07-03-2001

[ Registrace ] [ Starší čísla ] [ Odhlášení ] [ Ceník inzerce ]       [ IT System ] [ IT CAD ] [ Golf ]

 Událost týdne
 Boj o zákazníka může začít
 GTLD Domény a předregistrace
 Pozvánky, Soutěže

 Konference SolidWorks 2001
 Konference Švédsko
 Digitální fotoaparát za podpis
 Hledání ztraceného pramene

 Recenze
 Skener HP ScanJet 5370C
 Kancelářské aplikace
 Březen - měsíc Internetu
 První česká verze SuSE Linuxu
 Srovnání účetních standardů
 CÍGLER Software posiluje
 Podnikové aplikace
 Bezpečné a přihlášení do systému
 Server S120 a SR2000-C
 IBM představila nový 36GB disk
 IBM největší dodavatel serverů
 Komunikace a sítě
 Směrovače pro páteřní sítě
 Bezdrátové připojení do sítě II
 Akamai má hostování u KPNQwest
 Rozšíření páteřní sítě po Evropě
 Spolehlivost nade vše
 Informační společnost
 Acer ve Formuli 1
 Český Borland mění distrib. kanál
 WWW tip týdne
 Golfový portál GOLFINFO.CZ
 

 Servery vydavatelství CCB

 system.ccb.cz
 Elektronická tržiště
 "Outsourcing je forma spolupráce
 Elektronické tržiště Intelligo
 Řetězová reakce
 Přehled CRM systémů 7.díl
 
 cad.ccb.cz
 Podnikáme v RP
 Vize Autodesku
 Nasazení CA.. systémů
 MSC.Software
 Kolik stojí zkušenost
 

Intentia
 Události týdne

Podepsáno. Boj o zákazníka může začít
1. března 2001 byla, po téměř půlročním vyjednávání, podepsána propojovací dohoda mezi společnostmi Aliatel a Český Telecom. Uzavření smlouvy odstranilo nejzávažnější překážku, která bránila Aliatelu v poskytování plnohodnotných telefonních služeb. Skončilo tak paradoxní stádium liberalizace trhu, kdy se zákazníci mohli prostřednictvím zvoleného operátora dovolat po celém světě, ale nikoli v rámci České republiky. 
Výhody telefonních služeb nových operátorů se však, jak již bylo mnohokrát řečeno, vztahují pouze na podnikovou klientelu. Domácnosti a drobní podnikatelé si na liberalizaci telefonních služeb budou muset ještě nějaký čas počkat. Doufejme, že "jen" do poloviny příštího roku.
Rovněž společnost Contactel již podepsala s Českým Telecomem smlouvu o propojení svých telekomunikačních sítí. K reálnému propojení má dojít nejpozději do tří týdnů a bude možno zahájit oboustranný komerční provoz. Tato lhůta poslouží oběma stranám k nastavení administrativního systému. Smlouva řeší všechny technické, finanční a organizační aspekty propojení telekomunikačních sítí obou společností.

Zpět


GTLD Domény: šance díky předregistraci
Společnost Globe Internet zavádí bezplatné předregistrace některých nových gTLD domén v rámci služby DOMENY.CZ, díky níž lze předregistrovat vlastní doménové jméno v jedné či hned v několika z nově schválených generických domén .biz, .info a .name. 
Bezprostředně po následném zveřejnění podmínek registrace a termínu jejich spuštění budou majitelé předregistrace automaticky vyzváni k zaplacení registračního poplatku. 
Start novinky byl ve čtvrtek 1. března, kdy došlo rovněž ke změně pravidel stanovených CZ-NIC. V ten den se i zahraničním subjektům otevřela legální možnost elektronické registrace jmen v doméně .cz. Od zmíněného data je na adrese http://domain.cz umístěn cizojazyčný formulář pro snadnou a rychlou registraci domén .cz žadateli mimo Českou republiku.
Oznámení o předregistraci gTLD domén navazuje na zprovoznění elektronické registrace domén II. stupně .BE a .DK. Pro klienty, kteří chtějí chránit obchodní jméno firmy nebo značku před zneužitím na celosvětovém Internetu, byla zpřístupněna služba GlobalPack. Globe Internet v jejím rámci provádí průzkum využití či zneužití klientem zadaného doménového jména ve všech světově dostupných databázích domén a nabízí jeho následnou registraci. V současnosti je možné provést registraci domény II. stupně pod cca. 50 národními doménami a přibližně 60 registrací III. stupně pod regulovanými doménami II. stupně (viz.: .COM.UA, CO.NZ..).
Jak jsme již v IT NEWS informovali, sdružení ICANN, světová autorita pro přidělování domén prvního řádu, schválilo 17. listopadu 2000 po několikaměsíčním výběru konečnou volbu sedmi nových ze čtyřiačtyříctky navržených generických domén. Domény .biz, .info, .name, .pro, .aero, .museum, .coop mají rozšířit dostupnost vhodných doménových jmen.

