Recenze

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]    [ SystemOnLine ] [ IT CAD ] [ Golf ]

Philips cBright

Firma Philips přišla nedávno na trh s novou řadou data/video projektorů cBright. Tato řada zahrnuje modely SV1 s nativním rozlišením 800x600 bodů a světelným výkonem 1400 ANSI lm, XG1 s rozlišením 1024x768 a 1100 ANSI lumeny a konečně námi testovaný nejvyšší model nesoucí označení XG1 Impact.
 

 
Tento přístroj ve "stříbrném" provedení pracuje s aktivním LCD o nativním rozlišení 1204x768 pixelů, k jehož prosvícení používá 200W lampu s životností 1500 hodin. Díky vysokému světelnému výkonu 1500 ANSI lumenů promítal zapůjčený cBright XG1 jasný a čistý obraz i v nezatemněné místnosti. Výrobcem udávaný kontrastní poměr představuje 260:1, což je nejméně ze všech tří nových modelů. Při běžných podmínkách projekce (nedokonale zatemněná konferenční místnost se světlem dopadajícím na plátno) je však tento parametr zcela zanedbatelný a podstatně důležitější roli při vnímání kontrastu zde hraje světelný výkon.

Philips cBright XG1 Impact je vybaven objektivem s manuálně nastavitelným 1,3násobným transfokátorem a ručním zaostřováním, které se, stejně jako zoom, provádí prstencem na objektivu. Obraz lze zaostřit od 1,2 do 12 m.
 

 
Projektor má jeden vstupní a jeden výstupní D-Sub konektor pro současné připojení PC a monitoru, dva vstupy pro video (S-video a kompozitní "link"), konektor USB a audio vstup ("cinch") i výstup (3,5mm jack). Ozvučení zajišťuje reproduktor zabudovaný v zadní části přístroje. Zvuk z PC se přenáší poněkud neobvykle přes rozhraní USB, přičemž po připojení kabelu se nám v MS Windows automaticky aktivovalo speciální směšovací zařízení Philips.

Parametry projektoru se nastavují přes menu, a to buď pomocí čtyřpolohového křížového tlačítka na těle přístroje, nebo dodaným dálkovým ovládáním s trackballem. Ergonomicky tvarovaný ovladač padne dobře do ruky a dovoluje rychlé a bezproblémové nastavení i obsluhu díky snadno přístupným tlačítkům některých často používaných funkcí (přepínaní vstupů, regulace hlasitosti, digitální zoom atd.). Praktickou maličkostí je možnost podsvětlení tlačítek ovladače stisknutím malého tlačítka po straně. Kulička (trackball) plní ve Windows funkci myši.
 

 
Mezi zajímavé funkce projektoru Philips cBright patří automatické nastavení obrazu podle velikosti projekční plochy, digitální korekce lichoběžníkového zkreslení, digitální zoom, zmrazení pohyblivého obrazu či podpora formátů 4:3 i 16:9. K dispozici je také možnost zrcadlového otočení obrazu (při zadní projekci) a otočení o 180 stupňů, opět včetně zrcadlení. Poslední funkce najde uplatnění při stropní instalaci, k níž je zapotřebí speciální doplňkové sady. Praktické, zejména ze začátku, jsou pro uživatele popisy jednotlivých položek menu při jejich výběru.

Přístroj pracuje se signálem všech známých televizních norem, které také automaticky detekuje.

Projektor má po straně výklopné madlo pro snazší přenášení a je snadno výškově nastavitelný. Jeho rozměry jsou 102x328x226 mm a hmotnost činí 3,6 kg. Standardní balení zahrnuje brašnu, potřebné propojovací kabely, krytku objektivu, podrobný "papírový" český návod a vícejazyčný návod na CD-ROMu.

Václav Buk


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora Ing. Pavla Boucníka [
boucnik@ccb.cz]


TOPlist