Defragmentování disku provádí, nebo by měl provádět, čas od času asi každý z nás. Vedle standardně dodávaného nástroje obsaženého v základné konfiguraci Windows je možné použít i jiných, vylepšených programů od ostatních výrobců. Jedním z předních dodavatelů je i společnost
Executive Software, která v současnosti nabízí defragmentovací program Diskeeper ve verzi 6.0.
Trocha teorie na začátek
Fragmentace souborů je obecná vlastnost většiny moderních systémů správy souborů. Jejím výsledkem mohou být významné ztráty výkonu celého systému způsobené I/O z disku, které zaměstnávají CPU. Fragmentace nastává, když systém při ukládání rozdělí soubory na části tak, aby se mohly ukládat do nejbližšího dostupného diskového prostoru. To umožňuje operačním systémům rychleji ukládat soubory, protože vyhledání ideálního volného prostoru na mechanickém disku pro celý soubor by trvalo příliš dlouhou dobu.
|
Jestliže na disku nebude prováděna defragmentace, stanou se po čase soubory a volný prostor na něm vysoce neuspořádanými - se soubory rozdělenými do deseti, dvaceti i více částí. Větší soubory jako například poštovní složky, soubory nápověd a databázové soubory jsou běžně rozděleny do stovek až tisíců částí.
V operačních systémech s multi-taskingem tato skutečnost výrazně ovlivňuje rychlost systému a jeho výkon, což se projeví v delších odezvách různých aplikací - načítání a ukládání souborů a zpomalení programů.
Defragmentátor Diskeeper
Program Diskeeper 6.0 se člení na verzi Server (pro Windows 2000 a NT 4.0 Server) a Workstation (pro Windows 95, 98 a Me). Hardwarové nároky jsou v obou případech velmi malé a na pevném disku zaujímá od 5 MB paměti.
Před samotnou defragmentací je doporučováno zařadit ještě analýzu, která probíhá velmi rychle, a výsledkem je zpráva, zda je třeba vůbec provádět defragmentaci (procentuální informace), nebo ne. Analýza však poskytne i řadu dalších sdělení, které si je možné nechat zobrazit přes dialogové okno. Vedle základních informací o disku (jeho velikosti, objemu dat a volném místě), jsou zde informace i o fragmentovaných souborech. Výsledkem analýzy je rovněž barevné "rozškatulkování" disku.
Je jasné, že čím více červených políček se objeví, tím naléhavější je potřeba zahájení procesu.
Podobně jako s nástroji od Microsoftu, je i zde proces defragmentace zobrazen pomocí barevně odlišených symbolů odpovídajících fragmentovaným souborům, souborům ležícím vedle sebe, volnému místu, adresářům, swapovacím souborům a u systému Windows NT/2000 také informacím o NTFS systémových souborech. Průběh a výsledek procesu je graficky zobrazen a nebo (také) vzniká textový soubor, který naleznete ve stejném adresáři, kam probíhala instalace.
|
Pomocné nástroje
Pokud máte zájem o pravidelné provádění defragmentačního procesu, je možné pomocí Dikeeperu nastavit čas a den v týdnu, kdy se program sám spustí. Dalším nástrojem, který software obsahuje je tzv. Exkluzivní list, ve kterém určíte, které soubory nebo adresáře si nepřejete, aby byly defragmentovány. Například se může jednat o dočasné soubory, které budete brzo mazat.
Dalším užitečným nástrojem je definování Priorit. Program totiž umožňuje provádět defragmentování disku(ů) i za chodu systému, a tím samozřejmě na sebe váže část výkonu stroje. Celkem lze volit mezi pěti úrovněmi priorit, od nejnižší, při jejíž volbě nepocítíte na počítači výkonnostní omezení, až po úroveň nejvyšší - kdy je zpomalení ostatních aplikací i na solidně vybaveném počítači již silně znát. Volba priority se pochopitelně projeví i v celkovém čase probíhajícího procesu, kdy rozdíl mezi oběma krajními možnostmi jsme při testu určili na desetinásobný.
Serverová verze programu Diskeeper dovoluje provozovat i síťovou verzi a ze serveru lze spouštět defragmentaci na jednotlivých počítačích zapojených na LANce.
Pokud máte zájem si tento program vyzkoušet, je možné získat
jeho 30denní plnou verzi.
Objem přenášených dat z webu je podle použité verze Windows od 5 do 12 MB.
Program Diskeeper 6.0 zapůjčila na recenzi společnost Abakus Distributions.
|