Zpět


 Pozvánky, Soutěže

Konference SolidWorks 2001
Při příležitosti uvedení nové verze programu SolidWorks 2001 pořádá společnost TG Numic celostátní konferenci, na které budou prezentovány novinky uváděné verze. 
Konference proběhne 12. března v Kongresovém centru v Brně, Výstaviště 1, kongresový sál C. Slavnostní zahájení je v 9 hodin. 
V průběhu setkání se účastníci seznámí s novinkami z konference SolidWorks World 2001, budou představeny produkty Mechsoft Profi pro SolidWorks 2001 a po odpolední přestávce přijdou na řadu i praktické ukázky programu SolidWorks 2001. 
Bližší informace a program lze stáhnout zde a přihlásit se můžete zde.

Zpět


Konference Švédsko - střední a východní Evropa
Nová konference, nesoucí název TIME, proběhne od 2.-4. dubna 2001 v Praze. Tato konference má nabídnout nové možnosti ve vztazích mezi společnostmi ze Švédska a z regionu střední a východní Evropy.
Konference TIME [telekomunikace, informační technologie, (nová) media a zábavní průmysl] přivítá hosty ze Švédska, jako jsou např. Carl Bildt, bývalý švédský premiér a současný koordinátor OSN pro balkánskou otázku, Osten Makitalo, vynálezce mobilního telefonu, a mnozí další. Hosté budou diskutovat o tom, jak nejlépe využít obchodního potenciálu a příležitostí našeho regionu.
Třídenní konference zahrnuje rovněž prezentace, pracovní semináře, panelové diskuse, ale i srovnávání jednotlivých firem s cílem oslovit vládní a obchodní představitele z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska.
Hlavním záměrem setkání je zvýšit rozvoj průmyslových oblastí TIME v našem regionu. Pod záštitou Ministerstva financí České republiky v čele s Pavlem Mertlíkem, chtějí organizátoři účastníkům z obou regionů zajistit možnost výměny kreativních nápadů a dále rozvíjet vztahy mezi veřejným a soukromým sektorem. Kromě již zmíněných cílů se během konference bude udílet Creative Mobile Award za nejprogresivnější byznys plán pro mobilní řešení, který vybere porota. 
Creative Mobile award se organizuje ve spolupráci s firmami Deloitte & Touche a First Tuesday CZ a bude se udělovat v úterý 3. dubna. 
Více informací o konferenci TIME lze získat na adrese www.timeprague.cz

