facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Small Business Solutions , Účetní a ekonomické systémy , Cloud a virtualizace IT

Cloud se vyplatí a umožní dosáhnout i menší firmě na špičková IT řešení

Jiří Jinger


Sprinx SystemsCloudové řešení je způsobem, jak může i firma o dvou uživatelích dosáhnout na špičková IT řešení používaná velkými korporacemi. Například na mnohem lepší celkové zabezpečení, kvalitnější firewall, server či lepší konektivitu. Pro malé a střední firmy přinášejí cloudová řešení i další četné výhody, na druhou stranu nemusí být nutně pravidlem, že by cloud vyšel výrazně levněji než vlastní firemní server.

 

 

 




Dávno předtím, než cloud vstoupil do firemního prostředí, prosazoval se u běžných počítačových uživatelů prostřednictvím e-mailových služeb zdarma, online úložišť fotek nebo i internetového bankovnictví. Jejich uživatelé si krůček po krůčku zvykali na to, že svá data sdílejí na internetu. Nicméně překlopení cloudů z osobního života do světa firem nešlo nijak hladce.

Dnes se sice cloudy českým firemním prostorem valí jako dobře namazaný stroj, nějakou dobu to ale trvalo. Ještě před šesti sedmi lety se velká většina firem tohoto řešení bála a jen pomalu si začínala uvědomovat, že v cloudech jsou jejich data uložená bezpečněji než v rámci vlastní firemní IT infrastruktury. Zlom nastal přibližně před třemi lety. Dnes tento trend dospěl v Česku tak daleko, že například některá CRM řešení nebo účetní systémy jsou určené jen pro cloud a jinak se k nim firmy nedostanou. To vše ale neznamená, že zde stále nepřetrvává velká skupina konzervativnějších firem, které se cloudovým řešením z různých důvodů brání a spoléhají na vlastní server.

Jaké výhody tedy přináší cloudové řešení a pro jaké firmy má smysl o něm uvažovat?

Cloud se vyplatí i velmi malým firmám

I když firmu tvoří třeba jen dvě nebo tři účetní nebo jacíkoliv jiní společníci nebo zaměstnanci využívající nejrůznější firemní systémy, cloud je pro ně dobrým řešením. Nemá smysl, aby taková firma investovala vysoké částky do serveru. Nebo používala například server v datovém centru, který není ani chráněný firewallem. Ještě horším řešením je časově neefektivní a bezpečnostně nevhodné předávání si dat mezi jednotlivými uživateli na flash disku, občas v některých firmách stále ještě praktikované. Za cloud bude taková firma platit cca 800 až 1200 korun na uživatele za měsíc a nebude se muset o nic dalšího starat. Tento systém navíc umožňuje i značnou flexibilitu. Když například na sezónu najmete do firmy dočasně lidi navíc, na dané období navýšíte u poskytovatele počet uživatelů a příslušné kapacity.

I menší firma získá přístup ke špičkovým IT řešením

Sebemenší firma může prostřednictvím svého poskytovatele cloudu využívat IT řešení, na kterých by jinak finančně vykrvácela. Například servery tyto firmy většinou nakupují za maximálně 100 tisíc korun, zatímco poskytovatel bude mít velmi pravděpodobně server za 500 tisíc korun a výše. Obdobně u firewallu: menší firma do něj může investovat tak 30 tisíc korun, zatímco poskytovatel kolem 250 tisíc korun. Tyto ceny se pak samozřejmě výrazně odrážejí na kvalitě a úrovni zabezpečení. Pokud firma využívá cloud, má tak k dispozici špičková IT řešení, která si jinak mohou dovolit jen velké korporace. A nemusí se starat o neustálé obnovování firemní infrastruktury, aby udržela krok s častými obměnami SQL a podobně.

Dostupnost podpory 24/7

U malých a středních firem většinou funguje jen jeden IT admin. Pokud je na dovolené nebo na nemocenské a nastanou problémy, má firma smůlu. U cloudových řešení je výhodou podpora a dohled nad servery na principu 24/7 nabízené řadou poskytovatelů. I když nějaký problém nastane například v noci, někdo se jím bude zabývat. Navíc pokud odejde server v běžné firmě, může nastat až týdenní výpadek, nemluvě o velkých nákladech a možné ztrátě dat. U cloudových řešení se často dá podobná záležitost díky záložním serverům a dalším opatřením vyřešit i za deset minut.

Balíček vše v jednom

Řada firem se rozhodne pro cloud, protože si chce ušetřit starosti s IT. K tomu přispívá nastupující trend, kdy se bude ke cloudovým řešením rovnou „přibalovat“ i ERP systém, účetní program, MS Office a podobně, čímž by odpadly další činnosti spojené s nutností nahrávat tyto činnosti do cloudu, zajišťovat kompatibilitu atd. Vše bude naceňováno paušálem na jednoho uživatele a měsíc, podobně jako to probíhá již nyní se samotnými cloudy. Stále častěji to bude fungovat tak, že uživatelé ve firmě budou prakticky celý den pracovat v cloudu a na firemním notebooku nebudou mít téměř nic. To je samozřejmě velká výhoda i z bezpečnostního pohledu.

Někdy firmy očekávají, že na cloudu výrazně ušetří. Může to tak být, ale není to pravidlem. Cloudová řešení nebývají extrémně levná už proto, že jejich poskytovatel musí – jak bylo naznačeno výše – neustále investovat do vlastní velmi drahé IT infrastruktury, aby mohl firemním klientům zajistit všechny zmíněné výhody. Při posuzování ceny cloudů je však třeba brát v úvahu mimo dalších benefitů i všechna rizika, která se jejich používáním eliminují. Pokud se analýza ceny udělá poctivě a zařadí se do ní tato rizika i různé skryté náklady spojené se serverovým řešením, cloud většinou vychází výhodně.

Jiří Jinger Jiří Jinger
Autor článku působí ve společnosti Sprinx Systems a jeho specializací je bezpečnost IT řešení, provoz služeb, cloud a jeho evangelizace. Je držitelem certifikací pro bezpečnost informací (ISMS), provoz služeb (ITIL) a Microsoft Certified Professional (MCP).
 

 

 

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.