Recenze

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]       [ IT System ] [ IT CAD ] [ Golf ]

"Stříbrný sršeň"

Naše redakce recenzovala jeden z posledních modelů mobilních telefonů Alcatel One Touch 501. Na první pohled elegantní stříbrný telefon s velkým displejem jistě potěší oko nejednoho telefonisty. S telefonem bylo možné se setkat na loňském veletrhu CeBIT, přičemž na náš trh se dostal na přelomu tohoto roku.
 

 
Parametry
Na začátek uvedu některé technické parametry, ke kterým se později v recenzi vrátíme. Přístroj je řazen do střední třídy, já osobně bych ho po zkušenostech zařadil do nižší střední třídy. Alcatel One Touch 501 pracuje v dual band režimu, to znamená, že spolupracuje se sítěmi v komunikačních pásmech 900 a 1800 MHz. 

Telefon podporuje technologie SIM toolkit a WAP, samozřejmostí je datový a faxový přenos. Mezi další funkce patří organizér, kalkulačka, měnový konvertor, hlasové vytáčení, záznamník, vibrační vyzvánění. Přístroj se dodává ve čtyřech barevných provedeních - stříbrný, zelený, modrý a černý, ale vzhled vypadá plastově a to zejména u stříbrného modelu. Jeho rozměry jsou vcelku malé 103 x 42 x 22 mm, takže se pohodlně vejde do kapsy košile, kalhot či kabelky. Také malá hmotnost 88 g vás příliš nezatíží. Nový model je mnohem menší a lehčí než jeho starší kolegové, což je příjemné pro uživatele.

Podle firemních materiálů má s telefonem být dodávána Li-Pol baterie o kapacitě 780 mAh, která by v běžném provozu měla vydržet pro 6 hodin hovoru či 250 hodin pohotovostního režimu. Testovaný přístroj však obsahoval NiMH baterii s kapacitou 680 mAh. S touto baterií má být výdrž 4,5 hodiny hovoru a 220 hodin pohotovostního režimu. Při cca 1 hodině hovoru, posílání SMS a 20 minut WAPování vydržel telefon 6 dní v pohotovostním režimu. Z mého hlediska je výdrž přijatelná. Jedinou výtku si zaslouží způsob upozornění na vybití baterie - po krátkém a nevýrazném upozornění během krátkého okamžiku se telefon vypne. 

Velký osmiřádkový grafický displej poskytuje mnoho prostoru jak pro zobrazování SMS, která se na displej vejde skoro celá, tak pro WAP. Displej v jantarové barvě má díky holografické fólii lepší čitelnost a kontrast. 

Ovládání
Telefon při telefonování příjemně padne do ruky. Klávesy jsou z plastu, takže při dotyku nepruží a dobře se mačkají. Potíž může nastat, když má někdo větší ruce či delší prsty, potom psaní SMS jednou rukou může být obtížnější. Jde o to, že klávesy se sbíhají směrem dolů a pokud používáte pouze jednu ruku, může vám telefon snadno vypadnout. 

Podsvícení kláves není rovnoměrné a popisky kláves - písmena jsou hodně tenká, což ztěžuje jejich čtení. Také při vyšším okolním světle jsou podsvícené klávesy špatně čitelné. Oproti Alcatelu One Touch 30x má tento model samostatné klávesy na přijetí a ukončení hovoru. Mezi těmito tlačítky trůní pětisměrný joystick, který výrobce nazval Drive Key. Tímto tlačítkem se ovládá menu. Další zajímavé tlačítko se nachází nad displejem a poskytuje rychlý přístup ke dvěma funkcím, které si můžete zvolit (nastavit). Psaní telefonních čísel a SMS zpráv ještě ulehčuje korekční klávesa C vlevo od joysticku. Na boku přístroje je tlačítko k ovládání hlasového záznamníku nebo u hlasovému vytáčení. 

Menu je dobře uspořádáno a je přehledné. Zajímavým počinem jsou tzv. Události, které sdružují oznámení o hovorech, hlasové schránce, SMS, hlasových poznámkách a WAPu. To že máte zprávu, zmeškaný hovor, poznámku na záznamníku je signalizováno na displeji ikonou obálky s okem. Stisknutím joysticku se automaticky dostanete do části menu Události, kde vidíte vedle ikon počet neuskutečněných hovorů, přijatých SMS apod. V seznamu hovorů je celkem zajímavá položka, která se tak často nevyskytuje - u uskutečněného hovoru je nejen telefonní číslo, ale také datum a čas posledního volání a jeho délka.
 