Zpět


Digitální fotoaparát za digitální podpis
Digitální fotoaparát za digitální podpis, tak se jmenuje soutěž, která byla zahájena 1. března současně s Březnem - měsícem Internetu
Schválený Zákon o elektronickém podpisu je možná krásná věc, ale až prováděcí předpisy umožní používání elektronického podpisu v komunikaci mezi veřejnou správou a občany. Nic však již nyní nebrání tomu, aby elektronické podpisy uplatňovali občané či firmy navzájem mezi sebou. 
Na webové stránce www.cz se zájemci nejen seznámí s problematikou elektronického podpisu, ale jsou nasměrováni na stránky certifikační autority zřízené pro účely soutěže, kde získají testovací elektronický certifikát nezbytný pro účast v soutěži a naučí se s ním pracovat.
Až si v budoucnu pořídíte ostrý certifikát, budete jej moci jednoduše stisknutím jediného tlačítka používat k podepisování své elektronické pošty či k navazování bezpečných transakcí s webovými servery. Příjemce dopisu pak bude mít zaručeno, že dopis pochází skutečně od podepsané osoby, a rozpozná, zda byl podepsaný dokument od okamžiku svého podpisu jakkoli pozměněn. 
Použití takového elektronického podpisu je podmínkou účasti ve zmíněné dvoukolové soutěži, jejíž otázky jsou uvedeny na www.cz. Otázky druhého kola (do kterého postoupí všichni, kdo správně zodpověděli všechny otázky prvního kola) budou zveřejněny na stejném místě 20. března v 18:00 hodin.

Zpět


Hledání ztraceného pramene
V rámci osvětového projektu "Den Jódu" je pro žáky základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií připravena nová multimediální internetová hra, koncipovaná pro děti ve věku 10 - 15 let. Tato hra si klade za cíl informovat děti zábavnou formou o problematice zdravé výživy a správného pitného režimu s důrazem na jód. Děti se současně naučí lépe pracovat s Internetem, kde budou v průběhu hry zveřejňovány tzv. bonusové otázky, jejichž správné zodpovězení umožní hráči postup do další části hry. 
"Hledání ztraceného pramene" jak se tato hra jmenuje, začíná 6. března 2001 a podrobnější informace můžete již dnes najít na této adrese. Zde také budou v průběhu hry zveřejňovány pomůcky k řešení problémů a školy zde budou mít možnost získat i programy potřebné ke hře.
Správně zodpovězené otázky, vyřešené problémy, hádanky, rébusy a posbírané předměty v průběhu hry umožní hráči postup do dalších částí příběhu, přičemž úroveň obtížnosti bude tvořena tak, aby se děti dostaly k velké části příběhu, pobavily se, dozvěděly se potřebné informace o dané tématice a zamyslely se nad ní. Jak již bylo zmíněno, součástí hry budou rovněž bonusové otázky, tedy náročnější úlohy, při jejichž řešení se zapojí i rodiče a učitelé. Ty budou hodnoceny vysokým počtem bodů, tzv. prémií.
Skóre, které hráč dosáhne v průběhu hry, se bude automaticky ukládat do neveřejného formuláře. Na webových stránkách organizátorů bude v průběhu hry rovněž k dispozici aktuální pořadí prvních deseti škol. Soupiska vítězů včetně bodového ohodnocení se objeví na webových stránkách po skončení soutěže, tedy po 31. březnu 2001. Úsilí dětí, které ve hře nasbírají nejvíce bodů bude samozřejmě oceněno.

Zpět


Brána do světa golfu na Internetu pro každého


 Recenze

HP ScanJet 5370C -skener pro kancelář i domácnost
Mezi novými produkty Hewlett Packard se objevil zajímavý mnohostranně použitelný deskový skener střední třídy. Čím je HP ScanJet 5370C zajímavý? Především vysokým optickým rozlišením 1200 dpi, snímáním při 42-bitové barevné hloubce, bohatou softwarovou výbavou a standardním příslušenstvím pro skenování 35mm filmů a transparentních předloh až do velikosti 12,7 x 12,7 cm. Hardwarové rozlišení skeneru představuje 1200 x 2400 dpi a rozšířené rozlišení není omezené.

