Recenze

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]    [ SystemOnLine ] [ IT CAD ] [ Golf ]

Nový Acrobat s plnou podporou češtiny

U poslední pětkové verze, stěžejního programu společnosti Adobe - Acrobatu, jsme počkali až na verzi s plnou podporou češtiny a to jak při vytváření a práci s českými fonty a prostředím, tak i s kompletním českým ovládáním a českým manuálem.

Přitom česká podpora ve formátu PDF byla někdy i dost omezující a skličující, například při převodu webových stránek do Adobe formátu. Rovněž předcházející verze Acrobatu skončila jakoby před bránami světa aktivního sdílení dat, aktivní podpory elektronické pošty a podnikových řešení. Není proto divu, jaké bylo naše očekávání.

Držte si klobouky: začínáme
Na dodaném CD, které obsahuje hodně přes 300 MB dat je pro plnou práci v českém prostředí postačující první adresář se 104 MB. Zbývající obsah disku je většinou podpora pro asijské jazyky a manuály v angličtině. Při instalaci, která se z počátku na relativně dlouhou dobu „odmlčí“, program detekuje starší verzi Acrobatu. Je-li tato instalována, zeptá se vás, zda-li chcete předcházející verzi ponechat, a vedle ní instalovat novou, nebo chcete-li původní - starší instalaci -nahradit novou. Zvolili jsme druhou možnost.

Po automatickém odinstalování vám program nabídne jednu ze tří obvyklých podob instalace. Abychom zjistili, jaké moduly jsou v průběhu nahrávání přenášeny na náš počítač, vybrali jsme uživatelskou variantu. Vynechal jsem jenom zásuvný modul pro Netscape. Výsledkem je 130 MB nových dat na pevném disku.

V programové nabídce přibyly jen dvě nové položky - Acrobat Distiller a Adobe Acrobat 5.0. Při prvním spuštění nám Acrobat zahlásil, že byl zjištěn problém v konfiguraci programu v zásuvném modulu Adobe PDF ve webovém prohlížeči (používám MS Internet Explorer). Nabídl mi však, jestli tuto konfiguraci chci opravit. Souhlasil jsem. Následně prohlížené dokumenty PDF v prohlížeči již byly zobrazeny v pořádku.
 


Acrobat na první pohled
Hned v první položce - Soubor - se setkáme s některými příjemnými novinkami. Otevřít lze jak čistě PDF soubory, tak i soubory vzniklé v jiných grafických aplikacích, jako například obrázky v JPG či TIFu (Macový dvojkový „F“ TIFF se však nedaří otevřít). Při následném uložení se již standardně nabízí možnost uložení v PDF. Pro jednoduchý převod obrázků proto doporučuji tuto možnost.

Otevírání webových stránek dovoluje stáhnout a uložit nejen aktuální stránku, ale lze volit i úrovně na stažení, popřípadě stáhnout „celý server“. Při volbě úrovně lze nastavit, zda požadujeme zůstat na stejném serveru či zda chceme stahovat jen stránky pod stejnou adresou. Další volby se týkají převodu obrázků a textů z webu do Acrobatu. Nastavit lze jak výslednou barvu textu, způsob zalamování stránek či barvu pozadí, tak i způsob kódování vstupního textu. Výsledek je 100%, to znamená, že v případě českých znaků je vše v pořádku, háčky a čárky na svých místech. Podobně dobrého výsledku bylo dosaženo s převodem slovenských textů. Webové odkazy jsou aktivní, to znamená, že při kliknutí na odkaz v PDF dokumentu se otevře nové okno internetového prohlížeče a zde se stránka zobrazí.

