facebook LinkedIN LinkedIN - follow
26. 9. 2022

Digitalizace výroby teoreticky i prakticky

IT Systems 9/2022Aktuální vydání IT Systems je věnováno především automatizaci a digitalizaci průmyslu. Daniel Bičík ze SAPu popisuje, jak nejefektivněji využít AI ve výrobě od designu až po servis. Kristin Poulton z QAD se věnuje problematice plánování kapacitních požadavků a jeho využití ve výrobě. Jan Hofman z QI GROUP ukazuje, že cestou k optimalizaci výroby je dobře sladěný tandem systémů MES a ERP.


Martin Hummel ze Soitronu a Dalibor Lukeš z Iotoru se věnují technologiím internetu věcí, které v průmyslu šetří energie a zlepšují údržbu.

Miroslav Šmíra ze společnosti Rob4Job radí, jak vybrat vhodného robota. Na jeho výběr se podle něj hodí lidové rčení, že čert se skrývá v detailu. Říká, že u předních výrobců jsou roboti zhruba stejně kvalitní, a proto je třeba věnovat pozornost zdánlivě drobným rozdílům v jejich fungování.

Jako vždy se přitom snažíme nabídnout přehled aktuálních trendů nejen v obecné rovině, ale přinášíme i několik příkladů z praxe. Stanislava Novotného, jednatele a ředitele společnosti Plastia, jsme se zeptali, jak jim automatizace a digitalizace pomáhá k udržení produktivity a zvládnutí složité situace na trhu.

I společnost DHL Supply Chain pokračuje v automatizaci a digitalizaci svých skladových provozů. Po úspěšném nasazení asistenčních vychystávacích robotů ve skladu v Pohořelicích budou nyní kolaborativní roboti pomáhat také zaměstnancům distribučního centra v Jirnech.

Ukážeme vám, jak umělá inteligence pomohla ve společnosti Zeelandia vyřešit produktová doporučení a cenotvorbu. Řešení Infor Coleman AI a Infor Product Recommender s využitím pokročilé datové analytiky zde pomáhají vygenerovat automaticky produktová doporučení zákazníkům a stejný koncept doporučení aplikovala Zeelandia i na proces cenotvorby.

A představíme vám také řešení MES pro řízení manuální montážní linky ve společnosti Alliance Laundry CE.

Co dalšího najdete v aktuálním vydání IT Systems? Radek Teichmann z MoroSystems se věnuje stále populárnějšímu způsobu vývoje aplikací s využitím low-code platforem. Říká, že low-code usnadní práci, akceleruje vývoj a zapojuje do něj další lidi, ale vývojáře nenahradí. Rovněž Pavlína Uchytilová z Trasku říká, že přínosy platforem pro vývoj s minimální nebo žádnou potřebou psát vlastní kód jsou neoddiskutovatelné, ale při jejich nasazení je třeba postupovat opatrně, aby se staly dobrým sluhou, a ne zlým pánem.

Dagmar Bínová z Adastry ve svém článku přináší 8 tipů pro budování vyspělých platforem Big Data. Říká, že postavit Big Data platformu jde za pár měsíců, ale aby plnila svoji roli a vyspěla, to chce svůj čas. Projekty Big Data se dají realizovat pomocí několika různých technologických a architekturních řešení.

Efektivnímu využití podnikových dat se věnuje také Alexandra Šulcová z Logia, která popisuje, že když chceme řídit společnost prostřednictvím dat, musíme do tohoto procesu zapojit všechny zaměstnance v organizaci a dosáhnout tzv. demokratizace dat. Zdůrazňuje také důležitost výběru vhodné analytické metody a schopnosti získat poznatky z nestrukturovaných dat.

O tom, jak mohou organizace účelně využít svá data a jak postupovat při budování Data-driven procesů, jsme se bavili i s Jakubem Novákem, který se věnuje datům a analytice ve společnosti Ness Czech.

Tak neváhejte a pusťte se do čtení.

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:


Alza Mediaarrow
Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.