Pokračování

Zpět


 Kancelářské aplikace

Březen - měsíc Internetu
Nejen pro ty, kteří ještě neměli možnost důkladně se seznámit s Internetem, je připravena v březnu - měsíci Internetu, řada akcí sloužících k propagaci a rozvoji internetové kultury v České republice. Třebaže od prvního ročníku "internetového března" před třemi lety vzrostl počet uživatelů Internetu v České republice o zhruba čtyřnásobek, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se nachází naše vlast v míře využívání Internetu stále zhruba uprostřed.
Pro uživatele světové sítě se uskuteční několik konferencí a seminářů. Například čtvrtý ročník projektu Březen - měsíc Internetu, který připravili organizátoři ze sdružení BMI, má motto Internet je pro každého.
Zlínská konference Internet a konkurenceschopnost podniků naznačí 13. března firmám z regionu, jak mohou prostřednictvím Internetu zvýšit svoji schopnost konkurence. Na význam obsahové stránky zavedení Internetu do školství upozorní konference Internet do škol, která se uskuteční 22. března v Praze na veletrhu Schola Nova. 
Na dětskou konferenci Junior Internet, kterou organizují za podpory sdružení BMI samy děti, přijede 10. března do Prahy na stovku dětí z celé republiky, jež prošly sítem nominačních soutěží.
Do Hradce Králové zase přijedou účastníci z mnoha zemí na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která se koná 26. a 27. března. 
V Praze proběhne 29.března seminář Komunikace a obchodování na Internetu, jenž se bude zabývat problémy českých firem, které chtějí využít internetové technologie ve svém byznysu.
Dny Internetu, které se uskuteční postupně v okrese Děčín, městě Jihlava, Valašské Meziříčí a Český Krumlov, mají představit prostřednictvím spektra akcí veřejnosti ve městě či okrese, k čemu všemu lze využít Internet v místních podmínkách. 
V polovině března bude jako součást největšího pracovního portálu http://www.prace.cz spuštěna specializovaná část věnovaná zaměstnávání osob se změněnou pracovní schopností. Bezplatně na ní budou moci inzerovat jak zaměstnavatelé, tak zdravotně postižení občané se zájmem o zaměstnání. 
V průběhu března budou rovněž zveřejněny na Portálu veřejné správy podmínky zapojení do projektu Veřejný Internet, který připravily Úřad pro veřejné informační systémy a BMI sdružení.

Zpět


Uvedení první české verze SuSE Linuxu
Na specializovaném veletrhu LinuxExpo, který se konal minulý týden v Praze, byla představena první česká verze SuSE Linux.
SuSE Linux 7.1 CZ je nástupcem verze 7.0 Professional. Navazuje na všechny její vlastnosti, včetně instalační podpory v délce 90 dní pro každého registrovaného uživatele. K již tradičním sedmi CD přibývá navíc ještě jedno CD určené pouze pro český trh. Obsahuje mimo jiné počeštění kancelářského balíku StarOffice 5.2. Programový balík je kompletní distribuce s více než 2000 aplikacemi, rozšířeným českým manuálem a dalšími třemi příručkami (aplikační, konfigurační a pro začátečníky).
Zkušení uživatelé zde naleznou paletu nástrojů a softwarových balíků, které mohou využít pro splnění i nejnáročnějších úkolů. Mezi hlavní novinky patří nové jádro 2.4, optimalizovaný správce KDE 2.0, LVM (Logical Volume Manager), LDAP nebo ReiserFS. 
I prostřednictvím českého SuSE Linuxu můžete realizovat síťová řešení, bezpečnostní koncepce, přenos dat na jiné platformy nebo vytvořit prostředí pro domácí multimediální PC. Také výběr softwaru je rozsáhlý: kromě databází, serverů pro elektronické obchodování, poštu, web, ftp a správu souborů jsou zde programy jako např. StarOffice 5.2, Netscape 4.76 a 6.0, Moonlight 3D a Gimp.

Zpět


Srovnání účetních standardů v celosvětovém měřítku
KPMG, společně se sedmi velkými světovými účetními společnostmi, publikovala zprávu GAAP 2000 - Přehled národních účetních pravidel v 53 zemích. 
Zpráva, která byla zpracována pod záštitou Mezinárodního fóra pro rozvoj účetnictví (International Forum of Accountancy Development (IFAD)), má napomoci ke zpřehlednění vykazování finančních dat a srovnává nakolik se národní účetní standardy shodují s Mezinárodními účetními standardy (IAS) k 31. prosinci 2000.
Do zprávy bylo zahrnuto 53 zemí, které reprezentuji 95 procent celosvětového hrubého domácího produktu. Je zde srovnáváno šedesát hlavních oblastí účetnictví včetně těch, které se týkají zveřejňování informací. Středem zajmu byly konsolidované účetní závěrky společností kótovaných na burze. Celou zprávu si můžete stáhnout na této adrese.