Za naprosto skvělé, a tudíž odlišné od minulé verze, považuji, že stahované stránky jsou krásně zalomené. Nenastala tedy situace, že by obrázek či banner přetékal z jedné strany dokumentu na stranu druhou. Je však nutné konstatovat, že při bližším průzkumu lze odhalit mírné odlišnosti mezi PDF a html verzi stejného dokumentu - jiný font písma, mírně jinak posazený text. Obecně však vzato, převod html souborů je velmi dobrý, mírné odlišnosti by zajisté šlo upravit nastavením druhů písma použitých pro převod, … My jsme se však zabývali asi nejčastějším případem, kdy uživatel ponechá tuto činnost na programu, ať ten za něj sám rozhodne, která volba je nejlepší. Výsledný dokument lze přímo z aplikace poslat i mailem.

Jediná má připomínka tak směřuje ke stahování webových stránek. O celém průběhu jste spraveni podobně jako u jiných softwarů pro stahování. V Acrobatu se mi však téměř nepodařilo stáhnout libovolnou stránku či stránky bez toho, aby mi program nezahlásil chybu. Přesto jsem ve staženém dokumentu nenašel chybný převod.

Zabezpečení dokumentu
Vedle již dříve používaného zabezpečení heslem lze nyní volit mezi šifrováním dokumentu 40bitovým RC4 a 128bitovým, které je určené jen pro Acrobat 5.0. Systém hesel pak dovoluje určovat, jaké jsou možnosti další práce s dokumentem, zda jej lze tisknout či nikoliv. Volit lze i možnosti tisku, například jen v nízkém rozlišení.

Dalším typem zabezpečení je „Acrobat Self-Sign Security“, kdy se vytváří identita uživatele a certifikát s 1024bitovým soukromým klíčem RSA a veřejným klíčem X.509.

V nynějším Acrobatu je podporován i digitální podpis, který lze vytvořit i „vnitrofiremně“, respektive individuálně jednotlivým uživatelem. Napřed definujete soubor profilu uživatele a zadáte heslo. K takto vytvořenému podpisu lze přidat i doplňující informace, jako je důvod podpisu či kontaktní údaje na jeho autora či firmu. Po úspěšném podpisu je zobrazen ve vybrané oblasti symbol digitálního podpisu a doplňující informace plus čas a datum provedení. Digitální podpis lze mít v dokumentu zobrazen, lze však toto zobrazení potlačit.
 
Pokud jste autor podpisu nebo oprávněná osoba, při otevření podepsaného dokumentu se přihlásíte pod heslem a můžete dokument měnit, nebo si založit nový profil uživatele a dokument změnit.
 


Formuláře PDF
Nástroj Formulář umožňuje vytvořit pole formuláře pro interakci s jiným uživatelem Acrobatu. Pole vytvoříte tak, že jednoduše definujete jeho plochu na stránce dokumentu PDF a zadáte jeho název. Při vytváření můžete použít pomocné nástroje (barva okraje, ...) a určíte typ pole. Pro každý typ (tlačítko, textové pole, zaškrtávací pole, atd.) můžete nastavit několik voleb v dialogovém okně, čímž lze pole formuláře upravit podle potřeb vašeho formuláře. My jsme pro zkoušku použili funkci pro otevření konkrétní webové stránky při najetí myši nad vyznačenou oblast. Po osvojení tohoto nástroje však lze vytvářet i velmi sofistikované formuláře.

Jediné upozornění: Jak jsme se dozvěděli z nápovědy, pro používání středoevropských jazyků (bulharštiny, češtiny, estonštiny, litevštiny, lotyštiny, maďarštiny, polštiny, ruštiny, řečtiny, turečtiny, ukrajinštiny) ve formulářích je vyžadován Adobe Acrobat 5.0 CE nebo Adobe Reader 5.0 CE.

Webový prohlížeč
Své změny pochopitelně doznal i Acrobat včleněný jako zásuvný modul do webového prohlížeče. Obecně lze říci, že přibyly nové možnosti a ovládání se stalo, a to nejen díky kompletně počeštěnému menu, mnohem přívětivější. Nástrojové lišty lze přizpůsobit individuálním požadavkům uživatele a část „nepotřebných“ lišt skrýt nebo naopak zviditelnit.
 