 
Organizér
Alcatel OT 501 je vyjímečný ke svým konkurentům právě bohatostí organizeru, neboli plánovacímu diáři. Podle všech údajů má mít diář kapacitu neuvěřitelných 1200 záznamů a můžete si zvolit mezi třemi druhy zobrazení - jednodenní, týdenní a měsíční. Diář dává na výběr nastavení schůzky, volání nebo narozenin, přičemž na vaší úvaze je zda oznámení proběhne pípnutím nebo upozorňovacím tónem a to ve zvoleném předstihu od několika minut až po dva dny. Navíc diář disponuje seznamem úkolů, což je velice ojedinělé. Co je zajímavé, úkoly nejsou propojené s kalendářem, můžete je řadit do kategorií podle vlastních potřeb (kategorie si vytváříte sami). Úkolu jde přiřadit kategorie, priorita, začátek, délka trvání, upozornění a popis. Lze je také třídit a zobrazovat z několika hledisek - podle kategorií, priorit, dat, … 

Také kontakty jsou dobře zpracovány. Pokud si odmyslím telefonní seznam na SIM, tak telefon disponuje třemi dalšími seznamy s možností vytvořit si další s vlastním názvem. Přednastaveny jsou: obecný seznam (který je nepojmenovaný), osobní a pracovní. V těchto seznamech je možné zadat až 23 údajů o jednom kontaktu - vedle jména a příjmení to jsou telefony (mobilní, pevné linky, fax, pager), firmy, pracovní pozice, adresy, e-mail, poznámka a volitelné položky. Maximálně dvaceti kontaktům lze přiřadit položku pro hlasové vytáčení. Celkový počet těchto záznamů mimo SIM je omezen na 500. 

Uživatel může libovolně přesouvat záznamy mezi seznamy, ale telefony pouze ze SIM karty. Naopak to nejde.

K telefonu se má dodávat také datový kabel s programem na komunikaci s MS Outlook. V době recenze však nebyl k dispozici, proto jsme tuto funkčnost nemohli vyzkoušet.

SMS a WAP
Dnes SMS zprávy používá téměř každý. Alcatel OT 501 nabízí pro psavce velký komfort, jako vnitřní paměť na 90 zpráv nebo prediktivní slovní Zi. Neobvyklé je vytváření seskupení adresátů SMS, na které můžete hromadně rozeslat napsanou zprávu. 

Zmiňoval jsem se o prediktivním psaní Zi, které dovoluje automaticky doplňovat slova psaná v SMS. Bohužel zatím není vytvořen český slovník pro Zi. Telefon však disponuje možností vytvořit vlastní slovník, který je však omezený na cca 40 slov. 

Slovník Zi má konkurenta v obdobném řešení T9, které je například v telefonech Nokia, Benefon, SONY… Editace textu je velice dobrá také díky joysticku s pohybem do čtyř stran, ovšem pokud chcete vymazat podstatnou část nebo celý text, jste nuceni mazat jednotlivá písmenka. 

WAP je přiměřeně zpracován a podporuje verzi 1.1, kterou používají všichni naši mobilní operátoři. K dispozici jsou dva základní profily, ale uživatel si může vytvořit další podle svých potřeb. Trochu jsem tápal, jak řešit off-line prohlížení stáhnutých stránek.

Pocity uživatele
Telefon Alcatel One Touch 501 má velice sympatický design a dobře padne do ruky. Bohužel provedení v plastu působí laciným dojmem, což u této kategorie telefonů by se stávat nemělo. Také mě překvapilo dílenské zpracování klávesnice, která se při psaní hýbe do stran. Ani provedení podsvícení není nejšťastnější. Zaprvé není rovnoměrné - okrajové klávesy svítí s menší intenzitou. Zadruhé popis kláves je velice tenký a při silnějším okolním osvětlení jsou písmena nečitelná. Navíc klávesnice se vespod sbíhá, což při psaní může dělat některým lidem problémy. 

Na druhou stranu klávesnice dobře reaguje na stisk a nepruží. Tlačítko rychlé volby nad displejem přispívá k rychlejšímu přístupu k vybraným funkcím. Joystick má poněkud ostré hrany, takže při delším používání budete mít otlačený palec. 

Trochu nešikovný je režim přepínání mezi velkými a malými písmeny při psaní textů. 

Zvuky jsou specifické pro Alcately. Melodie jsou zvláštní a hodně využívají vysokých tónů, takže jsou hodně pronikavé. Telefon umožňuje nastavit několik možností jak pracovat se zvukem a vibrací. Kromě normálního, hlasitého a diskrétního nastavení vyzvánění je možné provádět kombinace s vibrováním nebo čisté vibrování bez zvuku. Celkem máte možnost nastavit šest způsobů vyzvánění. Na druhou stranu není možnost přiřadit různá zvonění nastaveným telefonním seznamům. 
 

 
Hlasové poznámky je třeba provádět v hodně tichém prostředí, stejně tak jejich poslech, na který se musíte hodně soustředit. Citlivý mikrofon totiž dobře zachytí ruch okolí, takže vlastní slova v něm mohou zaniknout. Na druhou stranu vestavěné hands-free funguje zcela bezproblémově s omezením na okolní ruch. 

Baterie má přijatelný výkon a nabíjí se přiměřenou dobu. Co u telefonu této kategorie postrádám je infračervený port pro komunikaci s dalšími zařízeními (PDA, tiskárna, počítač). Příručka dodávaná k telefonu je zpracována dostatečně přehledně.

Konečný verdikt
S telefonem jsem byl spokojen. Svoje výhrady a postřehy jsem popsal výše, takže je neúčelné je znovu popisovat. Telefon si jistě najde svoje příznivce, kterým bude vyhovovat po všech stránkách. Pokud bych se rozhodoval o jeho koupi za současně nabízenou cenu okolo 12 000 Kč, tak by se mi zdála poněkud nadsazená. Osobně bych po zkušenostech uvítal cenu o dva až tři tisíce nižší.

Martin Tkadlčík


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora Ing. Pavla Boucníka [
boucnik@ccb.cz]


TOPlist