Recenze

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]       [ IT System ] [ IT CAD ] [ Golf ]

Profesionální grafika na povrchu CD

Máte svoji sadu datových nebo hudebních CD, nebo dokonce vlastní vypalovačku? Potom zajisté potřebujete vhodný a pokud možno i graficky dobrý způsob, jak popsat či jinak označit kompaktní disky. Jedním z takových řešení, které jsme mohli v redakci otestovat, je sada CD-Labeler II od společnosti Hewlett-Packard. 

Dodaný balíček se skládá ze tří částí: První součástí řešení jsou samolepicí A4 papíry (z polepové strany chráněné pomocným papírem) s nařezanými obrysy kotoučů odpovídající velikosti CD ROMu, vždy po dvou kotoučích na jeden arch papíru. Po jejich potisku na libovolné tiskárně (nemusí jít jen o zařízení HP) stačí odloupnout potištěné kotouče z podkladového papíru a osadit je na připravený disk. Samolepicí vrstva již zajistí pevné přimknutí k povrchu.

K tomu, aby samolepicí papír byl přichycen na povrchu CD hned na první pokus správně, slouží velmi (opravdu velmi) jednoduchý plastikový přípravek na vzájemné vycentrování CD-ROMu a potištěného papírového kotouče při jeho polepu. 

Třetí a hlavní částí řešení je software CD-Labeler II určený pro tvorbu a úpravu grafiky a textu, který je speciálně určen právě pro potisk již zmíněných kotoučů. 

 

 
Začínáme s vlastním potiskem CD
Podívejme se nyní na software CD Labeler II trochu zblízka. Stejně jako celá sada je i tento program určen pro použití domácího počítače nebo v kanceláři. Uživatelské prostředí programu je opravdu velmi jednoduché, zároveň však šikovně řešené. 

Práci začínáte výběrem nové šablony, která může být určená buď pro potisk nálepky na kotouč disku, nebo krabičky na CD. 

Obrys šablony kotouče je rozdělen zaměřovacím křížem pro zachování symetričnosti vytvářené grafiky. Komu ani to nestačí, může si přidat síť bodů o rozteči od 0,5 do 2 mm (nebo si ji zvolit libovolně sám). Díky tomu můžeme veškeré grafické prvky (včetně textu) velmi době umisťovat na plochu. Program zároveň neumožní, aby vkládaná grafika "přetekla" přes okraj následně tištěné samolepky. Prostě se nezobrazí a je to. 

Text
Práce s textem je dobře zvládnuta (samozřejmě mějme stále na mysli, pro koho je tento produkt určen, tedy rozhodně ne pro grafická studia), anglický software obsahuje i naši českou sadu písem. Text se vytváří vždy v samostatném textovém poli, které se následně umístí na povrch zobrazeného kotouče. Změna velikosti, barvy a druhu písma se volí pro celý text najednou. Pokud tedy chcete složit text ze dvou druhů písma, je třeba je poskládat jako dvě textová pole. 

Na výběr máte několik možností zarovnání textu, jeho náklon (zde tento nástroj slouží i pro rozvinutí textového pole po obvodu kotouče), barva písma, ... Pokud se vám váš výsledek nebude líbit, lze textové pole zpětně editovat a jakýkoliv parametr změnit. 

Obrázky
Součástí nainstalovaného software je bohatá knihovna obrázků roztříděná dle jednotlivých námětů, s rozlišením buď 72 nebo 150 dpi. Tyto obrázky se zobrazí na celou plochu a překryjí vše, co bylo dosud vytvořené. Proto jsou v programu obsažené nástroje pro přenos grafiky do popředí nebo do pozadí. 

Pokud s výběrem nabízených motivů nejste spokojení - nevadí. Import je možný ze všech obvyklých formátů, a tak i foto z vaší dovolené se může ocitnout na přebalu CD. S obrázky se pracuje jako s kterýmkoliv jiným objektem. Jednoduše je uchopíte a přemístíte. Co je přes okraj šablony - zmizí. Na plochu samolepky lze umisťovat i další objety - kružnice, obdélníky nebo i složitější tvary. Ke každému objektu lze přiřadit barvu, tloušťku okraje, jeho vnitřní výplň, . . . 
 

 
Tisk
Program ukládá do vlastního formátu *.htp a nepřišel jsem na rozumnou možnost jak dostat vytvořenou grafiku do jiného tvaru. To může způsobit potíže. Pokud vytváříte grafiku na jednom počítači, například doma, ale tisknout chcete v práci. 

Pokud nechcete porušit autorská práva, máte dvě možnosti, jak z toho ven. Tou první je tisknout do souboru a pak provést tisk z příkazové řádky, nebo uložit vytvořenou grafiku do formátu *.pdf. Druhá možnost se mi zdá jako lepší řešení, avšak jen pro častější použití, neboť je třeba si dát práci s vycentrováním tiskové strany. 

Na druhou stranu je třeba přiznat, že jediným opravdu dobrým způsobem, jak zachovat vycentrování grafiky při tisku vůči samolepkám, je tisknout přímo z programu CD-Labeler II. A tuto vlastnost jiný formát nemůže převzít.

Zhodnocení
CD-Labeler II je velmi dobrý program pro SOHO použití, který spolu s plastikovým přípravkem, velmi efektivním způsobem poskytuje slušné výsledky pro označení CD-ROMů. Mohu zodpovědně doporučit jako užitečné řešení pro vaši sbírku disků. 

Program CD-Labeler II a plastikový přípravek je možné koupit zvlášť (koncová cena se pohybuje kolem 660 Kč + cena za papíry), nebo jej získáte společně s některou z nových vypalovaček od společnosti HP, ke kterým se uvedené řešení přidává.

Aktuální seznam hp cd-writerů naleznete zde.

Pavel Boucník


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora Ing. Pavla Boucníka [
boucnik@ccb.cz]


TOPlist