Například možnosti zoomu jsou nyní v rozsahu od 8,33 % do 1600 %, navíc přibyly dvě ikonky, které zvětšují/zmenšují aktuální obraz o 25%. Pro aktuální zobrazení lze nastavit jak možnost průběžných listu, tj. tak, jak to známe nebo z průběžně protilehlých, kdy dvě stránky jsou zobrazeny vedle sebe. Mezi funkce Acrobatu, které dříve nebyly českým uživatelům dostupné, patří například funkce Web Capture, díky níž je možné ukládat ve formátu PDF i stránky HTML s českým kódováním.
 


Export textu a obrázků
Dalším nástrojem, které v dřívějších verzích dělal v českém prostředí potíže byl přenos textu z PDF dokumentů do jiných aplikací. Nástrojem Kopírovat/vložit, stejně jako u anglických textů ve formátu PDF, může uživatel vybrat, zkopírovat a vložit text do jiné aplikace, přičemž diakritika bude správně zobrazena. Tuto vlastnost jsme pochopitelně ověřili a převod textu byl bezchybný. Podobným užitečným nástrojem je kopírování grafiky, které lze použít pochopitelně i pro kopírování textu či tabulky do grafické aplikace a to jako obrázku.
 
Přímo v PDF dokumentu (pokud jste samozřejmě oprávněnou osobou) lze retušovat texty a objekty. Nástroj dovoluje retušovat po jednotlivých řádcích, odstavcích či po jednotlivých písmenech. I u obrázků lze retušovat a to opět po částech, pokud byly takto vytvářené.

Dalším potřebným nástrojem, který však v českých textech nedělal svoji práci 100%, je fulltextové vyhledávání. Nyní lze volit ze dvou možností, buď hledat text i s českou diakritikou, nebo za použití funkce pro "ignorování diakritiky". Výsledek hledání na testovaném dokumentu (edičním plánu IT News) byl vždy úspěšný. Kontrola pravopisu - další z nástrojů pro práci s textem - je i v této verzi Acrobatu jen v anglické podobě a české výrazy nezná.

Nabídka nových funkcí Acrobatu 5.0 CZ je však mnohem širší. Vylepšený PDFMaker umožňuje vytváření souborů Adobe PDF z aplikací Microsoft Office. PDFMaker pracuje s programy Microsoft Word 97, Word 2000, Excel 97, Excel 2000, PowerPoint 97 a PowerPoint 2000 a instaluje se automaticky, pokud má uživatel na svém počítači aplikace Microsoft Office.
Na rozdíl od předcházející verze nyní přibyly dvě ikonky: pro vytvoření PDF nebo pro vytvoření PDF a jeho poslání e-mailem. Po odzkoušení i na „záludných“ MS dokumentech byl výsledek správný. Z osobní zkušenosti vím, že vytváření PDF souborů přímo z Office aplikací nebylo vždy 100% správné. Zdá se, že toto je již minulostí.
 


Zhodnocení
Celkové hodnocení po několikadenním testování je veskrze kladné. Adobe Acrobat ve verzi 5.0 plně splňuje to, co od něho uživatelé i ve středoevropském prostředí nyní očekávají. Nové nástroje a vylepšení funkce oproti dřívějším verzím, větší podpora pro spolupráci v týmu, nástroje pro digitální podpis, podpora pro práci s webovými stránkami a elektronickou poštou, učinili z tohoto programu velmi úspěšného pokračovatele řady Adobe Acrobat.

Adobe Acrobat 5.0 CZ je již dostupný v České republice za doporučenou koncovou cenu 11 250 Kč. Registrovaní uživatelé dřívějších verzí software Adobe Acrobat mohou upgradovat na Acrobat 5.0 CZ za 4 500 Kč.

Pavel Boucník


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora Ing. Pavla Boucníka [
boucnik@ccb.cz]


TOPlist