facebook LinkedIN LinkedIN - follow
25. 3. 2020

Ransomware, hybridní spisy, docházkové systémy a text mining

IT Systems 3/2020Březnové vydání IT Systems jsme připravovali v situaci, kdy je prakticky celý svět zasažen pandemií nového koronaviru. Ať bude další vývoj pandemie jakýkoli, je zřejmé, že nás koronavir zastihl v mnoha ohledech nepřipravené. Podobně nepřipravení jsme ovšem často i proti virům v kybernetické podobě. I proto jsme jako téma na obálku aktuálního vydání zvolili ransomware, tedy vir, který představuje vážnou hrozbu pro informační systémy, na nichž jsme stále více závislí.


Mezi zranitelné a ohrožené cíle přitom patří i organizace veřejného sektoru a zdravotnictví, jak se v nedávné době ukázalo hned na několika případech. Proto jsme dali prostor několika odborníkům na kybernetickou bezpečnost, aby nám pomohli tuto problematiku zmapovat a popsali potřebná protiopatření.

I v době, kdy zrovna organizace veřejné správy nebojují s hackery a zákeřnými viry, řeší různé problémy spojené s digitalizací procesů. Jedním z nich je problém hybridních spisů. Odpůrci digitalizace využívají hybridní spis, jehož zpracování, evidování a ukládání je spojeno s různými problémy, jako argument proti používání elektronických dokumentů. Přitom řešení problému hybridních spisů spočívá naopak v důsledném využití spisové služby jako primárního nástroje evidence spisů.

Zamýšlíme se také nad otázkou, zda v dohledné budoucnosti budeme volit na dálku a elektronicky, což má své nadšené příznivce i zaryté odpůrce. Elektronické hlasování je oproti papírovému lepší v rychlosti sčítání hlasů a zjednodušení logistiky voleb. Velkou výhodou je navíc možnost hlasování na dálku, díky čemuž se může zapojit více lidí, a volby se tak stávají legitimnějšími. Na druhou stranu i elektronické hlasování má své slabiny. Mezi nejčastější výtky patří možnost nabourání se do hlasovacího systému a následná manipulace s hlasy, či vysoká počáteční cena zavedení e-votingu. Představíme vám zajímavé řešení, které kombinuje obě formy hlasování.

Kromě veřejného sektoru a zdravotnictví jsme se v tomto vydání IT Systems zaměřili i na probíhající změny ve finančním sektoru. Ten v posledních několika letech ovlivňovaly snahy o implementaci principů vycházejících z regulace známé jako PSD2, respektive snahy o vytváření nových open bankingových řešení a komunikací skrze open API. Jako první uchopily tuto problematiku různé fintech startupy, jejichž vstup na trh finančních služeb byl spojen s velkými očekáváními. Nicméně zatím se zde nedá mluvit o explozi na trhu, jak bylo v počátcích „fintech revoluce“ predikováno. Banky se totiž nesmířily s tím, že by se měly stát pouze poskytovatelem finálních produktů. Naopak, bankovní sektor se nyní nadechuje k tomu, aby ve svých řešeních adoptoval mezisektorový ekosystém sdílení údajů.

V aktuálním vydání IT Systems se samozřejmě věnujeme i řadě dalších témat jako jsou například docházkové systémy, biometrický podpis, nebo aktuální trendy v oblasti CRM řešení. Představíme vám také, jak díky využití cloudové architektury a umělé inteligence vzniklo online pojištění s nejrychlejším vyřízením události na světě. Nenechte si ujít ani článek o dobývání znalostí z českých textů, neboli text miningu. Chceme-li totiž využívat informační potenciál big dat, je nezbytné zabývat se i nestrukturovanými daty, jako jsou volné texty.

Aktuální vydání IT Systems opět nabízí spoustu inspirace a námětů.
Můžete si je objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.