Zpět


CÍGLER Software posiluje svoji pozici
Společnost CÍGLER Software koupila společnost SYSTEM-SI. 12. února tohoto roku odkoupila 100% podíl v této společnosti a k 1. březnu ji začlenila do své struktury jako divizi Pokladní systémy CÍGLER Software. Současně firma CÍGLER Software převzala veškeré distributorské smlouvy společnosti SYSTEM-SI a rozšířila je o smlouvy o dovozu registračních pokladen Euro na český trh. 
Firma Cígler se tak stává na českém trhu jednou z vedoucích společností v oblasti komplexního řešení obchodních a prodejních systémů pro maloobchody, velkoobchody a restaurační zařízení.

Zpět


 Podnikové aplikace

Bezpečné a jednouché přihlášení do systému
Také máte monitor polepený žlutými lístečky se zapsanými ID a hesly různých služeb a serverů na Internetu nebo v lokální síti? Používáte hesla jako "heslo" a podobná jednoduchá slova u mnoha různých typů přihlašování? Potom vězte, že vystavujete svůj počítač, a v horším případě firemní síť, riziku neautorizovaného přístupu. Zjištění podobných uživatelských nastavení není problémem ani pro nepříliš zkušeného "záškodníka".
Pomoc v řešení tohoto problému vám mohou nabídnout firmy Computer Associates (CA) a DataTreasury ve svém společném produktu.
Spojení dvou řešení - CA eTrust a DataTreasury Biometric Authentication repository - vytvoří softwarový rámec pro systém biometrické identifikace (pomocí otisku prstu, rozpoznávání hlasu, skenování duhovky nebo dokonce dynamiky stisku kláves). 
Tento systém umožní bezpečnější realizaci transakci elektronického obchodu a sníží potřebu uživatelských jmen a hesel. Hlavní výhodou řešení je však možnost bezpečného ověřování biometrických dat po Internetu. Jedná se tedy o řešení, které překračuje současně používané systémy detekce otisku prstů na klávesnici, které nemusejí vždy garantovat dostatečnou ochranu před průnikem.

Zpět


Business Server S120 a SR2000-C
Business Server S120 od společnosti Fujitsu Siemens je určen jako centrální server pro náročné aplikace, databázové, transakční a dávkové zpracování velkých objemů dat s požadavkem na nejvyšší spolehlivost a zabezpečení dat. Novou oblastí pro nasazení těchto serverů je i e-business.
Jedná se o jednoprocesorový stroj středního výkonu, který je k dispozici ve čtyřech modelech s výkonem 56-110 RPF, což odpovídá více než 150 miliónům instrukcí za sekundu. Kapacita operační paměti může dosáhnout 2 GB. 
Jako všechny servery od společnosti Fujitsu Siemens, i tento model pracuje s operačním systémem BS2000/OSD V4.0, který zaručuje připojení do všech typů sítí LAN a WAN, a umožňuje integraci se servery s operačními systémy UNIX nebo Windows NT.
Nový dynamický subsystém I/O s vysokou průchodností 1,8 Gbyte/s umožňuje u S120 konfigurovat až 64 kanálů pro připojení výkonných periferií jako jsou disková pole Symmetrix, nebo velké zálohovací a archivační systémy. Novinkou je kanál typu F s technologií Fibre Channel (FC-SB-2) a plně duplexním provozem 100 Mbyte/s, který umožňuje připojení do vzdáleností až 10 km a do sítě SAN (Storage Area Network). 
Druhý typ unixových serverů od společnosti Fujitsu Siemens je model SR2000-C. Tyto servery jsou určeny především jako tzv. inovační pakety a lze je nazývat i jako "malé mainframes", neboť pokrývají střední část výkonového spektra. K dispozici je devět modelů, které poskytují výkon šest až 81 RPF, což odpovídá výkonu přes 120 miliónů instrukcí za sekundu. Jelikož systémy používají stejný operační systém BS2000/OSD, jsou plně binárně kompatibilní s nejvýkonnějšími mainframes Business Server řady S od firmy FS.
Stroje mohou být osázeny až čtyřmi procesory pro provoz operačního systému BS2000/OSD a až 11 procesory pro provoz aplikací pod OS UNIX. Konfigurovat lze až 1,75 GB operační paměti pro doménu BS2000/OSD a až 11,5 GB pro doménu UNIX. Interní disková kapacita může dosáhnout až pěti TB. 

