facebook LinkedIN LinkedIN - follow
26. 8. 2020

Návrat do nových kolejí

IT Systems 7-8/2020V aktuálním vydání IT Systems se bohužel opět věnujeme roli IT ve světě, který bojuje s epidemií koronaviru. I když pro naše zdraví už naštěstí COVID-19 není takovou hrozbou, jako jsme se na jaře obávali, představuje stále jeden z hlavních faktorů ovlivňujících fungování společnosti.


Přestože informační technologie vychází z koronavirové krize jako jeden z vítězů, nemohu z toho mít radost, protože boj s COVID-19 dopadl na mnoho oblastí našeho života a podnikání opravdu drasticky. Nehledejme ale zbytečně viníky, jak je to dnes populární mezi politiky. Hledejme způsob, jak z této složité situace nakonec vyjít silnější. V aktuálním vydání IT Systems máme pro vás spoustu inspirace i konkrétních návodů, jak na to.

Eliška Jirovská Eliška Jirovská, VMware
Eliška Jirovská z VMware, od níž jsem si vypůjčil i nadpis úvodníku, ve svém článku připomíná, že významné události v průběhu dějin vždy urychlují změny. Pandemie COVID-19 bezesporu takovou událostí je a jednou ze změn, kterou urychlila, je digitalizace napříč odvětvími. Podpořila rozhodnutí o digitální transformaci, se kterými mnoho podniků dosud váhalo. Bezkontaktní a mobilní platby, práce na dálku, rychlý vývoj specifických oborových aplikací, zavádění nástrojů pro týmovou spolupráci – pandemie způsobila, že se podniky všech velikostí staly závislé na digitálních technologiích a ty, které otálely s jejich zaváděním, přinutila jednat. Nelze totiž pouze čekat, až koronavirová krize odezní. Ať už po uvolnění restrikcí nastane cokoli, návrat k „normálu“ nebude znamenat návrat do starých kolejí.

Petr Kuchař Petr Kuchař,
Ministerstvo vnitra
Pravidelní čtenáři IT Systems ví, že součástí každého vydání je tematická nebo oborová příloha, tentokrát věnovaná digitalizaci veřejného sektoru a zdravotnictví. Z jejího obsahu musím upozornit především na článek Petra Kuchaře, který na Ministerstvu vnitra řídí odbor Hlavního architekta eGovermentu. Je tak jistě tím nejpovolanějším, aby popsal další plánované kroky v rozvoji ICT veřejné správy. Věnuje se elektronické identitě, která je podle něj klíčem k dalšímu rozvoji eGovermentu a jeho širšímu přijetí. Ve využívání služeb eGovernmentu totiž zatím zaostáváme za průměrem EU. Podle plánu ale už příští rok Česko zavede tzv. bankovní identitu, která má ambice tento stav změnit. Za projektem BankID stojí tři největší české banky, jejichž klienti tří přibližně 50 % všech občanů, takže už startovní pozice tohoto projektu digitalizace Česka je velmi silná. Jak ovšem ve svém článku upozorňují analytici společnosti Deloitte, k tomu, aby se bankovní identita opravdu rozšířila, bude potřeba kvalitně digitalizovat různé agendy a přinést klientům přidanou hodnotu s pozitivním uživatelským zážitkem.

Jednou z technologií, kterým omezení spojená s COVID-19 prospěla, je i rozšířená realita (AR). Donedávna pro ni bylo obtížné nalézt reálné průmyslové využití. I když přínosy AR byly zřejmé, šlo to lidově řečeno i jinak, tak proč se snažit. Pak ovšem přišel COVID-19 a mnoho firem se ocitlo ze dne na den naprosto nepřipravených v době, která neumožňovala volný pohyb zaměstnanců. A právě v této době se ukázalo, jak ohromný potenciál v sobě technologie AR skýtá. Mimochodem, věděli jste, že počátky rozšířené reality sahají až do roku 1968? V USA tehdy Ivan Sutherleand zkonstruoval první zařízení umožňující pomocí dvou průzorů zobrazovat do reálného prostoru objekty modelované počítačem. Více si už přečtěte v článku Davida Řehoře z Cleverlance na straně 8.


AR

Tak neváhejte a začtěte se do něj!

Časopis IT Systems si můžete objednat v klasické papírové, nebo v elektronické podobě:

Alza Mediaarrow

Pokud se vám časopis IT Systems bude líbit natolik, že byste se chtěli stát jeho předplatitelem, můžete jej objednat zde - roční předplatné IT Systems.