zajišťovat implementační projekty?

O tom, že Rusko je zemí velkých možností, asi nemusíme polemizovat. Velikost trhu, a tím i jeho potenciál jsou v porovnání s tím naším nesrovnatelné. Ale o to je tento trh komplikovanější. Pokud se vezmou do úvahy ještě sociálně-kulturní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, tak je zřejmé, že úspěch této pobočky je úzce spjat s vybraným lokálním týmem, který zná dokonale své domácí prostředí. Společnými silami pak máme možnost působit na daný trh těmi správnými nástroji. Nespornou výhodou je také fungující infrastruktura či sdílené know-how z mateřské společnosti v Česku, které naši ruští kolegové mohou využívat od samého založení firmy, a těžit tak z jich nasbíraných zkušeností a referencí.

Česká republika je do jisté míry výjimečná počtem výrobních organizací. V tomto ohledu patří dokonce na první místo mezi zeměmi evropské sedmadvacítky. Jak vnímáte výrobní sektor a jeho vývoj v posledních letech?

Máte pravdu, že počet výrobních organizací je v naší zemi vysoký. Naše orientace v tomto směru je hlavně na sériovou a procesní výrobu, a to zejména pro průmysl zpracovatelský, chemický, farmaceutický a automobilový. Každá společnost z daných sektorů má svá specifika, která je nutno zohlednit v nabízeném IT řešení. Z nabyté praxe mám pocit, že v těchto oborech jsou rozhodovací orgány ochotny investovat do IT pouze v případě, že implementace takových řešení zvýší efektivitu toho procesu, do kterého má být tato investice vložena. Zajímavostí z nedávné doby byla například zkušenost, která zřejmě vzešla z našeho postavení v automobilovém průmyslu v kombinaci s vládními pobídkami, kdy výrobní podniky byly ochotny investovat do rozvoje IT také v období hospodářské krize jako jedno z mála odvětví. Další zajímavostí se nám jeví současná situace, kdy vnímáme zvýšenou poptávku po updatech původně nasazených informačních nástrojů, a to hlavně pro řízení logistiky a skladového hospodářství (například přechod na technologii RFID integrovanou s terminálovými aplikacemi vyvinutými přímo nad řešením SAP). Víte, ve výrobních organizacích je vždy implementační proces nasazení ERP časově i finančně náročný. Řešení jsou vždy „vyladěna“ na velmi specifické požadavky a následné inovace řešení nepřicházejí zdaleka tak často, jako je tomu například v obchodních společnostech, které jsou naší další doménou.

sykora

Vladimír Sýkora (43)

Vystudoval Fakultu elektrotechnickou, ČVUT v Praze. Od zahájení své profesní kariéry se věnuje oblasti ICT. Začínal jako zaměstnanec na pozici konzultanta a programátora. Když se v roce 1998 naskytla příležitost založit nástupnickou organizaci původní firmy SRS Praha, rozhodl se ji využít. Od té doby zastává funkci generálního ředitele společnosti Sabris. Je ženatý, má dva dospívající syny, s nimiž má společné koníčky, a to jak sportovní (věnují se společně automobilovému driftingu, fotbalu, zimním sportům a potápění), tak i kulturní.

 

Na platformě SAP Business All-in-One nabízíte několik oborových řešení, jako například S2AP for Food nebo S2AP for Generic Industry. Můžete nám popsat, jak se tato oborová řešení u vás vytváří a zda jsou u českých podniků úspěšná?

Vývoj partnerských řešení byla další z našich rozsáhlých investic. Producent platformy nabídl svým partnerům základní kámen, tzv. Baseline Package, na kterém bylo možné začít stavět. Nenahraditelnou pomoc nám však poskytli také naši vybraní zákazníci, kteří se s námi na prototypech těchto řešení podíleli. Každým dalším nasazením produktu se původní prototyp zdokonaluje a modifikuje dle specifik zákazníka v souladu s jeho strategií, ale základ zůstává stále stejný a z něj těžíme v celé architektuře řešení. Například v době, kdy probíhal vývoj a nasazení řešení pro oblast retailu, byl také vyvinut produkt Sabris POS (point of sale), a to jako integrovaná součást řešení S2AP for Retail & Trading, který je právě tomuto řešení přidanou hodnotou. Kromě softwaru, jako hlavní součásti dodávky celého řešení, pak využíváme navíc například ověřenou produktovou dokumentaci nebo implementační metodologii. Úspěchy nasazených řešení se pak dají měřit úspěchem našich zákazníků a jejich kontinuálním růstem.

Jak reflektuje vaše společnost téma cloud computingu? Jak se na možnosti pronájmu a provozu podnikových aplikací po internetu dívají vaši zákazníci?

Podle analytiků zatím veřejný cloud firemní klientela využívá především pro vybrané nekritické aplikace, jako jsou například tiskové služby. My jsme doposud od našich zákazníků nezaznamenali zvýšenou poptávku na využití této technologie ve vazbě na ERP jako celku. Nicméně téma cloud computing samozřejmě nemůžeme zcela ignorovat, takže si vyhodnocujeme a analyzujeme potenciál trhu, a to hlavně mezi našimi zákazníky, ať již ve vazbě na vybrané procesy ERP, nebo směrem k vývoji nových produktů.

Jaké jsou vaše osobní cíle v pozici generálního ředitele? Můžete prozradit hlavní myšlenku či motto, které vyznáváte ve své manažerské práci?

Když jsem přijal výzvu, která se mi před třinácti lety naskytla, byla situace na tomto trhu zcela jiná, ale věřte, že ani tehdy jsem ji nevnímal jako jednoduchou. Od samého začátku jsem budoval firmu, kde je žádoucí otevřená diskuse, kde bude vždy prostor pro schopné a aktivní kolegy a kde všichni půjdou za stejným cílem, i když cestu si budou moci zvolit sami. Takovou firmu, kde si každý bude vědom své zodpovědnosti, kterou má vůči svým úkolům, ale zároveň si bude vědom své důležitosti pro firmu jako celek.

Rozhovor připravil Petr Sodomka, předseda Centra pro výzkum informačních systémů, docent Fakulty podnikatelské VUT v Brně a jednatel poradenské společnosti CVIS Consulting.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Konec papírování, digitalizujte a usnadněte si práci!

IT Systems 3/2024V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na vývoj digitalizace ve světě peněz, tedy v oblasti finančnictví a pojišťovnictví. Dozvíte se například, proč je aktuální směrnice PSD2 v inovaci online bankovnictví krokem vedle a jak by její nedostatky měla napravit připravovaná PSD3. Hodně prostoru věnujeme také digitalizaci státní správy a veřejného sektoru, která nabírá obrátky.