Zpět


IBM představila nový 36GB disk
Společnost IBM uvedla nový pevný disk UltraStar 36Z15 o velikosti 36 Gigabytů při rychlosti 15000 otáček za minutu. Tento disk je díky rychlosti zápisu určený pro vstupně (výstupně) citlivé úkoly, jakými je web hosting, e-commerce aplikace, data mining nebo zpracování transakcí. Nový Ultrastar se nabízí jak v 36,7, tak v 18,4 GB verzi.
Díky menší přístupové době na disk dokáže Ultrastar zaznamenávat data rychlostí až 647 Megabitů za sekundu, přičemž vyhledávací doba je nižší než 3.4 milisekundy. To jsou hlavní faktory, které určují tento disk pro použití v oblasti databází a hledání informací. Disk Ultrastar 36Z15 umožňuje díky vyšší rychlosti lepší zpracování online transakcí (OLTP), online analýzy (OLAP), zpracování B2B, CRM a databázových aplikací.

Zpět


IBM se stal největším dodavatelem serverů
Společnost IBM se stala v uplynulém roce největším celosvětovým dodavatelem serverů. Předstihla tak svého největšího konkurenta - firmu Sun. Tyto výsledky vyplývají ze studie vypracované minulý týden společností DataQuest. IBM dosáhla v celosvětovém měřítku obratu 13,7 miliardy USD a expedovala celkem 65 6457 serverů.

Zpět


CAD CD


 Komunikace a sítě, Internet

Směrovače pro páteřní sítě
Společnost Enterasys Networks uvádí nové směrovače s vysokou hustotou portů - X-Pedition ER16. Co si pod tímto "zajímavým" názvem máme představit?
Společnost uvádí, že se jedná o představitele nové generace routerů určených primárně pro nasazení na podnikových páteřních sítích. X-Pedition ER16 provádí směrování v reálném čase (tzv. Wire-Speed Routing) a při zatížení nebo při zapnutí nadstandardních funkcí jako např. RMON 2, ověření uživatelů, upřednostnění provozu, apod. jeho výkon není degradován (tzv. Non-Blocking Router).
Propustnost směřovače je 128 Gbps a výkon dosahuje hodnoty 70 milionů routovaných paketů za vteřinu. Do šasi je možné instalovat až 128 Gigabit Ethernet portů nebo 460 portů FastEthernet/Ethernet. Každá karta, která se zasouvá do jednoho ze 16 slotů má vlastní inteligenci a kritické komponenty jsou alespoň zdvojeny. Potřebám podnikových zákazníků odpovídají i vysoké kapacity vnitřních tabulek směrovače - 1 600 000 MAC adres, 250 000 cest na 3. vrstvě OSI modelu, 4.096 VLAN a 4 000 000 Application Flows na 4. vrstvě.
Uživatelé mohou využít extenzivního filtrování provozu na základě Access Control Listů na 2., 3. a 4. vrstvě síťového modelu OSI. Směrovač podporuje až 20 000 bezpečnostních a přístupových filtrů bez jakékoliv degradace výkonu. Současně s uvedením 16slotového šasi Enterasys X-Pedition ER16 byly na trh uvedeny i základní moduly do šasi.

Zpět


Bezdrátové připojení do podnikové sítě II
V minulém vydání IT NEWS jsme vás informovali o bezdrátovém připojení notebooků Satellite Pro 4600 od společnosti Toshiba. Ani další výrobce notebooků - firma Dell - nespí, a připravila pro nás bezdrátové síťové propojení jejich řadu přenosných počítačů Latitude. 
Technické řešení TrueMobile 1150, které je aplikováno, poskytuje uživatelům flexibilitu, spočívající v možnosti nepřetržitého napojení na podnikovou síť z libovolného místa na pracovišti a v přísunu informací v reálném čase. TrueMobile zahrnuje rovněž diagnostický software pro roaming, monitorování energetického zdroje a síly přenosového signálu. Pro bezpečný přenos řešení podporuje kódování 64bitovou metodou WEP (Wired Equivalent Privacy) a 128bitovou metodou RC4.
Bezdrátové sítě typu LAN lze konfigurovat pro různá prostředí, lze je přizpůsobit jak pro síť spojující úzký okruh pracovníků, tak pro sítě zajišťující širokou infrastrukturu pro tisíce uživatelů, s roamingovým pokrytím rozsáhlého prostoru.
Bezdrátové lokální sítě Dell TrueMobile využívají bezdrátový přenosový standard 802.11b s přenosovou rychlostí 11 Mb/s, zahrnují bezdrátový LANový adaptér (PC karta TrueMobile 1150, kompatibilní se všemi současnými notebooky řady Latitude) a přístupové zařízení TrueMobile 1150 - AP1000 pro příjem a vysílání dat. Dell nabízí také mini-PCI kartu série 1150 jako doplněk notebooků Latitude C600 a C800 se zabudovanou anténou napojenou na rozhraní mini-PCI.
 

Zpět


Akamai si vybrala hostování u KPNQwest
Firma Akamai, která je poskytovatelem služeb pro distribuci obsahu Internetu využívající přitom síť více než 8 000 serverů, se rozhodla nakoupit prostor pro hostování ve třinácti datových centrech společnosti KPNQwest. 
Akamai bude využívat servery ve 13 uzlech v rámci 20 tisíc kilometrů dlouhé sítě společnosti KPNQwest, která spojuje padesát evropských center. To by mělo vést ke zvýšení rychlosti, spolehlivosti a dostupnosti webových služeb pro koncové uživatele. Prostřednictvím vybraných hostovacích středisek firma plně využije dosahu optické sítě EuroRingů.
Tento obchod vychází z dosavadního partnerství obou společností, kdy firma Akamai využívala servery v síti EuroRingů a společnost KPNQwest, jako součást svého portfolia internetových služeb, prodávala i služby distribuce obsahu firmy Akamai.

Zpět


Rozšíření páteřní sítě po Evropě v režii firmy Telia
Společnost Sprint podepsala víceletou smlouvu se skandinávskou internetovou a telekomunikační společností Telia International Carrier v celkové hodnotě několika milionů dolarů.
Dohoda má společnosti Sprint umožnit již letos poskytovat IP služby v 11 evropských městech, a to především nadnárodním společnostem, poskytovatelům internetových služeb (ISP) a telekomunikačním společnostem.
Zákazníkům se tak otevírá možnost využívat rozšiřující se síť propojenou s dalšími uzly v Evropě a Asii, a také přímé spojení do internetové páteřní sítě Tier 1, kterou společnost Sprint provozuje v USA. 
Evropská síť společnosti Sprint využije kapacit Telie pro poskytování IP služeb s přenosovou kapacitou 2,5 Gb/s, která bude ještě letos zvýšena až na 10 Gb/s. 

Zpět


Spolehlivost nade vše
Společnost eTel Česká republika začala používat pro testování propojení své sítě s Českým Telecomem veřejnou ústřednu 5ESS od společnosti Lucent. Procento času, po který ústředna 5ESS má bezchybně pracovat je z hlediska koncového uživatele 99,9999% a celková kapacita ústředny má být až 350 000 účastníků. 
Společnost eTel je první, která v České republice ústřednu 5ESS používá. Ve světě je v provozu více než 5 000 těchto ústředen v 66 zemích světa. V Evropě je nainstalovaná například v síti eTel v Německu, KPN v Holandsku, Telefonica ve Španělsku, TPSA v Polsku a dále v Itálii, Rusku, Ukrajině a dalších zemích.
Testování konektivity sítě s Českým Telecomem je nutné k vzájemnému propojení všech veřejných telekomunikačních sítí v České republice a probíhá v několika fázích. Vyvrcholí propojením sítí a následným provozem, který eTel spustí v března 2001. Probíhající testování souvisí s jednáními o uzavření smlouvy o propojení sítí eTel a Českého Telecomu, která by měla být úspěšně dokončena v nejbližších dnech. 
Více informací o ústředně naleznete na této adrese.

Zpět


 Informační společnost

Acer ve Formuli 1
Prestižní závody, davy lidí na okruzích, a další miliony u televizních obrazovek na celém světě, to jsou závody vozů formule 1. Je pochopitelné, že tyto podmínky lákají rovněž sponzorské firmy. Postupně jsou "tradiční" obchodní značky, a to i vlivem omezení a restrikcí na propagaci škodlivých látek, nahrazovány značkami firem z oblasti tzv. nové ekonomiky - informačních technologií. 
Novinkou v této oblasti je od letošní sezóny i firma Acer. Ta podepsala sponzorský kontrakt s týmem Prost Grand Prix. Od začátku sezóny 2001 budou motory týmu Prost Grand Prix, dodané Ferrari, označeny a oficiálně pojmenovány Acer. Tým i monopost, označený AP04, vstoupil do šampionátu Formule 1 pod názvem Prost Acer.

Zpět


Český Borland mění distribuční kanál
U společnosti Borland se rozhodli změnit způsob distribuce svých řešení pro Českou republiku. Současný model, který využíval služeb společnosti SWS, byl nahrazen internetovým obchodem Borland shop online. Od spuštění aplikace probíhá distribuci produktů firmy Borland v České republice jen vlastními silami.

Zpět


 WWW tipy týdne

Provoz zahájil golfový portál golfinfo.cz
Brána do světa golfu na Internetu pro každého
Mezi nemnoha domácími webovými adresami se objevila jedna, která má mezi ostatními výjimečné postavení. Podobně jako všeobecné encyklopedické portály typu Seznam či Atlas zprostředkovává Golfinfo.cz s trochou nadsázky všechno o golfu, co na Internetu za něco stojí a všechno, co by kdy mohl golfista či zájemce o golf potřebovat. Na rozdíl od zpravodajských či zábavných stránek a serverů Golfinfo.cz shromažďuje a logicky a oborově či zájmově třídí linky (adresy) všech dostupných stránek se zvoleným golfovým obsahem.
Vzhledem k rozložení golfového trhu a počtu golfistů v jednotlivých částech světa, je jasné, v jakém jazyce je přístupných informací nejvíc. Ale i pro ty, kteří angličtinou nevládnou, se toho na Golfinfo.cz najde dost v češtině. A s přibývajícími domácími hřišti, výrobci a obchodníky přibývá potěšitelně i informací, které posílají do světa prostřednictvím informační dálnice. 
Pokud vám tam bude chybět něco, co znáte a na co editoři zapomněli, můžete na Golfinfo.cz samozřejmě poslat váš tip. Jak to udělat, se dozvíte přímo na www.golfinfo.cz.
 

Zpět


Týdeník IT News zasílá redakce edice IT Business  *  Vydavatelství CCB s.r.o., Okružní 17, Brno 638 00  *  Tel.: 05/45 22 27 79, Fax.: 05/45 22 24 99
Týdeník IT News je vám pravidelně zasílán na základě vaši registrace. Pokud si již dále nepřejete, abychom vám IT News zasílali, kontaktujte nás prosím.
Náměty a připomínky k obsahu týdeníku zasílejte na adresu odpovědného redaktora P. Boucník [
boucnik@ccb.cz]


TOPlist